Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen
Tulokset 1:stä 30:een 32:sta
  1. #1
    Siltä varalta, että joku nyt vielä olisi matkaamassa itäistä reittiä kohti Euroopan sydäntä, laitan tänne pari kommenttia.

    1. Ennen Pärnua on 32 km tietyötä. Sikäläinen metodi tuntuu olevan, että kuoritaan tie veks ja aletaan sitteen rakentaa koko jaksolle uutta pikku hiljaa. Esim. Lihulan kautta kiertää merkittävästi, mutta tie on OK. Sitten voitte tutkia ne muut kierrot, jotka lähtee ennen ko. työmaata. Tulee kuitenkin silloin varautua hiekkatiejaksoihin.
    2. Kun Augustowista lähdetään kohti WARSAWAa, niin kartalta katsoen tie 61 näyttää perustellulta. Siellä kuitenkin odottaa samanlainen työmaa liikennevaloineen, joten monella tapaa matkatessa tulee hiki. Valitse siis Bialystokin reitti!
    3. Kaikista varoituksista huolimatta testasin jokunen viikko sitten myös Itä-länsisuunnan. Eli lähdinkin Augustowista kohti OLSTYNiä ja siitä Grudziadzin kautta Bydgoszsz ja Poznan, Frankfurth (Oder) ja Berlin. En susosittele tätä alumiinirunkoisten pyörien omistajille ja Enduro on tällä reitillä paras pyörälaji. Tie on surkeassa kunnossa ja iskarit saa kyytiä.

    Kaiken kaikkiaan Puolan liikennekulttuuri on sanoinkuvaamaton kokemus ja jos kaipaa elämään haasteita ja jännitystä, eikä pelästy vähästä, nämä elementit löytää Puolasta. Ne, jotka säälivät prätkäänsä ja pelästyvät siitä, että ”hei, me ohitetaan leikki” koskee kaikkia, raskas liikenne mukaan lukien ja että hengenlähtö siten on vaihtevassa lukumäärässä päivittäin läsnä, niin eiku sinne. Tänä kesänä tuskin enää sinne matkaan, mutta talven jälkeen, totta kai!

    Pyörin tossa Dolomiiteilla ja kipasin Venetsiassa, mutta palaan niihin vinkkeihin myöhemmin
    ... jotain piti muistaa
  2. #2
    Kiitos vinkeistä! Kattoo mihin tässä joutuu...
  3. #3
    Lainaa (seku @ Heinä. 12 2004,12:04) kirjoitti
    Augustowista kohti OLSTYNiä ja siitä Grudziadzin kautta Bydgoszsz ja Poznan, Frankfurth (Oder) ja Berlin. En susosittele tätä alumiinirunkoisten pyörien omistajille ja Enduro on tällä reitillä paras pyörälaji. Tie on surkeassa kunnossa ja iskarit saa kyytiä.

    Kaiken kaikkiaan Puolan liikennekulttuuri on sanoinkuvaamaton kokemus ja jos kaipaa elämään haasteita ja jännitystä, eikä pelästy vähästä, nämä elementit löytää Puolasta. Ne, jotka säälivät prätkäänsä ja pelästyvät siitä, että ”hei, me ohitetaan leikki” koskee kaikkia, raskas liikenne mukaan lukien ja että hengenlähtö siten on vaihtevassa lukumäärässä päivittäin läsnä, niin eiku sinne. Tänä kesänä tuskin enää sinne matkaan, mutta talven jälkeen, totta kai!
    Allekirjoitan täydestä sydämmestä. nimimerkki "hengissä selvinnyt". Ajeltiin pari viikkoa sitten lännestä itään kahdessa päivässä Berliinistä Suwalkiin ja siinä oli sateessa aika kova työ. Ei oikein vieläkään ole "vauhtiraidat" kalsareista peseytyneet
    <p>Teknik sano ryssä kun saranan näki </p>
  4. #4
    yhdyn sekun mielipiteisiin ko. reiteillä. ajoin viimeksi joskus kolmevuotta sitten baltian kautta puolan läpi saksaan ja totesin enduron soveliaimmaksi sille tiestölle.

    ainakin wanha vm.83 gpz1100 rautarunkoineen kärsi kovasti rankasta ajosta. runko poikki, siis takahäkki oli murtunut, stabilisaattori oksensi kaikki ruuvit jo liettuassa pellolle, eiku pakkaukseen talteen se, tosin em. osa on lisävaruste, joten ei kawan heikkoutta se, startti hajosi, syttyboxi kenties kärsi ym. pientä.

