Tästähän on kovasti mielipiteitä ja kokemuksia muillakin. Hyvä niin. Mukava kun syntyy keskustelua.
Kirjoituksestani ei varmaankaan saanut täysin oikeaa kuvaa tapahtuneesta tilanteesta. "Ohitus"(kiilaus)hetkellä edessäni vasemmalla kaistalla ajoi siis pitkä jono. Samoin oli laita oikean kaistan. En siis mitenkään roikkunut vasemmalla kaistalla tukkeena, vaan muun liikenteen rytmissä (lievässä ylinopeudessa) tosin pitäen sen asiallisen turvavälin edellä ajavaan moottoripyörään. Sadekelillä hieman normaalia isomman.
En kerinnyt katsastamaan minkälaiseen rakoon kuski mersunsa oikealle kaistalle koukatessaan kiilasi, mutta kovin suuri se ei voinut olla, koska liikenne oli varsin tiivistä molemmilla kaistoilla.
Olen varsin tietoinen vasemman kaistan tarkoituksesta ja tässä tapauksessa sen käyttö oli aivan perusteltua. Sen verran voi vielä mainita, että vasen kaistakaan ei varsinaisesti ole mikään "ylinopeuskaista", eikä varsinkaan silloin kun kaistaa miehittää pitkä jono.
Olen miettinyt tapauksen useasti läpi ja usealta kantilta (nyt myös varsin rauhallisena ja analyyttisena,) eikä tuossa kokonaisuutena oikein voi muuhun päätyä, kuin että MB kuski ylhäältä hidas MP-vihaaja.
Tämä tästä minun osaltani täältä tähän. *![]()
GSX 1100F › Honda CBR 1100XX
"Kaikki jotka ajavat sinua lujempaa ovat raivohulluja
ja kaikki jotka ajavat hitaammin ovat taukkeja tientukkoja!"
Tuollaisiin tilanteisiin törmää pääkaupunkiseudulla pari kertaa viikossa. Ei kannata provosoitua, siinä helposti tekee harkistemattomia tekoja, eikä prätkällä niissä aina olla se vahvin osapuoli.![]()
Kaikkien käsitys sujuvasta liikenteestä ei ole samanlainen, eikä koskaan tule olemaankaan. -Onhan liikenne vielä niitä harvoja paikkoja jossa kaikki ovat omasta mielestään aina oikeassa.
Virtsankarkailu -Syy naurattaa ikäihmisiä!
Ok, pannaan tunnustus sitten tänne yleisellekin puolelle. Rikokseni on varmasti jo vanhentunut. Eli klips klips, leikkasin jutun tähän alle:(mekanik @ Elo. 29 2004,21:35) kirjoitti
Onhan noita tullut tien päällä tavattua monenmoisia idiootteja, mutta tänään (27.5. iaman huom.) taisi tulla voittaja.
Ajelin Kangasalantietä Tampereelta päin keskellä autojonoa suunnilleen vasemmanpuoleisessa urassa tapojeni mukaan. Vähän Ilkon risteyksen jälkeen takana tullut kirkkaanpunainen Vectra vetäisi yhtäkkiä oikealta ohi, aivan jalkatappia hipoen. Hiukka säikähdin.
Tuli sitten kohta sopivasti punaiset valot. Eikun Suzuki tuelle ja menin riuhtaisemaan Opelin oven auki. Kuski oli noin 60-vuotias äijä. Siinä käytiin sitten suunnilleen tämmöinen leppoisa keskustelu:
-Mitä s**tana sä ohittelet tolla tavalla oikeelta, v*ttu?
-Kyllä sulla oli siinä tilaa, katoin että ei tullu ketään vastaan.
-V*ttu tajuat sä s**tanan idiotti, että sä olit tosi lähellä kaataa mut, j*malauta?
-Opettele pysyyn itte tien oikeessa reunassa!
-Voi v*ttu mikä idiootti, painu v*ttuun siitä, p*erkele, niin kauan kun vielä pääset!
