Sivu: 8 / 21:sta EnsimmäinenEnsimmäinen ... 67891018 ... ViimeinenViimeinen
Tulokset 211:stä 240:een 625:sta
  1. #211
    Nyt varsinki ku alkaa kauden ekat kunnon auringonpaisteet niin muistakaa ainaki kyykkymallisilla mopoilla ajellessanne laittaa niskaan reilusti aurinkorasvaa, koska jos on yhtään matala kaulus ajotakissa niin niska palaa ilkeesti tosi nopeesti.
  2. #212
    timo1:n avatar
    Liittyi Sep 2007
    Matkalla jossain Suomessa...
    Toivottavasti tämän aiheen aloittaja, Jetro, on vielä itse hengissä ja hyvinvoiva, vaikka vuosia vanha viestiketju onkin. Meinaan vaan, että kyllä täällä sellaista opastusta ja opetusta näyttää olevan, että herkimmin vastaanottavaiset saattavat huomata, että se ensimmäinen ajokausi muodostui myös viimeiseksi. Tämä ei sitten ollut mitään kukkahattumaista, vaan faktaa.
    GHOSTWRITER
  3. #213
    Lainaa (MMM @ Huhti. 01 2008,20:13) kirjoitti
    Näillä keleillä hyvä katsoa mihin pyöränsä pysäköi,oli Milleistä kiinni ettei pyörä kaatunut kun pyörän seisontatuki upposi pikkuhiljaa Märästä ja routineesta asfaltista läpi...
    Tällä kertaa ajoissa paikalla,oli muuten aika vinossa jo...
    Näinhän voi käydä, kuten tuossa yläpuolella kerrotaan.

    Toissa kesänä helteillä pysäköin oman moponi kerrostalon parkkiruutuun. Kun palasin takaisin, niin huomasin, että oli siinä ja siinä, että mopo oli vielä pystyssä. Sivujalka oli painunut asfaltista jo läpi.
    Joku viisaampi kertoi, että tällaisten kerrostaloasfalttien perustus ja pinta on tehty joskus paljon "keveämmin" kuin katujen pinnat, joten on syytä olla aina tarkkana, mihin pyöränsä jättää! Olisi varmaan hyvä, jos laittaisi levyn sivutuen alle varmuuden vuoksi.
  4. #214
    Nitrous:n avatar
    Rata & Koulutus
    Liittyi Mar 2004
    Järvenpää
    MotOrg ry jäsen
    Kannattaa muistaa laittaa housujen taskut ja tuuletusvetoketjut kiinni, jos aikoo ajaa ukkoskuuron läpi.

    Nimim: Ihmettelin kun uudet ajohousut päästää veden niin nopeasti läpi.
    Superbike #7
  5. #215
    Minigrip kikka ei vissiin vielä ollutkaan, eli muutama sopivan kokoinen minigrip pussi ajotakin taskussa säästää kännyköitä, lompakoita, tupakoita jne jne...

    Sateen sattuessa siis...
    En kiellä enkä myönnä, vaan pikemminkin päinvastoin.

    Ray Of Darkness
  6. #216
    Hyvä kikka ketjujen rasvaukseen joka tuli opittua tänä kesänä, siis pyörässä jossa ei ole keskitukea. Tässä tarvitaan kaveri avuksi, eli yksin joutuu vieläkin tönimään fillaria pitkin huoltoaseman pihaa.

    1. Toinen (mieluiten fillarin omistaja) ottaa sivujalalla olevan pyörän "alasarvesta" otteen vasemmalla kädellä ja oikealla vaikka takamatkustajan tapista tms tukevasta pisteestä.
    2. Pyörää kallistetaan eturenkaan ja sivutuen varassa itseä kohti, kunnes takapyörä on irti maasta.
    3. Kaveri pyörittää takarenkaasta ja rasvaa ketjut pyörän takaa.
    4. Pyörä varovasti takaisin molemmille pyörille.