    ajoin lujaa, koviten, koska muutkin ajoivat kovaa, noin 150kmh oli lasissa puolan uraisilla teillä hetkittäin, se on vaarallista, toisaalta harvempi yrittää ajaa takaa päälle kun itse ajaa lujaa.

    rekan takana hinkatessa yht´äkkiä hirvenraato pyöri esiin perävaunun alta, nopea väistö, ois voinut käyä heikostikin.

    ohittaminen miltä puolen tahansa on maiden tapa, mennään jos vain melkein sopii, ajoneuvokalusto on hyvin kirjavaa, tiellä on kuorma-autonrenkaita ja perunalaatikoita, joskus palavia renkaita, sikäli hyviä, että ne havaitsee kaukaa, tosin yölläajamista en suositele siltikään, sillä osa renkaista on ei tulessa ja pimeistä peräkärryistä ym. traktoreista puhumattakaan keskellä ajoratoja.

    sateella huomaa asfaltinlaadun vaihtelevan liukkaasta tosiliukkaaseen ja karkeaan.

    soraa on pätkittäin, juuri mainituissa tietyökohdissa.

    seikkailuhenkistä matkaa.

    itsellä on meinaus ajella tsekkiin samaa reittiä, tosin huomioiden sekun vinkin pärnun osalta.
    Delvac 1400 Super 15W-40 luokituksiltaan on ylihyvää useimpiin prätkiin. *pöriö. Delvac inside. Delvac moottoripyöräkerhon ylipappi, hallelujaaahh!! )
  5. #5
    Lainaa (kawabata @ Heinä. 12 2004,18:37) kirjoitti
    noin 150kmh oli lasissa puolan uraisilla teillä hetkittäin
    Enkö mä ole ainaskin triljoona kertaa sanonu ettei saa liioitella
    <p>Teknik sano ryssä kun saranan näki </p>
  6. #6
    Just tulin eilen Pärnusta ja se 32 km Tallinnaan päin on kyllä hidaste. Varsinkin ensimmäiset kilometrit Pärnusta ulos on hitaat. Siihen aikaan kun työmiehet eivät ole työmaalla, vetää tie kohtuullisen hyvin. Kuorittu tie on paikoin aika paska ajaa. Uutta asvalttiakin on jonkin verran osuudella jo tehty.

    Viime elokuussa ajettiin Via Baltican kautta Saksaan. Puola oli unohtumaton kokemus! 4 rekan renkaan levystä uraa per kaista !!Urasyvyyskin oli kohtalainen ~10 cm. Ajotyylikin oli kyllä aivan itsemurha tyyliä. Jos tuota reittiä aikoo niin henkivakuutukset kuntoon ja kotona testamentit valmiiksi. No jaa, kyllä siitä selviää....todistetusti!
  7. #7
    Yhdyn täysin Sekun kommentteihin. Ite menin kesäkuussa Finitaan Venetsian lähelle idän kautta eli kattelin kaikki uudet EU-maat paitsi saarivaltiot. Nyt ne on nähty ja ei tartte enää via baltikaa käyttää. Tästä lähtien aina lännen kautta. Kyllä se kerran kuitenkin kannatti käydä katsomassa ja jos olis enska käytössä vois mennä uudelleenkin.
    Kela racing club, factorydriver
    Hayabusa K8
    alias buslake
  8. #8
    Tulipa muuten mieleen, että pääseekö muualta kuin Tallinnasta lautalla? Ts. jos haluais esim. akselilta Liettua-Latvia -rannikoilta käyttää jotain ihan muuta ajoneuvoa kuin omaa mopoa päästäkseen länteenpäin?
  9. #9
    Eilen palailtiin kotiin ja Pärnun tietyö oli vielä hyvässä muistissa parin viikon takaa. Katoin kartasta lyhimmän mahdollisimman ohitusreitin ja kuinkas kävikään. Palan matkaa ajettuani alkoi soratie (12 km) ja loppujen lopuksi päädyin keskelle kyseistä tietyötä * eli kartanlukutaito kunniaan Muuten matka meni mukavasti mutta kun erehdyimme poikkeamaan Puolasta Saksaan niin jo kohta oli takarengas sökönä ja uus makso sitte sen verran kun vaan kehtaa pyytää hädässä olevalta turistilta *
    "Ohittaminen kannattaa aina"
  10. #10
    Pärnun tietyö tuli ilmeisen selväksi.

