.....hohhoijaa......![]()
Ilmeisen rankka juhannus kun olet noin kalpea vieläkin?(Agostini @ Kesä. 30 2004,11:01) kirjoitti
Vai et mitään ottanut...![]()
No ,siinä taitaa olla seuraava kaveri josta luetaan pian lehdissä!(Tylyttäjä @ Kesä. 30 2004,09:36) kirjoitti
Jotain järkeä niihin kohelteluihin pitäisi saada, ettei tule myös sivullisista ruumiita taajamassa.
Niskalaukaus olis oikea tuomio ja puolustelijoilta kaasukäsi amputoitavaksi. *
Ilmeisestin sitä saa yöllä tuon kaverin mukaan tehdä mitä vaan!
Jos jonkun tappaa/vammauttaa yöllä, niin ei se omaisia lohduta
yhtään!
Ajellaan varovaisestin, myös yöllä.![]()
Hattussani ei ole kukkia.
No vaikkapa kehäkolme viime yönä, ei yhtään liikennettä, 80-rajoitus, arvaa ajelinko 80km/h. Siinä jos vaarantaa yhtään ketään, on jo aikamoinen Ihmeentekijä. Ja peltoa vieressä, edes hirvi ei pääse yllättämään.(ripee @ Kesä. 30 2004,11:29) kirjoitti
Rakastan Itseäni
Varsinaista jeesustelua jos mikä(Gixxerrr @ Kesä. 30 2004,11:40) kirjoitti
Tiedoksi, että kehä3:lla on ennenkin sattunut hirvikolareita.
Tiedoksi, että muutkin ajavat yöllä kehä3:sta.
Tuollaisille ihmeentekijöille on tänäkin vuonna sytytetty kynttilöitä ja lisää sytytetään tuollaisilla asenteilla![]()
Se on _aina_ tilanteesta kiinni. 60km/h rajoitus on esim. Vuosaaren sillalla. Siitä näkee koko helvetin sillan eteenpäin, ja veikkasin, että kukaan ei hyppää eteen (en tosin tiedä kuinka korkeelle delffiini/vesijetti tms pystyy hyppäämään).(MagnaMan @ Kesä. 30 2004,10:57) kirjoitti
Täällä muutaman tyypin mielestä siinäkin kaahaaminen on ilmeisesti aivan hirveä teko? Se on muuten just sopivasti noin varttimailin mittanen, elikäs n. 300m voi vetää ihan urku auki, vauhtiakin saa 60km/h alkuvauhdeilla silloin yli 250km/h mittariin ja vielä ehtii himmaamaan inhimilliseen vauhtiin kun silta loppuu. Ja tie muuten jatkuu siitä eteenpäinkin 2 kaistaisena ilman risteyksiä, ainoastaan ramppeja. Tää oli muuten provo, vai oliko sittenkään?
Vastaavia paikkoja on muuallakin kuin sillalla, ja jopa sellasia risteyksiäkin on (kyllä, jopa valoristeyksiä) joista näkee jo kaukaa onko ketään tulossa mistään.
Taidanpa lähteä tänään etsimään löytyskö jostain 60km/h aluetta, jossa pystyy turvalisesti kelaamaan 299km/h mittariin, kun se ei prkl enempää näytä.
Pointti oli, että turha tuomita jos ei tiedä tapauksesta paskaakaan. Veikkaisin että oikeesti sivullisia vaarantavia ääliöitä ei tästä maasta löydy niin paljon että tarttis huolestua.
Kirjoitukseni ja mielipiteeni ovat henkilökohtaisia. En edusta kirjoituksillani mitään yritystä tai organisaatiota.
*** Suzuki GSX-R 1070 K5, +200mph Motorcycle Club Edition ***
Lehtijuttu on jo, nopeutena oli 239km/h.(ripee @ Kesä. 30 2004,11:29) kirjoitti
Joo yöllä mä yleensä teen ihan mitä huvittaa, esim usein la iltaisin kävelen huojuen tien yli enkä varmasti katso ensin vasemmalle, sitten oikealle ja vielä kerran vasemmalle.
Kirjoitukseni ja mielipiteeni ovat henkilökohtaisia. En edusta kirjoituksillani mitään yritystä tai organisaatiota.