    Toimii hyvin, kunhan tekee järkipäässä. Ja katsoo että se asfaltti kestää sivujalan paineen...
  7. #217
    Keskituen käyttämisestä voisin laittaa oman vinkin jos varsinkin painavampi moto. En nyt lukenut joko täällä sellainen oli mutta jos oli niin tässä lisää;

    Eli ei siinä tarvii missään vaiheessa olla pyörän päällä. Jos vaan pystyt tasapainottaa pyörää sivusta sen aikaa jotta saat tuen painettua alas siitä missä omalle jalalle paikkakin (se uloke sivulle) niin menee aika kivuttomasti näin:

    Tukeva päkiäote siitä tallasta alas painaen niinkuin olisit kampeamassa jotain raskasta (niinkuin ootkin) ja toinen käsi kahvasta, toinen peräkahvasta. Älä kuitenkaan käytä voimaa ennenkuin oot varma, että tallan molemmat tassut on maassa (pyörä suorassa). Sitte alat vaan tasasella voimalla painamaan tallaa alaspäin. Pyörä ei kaadu jos molemmat tallan puoliskot maassa (tukeva ja suora maapohja).

    Tuota painamista voimista niin kauan, että pyörä notkahta ylös ja mätkähtää tallan varaan. Tuota tallaan kohdistuvaa voimaa voi lisätä siten, että siirtää omaa painopistettä etupäästä takapäähän samalla nostaen perästä.

    Tallalta lasku tapahtuu samasta asennosta hieman takapäästä vetäen eteenpäin. Älä päästä painoa pois tallalta vaan annat sen pyörän painon nostaa sut vuorostaan ylös. Pyörä ei tässäkään pääse kaatumaan jos pidät painoa tallalla, joka on molemmilta puolin maassa. Sitten vaan rauhallisesti siirrät omaa painoa eteenpäin ja päästät tallasta irti kunhan samalla aavistuksen kallistat pyörää ittees vasten ja toinenkin käsi stongalle.

    Jotenkin noin, josta tosta sai tolkkua

    ps. sen verta editoin, jotta takuuta en anna (omalla vastuulla ohjetta seuraten)



    Tonninen on jo liikaa mutta vähempi on liian vähän..
  8. #218
    Lainaa (Kyytsis @ Elo. 05 2008,13:26) kirjoitti
    Hyvä kikka ketjujen rasvaukseen joka tuli opittua tänä kesänä, siis pyörässä jossa ei ole keskitukea. Tässä tarvitaan kaveri avuksi, eli yksin joutuu vieläkin tönimään fillaria pitkin huoltoaseman pihaa.

    1. Toinen (mieluiten fillarin omistaja) ottaa sivujalalla olevan pyörän "alasarvesta" otteen vasemmalla kädellä ja oikealla vaikka takamatkustajan tapista tms tukevasta pisteestä.
    2. Pyörää kallistetaan eturenkaan ja sivutuen varassa itseä kohti, kunnes takapyörä on irti maasta.
    3. Kaveri pyörittää takarenkaasta ja rasvaa ketjut pyörän takaa.
    4. Pyörä varovasti takaisin molemmille pyörille.

    Toimii hyvin, kunhan tekee järkipäässä. Ja katsoo että se asfaltti kestää sivujalan paineen...
    Ite teen seuraavasti: Pyörä seisontajalan ja eturenkaan varaan ja sopivan pituinen puupala toisen jalkatapin alle, tähän asti pysyny hyvin ilman, että etujarru ollu kiinni. Nykyään sekin houtuu takapään pukilla
    KTM Super Duke R -11
    KTM Duke III -08 Myyty
    Kawasaki ZX-6R -05 Myyty
    Honda CBR 125R -05 Myyty
  9. #219
    Tää on jo sanottu kai/toivottavasti täälläkin mutta Se jaloilla työstäminen vastaohjauksen kanssa toimii. Vielä kun sais kaasukäden säädettyä niin ei tarvis tankoa paljoa käännellä
    Ei kyl jalkojen nopeus vielä riitä keskiviivan pujotteluun



