Pitääkö wanhuksia rempatakin??
Aaveella 60tkm tuli just mittariin, en tiedä pitääkö paikkansa, voi olla tai sitten ei.? Koneremppaa kuiteskaan en oo ees suunnitellu, vaikka välivapaan löytyminen 4/5 vaihteen välillä vähän huolestuttaakin.
Siihen voi olla syynä Aaveen sivuvaunukäyttö edellisen omistajan aikoihin
Z900 taas on taittanut taivalta mittariin 145tkm ja nokkaketju+rullat on vaihdettu, muuten kone on koskematon.
Nyt on tarkoitus alkaa laitteleen pikkuhiljaa limegreeniä alkuperäiseen kuosiin ja sen myötä MR-rekkariin. Alkuperästen 4-4 putkien hinta vain hirvittää, 1600 egeä pakoputkista on aikaslailla paljon..![]()
Gray-haired riders don't get that way from pure luck !
Aha....hmmmmpf...sillä vain kysyin kun nyt on 48 tkm mittarissa ja oikuttelu alkoi...Mutta tuo rohkaisevaa...kaippa se onkin sit säätöä vailla vain...
huoltohistoria kun ei kerro mitä koneelle on tarkastuksia tai säätöjä tehty.
Tietty minulla myös alkuperäisen omistajan nimi tiedossa joten taidan petrata saksankielentaitoani ja kysäistä huoltohistoriasta...
Kolmospytty kovin haluton työntekoon...tullut varmaan emäntäänsä?
juu, st = shaft(Kawasaki ZL @ Touko. 25 2004,18:22) kirjoitti
v = veekone
z = nopea, hehiö.
siis rivikone pääasiassa.
z1, z1r, gpZ, zx10, zzr, zx-sarja...
pöriö.
Delvac 1400 Super 15W-40 luokituksiltaan on ylihyvää useimpiin prätkiin. *pöriö. Delvac inside. Delvac moottoripyöräkerhon ylipappi, hallelujaaahh!!)
terveisiä *baarista! * st:llä ajettu 82000tkm * ei ilmeisesti suurempia remppoja.puristukset * tiukat.tehtaan arvoissa,melkein kuin ajajan päässä...nokkaketju alkuperäinen , itellä ei ole eikä tule! mopo vasta elämänsä puolessavälissä. ite ehkä yli puolenvälin tällämenolla...terkkuja kaikille kawa ihmisille!![]()
Mitäs v***ua sitä paarissa keskellä päivää ollaan???
Ajamassahan sitä pitäs olla!
![]()
Gray-haired riders don't get that way from pure luck !
Hmpf...ja vielä noin lempeällä tuulella....laittaa kyllä epäilemään, ettet ole pyörällä siellä baarissa ;) wirniö...
kertokaas pojat mistä löytyis 1000 zl Eliminaattoriin kone...helpoimmin...lie sama kuin 1000 GPX?...ei kuulema meinaa kaverilla pysyä öljyt sisällä.....syynä lie se pienehkö reikä kyljessä ;)
Voipi mennä methän, mutta eix tonniellussa ole Räksän (1000 RX) kone hiukan eripainotteisilla nokilla?
Gray-haired riders don't get that way from pure luck !
Oliskos paikka josta niitä sais? Noin äkkiä tiedossa?Rivinelonenhan se on siinäkin..
Kawahan perinteisesti käytti samoja moottorilohkoja sekä ketju- että keppivetoisissa malleissaan. Räxän motista saa tehtyä keppivetoisen jos on kepin hilppeet ehjinä käytettävissä.
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91
Kas kas, täällähän taitavatten olla kaikki enämpi vähempi Kawabataatteja, että osaisitte sanoa että mikä se olis kummipoijjaalle hyvä -80-puolvälin kawasaakeli siinä tonnin kokoluokassa. Se tuntuu olevan kowin kawakipee... Itelle ei tullu heti mieleen ko joku GPz1100, mut onha noita elinminimaattoriakin, siis 900, joka ois kuvankawnis.
Sen tietty kiinnostais, mitä remppaa niihin tulee ensiksi, ja millä kilsoilla. Kestäviksikin ovat kertoilleet, siis kawanvärisin lasein mualimaa kattelevat, ainakin. Ja kukas sen muu tiätää?
Dissauksenkalastelua, sano xjrrrrräyh kun örkkiin kirjoitti.
Kawan -83 Z 1100 olis hyvä peli:
plus puolet:
-keppi
-kestävä kone
-matala istuinkorkeus
-pieni ruokainen
-vähän huoltoa kaipaava
-toimii autoöljyilläkin
-klassisen näköinen
-2 aikuista mahtuu hyvin, ei tarvi vetää polvet hampaissa.
-suht halpa, jos vaan löytyy
-osia löytyy hyvin
-83 mallissa mekaaninen nopeusmittari
-riittävän tehokas arkikäyttöön
-halvat renkaat 110/90-19 ja 130/90-16
-tehty ajoa varten
-ei pode 16 venttiilisten alkupään venaongelmia
miinus puolet:
-laturin käämejä menee
-startin vapaakytkin alimitoitettu
-vaatii yläpään rempan 80000-100000 jälkeen
-orginaaliosien hinnat pilvissä
-käynnistyskiksille ei paikkaa
-vähän myynnissä
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91
z1100 st eli keppi on eräs hyvä ehokas, vielä miinuspuolelle ehkä varaosien hankala saatavuus, niitä pitää metsästää, eli ei löydy enää kaikkea jokaisen tarvikemyymälän hyllyltä ja käytetyistä osista joutuu soveltamaan.
