Heipä hei kaikki!
Ihan alkuun vaan *kun menin räpeltämään.
Elikkä tilanne näyttää tältä. Olin vaihtamassa tulppia V2 koneeseen (joka on kiinni motskarissani, tottakai), ja onnistuin poistamaan molemmat vanhat tulpan kiitettävästi. Ryhdyin sitten asentamaan uusia tulppia. Tässä vaiheessa ongelmat alkoivat.
1. sylinterin tulppa meni heinosti paikalleen, ja on momenttiin kiristetty. 2. sylinterin tulpan kanssa kävi huonommin. Pyörittelin tulppaa ensin "auki" suuntaan saadakseni sen asettumaan kierteille paremmin, kiristin tulppa-avaimella (ilman räikkää) ja otin momenttiavaimen. Momenttiavaimella kiristäessäni kaikki ei tuntunut olevan kunnossa, mutta se tunne tuli liian myöhään, sillä samalla hetkellä tunsin kierteiden nuljahtavan yli. Pelästyin, luonnollisesti. Tälläkin hetkellä päässäni pyörii "Tulipa kallis tulpanvaihto!"
Käänsin tulppaa takaisin aukipäin, ja tulppavaimen päättyyn jäi tulppa, mutta kierreosa on sylinterin kierteissä kiinni.
Auttakaa motoristia hädässä, kertokaa mitä voin itse tehdä asian kuntoon saamiseksi. Ja jos en voi itse korjata asiaa, paljonko maksaa tulpanreiän uudelleenkoneistus? Vai kannataako heittää koko mopo menemään ja unohtaa kaikki mikä voi mennä rikki.
Kiitos etukäteen ja paljon respectiä guruille jotka osaa vaihtaa tulpat rikkomatta konetta!
Jay
P.S. Tulppa (tai mitä siitä on jäljellä) istuu suhteellisen syvällä koneessa, ihan kärkipihdeillä sinne ei yllä.
Sota on rauhaa. Vapaus on orjuutta. Tietämättömyys on voimaa.
(jayr_86 @ Loka. 27 2003,18:36) kirjoitti
siis katkesko se tulppa ja se kierreosa jäi sinne kannen syvyyksiin vai?
![]()
ZX-12R--SOLD--
R1
Joo, just näin. Sori jos selityksestä ei saanut selvää, mutta olen edelleen liikuttuneessa mielentilassa enkä ehkä ajattele kovin selkeästi.kirjoitti
Onko tämä täysin toivoton tapaus?
Sota on rauhaa. Vapaus on orjuutta. Tietämättömyys on voimaa.
Siis käsitänkö oikein? Tulpasta lähti kierteet irti ja ne on koneessa kiinni?? Kertokaa voiko kierteet edes irrota siitä..onko siinä joku holkki tulpan ympärillä joka voi lähteä irti vai?..
Sinuna kuitenkin irrottaisin sylinterikannen, jos taitoa hommaan löytyy ja katsoisin pääseekö alta käsin paremmin siihen tulpanjäänteeseen (mikä se nyt ikinä sitten onkaan)..
PS. Rannemomenttia on kätevää käyttää kyseisessä hommassa![]()
- "No! It's not a Harley" -
Jos tulppa katkesi, niin huoli ei liene pitkän murheen arvoinen. Peli oikealle moottoripajalle. Ottavat pätkän pois kannesta kantta irroittamatta. (Jos tilaa on riittävästi) Varsin harmiton homma. Hoituu varmasti ennen seuraavia ajokelejä ja eikä ole kovin kallista.
Jos tulppatyyppi ja käytetty kiristysmomentti ovat pyörän ohjekirjasta, niin voisimpa lähestyä asian tiimoilta tulpan myynyttä liikettä tai suoraan tulppamerkin maahantuojaa. Esimerkiksi sähköpostilla kysyen ei tule kustannuksia.
Tulpassahan on täytynyt olla valmistusvika, jos kiristys on tapahtunut kaikkien taiteen sääntöjen mukaan, mutta kierreosa silti katkennut.
Seurauksena vois hyvällä tuurilla olla, että viet asian hoidettavaksi jonnekin pajalle, vaikka merkkikorjaamolle. Ja remontin maksaa maahantuoja.
Autovaraosia myyneenä tiedän, että näistä asioista tulee myös positiivisia vastauksia. En osaa sanoa todennäköisyyttä, että niin kävisi, mutta aina kannattaa yrittää, varsinkin jos ei todellakaan tee mieli ruveta itse roplaamaan. Ja kiirehän asialla ei ilmeisesti ole.
TL1000R
Elikkäs tulppa o vissii katkennu sen prikan kohalta.. joten mutu. eihä kierreosaa pitäs minkään erikoisesti pitää tiukalla ja pienikin pyöräytys vois saaha sen irti
Tosiaan. Juurikin noin. Se on ainoa paikka mistä se tulppa voi oikeastaan katketa, jolloin irrotus vois onnistua vaikka sormenpäällä, jos kierteet ovat oikeen herkät.. Tai sitten tuikkaa jonkin hieman kiilamaisen siihen pystyyn millä pyöräyttelee..