    Selkä suorana, elämä edessä, R1 -> R1200 GSA
  10. #220
    Vastaohjaus kannattaa ottaa elämäntavaksi kaksipyöräisillä ajettaessa, myös hiljaisemmalla nopeudella ja jopa polkupyörällä. Vastaohjausta käytettäessä tyhmempikään kyyditettävä ei voi sabotoida ohjausta.
  11. #221
    Olen vierastanut ohjetta ajaa maanteillä pitkät valot päällä. Mielestäni parempi tapa herättää sivutieltä lähestyvän auton huomio on väläyttää pitkiä valoja kerran tai tarvittaessa useammin risteystä lähestyttäessä - ja luonnollisesti alentaa omaa nopeuttaan, jos näyttää siltä, että lähestyjä on umpisokea.
  12. #222
    Lainaa (OldEric @ Maalis. 10 2009,13:54) kirjoitti
    Olen vierastanut ohjetta ajaa maanteillä pitkät valot päällä. Mielestäni parempi tapa herättää sivutieltä lähestyvän auton huomio on väläyttää pitkiä valoja kerran tai tarvittaessa useammin risteystä lähestyttäessä - ja luonnollisesti alentaa omaa nopeuttaan, jos näyttää siltä, että lähestyjä on umpisokea.
    Uskon, että moni kun näkee jonkun väläyttävän pitkiä ymmärtää sen niin, että "mene vaan" eli antaa tietä... enkä usko, että olen itse tämän näkemyksen kanssa.
  13. #223
    Lainaa (kiivi3 @ Maalis. 10 2009,14:55) kirjoitti
    Uskon, että moni kun näkee jonkun väläyttävän pitkiä ymmärtää sen niin, että "mene vaan" eli antaa tietä... enkä usko, että olen itse tämän näkemyksen kanssa.
    Sitä se on perinteisesti ainakin pk-seudulla tarkoittanut.
    Joskus kun auto on lähestynyt risteystä epäilyttävästi (kovaa, näkee että puhuu kännykkään tms. puusilmän oloista toimintaa ), olen tehnyt niin että olen painanut pitkät päälle ja ottanut sitten taas risteyksen jälkeen pois.
    Jos ei Delvac ja tissit auta, tauti on kuolemaksi.
  14. #224
    No, maalla asuvana en pääkaupunkiseudun tapoja tunne. Hyvä tietää, jos siellä käy. Pohjois-Karjalassa, jossa ennen asuin, pitkien vilkuttaminen oli tapa osoittaa toiselle virheellisestä liikennekäyttäytymisestä, vähän samaa kuin nyrkin puiminen tai keskisormen näyttäminen.
  15. #225
    Yleensä ottaen nuo ajokurssit vaikuttaa mielenkiintoisilta, ja tuskin koskaan ovat haitaksi.

    Kuulin jopa motoristikaverini lukeneen jostain että 1 päivä ratakoulutuksessa vastaa 5v ajokokemusta... Sitä on hankala kuitenkin allekirjoittaa.
    Wannabe biker...
  16. #226
    Voi v..... pökkelö. Juuri hokasin kun ajoonlähtötarkistuksesta luin: Älkää nyt helvetissä vetäkö mitään huohotinletkuja takarenkaan eteen.
    Sitä on asentanu satoja metrejä hydrauliikkaletkuja ja vaikka mitä muuta, silti tekee näin. Alkuperäinen kiinnityspaikka letkuarsenaalille on koneen kyljessä mutta kiinnike on irronnut varmastikin valtaisan ylinopeuden takia. Täytyy siirtää letkut siihe takaisin vaikka ne vähän huonolta näyttävätkin vapaana ilmassa



    Selkä suorana, elämä edessä, R1 -> R1200 GSA
  17. #227
    Kun lähdet pyörällä liikenteeseen, ajattele aina pahinta mahdollista.

    Näin pysyt valppaana.

    Joka pirun risteyksessä katsot tarkkaa ettei tule autoa kolmion takaanta eteen. Näin käy todella helposti.