    Huomautan nyt vielä, että tie 61 Augustowista on pitkän matkaa tietyötä -ja pysähtelevää valoineen. Menkää Bialystokin kautta, jonne ohjataan myös raskas liikenne.
    ... jotain piti muistaa
  11. #11
    Lainaa (joceph @ Heinä. 12 2004,22:17) kirjoitti
    Just tulin eilen Pärnusta ja se 32 km Tallinnaan päin on kyllä hidaste. Varsinkin ensimmäiset kilometrit Pärnusta ulos on hitaat. Siihen aikaan kun työmiehet eivät ole työmaalla, vetää tie kohtuullisen hyvin. Kuorittu tie on paikoin aika paska ajaa. Uutta asvalttiakin on jonkin verran osuudella jo tehty.

    Viime elokuussa ajettiin Via Baltican kautta Saksaan. Puola oli unohtumaton kokemus! 4 rekan renkaan levystä uraa per kaista !!Urasyvyyskin oli kohtalainen ~10 cm. Ajotyylikin oli kyllä aivan itsemurha tyyliä. Jos tuota reittiä aikoo niin henkivakuutukset kuntoon ja kotona testamentit valmiiksi. No jaa, kyllä siitä selviää....todistetusti!
    Ei ole sitten Toukokuun edistynyt mihinkään. Silloinkin nuo viimeiset 30 km oli tie surkea ja tultiinkin Lihulan kautta poispäin.

    Lihulassa Ajettiin keskustan läpi noin 40 pyörää. Satoi vettä riittävästi, silti väki taloista ja liikkeistä tuli kadulle taputtamaan käsiään ja heiluttamaan.

    Ilmeisesti ei asukkaat Lihulassa ole aivan yhtä motoristivastaisia kuin tuossa Kuopion tapauksessa.
    Ilosest´ ellää pittää, vaikk´ päivää vähemmä
  12. #12
    Lainaa (duracl @ Heinä. 13 2004,08:39) kirjoitti
    Tulipa muuten mieleen, että pääseekö muualta kuin Tallinnasta lautalla? Ts. jos haluais esim. akselilta Liettua-Latvia -rannikoilta käyttää jotain ihan muuta ajoneuvoa kuin omaa mopoa päästäkseen länteenpäin?
    Tuli tsekattua, pääseekö Baltiasta lautoilla Saksaan, jotta voisi tuon Puolan jättää välistä, ja pääseehän sitä. Hinnat vaan näyttäisivät olevan suunnilleen samoja kuin Suomesta Saksaan (ainakin ne euroissa ilmoitetut)...

    http://www.balticsww.com/timetables.htm

    Tuossa linkki, josta löytyi listattuna lauttoja Baltiasta ja Baltiaan. Ehkä jostain löytyy halvempiakin lauttoja, mene ja tiedä. *
    Joka vanhoja kaivelee - sitä tikulla silmään!
  13. #13
  14. #14
    Terveiset Prahasta! Tanne matkattiin Bialystok/Krakova reittia ja taytyy myontaa etta odotin reitilta paljon enemman kauhua ja hampaiden kiristysta kuin mita sain. Tiet olivat kauttaaltaan hyvakuntoisia, ja liikennekulttuuri sopii ainakin meikalaisen temperamentille kuin nena paahan -siita mennaan mista mahdutaan, eika meinata- toki iskarit sai jonkun verran rytyytysta ja etelammassa hieman enemmankin, seka paikallisen kaluston vaihtelevuus aiheuttaa jonkin verran toimintaa, mutta pitkalla siivullahan toiminta on vain mukavaa ;)

    Praha kiittaa ja kuittaa, ja lahtee olusille
  15. #15
    Mielestäni Puola on ollut ihan ok eikä tiestössä ole ollut moitittavaa. Eikä missään muuallakaan lukuunotamatta Venäjää kun käytiin Jekaterinburgissa viime kesänä.

    Voip olla että noiden venäläisten teihin verrattuna muu itäinen Eurooppa on ihan hyvä tiestöltään. Venäjälle tippui osia ja kiristeltiin ruuveja ym. Missään muualla tätä ei ole sattunut.

    Tietyöt on sitte eria asia mutta Venäjällä tuntui olevan tietyötä, tai ainakin sitä vailla olevaa tiestöä, runsaasti.
    Stelvio NTX ´12
    V 650 NTX
    Tuareg 600 Wind
    CB 250 RS ´81 2x´82 ja ´83
    RD 250 LC
    Pegaso 650 Trail
    K 75
    R 45
  16. #16
    Loistavaa ja onnittelut duracl!

    Olen mennyt Puolan läpi Prahaan kolme kertaa, mutta en koskaan Krakovan kautta. Jos tiestö oli hyvää, niin testataanpa ensi kesänä.

    On lisäksi totta, että eteneminen on turvallista, kun ajaa maassa maan tavalla. Itsekin olen jo siihen tottunut, mutta 1 kerta oli enempi hakusessa.