toinen ehokas olisi kenties zl900 tai zl1000 eli gtr1000 matkamallina, siinä tosin voi olla vanhemmissa vuosimalleissa venttiilihäiriöitä ja muuta pientä. zl on aika vaikea löytää ja kalliinpuoleinen. gtr taas painava ja vaatisi kenties rottiointia tai kärpiöintiä eli katteiden rapsimista.
gpz1100 on taas edullinen, ketjuvetoinen, ruiskussa on joskus sanomista, monet ovat kaasaroineet, muuten sitä koskee samat kuin z1100st mallia pääosin. tehoa enemmän, ajettavuus hieman urheilullisempi, sekin on myös aika painava nykysportteihin verrattuna, 244kg kuivana.
gpz1000rx mennee aikalailla samaan sarjaan zl:n kanssa, ketjuveto, nopea ja tehokas, painava, sporttinen, hyvännäköinen, räyhäkkä, edullinen, osia vielä kohtalaisesti saatavilla.
zx10 ehkä oma suosikkini, venttiilikoneisto jo kestävämpi, zzr1100:n edeltäjä, vielä tai juuri nyt todella edullinen malli rx:n ohella, paljon potkua ja ajettavuutta vähällä rahalla. aika kestävä tekniikaltaan. kevein isoista tonnisista kawoista, tuolta aikakaudelta. 222kg kuivana. 137hv. 268kmh huiput. ensimmäinen sarjavalmisteinen prätkä vyörenkailla katukäyttöön, ensimmäinen alumiinirunkoinen kawa kadulle.
Delvac 1400 Super 15W-40 luokituksiltaan on ylihyvää useimpiin prätkiin. *pöriö. Delvac inside. Delvac moottoripyöräkerhon ylipappi, hallelujaaahh!!)
Tuossa noita kattelin, oli aika jukopliut nätin näkösiä GPZ1100 muutama mopileissa, zx10 myös. Taitaa se GPZ:n ruisku olla hiukan semmoinen että arveluttaa, vaikka tiedä hänestä (siis tuosta kawasairaasta poijjaasta). Eli ehkä RX tai ZX10, Z1100ST ei monta taida olla markkinoilla, ei ainakas mopileissa ollu. Saattas hänen kannattaa hakea syksyllä sakuista, kun aina silloin tällöin sieläpäin liikkuu. Saas nähdä. Kiitoksia Jim Gooselle ja Kawabatalle sekä myös muille tosi hyvistä vinkeistä.
Dissauksenkalastelua, sano xjrrrrräyh kun örkkiin kirjoitti.
Mua on alkanu himottaa tuollainen Z1-R seitskyt luvun loppupuolelta. Vielä kun on pajan hyllyillä hyvä orkkistankki kyseiseen peliin, niin sen tankki vois vaikka olla hivenen ryppynenkin. Mut kai pitäis sekin tuottaa jostain euroopasta....
Mikäköhän kun ei koskaan ollut kovin suosittu. Tais syödä markkinoita muitten valmistajien isot pelit, kawa kun ei ollut silloin enää se ainut, joka pystyi tarjoamaan noita kuutioita.
Joo, onkelmaksi jää löytyykö moinen peli enää mistään. Tosin, en usko että statusarvo on vielä Z1 luokkaa...
Joo, mut niistä keppivetoisista... Eiku alle vaan sellanen peli, en ole koskaan kuullut mitään negatiivista niistä.![]()
"THE OVERTAKER GETS THE UNDERTAKER"
Niin kawabata varmaan vain unohti mainita GPZ 900 R:n edelliseltä listaltaan. Meikäläinen taittanut tänäkin vuonna kyseisellä laitteella matkaa ja aina vaan se tuntuu yhtä mukavalta matkapeliltä, eikä jää muitten jalkoihin...![]()
"THE OVERTAKER GETS THE UNDERTAKER"
Oliskohan perussyy ollut tuo Kawan uusi kulmikas muotoilu, liian radikaalia tuohon aikaan.(kawaboy @ Elo. 12 2004,21:19) kirjoitti
Suuria määriä jäi Saksassa myymättä, yrittivät myydä siellä "jalostettua" versiota aiheesta Z 1000 S mallinimellä, isommalla tankilla ja Z1 900 4-4 putkistolla varustettuna, ei silti ollut mikään myyntitykki.
Jenkeissä laittoivat Rayjayn turboahtimen tehden mallista Z1-R TC nimisen, laitetta myytiin jonkin verran, ottaen huomioon ettei sille edes annettu tehtaan takuuta.
Silti se on hieno oman aikakautensa tehdas cafe-racer, jousitus ja jarrupuoli päivitettynä olisi ihan asiallinen, ei pomppais joka kadunkulmassa vastaan.
PS. Mullaki on tallin hyllyssä tuon -78 D1 mallin orgisvärissä ja raidoituksilla oleva tankki, vähän samantapaisia ajatuksia siitä on virinnyt..
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91
Niin tiedä noista Eliminaattoreiden venttiiilivioista, mutta säännöllinen säätö olis hyvä
Tänä kesänä löysin luotettavan kaverin, jolle Ellun huoltoon vein.
Venttiilit säädettiin ensimmäisen kerran minun omistusaikanani ja olihan sillä vaikutusta.
Imupuolen venttiilit olivat olleet järjestään liian pienellä.
Kaveri muuten sattuu olemaan Kawasakiväkeä ;) ja ymmärtää vanhojen kawojen päälle aikalailla.Helmi.
Kävi koko pyörän läpi ja tykkäsi mallista.