    Vältä ajamasta auton kuolleessa kulmassa, moottoritiellä nähnyt valitettavasti monia jotka ajaa auton kuolleessakulmassa, vahingossa tai tarkoituksella?

    Tuuli aukealla voi olla ilkeä.
    This is the life we chose, the life we lead. And there is only one guarantee.

    Four wheels move the body. Two wheels move the soul.

    KTM SM 690 2007
    Yamaha YZ250F 2008 (Myynnissä)
    X: Suzuki Hayabusa 2003
    X: Kawasaki Z750 2007
  18. #228
    Kypsään ikään ehtineille aloittajille, omasta kokemuksesta ammennettuna muutama juttu.

    Autokoulussa näitä varmaankin nykyisin opetetaan mp-korttia hankkiville, mutta me onnettomat, jotka saamme lähteä liikenteeseen ilman minkäänlaista mp-opastusta...

    - ajohanskat - liian paksut hanskat tekivät pyörän hallinnasta alussa todella hankalaa, aloita sellaisilla, joissa on hyvä tuntuma. Itse ostin "oikein paksut ja lämpimät" ja ne oli todellinen vaaratekijä.

    - katseen käyttö - tätä ei tajua, ennen kuin sen kokee, katse sinne, mihin haluat päästä. Paras tapa laukaista paniikki ja saada pyörä haluttuun suuntaan, kun pyörä tuntuu syöksyvän kohti ulkokaarretta tms.

    - "Ajo hanskassa" opus - lue! Löytyy googlettamalla ja täälläkin siihen on sata linkkiviittausta

    - Vilkku - jää päälle käännöksen jälkeen... vaikka kuinka yrittää asiaan keskittyä.

    - Vastakäännös - selitetty "Ajo hanskassa" oppaassa. Itseasiassa on aika mieletöntä, että vanhalla ajokortilla voi lähteä liikenteeseen moottoripyörällä, ilman, että on koskaan kuullutkaan asiasta. Älä lähde, jos et ole asiaan perehtynyt, ja sitten jonnekin parkkipaikalle kokeilemaan, ennen kuin lähtee ekalla retkelle.

    - Ja vielä, älä ikinä päästä kytkintä pomppaamaan, päästä se aina rauhallisesti. Alussa muistettavia asioita on monta ja jossakin vaiheessa ykkönen onkin vapaan sijaan silmässä ja siitä kun antaa kytkimen lompsahtaa, niin kyllähän nykäisee, edessä olevan takakonttiin meinaan.
    aina ei voi epäonnistua!
  19. #229
    Kannatta aina varmistaa, että on tarpeeksi pieni vaihde päällä liittyessä johonkin tielle. Meinas käydä ikävästi kerran.
    Honda NSR 125 02' --> CBR 600F
    Olen fiktiivinen henkilö. Kirjoitetuillani viestien sisällöllä ei välttämättä ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa.
  20. #230
    Muutamalta käyttäjältä tuli viestiä moderaattoreille. Niiden johdosta siivosin ketjua ja muistuttaisin kaikille ystävällisesti, että tähän ketjuun on tarkoitus koota erilaisia moottoripyöräilyyn ja liikenteeseen liittyviä vinkkejä aloittelijoille ja miksei kokeneemmillekin.
    Pidetään siis tämä alue vapaana väittelyistä, nyökkäilyistä (..just noin mäkin teen..) ja muusta asiaan kuulumattomasta, niin sen luettavuus säilyy mahdollisimman hyvänä. Kiitos.
    * Arctic Ranger *
  21. #231
    Näistä monet voi olla jo käyty ja kerrottu, ellei kaikki, mutta kommentoinpa pari omaa:

    Kyytiläisiä itse ohjeistan niin, että kerron normaalisti tavoitteet teoriassa, eli siis sen että olis helkkarin tärkeää molempien nautinnon ja turvallisuuden kannalta että keskityt ja teet ohjeiden mukaan. Parasta olisi jos kyytiläinen olisi nimenomaan "kuolleena massana" takana, ehdottomasti ei vastustaisi kallistuksia muttei myöskään heiluttelisi pyörää mihinkään suuntaan muutenkaan: on tosi paha jos menee jo valmiiksi lähellä asfaltin sisäreunaa tai pikkaisen lähellä että pää menee vastaantulijoiden kaistalle, jos kyytiläinen rupeaa kallistamaan sisäänpäinkään ylimääräisesti.