    Hyviä kilometrejä kaikille!
    ... jotain piti muistaa
  17. #17
    Keväällä kyselin Via Balticasta ja Puolasta kokemuksia ja sainkin aika vaihtelevia kommentteja. No, lähdimme Tallinnasta painamaan etelään ja ainoa huono oli todella Pärnun kohdalla. Olivat perkeleet vielä kastelleet asfaltittomat kohdat, joten pyörä oli savessa ja kurassa tankkia myöten, kuten myökin. Onneksi Pärnun liepeillä löydettiin maatilamajoitus, jossa oli myös sauna, jossa saatiin löylyt ja kuivattua pestyt vaatteet. Myös pyörän sain pestyä siellä. Todella miellyttävä paikka.
    Puolassa sain tekstarin, että kannattaa ajaa Bialystokin kautta, kuten teimmekin. Tie oli kohtalaista koko Puolan aluella, eikä se liikennekään ollut mielestäni niin hirveää, kuin olin tämän forumin perusteella peljännyt. Olihan se vähän outoa kun moottoritien tyyppisellä tiellä on suojateitä ja liikennevaloja, mutta maassa maan tavalla. Eikä yhtään hevoskärryä näkynyt ei mennessä eikä tullessa.
    Sitten kun pääsimme Italiaan, alkoi mielestäni näin jälkikäteen ajatellen reissun rankin osuus. Kiersimme koko saappaan Triestestä alkaen Luccaan saakka josta sitten painettiin suoraan Gardalle ja siitä Itävaltaan ja Tsekkien läpi taas Vroclaviin Puolaan, Varsovan kautta Bialystokiin ja Via Baltcalle.
    Kyllä Italialainen autoilija peittoaa mielestäni röyhkeydessä ja liikenteen vaarantamisessa itänaapuritkin puhumattakaan Puolalaisista joita on tälläkin forumilla mollattu. Itselleni ei ole koskaan sattunut niin paljon läheltä piti-tilanteita ja kiilauksia kun italiasssa. Mielestäni Italiassa on hyvää vain ruoka, viinit ja juustot, eikä ne moottoritiekään niin tasaisia olleet, pienemmistä teistä puhumattakaan. Myöskin tienviitat ja opastimet olivat anuksesta.
    Ei koskaan moottoripyörällä Italiaan.
    kotka
  18. #18
    Eilen tulin Suomeen Via Baltica -reissulta. Teistön kunto oli, kuten todettua, "kirjavaa". Välillä uutta EU-rahoitteista asfalttia, välillä ihan hirveää kynnöspeltoa.

    Koukittiin Puolassa omille reiteille, ei menty ihan Viaa pitkin. Erityisesti jäi mieleen Szceinin (tai jotain...) ohi menevä pätkä. Ei voinut kuin nauraa, kun kaverit edessä pomppi noin 30 senttiä ulös satulasta joka montussa. Itse meinaisin tippua pyörän päältä yhden sillan jälkeen... Ja kyseessä oli motari Puolassa odotti mukulakiveä (siis edelleen "motarilla"), koska se oli asfalttia tasaisempaa. Puo oli aika herkkää sen pätkän jälkeen.

    Kaikenkaikkiaan kokemus oli kuitenkin positiivinen, ja kaikki sujui odotettua helpommin. Puola & co nyt mitään lansimaita ole, mutta kaikki kuitenkin toimi.

    Majoitus oli halpaa; kolmen tähden hotla, parit ruuat ja hirmuisesti kaljaa alle 30 egee per nassu
  19. #19
    Virossa se pätkä ennen Pärnua alkaa kyllä olla taas ihan pelikunnossa. Muutama kilometrin pätkä muistutti pari viikkoa sitten soramonttua mutta noin muuten siitä kyllä ajaa ilman sen kummempia hermoromahduksia.
  20. #20
    Lainaa (kotka @ Elo. 17 2004,19:42) kirjoitti
    Keväällä kyselin Via Balticasta ja Puolasta kokemuksia ja sainkin aika vaihtelevia kommentteja. No

    Ei koskaan moottoripyörällä Italiaan.
    kotka
    Hmm, kiinnostavaa!