No ei muuta ku onnea Jaylle yritykseen.
TL1000R
Jos sinne on jäänyt pelkkä kierreosa niin eikös siinä ole silloin keskellä reikä. Eli missä on elektrodi tippunut sylinteriin vai tullut mukana lopun tulpan kanssa ulos? Kannattaa varmistua siitä ettei sylinteriin ole joutunut mitään ylimääräistä. Ja jos kaikki ylimääräinen on sylinterin ulkopuolella ja pelkkä reijällinen kierreosa sylinterissä niin luulisi sen lähtevän helposti kiertämällä vastakierre tappi sarjalla tms. Mikäli jotain mennyt sisäpuolelle niin suosittelen kannen avaamista. Ja tulpan maahantuoja on varmaan mielellään mukana korvaamassa kuluja tai sitten voidaan alkaa ilmaiseksi mainostamaan ko tulppa merkkiä mikäli haluat.
P.S. Kuvia tänne sivuille tulpasta.
Ilosest´ ellää pittää, vaikk´ päivää vähemmä
Jos kannesta on tosiaan mennyt kierre, Helicoil-korjaus on toimiva ja edullinen ratkaisu. Jos taas kierre kunnossa, mutta on epäilystä, että reijästä on sujahtanut sisään jotain ylimääräistä, melkeinpä itse ottaisin kannen irti.
Tämä kiristyskohde on todellakin niitä, joita ei momenttiin tarvitse vetää (paitsi, jos ei ole perstuntumamomenttia). Kevyesti kiinni lyhyellä varrella.
Moottoripyöräily on edullinen ja antoisa harrastus.
Hmmm...ja hyvissä Helicoil sarjoissa on kierretapit,(siis eri kokoja) joilla ensin tehdään tai aukaistaan kierre, niin että Helicoilin saa sinne sitten sopivasti muljahtamaan.Jos tulpasta jäi sinne pelkkä kierreosa, niin tapilla se pitäis sieltä myös lähteä.Mut sopiva koneistamo tai koneistaja voi olla turvallinen ratkaisu..
Ja sit vain uutta tulppaa...
Kierteenkorjaussarjalla saa kyllä tavanomaiset kierteet ehjättyä mutta mitenkäs se tässä tapauksessa kestää sylinterin painetta![]()
Tulin, näin, koitin
Jooh no voit varmaan jo hengähtää, eihän toi hirveen kalliilta rempalta kuullosta.(jayr_86 @ Loka. 27 2003,19:57) kirjoitti
vaikkakin kiusalliselta.
ZX-12R--SOLD--
R1
Tää vastaus ei kuulu asiaan, mut poijaat tämä Kawa ZL on tytsy eikä ton tasonen tieto ole tytsyillä tavallista. Siis vilpitön ihailuni ja hatun nosto.(Kawasaki ZL @ Loka. 28 2003,20:17) kirjoitti
"If a..holes could fly, this place would be an airport"
Momentti se on pienikin momentti.(KMSwallower @ Loka. 28 2003,18:49) kirjoitti
Tulpat tulee niin pienelle momentille että siinä ei paljon voimaa tarvita. Yleisohjeena voisi sanoa että käsin niin paljon ku menee ja puoli kierrosta avaimella perään loppukireyteen. Jos tässä vaiheessa tulppa poikkeaa niin kyseessä on todellakin valmistusvirhe. Kierteet on hyvä pitää mujusta puhtaana niin on kivempi ruuvailla ja asennus onnistuu kivuttomammin. (Ei pomppaa kierteeltä) =jälkiviisautta?
Helicoilin kierre on kestävämpi kuin kannen oma alumiinikierre ja kestää ylimomenttiakin paremmin. Onnea projektiin.
Arlen who?
MOpo on 03 mallia.. et eikös tuossa takuu ole voimassa jos vikaa on esmes kannen kierteissä.. vai mite suhtautuvat jos itte remppailee?
Päivitys tarinaani!
Elikkä eilen illalla menin tallille katsomaan että olisiko mitään tehtävissä pyörän (ja yöunien) pelastamiseksi, ja tältä foorumilta ja chatistä viisastuneena päätin yrittää kierittää tulpan jämää pois.
Lähemmän tarkastelun jälkeen totesin, että todellakin, tulpan kierteet ovat pettäneet suunnilleen siitä kohti missä prikka normaalisti on. Kuten Eetu arvelikin, ei loput kierteet olleet tiukassa, vaan lähtivät ulos talttapäisellä (ja pitkävartisella, tulppa on noin 10cm kannen sisässä) pyörittelemällä.
Nyt irronnutta kierreosaa tarkastellessa oli selvää etten ollut laittanut "kierteitä ristiin", vaan tulppa oli yksinkertaisesti "katkennut". Pyörittelin vielä magneettia tulpanrieän kohdalla saadakseni mahdolliset metallilastut parempaan talteen.
