Tulokset 1:stä 6:een 6:sta
  1. #1
    Norjasta palatessa tapahtui kummia. Pyörät tarvi huoltoa, joten ajattelin välttää ahvenanmaasyndrooman ja singahtaa suoraan Tukholmasta Stadiin. SMOTOn alennukset on voimassa vaan ennakkotilauksissa. Niinpä siitä soittelemaan ja tulin aloittaneeksi Viking-linesta (ei MP-ystävällinen!) Puhelimeen vastasi suomea puhuva nainen, joka asiallisesti ilmoitti hinnan paketille 2 henk+hytti ja 2 mopoa, mutta kun em. alennuksesta puhuttiin, nainen loihe lausumaan: ”Nyt on parempi, kun yhdistän Suomeen”. HÄH! Olin soittanut Suomeen –maakoodin kanssa ja silti se, ilm. operaattorin toimesta käännettiin ruotsiin. Kun Suomessa laskettiin paketille hinta, se oli 60 eukkoo kalliimpi, kuin ruotsalainen versio!!! Tätä hämmästellessä Viking-henkilö totesi: ”Ruotsi on itsenäinen markkina”. Ostakaa matkalippunne ruotsista! (Selvisi myös, ettei Vikingline anna alennuksia SMOTOlle.)

    Eckerö-Grislehamn välille myydään vain meno-paluu-lippuja. Lisäksi ne on jaettu sesonkiluokkiin, joten, vaikka ne ovat voimassa kuukausia, ei kesäkuun alussa hankittu lippu kelpaa heinäkuussa. Kannattaisi perustaa lippupankki ja jaella ne ilmaiseksi seuraaville, niin käytössä on yksi saaristolaiskusetus vähemmän.

    Lisäksi kannattaisi vaihdella lippuja päivämäärien mukaan, jotta näyttäisi siltä, että on yövytty saaristossa. Tällöin isompi porukka säästää helposti bensarahoja.
    ... jotain piti muistaa
  2. #2
    Tuli käytyä kotilolla(pakosta) Oslon lähellä kolme viikkoa sitten.Olen aina pitänyt Vikingiä edullisempana kuin esim. Siljaa, mutta kyllä kannatti heittää ennakkoluulot romukoppaan. Melkein sadan euron ero samalla paketilla Siljan eduksi, jolla tietysti matkustimme. Ja toisin päin SeaWind ehdottomasti edullisin kun mahduttiin mukaan. SeaWindille kannattaa kysellä liput todella ajoissa, jos aikoo mahtua mukaan. Tämä näin kotilokuskin näkökulmasta.
    Tämä reitille Turku-Tukholma-Turku
    Pysytään hengissä kesä kerrallaan
  3. #3
    Tuota grislehamn - Eckerö reitti minä tulin heinäkuun puolessa välissä pois euroopasta ja ei siinä tarvittu mitään varauksia, eikä meno-paluu lippuja. Ajoi vaan satamaan jonoon ja osti lipun, ja se saaristolauttojen menopaluu toimii siten että kun menet ekalle lautalle, maksat ~10€ ja seuraavalla lautalla maksat ~29€ jos jatkat matkaa samana päivänä, muuten pääset loppumatkan ~ilmaiseksi. Menen kyllä sitä kautta seuraavankin kerran. Terveisiä vaan niille Itävallasta tulleille eteläsuomen hemmoille (suzuki 750 & honda XX)
  4. #4
    Pitää paikkansa, Vikingiltä ei saa SMOTO -alennusta.

    Tässä yhtiöt, jotka antavat alennusta vuonna 2004.

    Laiva-alennukset 2004

    SUPERFAST FERRIES

    SILJA LINE

    ECKERÖ LINE

    FINNLINES

    SEAWIND


    Lista ja tarkemmat tiedot löytyy :

    http://www.smoto.fi/edut.html

    Hanski
    SMOTO
    - ride free -
    Aoccdrnig to a rscheearch at an Elingsh uinervtisy, it deosn't mttaer in waht oredr the ltteers in a wrod are, the olny iprmoetnt tihng is taht frist and lsat ltteer is at the rghit pclae. The rset can be a toatl mses and you can sitll raed it wouthit porbelm. Tihs is bcuseae we do not raed ervey lteter by itslef but the wrod as a wlohe.
  5. #5
    Lainaa (mcgtfjrd @ Syys. 01 2004,11:11) kirjoitti
    Tuota grislehamn - Eckerö reitti minä tulin heinäkuun puolessa välissä pois euroopasta ja ei siinä tarvittu mitään varauksia, eikä meno-paluu lippuja. Ajoi vaan satamaan jonoon ja osti lipun, ja se saaristolauttojen menopaluu toimii siten että kun menet ekalle lautalle, maksat ~10€ ja seuraavalla lautalla maksat ~29€ jos jatkat matkaa samana päivänä, muuten pääset loppumatkan ~ilmaiseksi.
    Ns. Saariston rengastie-lautat ja niiden veloitukset on varsinainen tieteenlaji (löytyy netistä). Yhteydet on lisäksi sellaisia, että vain hyvin aikainen lähtijä pääsee yöpymättä läpi ahvenanmaasyndroomasta. Tutkikaa aikataulua tarkkaan ja huomioikaa, että esim. eri arkipäivinä reittiaikataulut poikkeavat merkittävästi!

    Jos esim. menette Kustavista ja jäätte mantereelle, ettekä siis aja seuraavaan saareen yöpymään maksatte n. 17 eukkoo per lärvi, kun menette seuraavana (samana) päivänä ahvenanmaalle. Yövytte Värdössä sillä hinnalla melkein ilmaiseksi -ja jos nukutte teltassa, tienaatte

    Kun sitten tutkit sitä Grislehamn-Eckerö lippuasi, huomaat, että se on meno-paluu (ehdot löytyy netistä). Niitä on saaristoliikenteessä muitakin!
    Jos siis annat sen toiseen suuntaan menevälle motoristille, hän tekee matkan ilmaiseksi.
    "Varauskommenttini" ei koskenut tätä reittiä, vaan Silja/Viking-yhteyksiä.
    ... jotain piti muistaa
  6.  
  7. #6
    Lainaa (seku @ Syys. 01 2004,11:58) kirjoitti
    Jos esim. menette Kustavista ja jäätte mantereelle, ettekä siis aja seuraavaan saareen yöpymään maksatte n. 17 eukkoo per lärvi, kun menette seuraavana (samana) päivänä ahvenanmaalle. Yövytte Värdössä sillä hinnalla melkein ilmaiseksi -ja jos nukutte teltassa, tienaatte
    Toi siis tarkoitti: seuraavasta lautasta 17 eukkoo ENEMMÄN per lärvi.
    ... jotain piti muistaa