    Koska pääkohteeni tänä kesänä oli Alpit, jäi oma Italian turneeni kovin vajaaksi. Ajelin vaan Pohjois-Italiassa ja senkinpuoleisilla Alpeilla. Olin kuullut nimenomaan noita kertomuksia italialaisesta autoilijasta, mutta en törmännyt ilmiöön lainkaan omilla retkilläni. Italialaiset motoristit myös kansoittivat sakeina laumoina Alppeja ja nöyränä ja kunnioittaen totesin ne opettaneen kotilokuskit siihen, että prätkällä mennään aina ensin. Helteessä oli kiva ohitella tietyömaa ym. jonoja, eikä yksikään paikallinen pitänyt sitä kummallisena. Se on kulttuuria!
    Toivon palaavani ainakin Pohjois-Italiaan ja ilman muuta Alpeille. Siitä kokemuksesta syntyy addiktio.

    Puola on Puola. Itse en sitä pelkää ja nyt olen muitakin siitä muutamaan kertaan läpi vienyt ja kuunnellut monen kommentteja. Minusta se: ”Hei, me ohitetaan” leikki on hauska. Puolalainen myös antaa tietä. On vain opittava sikäläiset säännöt, joista tärkein on: väistä raskaanpaa. Kun taas muualla enempi ajelleena aina himmailin kylän suojatiellä, kuohahti puolalainen veri ja jo kolmannessa kylässä paikallinen läksi ohi kylän keskustassa, heti suojatien jälkeen. Silloin muistin, että maassa maan tavalla ja ajelin sitten vain ohjeellisesti kylissä nopeusrajoituksia noudatellen. Kun olet luonteva osa paikallista liikennevirtaa ja valmis ”hei, me ohitetaan”-leikkiin –ja koet sen luontevaksi, Puola on hauska. Lisäksi pyörä tulee olla sovelias tiepinnoille ja puuttuville pinnoitteille.

    Yksi otanta ei yleensä riitä johtopäätöksiin. Kokemuksien ketju luo näkemykseen syvyyttä.
    ... jotain piti muistaa
  21. #21
    Lainaa (seku @ Elo. 18 2004,10:49) kirjoitti
    Puola on Puola. Itse en sitä pelkää ja nyt olen muitakin siitä muutamaan kertaan läpi vienyt ja kuunnellut monen kommentteja. Minusta se: ”Hei, me ohitetaan” leikki on hauska. Puolalainen myös antaa tietä. On vain opittava sikäläiset säännöt, joista tärkein on: väistä raskaanpaa. Kun taas muualla enempi ajelleena aina himmailin kylän suojatiellä, kuohahti puolalainen veri ja jo kolmannessa kylässä paikallinen läksi ohi kylän keskustassa, heti suojatien jälkeen. Silloin muistin, että maassa maan tavalla ja ajelin sitten vain ohjeellisesti kylissä nopeusrajoituksia noudatellen. Kun olet luonteva osa paikallista liikennevirtaa ja valmis ”hei, me ohitetaan”-leikkiin –ja koet sen luontevaksi, Puola on hauska. Lisäksi pyörä tulee olla sovelias tiepinnoille ja puuttuville pinnoitteille.
    Puolassa en ole koskaan mopolla ajellut, mutta Varsovan liikennettä taksin kyydista seurailleena (3 * 1 viikko), totesin, että siihen kaupunkiin en mopedilla uskaltaudu (ainkain toistaiseksi). Toki tilaa annetaan, mutta vauhti on kovaa ja kaistainvaihtelu käsittämätöntä... toi kaista vetää parhaiten... eikun toi...jaaa no nyt toi kaista menee taas paremmin...jne.jne...

    No Puolalaiset tietää itsekin Varsovan liikenteen ongelmat ja myönsivät että omaavat 'hieman' kärsimättömän ajotyylin.

    Mutta kuten ketjussa jo aikaisemmin moneen kertaan mainittu.... Maassa maan tavalla