Pistin Opelin oven "rauhallisesti" kiinni. Autoilija poistui paikalta vähemmän rauhallisesti.
Tärinöissäni en yhtään ehtinyt katsoa Opelin rekisterinumeroa. Mutta auton tunnistaa hyvin kuljettajan ovessa olevasta lommosta, numeroa 44.
"Tavara tykkää, että sitä käytetään."
-Ohjeistamispäällikkö Jaakko Parantainen
Sivuhuomautuksena sellainen, että kaksikaistaisen tien vasen kaista ei ole ohituskaista kuin moottoritiellä. Yleinen harhaluulo on että vasen on jotenkin eriarvoinen. Liikennesäännöissä sanotaan että pitää pyrkiä ajamaan oikeanpuoleisinta kaistaa mutta pakko ei ole.
Itse tapahtuneessa pidän kyllä pakuilijaa idioottina.
Liikennesäännöissä sanotaan:(HarriS @ Elo. 30 2004,13:14) kirjoitti
"Milloin kuljettajan ajosuunnassa on vähintään kaksi ajokaistaa, hänen on kuljetettava ajoneuvoa ajokaistaa tarpeettomasti vaihtamatta yleensä eniten oikealla olevalla vapaalla ajokaistalla. "
Missä se harhaluulo on?
Mikä nukkuu yönsä kopissa, kusee aamulla renkaaseen ja haukkuu pieniä autoja(tai mopoja)?(Ctrl+Alt+Del @ Elo. 29 2004,21:25) kirjoitti
![]()
"Never play cowboy in a room full of Indians."
Käsittääkseni kyseessä oli jonossa ajaminen??? Vasenta kaistaa...(Zia @ Elo. 30 2004,09:11) kirjoitti
Jos nyt sattuu oma luonnollinen ajonopeus olemaan suurempi kuin oikealla olevalla kaistalla, ja vasen JONO menee hieman nopeampaa, niin en varmasti lähde väistämään viereiselle kaistalle vaikka takana tulijat haluaisivatkin mennä nopeampaa. Ja varmasti haluaisivakin, koska minäkin haluaisin. Siksi ajankin vasemmalla kaistalla JONOSSA, että pääsisin hieman nopeampaa kuin oikealla ajavat hidastelijat...
AARRGHHHHHH!
No ei oikeesti, vaan![]()
![]()
![]()
- "VFR kehrää ja paukkuu" -
tossa oli ittelläkin eräs eteen pihasta tunkenut tila-auto, vai maitotila-autoko, vai sarvikuonotila-autonpoikanen, joku kraislerin uusia, stratus tai mikä voiakeeri lie, ohitin sen omalle kaistalleni eksyneen sujuvasti vasemman kaistan kautta, koska tilaa oli tila-auton vasemmalla puolla ja joka stoppasi sentään nähtyään kärpiön tulevan.
hetken päästä ko. sontatila-auto oli liimautuneena persiööni vaikka itselläni oli mutkatiellä vauhtia noin 20kmh yli rajoitusten, annoin kädellä vinkaten merkin sen mennä ohi, ei menny, oli noin metrin päässä ihastellen kärpiön katiskaa. vemputin ym. ja vielä oli persiössä.
sitten ohittelin muutamia edellä menneitä autoja ja tilaihme seurasi aina lähestyen.
jouduin vaarantamaan ajokortin ja pistin raviksi noin 170-200kmh loivalla mutkatiellä, sitten se katosi, kohta jo pitkienkin suorien päästä. olisi ollut vaihtoehto, lyödä parkkiin, mutta entäs, jos tiluskaara olisi myös parkkeerannut perseeseen, sitten taas ehkä parhaimmin hanaa.
mitähän virkavalta sanoo road ragea pakenevan motoristin oikeudellisesta asemasta tai sanooko lopulta käräjät vasta, kuten luulisin.
persiö.
napapiiri ees ihan kohta.
pöriö.