    Helpoiten kyytiläinen pysyy oikealla paikallaan jos hän keskittyy siihen että katsoo aina kuskin sisäkurvin puoleisen olkapään yli. Ei siis heilauta itseään sisäkurvin puolelle, vaan istuu vain suunnilleen takana ja katsoo sen olan yli minkä suuntainen kurvi on seuraavaksi tulossa. Sillä tavalla tulee väistämättä aika lailla oikeassa paikassa.

    Samalla kyytiläisen pitäisi nopeassa liikenteessä ja muutenkin kovassa ajossa ehdottomasti pitää kiinni kuskista eikä mistään kauhukahvoista, ja pääasiallinen syy on jarrutukset: Jos kyytiläinen halaa kuljettajaa vyötärön kohdalta, hän pysyy väistämättä myös yhtenä kappaleena kuljettajan kanssa, ja näin kuljettajan on paljon helpompi annostella jarruvoimaa niin että omat kädet jaksaa kannatella - ja nehän jaksaa kannatella paljon enemmän jos kuorma ei rysähdä selkään vaan on siinä kiinni jo valmiiksi. Joissain katupyörissä kyytiläisen kädet yltää tankkiin, mutta en tiedä onko se nyt niin paras vaihtoehto, olisi esimerkiksi aika murhatilanne jos toinen käsistä vaikka pääsisi lipeämään ja kyytiläinen heilahtaisi sivuun.

    Toinen syy tähän on tietysti kiihdytyksetkin. Kun miettii itse miten hutera asento se on jos kyytiläinen pitäisi kiinni kahvasta oman selkänsä takana ja kuski lähtisi kiihdyttämään nopeasti. No, aina tavoite on se että yllättäviä tekoja ei tehtäisi mutta kyytiläisen voi olla vaikea aina ennakoida mitä kuski tekee varsinkin jos on aloittelevampi. Joka tapauksessa oman hanurin takaa kiinni pitäminen on todella heikko asento jarrutuksessakin, pelkät sormivoimat vastaan kaikkea sitä hidastuvuutta. Mieluummin kuljettajassa kiinni.

    Sitten tietysti molempien yhteinen sääntö: Ei tehdä mitään hölmöä tai sellaista mitä olisi vaikea ennakoida ja muistetaan että hengissä pysyminen on hitosti tärkeämpää kuin muutama kilometri tunnissa lisää tai joku "hauska juttu" mitä kokeilla satulassa tms.

    Toi vilkun kuittaaminen on myös todella tärkeää, siinä saa itsensä todella vaikeuksiin jos jättää vilkun päälle. Samalla kannattaa muistaa nimenomaan se että autoilijat ei käytä sitä vilkkua aina eikä niiden ohi siis kannata yrittää jos näyttävät hidastelevan ilman syytä. Kääntyvät kuitenkin päällesi - kokemusta on, tosin onneksi eivät osuneet.

    Kardaanivetoisissa, varsinkin vanhemmissa, pyörissä kannattaa muistaa, onko sen nimi nyt ns "cardan hop", eli takapyörä helposti pomppaa vähän aggressiivisemmalla kytkimen käytöllä, mikä tuntuu melko hauskalta kurviin mennessä, hah!

    Kannattaa ostaa pari huomioliiviä, yksi itselle ja yksi kyytiläiselle. Menevät ihan älyttömän pieneen tilaan, kaksi näitä saa helposti survottua penkinalussäilöön, yhteen tankkilaukun taskuun tms. Kaivan ne itse sieltä heti kun alkaa hämärtää. Joitakin hävettää - no, omaa tyhmyyttä. Ei sinua pimeässä kukaan kuitenkaan tunnista, mutta jos näkee, niin se on jo hieno juttu!