*** Suzuki GSX-R 1070 K5, +200mph Motorcycle Club Edition ***
Olen eri mieltä kanssasi. Johonkin on rajat vedettävä myös liikenteessä yleisen turvallisuuden takaamiseksi. Joustovarat on sitten mitä on ja poliisit voivat käyttää harkintaa sen mukaan kuin niille sitä suodaan.(Tylyttäjä @ Kesä. 30 2004,12:05) kirjoitti
Mitähän mahtaisi liikenteessä tapahtua jos kaikki käyttäisivät omaa harkintaansa ja unohdettaisiin liikennesäännöt? Tuskin kukaan täysjärkinen sellaista toivoisi.
Et ymmärtänyt pointtia. Toki on hyvä että on säännöt, mutta ei se nyt aina ole niin perkeleen tuomittavaa jos niitä rikkoo tietyissä tilanteissa. Ei ole kuitenkaan mistään erikoisen vakavasta rikkomuksesta kyse, jos vaan paikka ja aika mahdollistaa ettei sivulliset vaarannu.(MagnaMan @ Kesä. 30 2004,12:44) kirjoitti
Jos ajattelee pelkästään sääntöjen ja normistojen kautta, niin pelkona on että oma arvostelukyky/tilannetaju yms vääristyy. Niin näyttää käyneen ikävä kyllä aika monelle.
Kirjoitukseni ja mielipiteeni ovat henkilökohtaisia. En edusta kirjoituksillani mitään yritystä tai organisaatiota.
*** Suzuki GSX-R 1070 K5, +200mph Motorcycle Club Edition ***
Lienee taas ajatuksen tasolla liikkuvaa, julkisesti kirjoittamattomaan matematiikkaan perustuvaa tarinaa.(Tylyttäjä @ Kesä. 30 2004,12:05) kirjoitti
Eli mielestäsi kaikki nopeusrajoitukset ovat kohdallaan ja järkeviä. Ei siis mitään syytä antaa kritiikkiä huonosti valituista nopeusrjoituksista. Jos jonkun mielestä näin todellakin on niin miten voi olla että hyväksytään se että niitä muutetaan (yleensä alemmaksi) Esimerkkinä voi pitää Huopalahdentietä, nyt 40 mutta ennen sitä 50 tai jopa 60. Vain yhden ikävän onnettomuuden takia. Eikä siinäkään ole mitään järkeä, jos kuski vetää vahoilla vihreillä kaasu pohjassa niin ei se lopu jos alennetaan nopeusrajoituksia.(MagnaMan @ Kesä. 30 2004,10:57) kirjoitti
Heti seuraava tie (Paciuksenkatu) on täysin samanlainen tie mutta siinä nopeusrajoitus on 60. (OK. siinä on myös ratikkakiskot jotka lisäävät varsinkin motoristin turvallisuutta)
Uusien ohjesääntöjen mukaan poliisin on määrä pysäyttää epäilyttävän henkilön pakeneminen päähän tähdättävillä laukauksilla.
Jos haluat katotaan mustaa valkoisella(jjn XX @ Kesä. 30 2004,13:28) kirjoitti
Pistän vaikka privalla.
On se vaikeeta joillekin. Onneks sua ei ole helppokaan provosoida.
Kirjoitukseni ja mielipiteeni ovat henkilökohtaisia. En edusta kirjoituksillani mitään yritystä tai organisaatiota.
*** Suzuki GSX-R 1070 K5, +200mph Motorcycle Club Edition ***
Onko vikaa lukutaidossa? Kirjoitin että EI OLLUT LIIKENNETTÄ JA NÄKYVYYS OLI TUOLLA KOHDALLA HYVÄ, ETTEI HIRVIKÄÄN PÄÄSE YLLÄTTÄMÄÄN. Väännänkö vielä rautalangasta?(MagnaMan @ Kesä. 30 2004,11:53) kirjoitti
Rakastan Itseäni
Miten niin en ymmärtänyt pointtiasi? Taitaa olla vaan siitä kyse, että haluaisit joustoa huomattavasti enemmän kuin minä.(Tylyttäjä @ Kesä. 30 2004,13:11) kirjoitti
Sanoinhan, että säännöt on olemassa ja niissä on tietyt joustovarat jo olemassa. Poliisilla on tietyissä rajoissa harkintavaraa (mielestäni riittävästi) kuten hyvä onkin. He myös käyttävät harkintaansa, siitä minulla on henkilökohtaisiakin kokemuksia.