Delvac 1400 Super 15W-40 luokituksiltaan on ylihyvää useimpiin prätkiin. *pöriö. Delvac inside. Delvac moottoripyöräkerhon ylipappi, hallelujaaahh!!)
Jos joku ajelee häiriöksi asti perässä, eikä kuitenkaan mene/pääse ohi, se singahtaa ohi varmasti, kun jossain risteyksessä laittaa vilkun päälle oikealle, ja siirtyy ryhmittymiskaistalle.
Ohitus tapahtuu välittömästi, eikä omaa vauhtia tarvitse hidastaa lainkaan.
Juuri tuossa. Ohituskaista-nimitystä ei laissa ole. Ehkä vakiintumassa niihin pitkissä mäissä oleviin, joita lähestymiskylteissäkin käytetään ("Ohituskaistan alkuun 2km"). Tuo lainaamasi kertoo selvästi, että YLEENSÄ eniten oikealla olevaa kaistaa on ajettava, mutta ei esimerkiksi, että vasenta kaistaa saa käyttää vain ohittaessa. Tavallisella kaksikaistaisella saa mennä oikeanpuoleista kaistaa myös ohi, moottoritiellä ei. Ja vasenta kaistaa ajetaan, jos jonkin matkan päästä käännytään vasemmalle, myös lainaamassasi tekstissä "ajokaistaa tarpeettomasti vaihtamatta".(FZS Matti @ Elo. 30 2004,13:27) kirjoitti
Saa, jos oikeanpuoleinen kaista vetää paremmin, mutta kaistaa ei saa vaihtaa ohittaakseen vasemmalla kaistalla ajavan oikealta puolelta.(HarriS @ Elo. 30 2004,16:03) kirjoitti
Joo, hyvä tarkennus. Liikenneturvan sivuilta:
"Moottoritiellä on ajoneuvoa kuljetettava eniten oikealla olevalla vapaalla ajokaistalla. Jos ajokaistat on opastusmerkein osoitettu tarkoitetuiksi kukin tietylle liikennesuunnalle, saa kuljettaja kuitenkin käyttää olosuhteisiin ja matkan jatkamiseen parhaiten soveltuvaa ajokaistaa.
Edellä kulkeva ajoneuvo on moottoritiellä ohitettava vasemmalta. Jos ajoneuvot kuitenkin ajavat jonossa tai käyttävät opastusmerkein tietylle liikennesuunnalle tarkoitettuja ajokaistoja taikka jos ohittava ajoneuvo käyttää linja-autokaistaa, on edellä kulkevan ajoneuvon ohi ajaminen oikealta ajokaistaa vaihtamatta sallittu."
Namo kirjoitti: "Kyllähän noita idiootteja löytyy, hyvä ettet sentään sen väkivaltasemmaks käyny. Pitäishän se varmaan jo jotain ton tyylistä aavistaakkin kun mersun kanssa on tekemisissä, eikös niillä oo jonku näkönen etuajo-oikeus? "
Ei kai se ihan noin ole, että kaikki mersukuskit....?!? Eiköhän samanlaisia idiootteja löydy muidenkin automerkkien ratista.
Eipä silti, vaarallisia tilanteitahan ne ovat ja motoristille siinä kuitenkin huonommin käy, jos osumaan sattuu.
Kyllähän idiootti istuu Ladaan ihan siinä missä Lamborghiiniin, mutta jotenkin tuntuu että tietyntyyppinen idiootti valitsee luontaisesti itselleen alle mersun tai bemarin, ei siitä pääse yli eikä ympäri.
Henkilökohtaisia suosikkeja on Espoosta päin tulevat, kolmissakymmenissä olevat naisihmiset, joilla on kakspaikkanen mersu alla ja ilmeisesti muropaketista ongittu ajolupa. Ai että niitä kaistanvaihtoja ja ryhmittymisiä. Ja ainakin niillä on omasta mielestään turhan monilla etuajo-oikeus...
(¨. ) -antakee tietä!