    Ja sitten yks todella tärkeä pikkujuttu: Jos käytät jarrulevylukkoa, mitä en kyllä ehkä suosittele, niin varmista herranjumala että muistat ottaa sen sieltä JOKA KERTA kun lähdet liikkeelle. Värjää sen lukon suojapussi vaikka neonoranssiksi ja laita kypärän sisään niin että varmasti tunnet sen kun lähdet ajamaan. Olen nimittäin itse lähtenyt Helsingin kauppatorilta ensimmäistä kertaa kyydissäni oleva naisihminen mukanani ottamatta jarrulevylukkoa pois. Tai no, siis en ole lähtenyt, vaan yritin lähteä kunnon näppärästi ja reippaasti, kunnes lukko haukkasi, pyörä nyykähti eteenpäin ja kaatui vasemmalle kyljelleen todella ilkeällä tavalla. En kyllä tiennyt oisko pitäny nauraa vai itkeä, mutta mä nyt sitten nauroin.

    Jos tulee muuta mieleen niin kerron.
    -Aleksi
  22. #232
    Ai niin:

    Tämä voi olla vähän turhaa .Orgin forumeilla, mutta hyvät ajovarusteet on aivan hemmetin hieno juttu.

    Oon joskus saanu paksu tekstiiliajotakki päällä kunnon keskikokoisen kiven moottoritiellä käteen, ja kyllä se iski todella kovaa. Mietin sen jälkeen, että mitä jos ei olis ollu rotsia...

    Tai entäs jos ois ollu avokypärä ja oisin saanut sen naamaani? Siinä ois voinu käydä todella pahastikin.

    Toisen puolustuspuheen umpikypärää varten annan muistellen mopoaikoja. Joskus märältä lehtipinnalta liukastuneena lensin varmasti kolmisen metriä leualleni maahan, onneksi en niin isossa kulmassa että niska olisi taittunut, mutta kyllä isku ja naarmut kypärän leukasuojassa oli sitä luokkaa että leualle olisi avokypärällä varmaan käynyt todella pahasti.

    -Aleksi
  23. #233
    Onneksi on automaattinen vilkku, sammuu siis itsekseen...

    Asiaan:
    Kannattaa pitää vaikka pilttipurkin kantta taskussa, jos sattuu parkkeeraamaan hiekalle, ei uppoa jalka maahan. Sopii myös edellämainittuun asfalttiin... Saahan noita jalan alustoja ihan ostettuakin, mutta ainakin lapsiperheessä noita kansia löytyy, ja ei harmita, jos unohtuu lähtiessä maahan...

    Ketjurasvaa kannattaa laittaa maltilla... Meinasi mopo lähteä ympyrässä omille teilleen...
    Honda CBR 1000F -92
    Suzuki Gsx 600F - 95
  24. #234
    Minulle joskus opetettiin kyytiläisenä pitämään kiinni toinen käsi kuljettajan vyötäröllä ja toinen käsi takana.
  25. #235
    Lainaa (Jim Goose @ Tammi. 13 2004,21:08) kirjoitti
    Pidä pyörässäsi rähinäputkea. Sinua ei varmasti nähdä ajaessasi moottoripyörällä, mutta kovaäänisellä putkella sinut kuullaan ja jopa kulkusuuntasi kuuluu autoihin sisälle asti.
    Onkohan sitä edes tutkittu kuinka monta henkeä rähinäputket ovat pelastaneet?
    Loud pipes saves lifes!
    Tuo on ihan totta mutta tämän jälkeen ÄLÄ vedä kaasupohjassa taajamassa kun mikäkin puupää. Ainakaan semmosella ihan reilusti liioitellulla äänellä.



