Tulokset 1:stä 12:een 12:sta
  1. #1
    Eli lyhyesti.

    Kytkin alko salakavalasti luistamaan, mutta eteenpäin vielä
    pääsee.
    Ongelma ilmaantuu korkeilla kierroksilla vedätettäessä.
    Välillä ei tartu juuri ollenkaan (kierrokset nousee mut vauhti ei)
    kun taas normaalimpi ilmiö on kuin momenninmuunnin olis pyörässä (automaattivaihteisto "ilmiö")

    tuleeko kalliiksi
    pyörä on -93 CBR 600

    AHISTAA

    Auttakee!!! oon puuseppä en pyörä mekaanikko!!!
    Leuka rintaan ja kohti uusia tappioita.
    Tallissa 600 RR -04 ja Z 1100 st -82
  2. #2
    Ei tullut kalliiksi; esim. Stormilta EBC:n kytkinlevysarja 64.00 + moottorintäysi öljyä (+ mahdollisesti kytkinkopan tiiviste) lisättynä tunnin puuhastelurupeamalla korjaa tuon luistovian mainiosti.
  3. #3
    Lainaa kirjoitti
    Välillä ei tartu juuri ollenkaan (kierrokset nousee mut vauhti ei)
    mä jo katsoinkin motarilla, että luistaaks sulla kytkin, kun ajoit niin hiljaa meidän ohi
    Elämässä täytyy olla muutakin kuin se, että saa kaiken.
  4. #4
    Kiitoksia heikkil!
    ei kun uutta kytkintä kehiin ja
    Leuka rintaan ja kohti uusia tappioita.
    Tallissa 600 RR -04 ja Z 1100 st -82
  5. #5
    Kiitoksia minunkin puolestani, olen itsellänni havainnut ja samankaltaisia lustamis ongelmia kuin sinulla CALIX. Vika ilmaantui ihan yht äkkiä, viimekesänä ei luistanut, mutta nyt talven seisonnan jälkeen ruvennut vähän luistamaan. Joten uutta levyä kehiin jos ei tuon enempi maksa.
    Itte kun tekee, niin tulee sellanen kun sattuu tulemaan.
  6. #6
    ne jouset kannattaa sitte vaihtaa samalla.
  7. #7
    Lainaa (CALIX @ Touko. 13 2004,22:02) kirjoitti
    Auttakee!!! oon puuseppä en pyörä mekaanikko!!!
    No mitäs jos katajasta vääntäsit pajupillin ja vaikka uudet levyt? Kerro tänne sitten kokemuksista...

    SM:n äärikokemuksessa tapahtuu depersonalisaatio eli tietoisen minuuden tunteen hetkellinen katoaminen ja pelkkään aistimiseen uppoutuminen. Hallitsevalle osapuolelle nautintoa tuottaa egotrippi, jossa hän voi kokea itsensä hetkellisesti vahvaksi, voimakkaaksi, jopa kaikkivoipaiseksi.
  8. #8
    Ei välttämättä tarvitse edes vaihtaa levyjä, voi pelkät jouset riittää.

    Mulla oli aikoinaan kytkimessä samat oireet Kawan Gpz 600R:ssä.

    Tilasin uudet kytkinlevyt ja jouset ja kun rupesin niitä vaihtamaan, niin paksuutta mitatessa huomasin että vanhojen levyjen paksuus oli sama kuin uusissa.

    Tästä johtuen päättelin että eipä tarvitse uusia levyjä. Jouset vastaavasta olivat jo yli "service limitin", joten vaihdoin vain ne. Hyvin alkoi pitämään.

    Mittaa ne levyt ennen asennusta ja ota selville uuden paksuus/kulumisraja.

    Suosittelen ostamaan alkuperäiset jouset, koska esim. ne Stormin myymät EBC-jouset on yleensä ns."vahvistetut", eli hiton jäykät.

    Jos kytkin vielä irroittaa kunnolla, niin noiden asentamisen jälkeen ei enää varmasti kunnolla. Myös kytkin-mekanismi joutuu tarpeettoman koville noilla jousilla.

    Tuosta jousien vaihdosta on kokemusta myös muista pyöristä.
    "Kun väittelet idiootin kanssa, pidä huoli ettei hän tee samoin"
  9. #9
    Lainaa (Ekku @ Touko. 14 2004,19:50) kirjoitti
    Ei välttämättä tarvitse edes vaihtaa levyjä, voi pelkät jouset riittää.

    -klipsistä-

    Suosittelen ostamaan alkuperäiset jouset, koska esim. ne Stormin myymät EBC-jouset on yleensä ns."vahvistetut", eli hiton jäykät.
    Kyllä se yleisin syy kytkimen luistoon on siltikin massalevyjen kuluminen. Samalla kun koneenposki on auki, kannattaa sinne joka tapauksessa pistää uudet kytkinlevyt - ne kun ovat kulutustavaraa ja eipähän heti tarvitse taas repiä auki kun se levyjen uusaus tulee eteen kuitenkin jossain vaiheessa.

    Tuosta kytkinjousiasiasta samaa mieltä; useimmiten alkuperäisjouset ajavat asiansa paremmin kuin hyvin.
  10. #10
    Ai, muillakin sama ongelma...
    Eikun vaan uudet levyt ja jouset ajotavasta riippuen.
    Itse kyllä laitan jäykemmät jouset.
    Eikun otetaan kytkinrempalle!
    Mc Kulkumulkut
  11. #11
    Lainaa (heikkil @ Touko. 14 2004,20:02) kirjoitti
    Samalla kun koneenposki on auki, kannattaa sinne joka tapauksessa pistää uudet kytkinlevyt - ne kun ovat kulutustavaraa ja eipähän heti tarvitse taas repiä auki kun se levyjen uusaus tulee eteen kuitenkin jossain vaiheessa.
    Jonkun mielestä voi kannattaa, mutta jos ne vanhat levyt on aivan saman paksuiset kuin uudet, niin eihän ne silloin ole kuluneet lainkaan?

    Kytkimen avaus on useimmissa japsipyörissä sen verran helppo homma, ettei sinne kannata "turhia" osia uusia.

    Pinta tietenkin kannattaa vanhoistakin levyistä pyyhkäistä hiekkapaperilla, jos vaikuttavat lasittuneilta.

    Tietenkin jos kyseessä on sellainen "hankala" tapaus, eli pyörä josta pitää esim. ottaa kone pois rungosta kytkinkopan avaamista varten, niin kyllä sitä ehkä silloin kannattaa uusia kaikki mahdollinen, kun koppa on auki

    Jää pian muuten ajokausi kesken.
    "Kun väittelet idiootin kanssa, pidä huoli ettei hän tee samoin"
  12.  
  13. #12
    Lainaa (Ekku @ Touko. 14 2004,20:29) kirjoitti
    Jonkun mielestä voi kannattaa, mutta jos ne vanhat levyt on aivan saman paksuiset kuin uudet, niin eihän ne silloin ole kuluneet lainkaan?
    No jos ne ei ole kuluneet lainkaan, niin eihän niillä sitten ole ajettukaan! * * * *
    * Joo... menee kohta provoiluksi - siirryn seuraavaan... * *

    Ja jos päädyt uusimaan kytkinlevyt, muista liottaa niitä moottoriöljyssä ainakin yön yli ennen asennusta - ihan vaan varmuuden maksimoimiseksi.