Ei Delvacci mitään kolmos luokkaa ole, pikemminkin parasta A-luokkaajoka ainakin itellä toiminu paremmin kuin hyvin.
Huvittavaa kuin joillekin ei vaan uppoa että toi nyt vaan sattuu toimimaan. Mutta kukin tavallaan onhan meitä kristittyjä, pakanoita, muslimeita etc. joten saapi uskoa niihin jasoihinkin![]()
"On vain kaksi ääretöntä asiaa: universumi ja ihmisten typeryys. Ja ensin mainitusta en ole aivan varma." Albert Einstein
Ei ole kolmosta ei. On nimittäin kakkosta.
Varmasti iso d- toimii moottoripyörissä, enkä sitä epäile yhtään. Usein vaan unohtavat nuo tribologian kovat faktat, ja niitä tässä toin hieman esiin. Ja fakta on, että basegroup II- öljyt ovat kaikilta merkittäviltä ominaisuuksiltaan aina III, IV ja V (nykyään jopa VI) luokkaa heikompia. Eli isoa D:tä parempia voiteluaineita on tarjolla pilvin pimein.
Useasti delvakki varmasti on useisiin mp- käyttötarkoituksiin riittävän hyvää, mutta se ei tarkoita etteikö voiteluteknisesti paljon parempiakin vaihto- ehtoja olisi olemassa.
Omaan krossipyörän moottoriin isoa Dtä en laittaisi missään tapauksessa, mutta mönkerön moottoriin aion vkonloppuna kipsauttaa ihan normiölppää. Liukasteet siis käyttötarpeen mukaan.
Viimeksi muokannut: vma; 13.04.2012 klo 18:57.
Nyt kun tämä työväen juhla vappu taas lähestyy hurjaa vauhtia niin heräsi suunnaton mielenkiinto että mahtaakohan tuo rasva soveltua munkkien paistamiseen?
On meinaan tosi noloa jos työväen voittomarssi muuttuukin vain hätäjuoksuksi kohti lähintä p...skahuussia kun sontaa meinaa puskea housuun ja pullataikinat pursuaa suun edessä sormien välistä.
Ja vieläpä kesken paraatin. Sotkeentuu rippipuku ja kaikki!
Viimeksi muokannut: trj; 13.04.2012 klo 19:30.
Murjaanien kuningas!
Täällä on kyllä tekniikan tuntemus ollut niin huipussaan viimeiset pari-kolme sivua, että lähes kaiken saisi mode lakaista maton alle. Toisaalta tämä kyllä näyttää hyvin sen miksi nettikirjoitteluun ei kannata luottaa jos ei tiedä varmasti mitä on tekemässä.
Superbike #7
Aina välillä pitää käydä tässä (8 vuotta? sitten) käynnistämässäni ketjussa lukemassa samaa jankkausta. Omat pyöräni, autoni ja ruohonleikkurini ovat jo melkein kymmenen vuotta kulkeneet isolla Deellä. Täällä väännetään siitä mikä on "parasta"....... Jos minäkin joisin vain "parasta" olisin kännissä aika harvoin - edullisempikin piisaa....
IMHO - pistäkää nyt kaikki sinne mopoonne aivan mitä kuraa lystäätte ja tulkaa sillä onnellisiksi. Niin minäkin teen....
Palaan asiaaan taas parin vuoden kuluttua...![]()
<p>2002-2014</p>
Jep. Samaa mieltä, ei mitään hajua mikä on totta ja mikä tarua. Vastustajilta tulee mutua ja outoa speksiä ja puolustajilta vain omia kokemuksia ja jotain "toisaalta otettua" nettitietoutta.
Mutta sitähän se taitaa tämä nykynen öljymaailma olla. Kukaan ei oikeasti tiedä, mutta hiton paljon pitää päteä.