  26. #236
    Lainaa (EdTotal @ Heinä. 21 2009,11:58) kirjoitti
    Lainaa (Jim Goose @ Tammi. 13 2004,21:08) kirjoitti
    Pidä pyörässäsi rähinäputkea. Sinua ei varmasti nähdä ajaessasi moottoripyörällä, mutta kovaäänisellä putkella sinut kuullaan ja jopa kulkusuuntasi kuuluu autoihin sisälle asti.
    Onkohan sitä edes tutkittu kuinka monta henkeä rähinäputket ovat pelastaneet?
    Loud pipes saves lifes!
    Tuo on ihan totta mutta tämän jälkeen ÄLÄ vedä kaasupohjassa taajamassa kun mikäkin puupää. Ainakaan semmosella ihan reilusti liioitellulla äänellä.
    Turun oman Pertti Oskala
    Kikseripoika
    MUISTA HUUMORINTAJU
  27. #237
    Lainaa (Kummisetä @ Heinä. 21 2009,12:06) kirjoitti
    Lainaa (EdTotal @ Heinä. 21 2009,11:58) kirjoitti
    Lainaa (Jim Goose @ Tammi. 13 2004,21:08) kirjoitti
    Pidä pyörässäsi rähinäputkea. Sinua ei varmasti nähdä ajaessasi moottoripyörällä, mutta kovaäänisellä putkella sinut kuullaan ja jopa kulkusuuntasi kuuluu autoihin sisälle asti.
    Onkohan sitä edes tutkittu kuinka monta henkeä rähinäputket ovat pelastaneet?
    Loud pipes saves lifes!
    Tuo on ihan totta mutta tämän jälkeen ÄLÄ vedä kaasupohjassa taajamassa kun mikäkin puupää. Ainakaan semmosella ihan reilusti liioitellulla äänellä.
    Turun oman Pertti Oskala *
    Joskus meinannu tulla paskat housuun kun joku vetäny ilman tärykalvoja keskustassa hana auki tommosella putkettomalla customilla

    Sit ku ei ne edes mene mihinkään vaan meteliä saa kuunnella tunnin

    Hyviä mopoja ne on ei herneitä kellekkään



  28. #238
    Näppärä reittiopas vieraalle mutkareitille: post-it -lappu, johon kirjoitettu teiden nimet/numerot ja käännösten suunnat, tarvittaessa myös pätkien pituudet. Kiinnitetään lyömällä avain virtalukkoon lapun läpi, siinä on ja pysyy, helppo lukea vauhdissakin *
    Ducati Hypermotard 950 + Yamaha WR250R
    Ex: Svartpilen 701, 690 Enduro R, 990 SMT, Dorsoduro 750, 690 SMC, SMS630, Hayabusa x 2, CBR600F
  29. #239
    Lainaa (greatLeo @ Elo. 03 2009,21:17) kirjoitti
    Näppärä reittiopas vieraalle mutkareitille: post-it -lappu, johon kirjoitettu teiden nimet/numerot ja käännösten suunnat, tarvittaessa myös pätkien pituudet. Kiinnitetään lyömällä avain virtalukkoon lapun läpi, siinä on ja pysyy, helppo lukea vauhdissakin *
    Mutta kun mulla on virtalukko sivulla penkin alapuolella. Ei selkä taivu katsomaan.
    Durty Nelly's Boys
  30.  
  31. #240
    Lainaa (JukiW @ Elo. 05 2009,22:39) kirjoitti
    Lainaa (greatLeo @ Elo. 03 2009,21:17) kirjoitti
    Näppärä reittiopas vieraalle mutkareitille: post-it -lappu, johon kirjoitettu teiden nimet/numerot ja käännösten suunnat, tarvittaessa myös pätkien pituudet. Kiinnitetään lyömällä avain virtalukkoon lapun läpi, siinä on ja pysyy, helppo lukea vauhdissakin *
    Mutta kun mulla on virtalukko sivulla penkin alapuolella. Ei selkä taivu katsomaan.
    pistä visiirin sisäpuolelle teipillä
Sivu: 8 / 21:sta EnsimmäinenEnsimmäinen ... 67891018 ... ViimeinenViimeinen