    btw. koittavat kuulemma saada karsittua poliisin korruptiota ja näin ollen myös liikennettä aisoihin...
  22. #22
    Lainaa (duracl @ Elo. 05 2004,15:07) kirjoitti
    Terveiset Prahasta! Tanne matkattiin Bialystok/Krakova reittia ja taytyy myontaa etta odotin reitilta paljon enemman kauhua ja hampaiden kiristysta kuin mita sain. Tiet olivat kauttaaltaan hyvakuntoisia, ja liikennekulttuuri sopii ainakin meikalaisen temperamentille kuin nena paahan -siita mennaan mista mahdutaan, eika meinata- toki iskarit sai jonkun verran rytyytysta ja etelammassa hieman enemmankin, seka paikallisen kaluston vaihtelevuus aiheuttaa jonkin verran toimintaa, mutta pitkalla siivullahan toiminta on vain mukavaa ;)
    Pääosin samaa mieltä!
    Tulin kolmisen viikkoa sitten Krakovan eteläpuolelta Bialystokin kautta
    Tallinnaan, 1700+ km kahdessakymmenessäkuudessa tunnissa.
    Sekaan vaan ja maassa maan tavalla. Pimeällä kyllä hirvitti välillä niin
    ettei meinannut Polskifiatin perässä pysyä... Ja se satulassa pomppiminen
    rupesi välillä tympimään. Mutta yksi asia mikä oikeasti otti hermon päälle
    oli opasteiden puute. Aina ei meinannut kaupungeista ulos löytää.
    (Tottumattomuuttahan se osin oli: Keskikaistalla kun pysyttelee
    ryhmittymisen nopeuttamiseksi ja pitää auringon samalla suunnalla
    niin kyllä se tie sieltä löytyy. Ja kun niitä paikannimiä ei millään pysty
    painamaan mieleen [esim. "Zracdrxz" tms.] niin ne on hyvä kirjoittaa
    pienelle lapulle tankkilaukun taskuun.) Puola oli hauska!
    ZZR 1200
  23. #23
    Lainaa (kotka @ Elo. 17 2004,19:42) kirjoitti
    Ei koskaan moottoripyörällä Italiaan.
    Perin mielenkiintoista, sano! Minä en kyllä juuri parempaa prätkäilykohdetta tiedä kuin Pohjois-Italia. Maisemat komeita, tiet positiivisessa mielessä haastavia ja palkitsevia, ruoka ja juoma hyvää, ihmiset mukavia, ajokelitkin yleensä (ainakin kesällä) mainiot.

    Itse en ole vähäisillä Italian ajeluillani törmännyt hulinaliikenteeseen kuin Bolzanon keskustassa. Silloinkin lähinnä skootteripimut aiheuttivat verenpaineen nousua ajelemalla vailla holttia. Tottakai etelän maiden isoissa kaupungeissa liikennöinti on erilaista kuin suomalaistaajamissa, sielläkin pätee tuo maassa maan tavalla -sääntö .
    AndersReisen
    Reissuverkko

    "Musiikki ei ole se, mikä soi, vaan musiikki on se, miksi se, mikä soi, soi niin kuin se soi, silloin kun se soi."
    - Leif Segerstam, kapellimestari
  24. #24
    Etelämpänä Italiassa asiat on toisin? Dolomiiteillä pyöriessä tänä kesänä kävi mielessä ollaanko sitä Italiassa ollenkaan, kun meininki oli melkein perisaksalaisen asiallista ja rauhallista.

    Yhtään kaistapäistä kotilokuskia ei tavattu ja prätkätkin ajoi pääsääntöisesti erittäin rauhallisesti.

    Ainoa tyyppi italialainen härdelli koettiin ennen Itävallan rajaa motarin bensiksellä kun kortinlukulaite oli vaiheessa ja koko henkilökunta hämmensi sitä asiakkaiden puolella. Ja kahvilan puolella ei tienny ketä aina palvellaan kun tarjoilijat extempore rupesivat keskittymään johonkin aivan muuhun.
    XX -06 (2012 - 2014)
    Yamaha R1 -08 kilvetön (2010 - 2012)
    GSX-R 1000 k8 (2010)
    XX -08 (2008-2010)
    XX -05 (2005-2008)
    CBR 600 F4 -00 (2001-2005)
  25. #25
    Lainaa (AndersReisen @ Elo. 18 2004,23:22) kirjoitti
    Lainaa (kotka @ Elo. 17 2004,19:42) kirjoitti
    Ei koskaan moottoripyörällä Italiaan.
    Perin mielenkiintoista, sano! Minä en kyllä juuri parempaa prätkäilykohdetta tiedä kuin Pohjois-Italia. Maisemat komeita, tiet positiivisessa mielessä haastavia ja palkitsevia, ruoka ja juoma hyvää, ihmiset mukavia, ajokelitkin yleensä (ainakin kesällä) mainiot.