Tähän mennessä olen ajanut ~700km Delvacilla ja tuntuu tuo tonni gixu käyvän vieläkin. Kohta puotetaan nämä ölpät pois ja suodattimen kanssa laitetaan uus satsi. Mitään varsinaista hurmosta en ole saanut tästä isosta D:stä. Välivapaat on motulin ajoilta tosin vähentyneet, mutta niinpä on nyt sen verran kylmät kelitkin ollu ettei ole tullu revittyä samoin.
-Gsxr 1000 K2 --> KTM 450 exc 2004-
Mullahan tää tauti on nii pahaksi äitynyt, että rasvaan ketjutkin delvakillaKätevää kun ei tartte oll akun yks öljypullo satulan alla (tulee ihan mopoajat mieleen), samaa kaatelen motille ja ketjunrasvarille.
Eipä itsellänikään ole koskaan ollut mitään tätä vastaan. Vaan sitä vastaan, että lähdetään suosittelemaan jonkin tuotteen käyttöä, vaikkei itselläkään olisi juuri minkäänlaista faktatietoa ko.tuotteesta, ja vielä pyörätkin voi olla teknisesti aivan erilaisia ja eri aikakausilta.
Kun vain tuon hieman hihhuliuskovaisuutta muistuttavan suositteluntarpeen jättää pois, niin ihan hyvin menee. Ja kääntäen: kun vastaanottaa näitä suosituksia, kannattaa tuumia minkälaisella kompetenssilla niitä on jaeltu. Ja vielä kertauksena: omissa laitteissa voi ja saa käyttää aivan mitä itse parhaaksi näkee.
Ei ihan oikeasti tuota vaikeuksia uskoa, että D voi olla ihan ok öljy joihinkin prätkiin. Mutta tuottaa vaikeuksia uskoa, että se olisi paras mahdollinen kaikkiin.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
tyypeistä valtaosa ajaa sinne mutterille ja takasin kerran viikossa + heittää lenkin sipoon ja pornaisten kautta takas kotio kehäteiden huomaan... kai siinä toimii mikä tahansa öljy? Moni japsipyörä kulkis noilla ajoilla koko kesän vaikka koka kolalla, kunhan jotain märkää löytyy koneesta niin hyvä!
KTM
Insinöörinä varmaan ymmärrät, että kiinnostaa myös se, miten tuo vertailu on suoritettu. Harvassa pyörässä kun on öljynlämpömittari. Ja jos ulkolämpötilalla on yllättävän vähän merkitystä öljyn lämpötilaan, miksi LC8 ssa on 5W40 -suositus alle nollassa ja 10W50 yli nollassa celsiusasteessa?
Huoh.... Esim. noihin asioihin selviää vastaus käytännössä mitä tahansa tribologian perusteiden oppikirjaa selailemalla. Myös googlettamalla ko. öljyjen lämpötila-viskositeettiriippuvuuden, saattaa vastaus selvitä. Tietenkin ulkolämpötila vaikuttaa, mutta enemmän kylmässä päässä kuin kuumassa kun puhutaan normaaleista käyttölämpötiloista. Kun sitten mennään pois normaalilta käyttölämpötila-alueelta (katupyörissä aika luonnollisesti 0 astetta Ceetä) saattaa myös öljyn viskositeettivaatimus muuttua. Laajalla lämpötila-alueella toimivan laitteen voiteluöljyn valinta on aina jonkin sortin kompromissi. Mutta ei se multa ole pois jos ajat liian notkealla öljyllä.
Superbike #7
Kaikki markkinoilla olevat moottoriöljyt ovat lisäaineistettuja. Ihan jokainen. Nuo basestock erot luokissa kertovat mistä ja miten ko öljy"runko" on valmistettu. Basestock I luokka on alin noista basestock luokista(en tiedä onko basestock I perustaisia öljyjä edes myynnissä enää), Rotellat yms ovat sitten yleensä basestock II perustaisia perusmineraaliölppiä jnejne...Aiemmin nerokkaasti linkitetty Rimula on juuri tätä tavaraa.