Ilmeisesti ulosantini on heikkoa kun en saa asiaani ymmärrettävästi esitettyä![]()
Ei jumalauta.... eiköhän jokainen meistä *ole tarpeeksi kokenut mikä on kohtuullista tai ei... ei siitä tarvitse kinastella tai läksyttää miten TOINEN ajaa, sitävarten meillä on virkavalta.
Jos tämä toinen vaarantaa sinut niin mikäs siinä, keskustele hänen kanssaan tai vedä vaikka käräjille jos siltä tuntuu, mutta ihan turhaa mielestäni täällä kertoa ihmisille miten käyttäydytään liikenteessä, sillä se ei aiheuta mitään muuta 23 sivuisen topikin jossa on 243543 eriävää mielipidettä tilanteista ja päätyy **viesteihin!
Olen gixxerin ja Tylyttäjän kanssa samoilla linjoilla, sillä jos tilanne antaa myötä niin antaa mennä jos siltä tuntuu! *
Ns125R -> CBR1000F -> XX -> 1000RR -> GSX1400 -> Gen2 Busa -> S1000RR -> K9 Gixxer
Ei ole vikaa lukutaidossa.(Gixxerrr @ Kesä. 30 2004,13:43) kirjoitti
Otetaas esimerkki:
Ajat 150 km/h kehä3:sta. Kuinka monta risteystä tai ramppia vaikkapa kahden minuutin aikana tulee vastaan. Niistähän saattaa tulla liikennettä, eiks niin? Voisiko reitillä olla muuta hidasta liikennettä? Kuinka monen sekunnin mittaisia peltoaukeita molemmin puolin ajoreittiäsi löytyy?
Sen verran annan periksi, että paikkoja muutaman sekunnin "turvallisille" kiihdytyksille voi löytyä. Siitähän varmasti sinunkin kohdallasi oli kyse, joten sori aiheeton kritiikkini
Ps. Rautalankaviritys aiheesta olisi kyllä kiva nähdä![]()
Yep, eli juurikin näin, ei urku auki espoosta vantaalle, vaan sopivassa paikassa vauhti "kohdalleen".(MagnaMan @ Kesä. 30 2004,13:59) kirjoitti
Rakastan Itseäni
Mistähän tuon mielipiteen vetäisit? Upea suoritus tyylipuhtaasta naisen logiikasta(merix @ Kesä. 30 2004,13:33) kirjoitti
Mielestäni kaikki nopeusrajoitukset eivät ole kohdallaan. Olisin valmis nostamaan esim. moottoritienopeuksia 10-20 km/h. Samoin poistaisin talvirajoituksista suuren osan.
Ei, en nostaisi kaupunkialueiden nopeusrajoituksia yöksi 200 km/h:iin... en edes sataan... miksipä niitä pitäisi nostaa yleensä ollenkaan? Rata-ajoissahan saa ajaa nopeusrajoituksista piittaamatta, eiks niin?
Kyllä aikamoinen ritariässä pitää olla, jos pystyy toisen keilaamaan Kehä III:lla tulemalla rampista alas, vaikka toisella olis yli 200 lasissa. Saa melkeen jättää sen rampin ajamatta ja tiputtautua suoraan jo sieltä yläpäästä eteen.(MagnaMan @ Kesä. 30 2004,13:59) kirjoitti
Kyllä sen nyt hemmetti näkee onko sieltä tulossa joku vai ei, ja siinä on kyllä ihan tarpeeks aikaa reagoida. Ei ne sieltä tule teleportilla suoraan vasemmalle kaistalle. Aikaa/matkaa himmaamiseen on ihan tarpeeks, jos tiehen voi liittyä vain rampeista.
Kirjoitukseni ja mielipiteeni ovat henkilökohtaisia. En edusta kirjoituksillani mitään yritystä tai organisaatiota.
*** Suzuki GSX-R 1070 K5, +200mph Motorcycle Club Edition ***
Tuusulantielläkin on tapahtunut hirvikolareita ja Jumbon parkkiksella kolareita ilman hirviä..(MagnaMan @ Kesä. 30 2004,11:53) kirjoitti
Eihän tässä uskalla enää ajaa edes öisin kun on hirviä,peuroja,siiliä ja juoppoja.
Myös MM voi ajaa satasen alueella jopa 50km/h,pitänee varoa ettei aja päälle,kun joutuu vielä maksumieheksi..