Nyt kun keskustelu selkäsuojista on ajankohtainen, niin onko porukalla kokemuksia .ORG!- shopissa myynnissä olevasta selkäsuojasta? Sehän ei ilmeisesti ole kovaa muovia? Suojaako se sitten mitään? -Onhan se kuitenkin CE- hyväksytty...
Tällä hetkellä goretakin selkäpussissa on myös CE- hyväksytty suoja, mutta tuntuu siltä että se kaaduttaessa pääsee liikkumaan paikaltaan pois. Muutenkin ostoslistalla on nahkat, joten henkselimallinen irtosuoja on hankinnassa.
Suzuki Bandit 1200T -97
KTM 690 Enduro R -15
Ex: Suzuki GSX 1100 T (-89), Yamaha YZ 450 F (-08), KTM 640 LC4 Supermoto -03, Suzuki Bandit 1200N -05, Kawasaki ZZR 1100 -97, Kawasaki GPX 750R -89, Kawasaki KX 125 -90, Yamaha YZ 80 -89, Helkama Raisu -??
Linkki selkäsuojakeskusteluun.. tuolla on jotain kommenttia suojista. Itsellä on juuri tuo Dainese Backspace.
Kawasaki ZXR400 -> Honda SP-1 -> Yamaha R6R -> Yamaha FZS600 Fazer -> Fazer myyty 25.9.2012
Dodiih, nyt on uusi selkäpanssari hankittu. Päädyin Hanxin kovaan selkäpanssariin. Hanxin suoja näyttää olevan juuri samanlainen, kuin Dainesen Back Space. -maksaa vain puolet Dainesen hinnasta, kun Kärkkäiseltä sai 20 % alennuksen.![]()
Suzuki Bandit 1200T -97
KTM 690 Enduro R -15
Ex: Suzuki GSX 1100 T (-89), Yamaha YZ 450 F (-08), KTM 640 LC4 Supermoto -03, Suzuki Bandit 1200N -05, Kawasaki ZZR 1100 -97, Kawasaki GPX 750R -89, Kawasaki KX 125 -90, Yamaha YZ 80 -89, Helkama Raisu -??
Kokeilin eilen Progripin selkä suojaa tuntui pirun hyvältä taidan päätyä siihen...![]()
Täytyy olla vähintään 4 eri pyörää kesän aikana.....
Se on aikalailla hyvä:Uskoisin, että olet tyytyväinen hankintaasi.
Kumpi koko olisi sopiva 182 senttiselle ukolle, M vai L?
Ja kyseessä tuo ProGrip:in selkätuki..
Honda CBR 1000RR Fireblade -04
Itse olisin ottanut ainakin ällän, vaikka pari senttiä lyhempi olenkin. Kävin siis sovittelemassa ko suojaa paikallisessa liikkeessä.(koistinen @ Heinä. 24 2003,10:13) kirjoitti
Suzuki Bandit 1200T -97
KTM 690 Enduro R -15
Ex: Suzuki GSX 1100 T (-89), Yamaha YZ 450 F (-08), KTM 640 LC4 Supermoto -03, Suzuki Bandit 1200N -05, Kawasaki ZZR 1100 -97, Kawasaki GPX 750R -89, Kawasaki KX 125 -90, Yamaha YZ 80 -89, Helkama Raisu -??
Nyt kuulostaa hyvältä.. nahat vaan hankintaan(Julle @ Heinä. 22 2003,09:17) kirjoitti
Kukaan ei nähtävästi ottanut vielä esille Dainesen Gillet-sarjaa, eli paitamallisia suojuksia. Muuten vastaavia kuin Backspacet, mutta paitamallisuuden ansiosta suojissa on edessä erilliset suojat solisluille, kylkiluille, maksalle ja haimalle (pituudeltaan vastaavat takaa Backsapcea, eli ulottuvat häntäluuhun saakka).
Itse olen ainakin ollut tyytyväinen. Helppokäyttöinen ja mukava, kun ei tarvitse säätää erilaisten nauhojen yms. kanssa. Sen kun vetää vetskarin edestä kiinni.
Siinä mallissa minkä näin oli myös leveä remmi vyötärölle. Tietty toi protection jacket olis hyvä, mutta joutuu ottamaan muut suojat pois takista.(Korppi @ Heinä. 25 2003,06:34) kirjoitti
Taisin selitää edellä vähän epätarkasti, eli piei tarkennus giletin ja protection jacketin eroista. Eli gilet on kuin liivi ("paitaosa" on tehty lycrasta tms.), eli ei aiheuta säätämistä suojuksilla varustetun ajotakin kanssa toisin kuin safety jacket. Kuva varmaan havainnollistaa asiaa, eli gilet on tällainen viritelmä.
kävin nuita selkäsuojia stormilla kurkkimassa ja ostin Dainesen uuden Wave-suojan. istuu järjettömän hyvin selkään ja kokoja oli valittavana useita -> M lyhyt ja pitkä jne ... Otin M pitkän vaikka aika kääpiö olenkin. suoja sisältää sellaisen alumiinisen hunajakennorakenteen ja tuntuu tukevalta, luulisi myös imevän energiaa kohtuu hyvin.
linkki http://www.motoliberty.com/prod_detail.asp?ProdID=154
toinen läppä Max Biaggista testaamassa wavea valitettavasti in italy
http://www.motorino.it/accessori/fas...nese_wave.html
hyviä ajoja
Suzuki GsxR600 K6/7 laputon malli
PowerBike Finland
ostin progripin kävin neste rallissa ja tulin takas etelään hyvältä tuntui...
Täytyy olla vähintään 4 eri pyörää kesän aikana.....
Toi gilet ei kyllä vakuuta mua siitä selän tukemisesta ja näyttää vielä siltä, että saattaa kääntyä helposti pois paikaltaan. No tää on taas mun tuntemuksia.(Korppi @ Heinä. 29 2003,17:52) kirjoitti
On toki kovaa muovia leveällä vyöllä ja henkseleillä. Koot L ja M.(Julle @ Heinä. 22 2003,09:17) kirjoitti
t.ShopTeam
Moottoripyöräily nuorentaa ja parantaa suorituskykyä. Tämä on japanialaisten tiedemiesten tutkima tosiassia. Otas siis ilo irti kurvailusta.
Kyllä. L on oikea koko 182-senttiselle.(Julle @ Heinä. 24 2003,10:15) kirjoitti
Moottoripyöräily nuorentaa ja parantaa suorituskykyä. Tämä on japanialaisten tiedemiesten tutkima tosiassia. Otas siis ilo irti kurvailusta.