Isompaa tekisi mieli, mutta kun budjetti on ensi kesänä vähän rajallinen niin oon tässä katsellut vähän vanhempiakin pyöriä... ilmajäähdytteinen gsx-r 750 80-luvun loppupuolelta näyttäis ihan hyvältä, mutta vähän lisätietoa kaipaisi kun ei tuolla haullakaan näyttänyt kauheesti asiasta löytyvän. Eli:
-Saako noihin vielä hyvin/kohtuullisesti varaosaa?
-Kestääkö? Paljonko on paljon km?
-Tyyppivikoja?
-Kokemuksia? Jotain mitä tulee mieleen?
Kaikkea on kokeiltava ainakin kerran...
Terve,
En osaa vastata muihin kohtiin kuin tuohon osiin... niitä saat aivan varmasti, monet koneen ja jousituksen osat sopivat suoraan bandiittiin ja yleisesti taitaa olla näitä pyöriä niin paljon liikenteessä että varmasti ei osien puutteen takia jää pulaan.
Jos nyt en väärin muista niin noissa 89-92 paikkeilla olevissa on iskun pituudet sun muutkin samat kuin tämän päivän 600 pikkubandiitissa.
En muista koska se ensimmäinen vesijäähyllä oleva GSX-R tuli mutta siinä ei sitten sovi mikään enää noiden vanhempien kanssa ristiin.
Nuo vanhat ärrät todennäköisesti ovat ainoita moottoripyöriä, jotka selviäisivät ydinkatastrofista!
Vanha kunnon ilmaöljy-pata on kestävän maineessa. Pitkälti, siis todellakin pitkälti, toistasataatuhatta ellei kolmattakin niillä varmasti pääsee täysin huoletta. Eräs hullu ruotsalainen kiersi maailman ympäri ensimmäisellä isolla ärrällä, siis vuosimallia -86, jossa on sama kone tilavuutta lukuunottamatta kuin seuraavissa malleissa. Koneella oli keikan jälkeen ajettu jotakuinkin satatuhatta, ja kun pannu avattiin oli se edelleen kuin uusi epämääräisistä huolloista ja utschbekistanilaisista öljyistä huolimatta!
Tuon vuosimallin ärrät ovat todellakin sen aikakauden laitteita, joissa raakaa tehoa riittää, mutta ajettavuus ei vielä ole kovin kaksista luokkaa - tämä tosin taitaa muodostaa osan vanhan gixxerin viehätyksestä. Tyyppivikoja ei erityisesti taida olla, tai ei ainakaan tule nyt mieleen. Kestäviä ne ainakin ovat, se on varmaa.
Ilmaöljyärrille on omistettu paljon sivuja webissä, joten eikun guuglettamaan. Jos minulla olisi pieni budjetti kyykkymopon ostoon, katselisin ehdottomasti juuri näitä laitteita. Saattaisin jopa katsella vaikka olisi enemmänkin rahaa....![]()
SM:n äärikokemuksessa tapahtuu depersonalisaatio eli tietoisen minuuden tunteen hetkellinen katoaminen ja pelkkään aistimiseen uppoutuminen. Hallitsevalle osapuolelle nautintoa tuottaa egotrippi, jossa hän voi kokea itsensä hetkellisesti vahvaksi, voimakkaaksi, jopa kaikkivoipaiseksi.
Offtopic
M: GSX-R 750 1993 ajettu 55tkm. Punavalk. Pelaa. Paa yv.tä jos yhtää kiinnostaa.
OfftopicOff
GSX-R 750 -93
ZX-6R -02
Z750 -06
ZX-12R -05
Itsellä on ollut -87 vuoden tonnisatku ärrä tallissa tässä vuoden verran. Ajamaan ei ole vielä kovasti päästy, täytyisi viedä verolle, Saksan tuliainen kun on. Itse tykästyin ainakin näiden joidenkin mielestä (?) dinosaurusmaisten pyörien ulkonäköön. Tietty taustalla on sekin seikka, että ne olivat aikansa hyper-pyöriä ja teknologiassa kilpailijoita muutaman vuoden edellä aikaansa.
Ajo-ominaisuudet ovat mitä ovat kuten Sandels tuossa vinkkasi, mutta se taitaa ollakin osa jännitystä. Se yhdistettynä kuitenkin kohtuulliseen tehoon (vm.86-88 1100:ssa 130 hp ) takaa varmasti sydämentykytyksiä jos innostuu liikaa... Harvassa wanhassa pyörässä on näin hyvä (kg/hv)/€ -suhde!Omalle pyörälle tulee hintaa yhteensä n. 3300 - 3500 eskoa.
Vara- ja varsinkin viriosia on hyvin saatavilla ja pannu kestää kyllä viilaamista. Muutenkin yksinkertaista ja luotettavaa tekniikkaa, tyyppivikoja ei juuri ole. Jollei äärimmäistä ajoasentoa oteta huomioon... *1100 on hiukan 750:sta tilavampi ja mukavampi, mutta matkapyöräthän onkin sitten oma lukunsa!
Tässä vielä muutama linkki:
gixxer.com
Micke's 1100
SuzukiGSX-R.net
gsxr.de
gsx1100r.de
GSX-R files
GSX-RR
Talutan bokseria. Ajan rivinelosta. Wuf!
Jooh, eksäktli!
Mulla oli samanmoinen kuin Janskilla, -86 vuodelta. Aaah...
Pulssi alkoi yleensä nousta viimeistään siinä vaiheessa kun kävelit mopoa kohti lähtiessäsi ajelulle. Aikuisikävaippoja tuli ikävä viimeistään siinä vaiheessa kun ykkösellä väänti urkuun mehua kierrosten ollessa viiden-kuuden tonnin paikkeilla... Etupyörä tuntui täyttyvän äkkisiltään heliuumilla, näköalan täyttyessä taivaansinellä! Koneen raaka teho ja luonne on todellakin omaa luokkaansa.
Tosta ajoasennosta täytyy sanoa sen verran, että mun mielestä ensimmäisissä -86 ja -87 mallien ykstoistasissa ajoasento oli varsin lupsakka ja tilava! -89 ja -90 malleissa paketti taitaakin sitten olla jo epäinhimillisempi, ainakin seiskapätkissä.
Loistavan hausta sivusto, jossa myös asiaa ärristä:
Ouldskuul Suzukis
SM:n äärikokemuksessa tapahtuu depersonalisaatio eli tietoisen minuuden tunteen hetkellinen katoaminen ja pelkkään aistimiseen uppoutuminen. Hallitsevalle osapuolelle nautintoa tuottaa egotrippi, jossa hän voi kokea itsensä hetkellisesti vahvaksi, voimakkaaksi, jopa kaikkivoipaiseksi.
Minulla oli 4 kesää -86 750 gsxr.
Siihen oli edellinen omistaja tehnyt pientä viritystä eli suuttimet, nokat ja putki oli vaihdettu.
Olin kerran jo sen kanssa allright:in penkitys jonossa mutta
en sitten kuitenkaan viitsinyt laittaa vanhusta "rääkkiin", tehoja siinä kyllä oli ihan mukavasti.
Pyörä toimi moitteettomasti koko minulla olo ajan.
Muistaakseni en normaalien huoltojen ja renkaanvaihtojen lisäksi tehnyt siihen kuin etu stefojen ja renkaiden laakereiden vaihdon.
Tosin mittarissakin oli vain 47 000km kun myin sen.
Minulle jäi hyllyyn siihen sopivat pari öljynsuodatinta ja korjauskäsikirja, jos joku tarvitsee niin viestitelkää.
Luovuin siitä päivittääkseni sen vähän isompaan eli -94 1100 gsxr:ään.
Kiitoksia kaikille vastauksista...![]()
Hyvältä valinnaltahan tuo kuulostaisi, ja noista linkeistä näki jo noita vuosimallien välisiä eroja yms... pitää alkaa katella, paljohan noilla on järestään ajettu mutta jos kone kerran kestää noin hyvin, niin ei kai siinä mitään jos kulutusosat vaan on kunnossa... ajo-ominaisuuksista sen verran että kai ne paremmat kuitenkin on kuin gpz:ssa...![]()
Kaikkea on kokeiltava ainakin kerran...
kestäviä pyöriähän noi vanhat ärrät on.. jos 750 riittää, niin suosittelen 90-91 malleja. on jo leveämpi vanne, usd-keula jne. Mielestäni toi -91 on paras hinta/laatu suhteelta. Siinä on jo uudemman mallin katteet, 5.5 tuuman takavanne ja usd keula, mutta vielä "vanha" öljy/ilmakone... -92 tuli vesijäähyllä oleva moottori ja hinnat nousevat aika reilusti..
ja tossa ois kuva sellasesta.. Oli pirun kiva mopo
750 gixi -91
www.trackpunkracing.com
Itsellä -89 750 ärrä ja pelkkää hyvää sanottavaa.
Ajoasento on aika ahdas, mutta meikäläinen kun on vaan 173cm pitkä niin mahtuu hyvin satulaan. Emäntä on kyllä välillä erimieltä kyytiläisen paikasta, mutta kyllä siellä istunut vaan on.
Tehoa ja vääntöä löytyy sopivasti ja vauhti riittää kyllä Suomen rajoituksiin.
Varaosat on kyllä aika arvokkaita, mutta eipä niitä kovin usein tarvi. Koneen käyntiääni on kyllä raaka, mutta se on normaalia.
Pomminkestävää tekniikkaa ja virityspalikkaa löytyy paljon.
Suosittelen kyllä. Jos tarkoitusena ajaa pidempää matkaa niin ehkä ÄFFÄ malli sopis paremmin. Se on paljon rennompi ajaa ja parempi kyytiläisellekkin.![]()
!!!!!!!!!!!!!!!!!
-91 GSX-R 1100 n.65tkm ajettuna täällä ja ei kyllä oo viä hetkeen poiskaan lähtemässä.
Hyvin on toiminu ja toivotaan ettei joku terroristi käy sitä listimässä niinkuin edelliselle kävi.![]()
Ittellä -89 1100r pienellä turbolla ja pienillä paineilla. Toinen kesä lähtee ahtimen kans ja vehkeet senkun porskuttaa.
Tietooni tulleita tyyppivikoja 1100r:issä on kakkos-vitos hammaspyörä parin lukitus kynnet. Ne menee 50-80000km kohilla pyöreiksi ja kakkos vaihde alkaa pomppiin pois päältä ja vaurioittaa siirtäjää. Alkuperäis varaosana siihen voi tilata parannetun hammaspyörä sarjan siirtäjineen, joka kestääkin sitten kauan. Ihmeellinen suunnitteluvirhe joka näyttää periytyneen myös vesiärriin.
Taitaa olla aika yleistä kaikenmerkkisissä sporttipyörissä?(Jarrupala @ Helmi. 22 2004,22:48) kirjoitti
En oo tosin kuullu, et joku olis gixxerissä moisesta valittanu. En kyllä ole mikään tietäjäguru...
GSX1300R ´07
Toi vannejuttu on hyvä pointti. Noissa vanhoissa isoissa ärrissä alkoi olla jo vuosia sitten ongelmia saada alkuperäiselle vanteelle sopivia renkaita. Moni onkin sovittanut noihin 17 tuumaisia vanteita rengasrumbaa helpottamaan...(Slowrider @ Helmi. 21 2004,12:37) kirjoitti
SM:n äärikokemuksessa tapahtuu depersonalisaatio eli tietoisen minuuden tunteen hetkellinen katoaminen ja pelkkään aistimiseen uppoutuminen. Hallitsevalle osapuolelle nautintoa tuottaa egotrippi, jossa hän voi kokea itsensä hetkellisesti vahvaksi, voimakkaaksi, jopa kaikkivoipaiseksi.
´89 tonnisatkussa on ainakin 17 tuumaset vanteet, tais olla eka vuosmalli tuolla koolla.(Sandels @ Helmi. 23 2004,09:58) kirjoitti
GSX1300R ´07
17" vanteet niissä kaikissa on, leveys vain kasvaa kun vuosimalli nuorenee. Mallit 89-> parhaita vaihtoehtoja, edellä mainituista seikoista johtuen. Mahdollisimman vakion kun löytää, niin säästyy moninaisilta säätötöiltä.
Pari kesää olen saanut seurata muutamaakin tallikaveria ('91 & '90 750 gixxerit) joilla on mm. race-putkistojen suutinsatsien ja vapaavirtaussuotimien luomat loputtomat säätöhelvetit takanaan ja ilmeisesti edessäänkin... Yli viisitoistavuotiaaseen ärräpää pyörään kun ei enää päde mitkään annetut specksit. Kuluu se suzukikin.
Siis -86, -87 ja -88 mallien 'vanhoissa' ärrissä on noi 18 tuuman vanteet. Seuraavissa onkin jo 17 tuumaset....
SM:n äärikokemuksessa tapahtuu depersonalisaatio eli tietoisen minuuden tunteen hetkellinen katoaminen ja pelkkään aistimiseen uppoutuminen. Hallitsevalle osapuolelle nautintoa tuottaa egotrippi, jossa hän voi kokea itsensä hetkellisesti vahvaksi, voimakkaaksi, jopa kaikkivoipaiseksi.
Onko noihin 18" sitten niin vaikea löytää sopivia kumeja alle? 17-tuumaisissa on tietysti laajempi valikoima, mutta onko tuo oikeasti ongelma?(Sandels @ Helmi. 23 2004,14:52) kirjoitti
![]()
Kaikkea on kokeiltava ainakin kerran...
Kyllä 18" rinkuloita vielä löytyy useammalta rengasvalmistajalta. Mitään uutuusmalleja ei tietysti tuossa koossa enää tehdä, mutta kelpo kumeja on kyllä saatavilla kategoriassa "sporttouring" *Niin ja mitään 200 mm leveitä renkaita ei luonnollisestikaan löydy, mutta ei näille vanteille/svingiin sellaisia sopisikaan... *
Tässä malleja muutamalta valmistajalta:
Metzeler
Pirelli
Dunlop
Bridgestone
Talutan bokseria. Ajan rivinelosta. Wuf!
täältä löytyy oikeestaan kaikki tosta pyörästä. tosin siel on kaikki muutkin suzukin mallit.![]()
oli aikoinaan lähellä tollasen -91 750.sen tulo taloon,mut homma kaatu sitte kuitenkin lompakon liikakeveyteen. kyl harmitta välillä vieläkin. oli meinaan täysin virheetön yksilö.![]()
Muistaakseni noihin 85 - 87 mallin 750R:iin menee vastaavan ikäluokan 1100R:n lohko kiinni "heittämällä". *Eikä eroa vakio 750:seen huomaa päällepäin; mutta peli kyllä kulkee sen jälkeen aika iloisesti "750:ksi". *
*
* Tiedä sitten miten uudemmissa.
Joo, enemmän tuosta muutoksesta täällä Kutsuvat noita nimellä 7/11...(Fastm8 @ Helmi. 24 2004,15:04) kirjoitti
GSX1300R ´07
Semmonen tuli mieleen, et onko tällasessa tonnisatkussa tullu uutena mukana jonkinlainen työkalusarja? Jos sellanen on ollu, niin missä sen paikka on, ku tuntuis olevan senverran ahtaat paikat, ettei mukaan sovi rasselitukkoa suurempaa kilkettä...![]()
GSX1300R ´07
Osta ihmeessä -91 tai -92 1100r, on nimittäin sen verran kestävä kone ettei tarvii sen takia ainakaan murhetta kantaa, lämpöjen kans ei mitään ongelmia! Itselläni on sellainen nyt kolmatta kesää ja ei mitään vikaa, mitarissa 52tkm ja olen toinen omistaja ja on muuten täysin alkuperäinen ja 99% virheetön! Kehuvat jotta kestää virittäessäkin 250hv kevyesti ja vasta yli 300hv mentäessä hajoamisia on tapahtunut, joten alkuperäiskuntoisena ikiliikkuja! Se työkalu sarja on takavalon alla, takapenkki pois niin sieltä löytyy kumilenkillä kiinnitettynä!
Kiitti 1100r! Mä luulin, et se takaritsi on pulteilla kiinni. Tarvii tutkia tarkemmin, ku pääsee taas tallille.(1100r @ Helmi. 25 2004,14:19) kirjoitti
GSX1300R ´07
Se onkin kahdella pultilla kiinni, se takasatula, etummainen jakkara ensin pois ja sen jälkeen takajakkarasta pultit irti niin sitten pitäs löytyä!
Tota... milläs ne pultit tienpäällä avaa, ku ne työkalut on siel alla?![]()
GSX1300R ´07
Myös mainion oloinen Suzuki sivu: www.suzukicycles.org
Suoraan GSX-R 750 historia osuuteen täältä
Ja GSX-R 1100 täältä
KTM 690SM
Täällä varsin perusteellinen juttu eri vuosimallien -85...-00 eroista, testaajana mm. Kevin Schwantz. Pitkä stoori, mutta jos legendaarinen 750 kiinnostaa, niin mielenkiintoista luettavaa.