    .
    Se on hyvä että muilla on parempia kokemuksia italiasta kuin meillä. Olen käynyt maassa lukuisia kertoja laivojen kanssa.
    Kokemukset eivät olleet italialaisista kauhean korkealla, eivätkä ne nytkään parantuneet. Aivan selvästi annettiin mitä tahansa ohjeita, että päästiin vain meikäläisestä eroon.
    Samoin maan likaisuus ei ole parantunut vuosien mittaan ollenkaan. Muun muassa vaimolle riitti Napolissa kävely pääkadulla satamasta rautatieasemalle. Enempää hän ei halunnut nähdä koko kaupungista. Sorrentossa terassilla annettin kylmän rauhallisesti rahasta väärin takaisin. Onneksi oli tällaisista asioista kokemusta ja lopulta sain vaihtorahat takaisin niikuin pitikin. Kuinka moni ensikertalainen turisti menee retkuun näiden mafiosoiden kanssa? Leirintäalueen virkailija antoi väärät bussinumerot ja kohotteli vain harteitaan kun valitin asiasta. Taksisuhari rupesi leikkimään rallikuskia Sorrenton kapeilla kaduilla, kun erehdyin sanomaan, että mielestäni liikenne on agressiivista. Täysin päätöntä ajoa.
    Leirintäalueiden logoja löytyi kyllä, mutta ei leirintäalueita. Kysyttäessä asiaa taas vaan kohoteltiin olkapäitä.
    Salernosta piti päästä Napoliin vievälle moottoritielle.
    Ennen tunnelia oli kyllä opaste rampille. Tunneli oli pirun pimeä ja vauhti oli pidettävä muiden tasolla. Heti kun pääsimme ulos tunnelista, ramppi oli heti siinä kirkkaassa valossa. Ohihan siinä mentiin, kun ei ollut tunnelissa mitään tarkempaa infoa asiasta. Tuli vielä aika pitkä lenkki, kun tieltä ei päässyt heti takaisin.
    Tässä vaan muutama mieleen tullut asia. Jos keskustelu jatkuu näitä löytyy lisää.
    Rehellisyyden nimissä on sanottava, että on Italiassa ruoan, viinin ja ruoan lisäksi hienot maisemat monin paikoin. Huoltoasemaverkosto on hyvä jne. Kun ei vaan olisi niitä pirun italialaisia.
    kotka
  26. #26
    No nuo Kotkan kokemukset kyllä sopii sellaisenaan ihan mihin tahansa maahan. Jos suomalaisena pitää jotakin muuta maata likaisena (etelä-Italia mukaan lukien), ei taida itse Suomessa edes käydä? Ja nuo liikennejärjestelyt, ystävälliset auttajat, yms.

    Ainoita maita jossa en koskaan ole saanut muuta kuin huonoa opastusta on Hollanti. Jopa Ranskassa (ei tosin Pariisissa) saa toisinaan ihan oikeita ohjeita.

    Jos nyt jätetään Euroopan ulkopuoliset maat väliin (mopolla kun pitäisi olla loiikkeellä), niin todetaan että kaksi maata erottuu selvästi huonompina noiden tieviittojen näkyvyyden suhteen. Mutta niinkuin Suomessa on tienviitat vain paikkakuntalaisten mustilappuja, samalla periaatteella ne on Italiassakin. Joten ei voi suomalainen Italiaa siinäkään moittia.
    Saksaa taas voi tässä suhteessa vain ja ainoastaan kehua. Mutta kukapa Saksassa käynyt ei olisi sielläkin onnistunut eksymään?

    Ja viellä lopuksi niille jotka eivät jostain syystä ole huomanneet:
    Italia on pitkä maa. Jos ei lappalaisten tavat ole ihan samat kuin hankolaisten, voi samaa todeta Italiastakin. Etelä-Tiroli on (entistä) Itävaltaa, ja se näkyy ihmisten päivittäisestä käyttäytymisestä. Roomalainen tapa suhtautua halveksivasti kaikkiin ulkomaalaisiin on vallalla vain keski- ja etelä-Italiassa.
  27. #27
    Hollannissa ei ole opastusta tarvittu, mutta muutoin hollantilaisista on jääny kuva avoimina lähes kaikkia kieliä puhuvina maailman kansalaisina joiden kanssa tulee juttuun.

    Pariisin leirintäalueelle mentäessä eksyin viamichelinistä printatulta kartalta. Mopot parkkiin ja kaupunkikartta levälleen. Minuutin sisällä paikallinen skootteriukko viitoili tien toiselta puolelta että tarvitaanko apua. Ja kohta oli ohjeet (vieläpä oikeat sellaiset) takas reitille.

    Saksasta taas on kokemuksia, että jos olet esim. huoltoasemalla kartta levällään niin viimeistään kolmas ohikulkija tulee kysymään tarttetko apua.

    Viitoituksissa yleensä on maakohtaisesti logiikkaeroja. Opastaako opasteet seuraavaan kaupunkiin vai seuraavaan isompaan kaupunkiin, onko viitoissa tienumerot jne. Lisäksi ainakaan mulla ei yksinkertaisesti vieraskieliset paikanimet jää mieleen mikä hankaloittaa suunnistamista. Ainoa paikka missä olen totaalisesti eksynyt epätoivonpartaalle on Riika, jossa kävi mielessä ettei täältä pääse koskaan pois.