Helicoil on varmasti hyvä ratkaisu, muttei (onneksi) tällä kertaa tarpeellinen.
Joo, ja pyörä oli siis Hyuosung Comet GT 125, vm. 03. Takuuta on siis vielä jäljellä, mutta kun asiat kääntyivät näin hyvin, en usko että sitä tarvitaan. Huokaan nyt helpotuksesta, opin virheistäni, ja ensi kerralla käytän rannemomenttia tulpan kiristämiseen (outu juttu ettei etummainen tulppa katkennut vaikka samaan momenttiin, ohjekirjan mukaan, kiristin *). Ehkä nukun nyt myös yöuneni paremmin.
Kiitoksia kaikille avun/neuvonantajille, etenkin Agostinille, Eetulle ja möykylle. *
Kuvia voin laitella kunhan saan digikameran kommunikoimaan tietokoneen kanssa.
Respectii, ja lyhyttä talvea,
Jay
Sota on rauhaa. Vapaus on orjuutta. Tietämättömyys on voimaa.
Mun tulpan ilmoitettu momentti on 14.5-19.5 Nm ja sen jälkeen kun käsin (siis ilman mitään avainta) on kiristänyt niin tulppa ei mene kiinni kuin korkeintaan 1/4 kierrosta ja momenttiavain sanoo naks (16 Nm)! Mulla 1/2 kierrosta tekisi jo varmaan tuhoja(900S.i.e @ Loka. 28 2003,20:46) kirjoitti
![]()
Ehkäpä tuo puolen kierroksen sääntö toimii vain uusille tulpille, joissa ei tiivisterengas ole vielä painunut kasaan??
TL1000R
Sama muistikuva on. Muistaakseni jostain aikanaan luin (ettei vaan ollu Alfan manuaali?!), että uudet tulpat 1/2 kierrosta ja vanhat (joissa se tiivisterengas on jo puristunu) 1/8 kierrosta.(ZR-7herwood @ Loka. 29 2003,09:25) kirjoitti
Triumph S4 -04, Triumph Sprint ST1050 -06, Peshoo Vivacity Sixties -12
Ei missään tapauksessa 1/2-kierroksen sääntöä!(900S.i.e @ Loka. 28 2003,20:46) kirjoitti
10 Nm riittää, ja se on likimain sama kuin lyhyellä M6-kierteellä. Mielummin kuitenkin rannemomentti 10 sentin varrella.
![]()
Moottoripyöräily on edullinen ja antoisa harrastus.
ei oo menny mopoajat hukkaan
harmittaa vaa ku ostettuu suska viimekesäks.. ei saanu ollenkaa korjata
piti vaan
![]()
Hei taas!
Kuten lupasin, kuvia on nyt latailtu.
Katselkaa tästä linkistä.
Jay
Sota on rauhaa. Vapaus on orjuutta. Tietämättömyys on voimaa.
Sama momenttihan se on ymmärtääkseni 10Nm kierteelle kuin kierteelle??? Kö?? Voima siitä muutu onko jenga M4 vai M24.(KMSwallower @ Loka. 29 2003,13:44) kirjoitti
Mikäli yhtään on lujari+koneenelimet opiskelu mennyt perille..
Eli mitä tuo "sama kuin M6-kierteelle" meinaa?
CRF1100L, 950SE, 701LR Aurora, R75/5 Toaster
Olenko muuta väittänyt?(antti @ Loka. 29 2003,21:09) kirjoitti
![]()
Moottoripyöräily on edullinen ja antoisa harrastus.
No et et!
Mutta mistä toi likimain sama kuin lyhyelle M6 kierteelle pompsahti?
CRF1100L, 950SE, 701LR Aurora, R75/5 Toaster
Ei kaikkea koulussa opeteta...(antti @ Loka. 31 2003,18:39) kirjoitti
![]()
Moottoripyöräily on edullinen ja antoisa harrastus.
Vännäppä m 24 8.8 pultti momenttiin. Käytä sitten samaa momenttia m 4 8.8 pulttiin, niin voimalla on kuin onkin merkitystä...Tekstin muotoilullakin on jtn. merkitystä...
ooo
Eipä tuu kovin usein vanhoja tulppia vaihdeltuakaan. Uusi tilalle vaan, on niin halpoja (ainakin näissä perusmallin koneissa). Järkeä saa käyttää eli jos tuntuu liian tiukalle niin jätä siihen. Kierrosmäärä ei tietenkään ratkase vaan momentti, tulppiakin on eri nousuilla ja jossain japsipyörissä toi sääntö ei sitte näköjään toimikkaan. (ilmeisen kova nousu/ohut prikka)(Nelli @ Loka. 29 2003,13:17) kirjoitti
KMSwallower: Lyhyessä ja pitkässä M6 ruuvissa on sama momentti vai tarkoititko jotain hienokierteistä kun lyhyyttä korostit? Jäi vaan hämäämään...![]()
Arlen who?