Tulokset 1:stä 6:een 6:sta
  1. #1
    Osaako kukaan kertoa miten Saksasta tuotu XJ 900 -91 on kuristettu ilmeisesti halvempien vakuutusmaksuluokkien vuoksi.
    Alkuperäiset tehot lienevät 98 hv. ja kyseisen pyörän otteessa on merkitty tehoiksi n. 90 hv.(kilovatteina tietenkin mutta muunsin hepoiksi). olisi mukava saada kaikki hepat käyttöön jos vähällä vaivalla onnistuu
  2. #2
    Tervehdys!

    Itsellä myös Saksasta tuotu -91 XJ900. Rekisteriotteessa mainitaan 92 hp, kun taas Suomen versioissa ilmoitetaan 98 heppaa. Tämä kuristus on tehty Saksassa alempien vakuutusmaksujen takia. Imuputkiin (kaasarien ja sylinterien välinen imukaula) on vulkanisoitu lisää tavaraa (kumia), jolloin on saatu hevosvoimia vähemmäksi. Itse olen ko. lisukkeet poistanut (näkee selvästi alkuperäisen muodon), ja ilmeisesti nyt on käytössä kaikki luvatut 98 heppaa..
    AaJii
  3. #3
    Olipa arvokas tieto niin ei tartte ruveta kaasareita suotta purkamaan. Eli kaasarit poies tieltä ja kumia kaivertamaan. Saitkos helposti lisätyn kumin pois,löytyikö vanha pinta hyvin sieltä alta. Tuntu uko lisääntyneet tehot missään.
    Tarkistitko muuten kaasareista oliko siellä kaikki hilppeet alkuperäisasetuksissa,kuten suuttimet ja neulan asennot?
  4. #4
    Itse kaasareihin en koskenut muutoin kuin sakkakupit tyhjiksi ja päällisin puolin putsaus. Vaatii muuten hyviä hermoja se kaasareiden ja varsinkin imukaulojen tiivisteiden asennus ( O-rengas ja tiiviste) --> paljon aikaa ja ehkä muutama olut.. Ne imukaulat kannattaa varmuuden vuoksi numeroida, että tulevat samoille paikoille takaisin. Alkuperäisen ja lisätyn kumin rajan näkee selvästi, kyllä siinä tuntipalkoille pääsee. Kyselin uusia ja jos en paljon väärin muista niin taisivat maksaa 50€ kappale.

    Alunperin oli tarkoitus puhdistaa ilmanputsarin kotelo kaikesta paskasta. Noh sepä ei sitten lähtenytkään ennen kuin kaasarit on irti, tämäkään ei tosin tuonut toivottua tulosta. XJ900Fstä ei saa ilmanputsarinkoteloa pois ennen kuin koneen irrottamalla! Tämän projektin seurauksena osu silmäät ne imukaulatkin. Tehoista hankala sanoa mitään, koska hankin pyörän talvella ja ekat kunnon tyypit tuli vasta keväällä ko. operaation jälkeen. Suunnitelmissa korvata XJ orkkis pakoputket 'nykyaikaisemmalla' paketilla ja sit tarvii jo ottaa kaasarit käsittelyyn.
  5. #5
    Ok. En ajatellut itsekään turhaan kaasareita ruveta purkamaan,jos ei sakkakuppien sisältö ole ihan puuroa. Jouduitko vaihtamaan uudet imukaulojen tiivisteet ja 0-renkaat vai lähtikö vanhat ehjinä ja kelvollisina pois?
    Onko sinulla kokemuksia pyörän kylmäkäynnistysominaisuuksista muuten. Omassani on nyt ainakin talvistarttauksissa kylmässä tallissa ilmennyt paukuttelua lähinnä oikeassa putkessa kunnes kone on täysin kuuma. Voihan se varmaan jotua monestakin asiasta eikä välttämättä ole edes vika.
  6.  
  7. #6
    Paperiset tiivisteet tein itse ja niitä o-renkaita en vaihtanut lainkaan, eivät ole ihan standardi kokoa. Kannattaa samalla tarkastaa ilmanputsarikotelon ja kaasarien välisen imuputkien tiiviys ilmp.koteloon.

    Tuosta paukuttelusta muistelen että omaa pyörääni ostaessa talvella, (kylmä vaja) kuului putkesta 'tussahduksia', jotka sitten koneen lämmettyä hävisivät. Kestäviä vehkeitä ovat, ei varmasti muuta kuin käytön puutetta!
    AaJii