    Siisteyteen tai sen puuttumiseen ja muihin kulttuurieroihin yleensä tottuu. Tosin riittävän monen peräkkäisen vastoinkäymisen jälkeen ärsyyntymiskynnys saattaa madaltua. Eräs asia joka kyllä kyrsii ja johon ei totu on WC:t mallia jalankuvat lattiassa. Paljonhan noi on halvempia kuin kunnon pöntöt?
    XX -06 (2012 - 2014)
    Yamaha R1 -08 kilvetön (2010 - 2012)
    GSX-R 1000 k8 (2010)
    XX -08 (2008-2010)
    XX -05 (2005-2008)
    CBR 600 F4 -00 (2001-2005)
  28. #28
    Terve !

    Tuli tuossa oltua parin viikon reissulla Prahaan ja takaisin. Idässä alas ja lännessä ylös.
    Koska liikenteestä on ihan riittävästi kommentteja, niin en siihen puutu, mutta suosittellen matkaajia kulkemaan etelä puolan kautta. Meidän reissullamme yksi majapaikka oli aivan eteläisimmässä puolassa, Zakopanessa (talviurheilukeskus), jossa runsaasti majoitusta tarjolla, tiet hyvässä kunnossa ja mutkaisia. Alue kun kuuluu jo Puolan ja Slovakian väliseen Tatra vuoristoon. Korkeimmat huiput on yli 2000 m korkeita, maisemat hienoja ja tiet hauskoja.
    Muutenkin tuntui, että mitä etelämmäksi Varsovasta pääsi sitä järkevämmäksi muuttui liikenne ja parempi kuntoisiksi tiet (tai sitten vain alkoi turtua )

    Iiro
  29. #29
    Lainaa (mpuputti @ Elo. 24 2004,18:51) kirjoitti
    No nuo Kotkan kokemukset kyllä sopii sellaisenaan ihan mihin tahansa maahan. Jos suomalaisena pitää jotakin muuta maata likaisena (etelä-Italia mukaan lukien), ei taida itse Suomessa edes käydä? Ja nuo liikennejärjestelyt, ystävälliset auttajat, yms.

    Ainoita maita jossa en koskaan ole saanut muuta kuin huonoa opastusta on Hollanti. Jopa Ranskassa (ei tosin Pariisissa) saa toisinaan ihan oikeita ohjeita.

    Jos nyt jätetään Euroopan ulkopuoliset maat väliin (mopolla kun pitäisi olla loiikkeellä), niin todetaan että kaksi maata erottuu selvästi huonompina noiden tieviittojen näkyvyyden suhteen. Mutta niinkuin Suomessa on tienviitat vain paikkakuntalaisten mustilappuja, samalla periaatteella ne on Italiassakin. Joten ei voi suomalainen Italiaa siinäkään moittia.
    Saksaa taas voi tässä suhteessa vain ja ainoastaan kehua. Mutta kukapa Saksassa käynyt ei olisi sielläkin onnistunut eksymään?

    Ja viellä lopuksi niille jotka eivät jostain syystä ole huomanneet:
    Italia on pitkä maa. Jos ei lappalaisten tavat ole ihan samat kuin hankolaisten, voi samaa todeta Italiastakin. Etelä-Tiroli on (entistä) Itävaltaa, ja se näkyy ihmisten päivittäisestä käyttäytymisestä. Roomalainen tapa suhtautua halveksivasti kaikkiin ulkomaalaisiin on vallalla vain keski- ja etelä-Italiassa.
    Kyllä minä pysyn mielipiteissäni. *Viime kesänä kiersimme Espanjan ja Portugalin. Saksa, Ranska,Sveitsi, pohjois Italian Aosta, Belgia, Hollanti matkan varrella. Kyllä Espanjassa, Ranskassaja Portugalissakin oli ongelmia opasteiden kanssa, mutta kyllä ihmiset olivat mielestäni selvästi miellyttävämpiä kuin italialaiset. Kyllä Suomessa kuten myöskin muissa pohjoismaissa on opasteet selvästi paremmin, olkoot ne mitä muistilappuja tahansa. *Myöskin Italian likaisuudesta on aika monella samoja mielipiteitä kuin meillä. Olen myös ollut töissä italialaisten kanssa. *
    Se on vaan hyvä jos muilla on parempia kokemuksia kuin minulla ja vaimolla.
    kotka
  30.  
  31. #30
    Vialla
    Via baltica tahtoo olla aikalailla tylsä pätkä, suoraa baanaa ja mäntykangasta, tultiin viimeksi takaisinpäin sisämaan reittejä Viljandiin ja sieltä Tarton tielle, paljion kivampi reitti.
Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen