joo... taidan unohtaa tuon oston hieman käytön jälkiä ja ilmoituksessa luki ei alv vähennysoikeutta https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...d=MB&fnai=next
Nuo varusteet kannattaa huomioida jo siinä vaiheessa, kun kauppakirjaa tehdään. Eli jos vain myyjä suostuu, niin kaikki mahdolliset varusteet erilliselle kauppakirjalle, ainakin ne muut kuin tehdasasenteiset varustepaketit, ja eri laskulle. Näin voi olla paremmat mahdollisuudet saada ALV-ilmoituksella perusteltua pelkkä pyörän hinta Suomen ALV:lle ("asennettiin vasta kaupanteon jälkeen ja maksettiin eri laskulla").
https://www.youtube.com/user/mtubeist
muutaman päivän tutkiskellut noita koukeroita ja sattui silmään alv:ia koskeva opas siitä käy ilmi mielenkiintoinen poikkeama onko kyseessä uusi vai käytetty huomaatteko eron
Onko auto uusi vai käytetty?
Auto on uusi
Arvonlisäverotuksessa uudella autolla tarkoitetaan autoa, jolla on ajettu enintään 6 000 kilometriä tai jonka käyttöönotosta on kulunut enintään kuusi kuukautta
Auto on käytetty ja rekisteröity EU:ssa
Arvonlisäverotuksessa käytetyllä autolla tarkoitetaan autoa, jolla on ajettu yli 6 000 kilometriä ja jota on käytetty yli kuusi kuukautta
http://europa.eu/youreurope/citizens...s/index_fi.htm
En huomaa eroa... ?
Honda CB 600 FA Hornet 2007 --> Suzuki Intruder M1500 2010
mulla tuli tuosta vaan mieleen että jos ostan "käytetyn"auton tai moottoripyörän joka on yli 6kk vanha mutta ajettu alle 6000km niin mites käy alvin kanssa pitääkö maksaa koska tuossa uudessa on 6000km TAI mutta käytetyn kohdalla 6000km JA, tuon mukaanhan uusi muuttuu käytetyksi 6kk jälkeen
Käytetyksi tulkittavassa pitää molempien ehtojen toteutua, eli riittävästi kilsoja ja aikaa. Uuden tuomioon riittää, että jompikumpi jää vajaaksi.
YZF600R -> RSV1000R
Eli tuo tekstimuoto kertoo että:
Uusi: ajettu <= 6000 km TAI käytössä <= 6kk.
(Eli jos jompi kumpi ehto on totta, auto on uusi.)
Käytetty: ajettu > 6000 km JA käytössä > 6kk.
(Eli jos molemmat ehdot täyttyy, niin on käytetty.)
Matemaattisesti:
[A TAI B], on sama kuin [not(not(A) JA not(B))]
Eli siis kun sekä määrittely muuttuu päinvastaiseksi (uusi -> käytetty) ja ajo/kuukausimäärät muuttuu päivastaisiksi, niin myöskin TAI ehto täytyy muuttaa muotoon JA.
Esimerkkisi mukainen ajoneuvo joka on esim. ajettu 5000 km, käytössä 7 kk, ei siis ole käytetty koska määritelmässä on JA ehto eikä molemmat täyty. Uuden ehto täyttyy koska ajettu < 6000 km ja yhden ehdon täyttyminen riittää koska TAI.
Viimeksi muokannut: 3JJ; 01.08.2017 klo 20:21.
Honda CB 600 FA Hornet 2007 --> Suzuki Intruder M1500 2010
Ei varmaan kettään ole tuonut Diavelia tai Streetfighter 1098 ? Olis kiva tietää mimmosia veroja lisätä osto hintaan. 10ke hinnoissa pyöri Streetfighterit
Triumph Speed Triple 955i - 04
Ex.Ducati Multistrada 1100s -07
Ex.Yamaha MT-01 -05
Ex.Buell M2 Cyclone -01
Katso Belcar sivustolta paljonko veroja on viety. Diavelejä ainakin oli listalla paljon.
.
Ja tässä vielä huomattava se, että kaupantekohetken kilometrit ratkaisevat!
Ei siis toimi se, että ostaa vuoden vanhan 5500 km ajetun unelmapelin ja hakee sen ajamalla kotiin. Hukkaan menee turha työ, vaikka Suomeen saapuessa olisi mittarissa 10 tkm. Uuden ALV menee, koska kauppakirjassa 5500 km.
Tilasin sälää USA:sta ja myyjä tarjoutui tullaamaan tavaran lähtöpäässä. Katsoin kuitenkin, että olisi halvempaa tullata itse täällä Suomen päässä ja näin tein. Tavara lähti tulemaan DHL:llä ja tullaus maksaa palveluna 20€ ja kun koitin löytää itsetullauksen vaihtoehtoa, niin ainut kohta oli "Luovutus edustajalle" , joka voi toimittaa tullauksen ja se maksaa 40€. Postillakin on se 2,90€ pakkomaksu, mutta on hiukan kohtuullisempi kuin DHL.
Eli jos toimitus on DHL:llä niin kannattaa tullauttaa lähetyspäässä jos mahdollista.
Tai sitten joku muu toimitus kuin DHL.
Taikka joo köyhiähähän tämä vaan koitteleeja rahalla selviää.
https://mydhl.express.dhl/fi/fi/ship...-services.html