Kuinka monella on mopossa seisontajalan tappokatkaisija käytössä/toimii??![]()
Mulla on, mitä siitä? Ducatin ratkaisu vuoteen 2002 asti on vielä sellainen, että edes vapaalla ei voi pyörää käyttää seisontatuki alhaalla...
On tärkeää erottaa terve innostus ja addiktio. Terve innostus tuo jotain elämääsi, mutta addiktio vie jotain pois.
-prof. Mark Griffiths
Ettäkö ”tappokytkin”? Käytetäänkö termiä jalkatuenkin kytkimestä?
Onhan toi käytössä. Kustomissa on ruvennu kanittaa. Jouduin kerran pakkaan sen junaan, kun tuli ongelmia ja VR vaati, että se vedetään liinoilla kiinni kulkusuuntaan nähden poikittain ??!. Peruste oli, että koska menee puolet maksusta, niin noin. Ei auttanut, vaikka lastausukolle kerroin, että kyllä ne perii auton hinnan (?!)
IKINÄ ei ole tarkoitus enää VR:llä mopoa kuljettaa. Se kun koko matkan siinä natkutti, ni se tais olla jalkakytkimelle liikaa. Kun tiedän, mistä mokoma johtuu, niin laiskana en ole viittiny vaihtaa. On niinku varkaalle yks ajonesto lisää.![]()
... jotain piti muistaa
Ysikawassa ei sellasia turhuuksia oo, mutta Aaveessa (Spectre) on kytkin, joka sammauttaa koneen kun sen potkaisee ajoasentoon l. ylös.
Mutta vasemmassa kahvassa on pieni nappi, josta voi ohittaa tuon e.m. sivujalkakytkimen.
Onne eteviä noi Kawan inssit..
![]()
Gray-haired riders don't get that way from pure luck !
Mulla tuo kytkin ottaa ja katkasee kans silloin kun jalka on alhaalla...Toimii myös vapaalla = samalla varmistaa jos on tyhmyyksissään muka lähdössä jalka alhaalla liikenteeseen. Eipä käynnisty...![]()
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Ei kai käytetä, käsittääkseni tappokytkin on vaan sellanen hätäkytkin, mistä on tarkotus saada vehje pikasesti sammutettua hätätilanteessa, esim. kaatumisen jälkeen.(seku @ Tammi. 22 2004,12:19) kirjoitti
Mä en oikein nyt tajunnu miten se oli VR:n vika, että sun seisontajalan kytkin meni rikki? Mikä ero tossa pitkittäin ja poikittain lastaamisessa sitten oli?
Edit: Niin, on mulla sellanen kytkin seisontatuessa. sammuttaa koneen jos jalka alhaalla ja vaihde päällä. On siitä sinänsä hyötyä ollu, että muutamasti oisin lähteny ajelee jalka alhaalla. Haittaa ei oo ollu ku kerran sillai et mopo sammu vahingossa ku oli akku tyhjä ja mopo siks käynnissä pihalla jalan varassa. Sit ku meni vapaan ilmasin ilmeisesti jähän tai jotain, niin mopohan sammu ja iski hyvät liekit putkesta. tuli vaan siinä hätä käteen, että leikkasko se nyt kiinni ku oli jo vartin siinä käydä puksutellu. Onneks ei.
Eivät olleet tehtaalla muistaneet laittaa koko vempainta sinnePakko muistaa itse
![]()
Suzuki rg125R
Kawasaki gpx600R Ninja
Kawasaki ZX9R Ninja
Yamaha YZF1000R Thunderace
Suzuki 1300R hayabusa
Ehkä seuraavaksi kawasaki *
Aikanaan kun ostin tuliterän GPZ 550:n siinä oli tuo katkaisija ja se toi siten, että sivutuki alhaalla vaihdepäällä kun nosti kytkimen niin sammui. Eka kerran hämmensi kun luulin, että kytkimen käytöllä tumpuloin konen sammuksiin mutta kun toinenkaan yritys ei onnistunut niin sitten selvisi. Myöhemmin siihen katkaisijaan mennyt lika aiheutti saman häikän jalan ollessa ylhäällä mutta pikku herkistely auttoi.
Myöhemmissäkin pyörissäni on ollut noita samoja katkaisijoita ja ovat toimineet hieman tavoilla kun toinen sammuttaa koneen pantaessa vaihde päällee ja toinen ei sallinut edes käynnistystä jalka alhaalla mutta katkaisijan kiinnihirtto nippusiteellä auttoi.
Yhessä oli sitte sellainen, että kun veti kytkinkahvan pohjaa, nousi jalka automaattisesti ylös. Ihan kätsy.
Stelvio NTX ´12
V 650 NTX
Tuareg 600 Wind
CB 250 RS ´81 2x´82 ja ´83
RD 250 LC
Pegaso 650 Trail
K 75
R 45
Jostain syystä ( eikö toimi) oli edellinen omistaja kirvoittanut. Kaks kertaa olis ollu kyl tarpeen viime kesänä...ei sentään johtanut lipoihin![]()
RFM ( = Rip that Fucking Manual)
Tosi kätevä!
Kun menet huoltiskalle tankkaan, rullaat hitaasti mittarille.
Naputtelet vaihteet alaspäin ykköselle ja mittarilla sivujalka alas, mopo sammuu. Virta pois ja tankkaus. Tankki täyteen, virta päälle ja karkuun![]()
![]()
No okei voi käyttää pankkikorttia tai maksaa kassalle....![]()
Life is hard, then you die...
muuten toimii hyvin mut vapaavalon sähköissä on jotaa pientä häikkää ku kosteella kelillä se ei välttämättä toimikerran meinas tulla jo hätä käteen ku startista ei tapahtunu mitään *
mutta homma korjaantu ku nosti seisontatuen ylös
ei paljo haittaa mut ärsyttää sitäkin enemmän
![]()
Siis on kytkin ja toimii. Sillä on hyvä sammuttaa pyörä pysähtyessä niin kuin tuossa sanottiinkin. Tappokytkimeksi sitä ei kyllä kutsuta vaan nimittäisin sitä ennemminkin pyörässä olevaksi turvakytkennäksi.
Minulta löytyy myös. Sivujalka alhaalla voi vielä laittaa vaihteen päälle, mutta kytkimen päästettyä mopo sammuu. Ihan hyvä, olisin muuten pari kertaa lähtenyt huoltsikalta jalka alhaalla![]()
Mopot, musiikki ja lentopallo.