Tulokset 1:stä 9:een 9:sta
  1. #1
    Kuinkas on kun oon intoa täynnä ku ilmapallo
    joten aattelin tehdä itse vaimentimen, *
    mutta tietoa puuttuu. *
    Eli minkä kokonen sisäputki vaimentimeen? ja
    millanen muoto sisäputkella ihan suorako?

    Kaikki apu ja tieto paikallaan pyörä on 600 "rosvo"
    Suzuki SV1000F
  2. #2
    Mulla on Banditissa hiilikuituinen Hurric -vaimentaja.
    Sisäputki on halkasijaltaan noin 50mm ja putki on
    suora. Tuossa putkessa on kyllä todella miehekkäät
    ja matalat pöhinät..
  3. #3
    LeoVinci alumiiniputki, puhuu, pörisee ja paukkuu ihan toisella lailla kuin ennen

    PS. toi sun avatar on kuva juuri mun rosvosta



  4. #4
    Jeb jeb tietoo on yritetty kerätä vaikka kuinka mutta hintsusti
    sitä on liikkeellä.
    Lähinnä sisäputken muoto/rakenne vähän askarruttaa kun haluisin säilyttää väännön alemmillakin kiekoilla. Mikä käsittääkseni katoo jos laittaa vaan ihan suoran röörin *

    PS. * Loistava kuva mikä vastas aika hyvin omaa mopotintakin
    Suzuki SV1000F
  5. #5
    Itse olen tehnyt muutaman vaimentimen. Yleensä kaikissa "racing"-vaimentimissa on suora 50mm reikäputki. Kaikki ne toimivat jokseenkin samalla tavalla ja äänissäkään ei ole suurta eroa. Keskialueen vääntö ei Banditista katoa minnekään vaimentimen vaihdossa. Mitoitukseen voit ottaa mallia jostain valmiista vaimentimesta. Eikä tarvitse olla edes Bandit. Mittanauha käteen ja parkkipaikalle. Mitat eivät ole niin millin päälle. Tärkeintä on, että lopputulos miellyttää silmää. Neuloja kannattaa nostaa millin prikan verran ja ehkä laittaa pykälää tai paria isommat pääsuuttimet. Antaa mukavasti vääntöä muuten hieman hengettömään myllyyn.
    BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
    KTM 690 Enduro R -15
    Vespa GTS 300 SuperSport -21
  6. #6
    Mitenkäs nuo virtaukset, jos kaikissa tarvikevaimetimissa on 50 mm sisäputki riippumatta koneen kuutioista. Nopeasti ajatellen pienempikuutioisessa toimisi paremmin pienempi huilu ja päinvastoin. Pienemmässä putkessa virtaus olisi lähempänä laminaarista.

    Miten huilun pienentäminen vaikuttaa ääneen? Virtausnopeus ainakin kasvanee?

    Itsekin olen tässä hiljaisina kesäpäivinä katsellut duunin hyllystä sopivaa materiaalia. Sopiva hst putki änkkärin vaipaksi on jo löytyny, seuraavaksi pitäs väsäillä huilu ja päädyt.
    Video meliora proboque deteriora sequor
  7. #7
    Eikös Stormilta saa valmiita irtohuiluja jollain parilla kympillä?
  8. #8
    Jeb jeb ... ja LOMA alkaa tänään.. *
    Vaippa tuli tehtyy jo rosterista ja kohta kiiltää kun... *
    Ei tarttiis enään ratkasta ku huilun malli
    Mitä luultavammin hieman kartio tai sitten suora ränni
    sittenhän se nähdään kuinka käy.

    Hyviä ajosäitä ja auringonpaistetta * (odotellen)



    Suzuki SV1000F
  9.  
  10. #9
    Itse tein hiilikuidusta ja rosterista pöntön. Sisäputken kietaisin rosteri verkosta. Minun sivuilla teosta juttua enemmältikkin. Ääniä on kehuttu paljon. os. www.tpu.fi/~k2jkorho siellä on kuvia ja tarinaa. Vaimentimella ei paljon ole osaa eikä arpaa moottorin vääntöihin, tai on jos sen tökkää tukkoon niin voi olla väännöt aika vähissä. Putken luonteen määrää pakosarjan tyyppi ja sen mitat. 4-1 putkella saadaan suuremmat tehot ja 4-2-1 putkellä vääntöjä. pakosarjan putkien keskenäisillä mitoilla vaikutetaan kierros alueeseen ja alueen laajuuteen. koska putki voidaan laskea optimaaliseksi vain yhdelle kierrosluvulle. Ja neli- ja kaks-tahtisten putkien periaatteessa ei ole mitään yhteistä, paitsi poistaa pakokaasut.