Tulokset 1:stä 12:een 12:sta
  1. #1
    Eli tarkoitus olisi vain vaihtaa öljyt pamppuihin.

    Ilmeisesti pamppujen alaosassa olevista propuista saa valutettua öljyt hiittoon, mutta mites toi yläpää

    Pyörä on vuosi mallia -93, eli on säädettävä etupää....

    Joskus taannoin vihdoin yhteen 350RD mopoon keula öljyt ja siinä vain avattiin yläpäästä ilmaventtiilit ja alapäästä noi tyhjennys proput. Sitten pari pummpausta ja pamput oli tyhjät. Uusi öljy sitten vain ylhäältä sisään ja menoks.

    Toimisko sama homma tässäkin? Eli siitä säätö ruuvista vain auki ja uudet öljyt sisään??
    Mites toi määrä? en ole vielä löytänyt kuin jotain korkeus mm:einä...... pitäis saada millilitroina:oina

    HJÄLP!!!
  2. #2
    laita sinne 3.85 dl per putki /178 mm öljyn pinta yläreunasta
    ilman jousta putket pohjassa
  3. #3
    Niin mutku...
    En haluais purkaa noita, vain vaihtaa öljyt....
    Eli voiko ne öljyt laskea alhaalta pois ja täyttää ylhäältä??

    Force majore
  4. #4
    kunhan pumppaat vanhat öljyt pois niin en näe sille mitään estettä
  5. #5
    Huomattavasti parempi on ilmoittaa toi öljynpinnankorkeus kuin millilitrat.
    Jos valutat vain vanhat öljyt pois ja laitat oikean määrän tilalle niin pumpuissa on todnäk liikaa oilia kun kaikki vanha ei kuitenkaan ole tullut pois.
    Mutta kun laittaa korkeuden mukaan niin vanha öljy ei vaikuta oikeaan määrään.
    Ei oo riemulla rajaa kun Busalla ajaa
  6. #6
    Eli ylhäältä tosta sääto nupista auki vain KÖ?
  7. #7
    Tota...noin....

    Edelleen oisin tiedosta kiitollinen
  8. #8
    Aiheeseen liittyen:

    pitäisi vaihtaa stefat+öljyt etupäähän. Eräs mp-asentaja totesi pyörää näkemättä, ettei pelkästä stefojen vaihdosta ole mitään hyötyä, pitäisi vaihtaa (jotkut) helat kanssa (ja myös, ettei laita kuin alkuperäisiä osia). Vuoto sinällään on ainoastaan toisessa putkessa eikä se ole paha mutta vaihdettava se on. Kuinkas tarpeellinen tuo ko. helojen vaihto mahtaakaan olla? Pyörä on vm-91.
    X
  9. #9
    Lainaa kirjoitti
    pitäisi vaihtaa stefat+öljyt etupäähän. Eräs mp-asentaja totesi pyörää näkemättä, ettei pelkästä stefojen vaihdosta ole mitään hyötyä, pitäisi vaihtaa (jotkut) helat kanssa (ja myös, ettei laita kuin alkuperäisiä osia). Vuoto sinällään on ainoastaan toisessa putkessa eikä se ole paha mutta vaihdettava se on. Kuinkas tarpeellinen tuo ko. helojen vaihto mahtaakaan olla? Pyörä on vm-91.
    Äkkiä muistellen olen ainakin kahteen pyörääni saanut keulan korjattua pelkillä stefoilla, ei ne helat aina välttämättä oo kulunu, jos stefat vuotaa. Toisaalta ne helat ei tainnu olla älyttömän kalliita, joten ne voi vaihtaa samalla kun pumput on purettu. Luultavasti niistä vanhoista kuitenkin näkyy, jos ne on kovin kulunu, joten vaihda jos näyttää huonolta.
    * Ostamalla "alkuperäisiä" stefoja saat ne samat tarvikestefat älyttömän kalliissa muovipussissa, jossa lukee joku mopomerkki... Että, jos haluat sen pussin, niin osta alkuperäisiä.
  10. #10
    Jepjep, alkuperäisten stefojen hinnoittelu on tiedossa enkä niihin ajatellut päätyäkään.

    Nuo helat on parikymppiä kappale joten kokonaiskustannus~80 euroa...molemmat renkaat menossa vaihtoon samassa hössäkässä joten miettii säästöä...tosin sitä missä kannattaa säästää, renkaissa ei ainakaan.
    X
  11. #11
    Vaihdoin keväällä rc24:een stefat ja pölysuojat. Alkuperäisosina hintaa tuli yhteensä kokonaista 54 euroa. Pölysuojia ei taida tarvikkeena edes saada. Hondan omat öljyt siihen päälle 33 euroa. Ei tuo nyt pahan kallis remppa minusta ollut. Niitä liukuholkkeja vai mitä liekkään nimeltään ihmettelin myös. Haynesin kirja sano että ne pitäsi vaihtaa jos avataan, mutta ne oli niin tiukassa etten jaksanu alkaa teutumaa niitten kanssa enkä ollu älynny muutenkaa ostaa niitä joten orginaalit jäi paikallee ja minusta siitä tuli ihan hyvä.

    PS tossa vanhassa keulassa ei ollu mitää säätöä sielä yläpäässä ainoastaa venttiili, mutta muuten se keula taitaa olla melko samanlainen.
  12.  
  13. #12
    Liekö jo projekti ohi?? Kumminki katoin pikasesti tota rc36 keulaa kirjasta ja luulisin että lähtisin toteuttamaa näin:

    - keula ilmaan
    - jarrukelkat irti pampuista
    - etupyörä pois
    - pamppujen yläpäästä se korkki irti. Putkessa voi olla painetta joka saattaa antaa korkille vähän kyytiä.
    - jousen sokka irti. varo ettei jousi lennätä sitä otsikkoon tms. tosin ei se hirmu kovalla paineella paina kun etupää on ilmassa.
    - kaikki hilut pois joista viimenen on se jousi
    - putken tyhjennys.. ehkä sen drain-ruuvin vois aukasta jo aikasemminki. pumppailemalla putkea sielä tyhjennys-ruuvista tulee paremmin.
    - ruuvi kiine -> uudet litkut sisää ja päinvastasessa järjestysessä kasaan.

    Se öljyn pinta pitäs tosiaa mitata mm-mitalla mutta siinä on pieni ongelma kun putki pitäisi saada ihan pystyyn että pinta on suorassa. Tai sitten mittaa keskeltä putkea, tarkkuus voi vähän kärsiä. Joka mallissa melkein on oma oikea korkeutensa. On tuossa nuo määrätkin sanottu mutta eri putkiin tulee erimäärä joten parempi mitata.