Huipulla sitten ovat V basestock (esim PAG tai PAO=esteripohjaiset) tai VI (PIO) tuotteet. VI tuotteet ovat vain ACEAn tunnistamia, joten american joe ei vielä VI luokkaa tunnista.
Basestock II laatuiset tuotteet vaativat suht rajut lisäainemäärät (tai mukaan korkeamman basestockin tuotetta) alemmista perusominaisuus lähtökohdasta johtuen, että ne täyttäisivät korkeimmat API, JASO, yms vaateet. Nämä lisäaineet+perusölppä ovat sitten yleensä kovilla, kun olosuhteet käyvät haastaviksi. Esim haihtuvuudessa on jopa kymmenien prosenttien eroja ylempien ja alempien basestock luokkien välillä. Jnejne. Asia on hyvin monisyinen ja pelkkä "vaihteet menee hyvin päälle" ei välttämättä kerro esim RR- pelin männänrenkaiden voitelusta kovinkaan paljoa.
Edelleen, isoD/Rotella/Rimula ovat varmasti soivaa ja sopivaa liukastetta useaan laitteeseen ja moottoripyörään. Lähtökohdiltaan em tuotteet ovat kuitenkin suht paljon takana näitä korkeamman basestock luokituksen omaavia tuotteisiin verraten kaikilta ominaisuuksiltaan. IsoD/Rotella/Rimula yleisöljyt luultavammin riittävät ihan hyvin ominaisuuksiltaan mp- käyttöön.
Itse en kuitenkaan sitä kippaisi/suosittelisi pyörään kuin pyörään koska parempiakin on tarjolla runsaasti. Varsinkin, kun laitteiden vaateet voitelu-aineiden suhteen ovat hyvin erimoisia.
Olisi mielenkiintoista nähdä, moniko harrastaja noita perusmineraaliölppiä pyöräänsä käyttäisi, mikäli esim. esteripohjaiset mp- huippuöljyt olisivat samanhintaisia kuin esim Shellin Rimula. Mikäli hinta- ero olisi pienempi, luulen että delvac uskovaisten määrä vähenisi suht´navakkaa tahtia.
Viimeksi muokannut: vma; 14.04.2012 klo 02:16.
Höh, taas sekoilet. En ole tietenkään omia tutkimuksia tehnyt julkaisuihin asti, mutta opiskellut olen tribologiaa ihan riittävän määrän. Ja kun on opiskellut tai asiaan tutustunut huolella, ei tarvitse luottaa satunnaisiin nettilinkkeihin. Itsehän kerroit että sinun tieto ja osaaminen on peräisin nettilinkeistä. On muuten sinulle hyvä, ettet seurannut ManOil- linkkiä ja löytänyt "faktojasi" sieltä. Olisit saattanut joutua Nivalan ölppäsheikin pauloihin ja faktojen kurimukseen.![]()
Viimeksi muokannut: vma; 14.04.2012 klo 02:19.
Äääh, ota tuo vihreä paita pois vaan ja lopeta kakun äärellä mököttäminen.
Netistä opiskelu on oikein suotavaa ja kannattavaa, mutta siihen pitää yhdistää vahva lähdekriittisyys (varsinkin silloin, jos pääsääntöisesti kaikki tieto on peräisin netin totuuden torvesta).
Tähän perustuu paljon opiskelukin. Moni asia tiedetään faktaksi jo ennen aiheen käsittelyä, mutta silti sitä kaivetaan, käännetään, haastetaan, lasketaan ja todennetaan kerta toisensa jälkeen. Näin syntyy ns perustieto. Ja sitä vaaditaan mm. tribologiaan.
Toki, jos olet itsesi esim kirurgiksi nettilinkeistä hoitanut, ja ammattia harjoitat, olen TAAS valmis säätämään mielipidettäni.