Mä puolestaan äänestan V70 Volvoja.. ja keski-ikäisiä miehiä.. Voi elämä ne tuntuu inhoavan varsinkin naismotoristia.. Pahin on, että yksi sellainen kuski on meillä töissä - se asenne on jotain kauhistuttavaa *![]()
Se parhaiten nauraa jolla on vahvin lääkitys
(Kaisa @ Elo. 31 2004,09:53) kirjoitti
Mistä kummasta ne näkee, onko kyseessä nais- eli miäsmoottoripäristelijä?
jokejoke...
Olen itse törmännyt moiseen paskiaiseen kotoparkissa kun vielä Espoossa asustin....Oli kyllä "mielenkiintoinen" suhtautuminen noin niinkuin kaikkeen muuhunkin elämiseen...
Mutta: parahin kommenteeraus on Pohojammaalta,kun olin muuannella ST1:llä tankkaamassa: "Ei naiset aja moottoripyörää!!!" Aitoa kauhistusta oli herran äänessä, alla tiukka Lada 1500 ja päässä lippalakki.Siis sellainen "aikamiespoika".Hehe.Kävi siinä jotain hössäämässä ja kun en kuullut, niin riisuin kypärän ja korvatulpat.Että kuulis.Ja silloin se setämies alkoi kiljumaan.
Voi ressukkaa![]()
jawanainen: ränttätänttää sen olla pitää!!! Mummoillekin!
VOL 1 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * VOL2
Kuu Kotarista kesään, * * * * * * * * * Kuu piikkisestä kesään,
puoli kuuta customista, * * * * * * * * puoli kuuta vaunupyörästä.
sivuvaunullisesta vähäsen. * * * * * *Kyykkypyörästä vähäsen,
Museopyöristä ei päivääkään! * * * *faitterista ei päivääkään!
MoTukka *-olkapäänä motoristilta motoristille. www.smoto.fi
Jonossa ajaessa tulee tsiikailtua minkälainen kuski edellä kaahottaa. Tässäpä jotain huomioita vuosien varrelta ratin ja stongan takaa:
(Ei saisi yleistää, mutta ehkä nyt vähäsen...)
- PATULIPPIS = Varo helvetissä! Luulee olevansa poliisi, Suumahheri ja Tarzan yhtaaikaa! Jos vielä ajaa Talbotilla, niin erityinen varovaisuus aiheellista.
- VANHA ÄMMÄ = Voi tehdä mitä vaan, yleensä reagoi kaikkiin tilanteisiin jarruttamalla.
- LIPPIS VÄÄRINPÄIN = Lähtee kisaamaan tai ajaa liian lähelle, keskiviivan kulkijoita yleensa. Ei käytä vilkkua.
- NAINEN = Ajaa lujaa, satoi tai paistoi, vaikkei taidot ihan aina riittäskään. Yleensä ihan ok.
- OPEL = Varokaa helvetissä näitä puusilmiä!
- VOLVO, SAAB, MB = Näillä vituttaa ajaa perässä, joten vedä ohi reilusti tai päästä menemään.
jnejne....
![]()
Gray-haired riders don't get that way from pure luck !
Toi huomio iäkkäämmistä naisautoilijoista oli kyllä helvetin eksakti![]()
(¨. ) -antakee tietä!
Kyllähän se on vanha viisaus, että kaikkia hattupäisiä autoilijoita on syytä varoa. Ne on vaarallisia. Yhtään poikkeusta ei ole vielä sattunut kohdalle.(JIMJAK @ Syys. 01 2004,11:50) kirjoitti
Tää oli kyllä paha. Auttaako asiaa edes yhtään se, kun takalasissa on .org tarra? *(JIMJAK @ Syys. 01 2004,11:50) kirjoitti
Edit: Opettelen vielä kirjoittamaan
Juuri noin olen päässyt "roikkujista" eroon. *(speedmaster @ Elo. 30 2004,15:02) kirjoitti
Ja tuota tapahtuu autoillessakin, siis oikealta ohi ja eteen.
Honda CBF 1000, Musta