Ootko Kartaani käyny tuolla Motormanilla kattomassa tollasta pyörää, oli ainakin jokuaika sitten vielä siellä myynnissä.
Ite oon kans ihastunut tollaseen pyörään, hinnan puolesta ois aika sopiva ja onhan se ihan mukavan näköinenkin peli.
Varmasti hyvä vaihtoehto seuraavaksi kulkupeliksi.![]()
</span><table border="0" align="center" width="95%" cellpadding="3" cellspacing="1"><tr><td>Siteeraus (Pakoputki @ Kesä. 14 2002,00:37)</td></tr><tr><td id="QUOTE">Ootko Kartaani käyny tuolla Motormanilla kattomassa tollasta pyörää, oli ainakin jokuaika sitten vielä siellä myynnissä.[/QUOTE]<span id='postcolor'>
Tänään kävin Motormannilla hivelemässä ja koeistuskelemassa ym. syynäämässä sitä GPZ:taa. Se oli '89 ja ei oikein hyvässä kunnossa..
Keula oli kuin kivi, ja useista hämähäkinseiteistä päätellen pyörä oli seissyt jonkun vuoden.. No, eipä siinä paljon muuta päällisin puolin, muutamia ruoste- ja hapettumaläikkiä siellä täällä.
Kyllä siitä talven aikana ihan nätin saisi. Minusta se oli hyvännäköinen muuten, ajoasento oli hyvä. Omasta mielestäni ohjaustanko oli jotenkin omituinen, oudon lyhyt..
Muuten ihan siisti peli, hinta oli tosin 3500€...![]()
Die, spamming faget.
</span><table border="0" align="center" width="95%" cellpadding="3" cellspacing="1"><tr><td>Siteeraus (gpz 500 s @ Kesä. 14 2002,22:45)</td></tr><tr><td id="QUOTE">Osta... 3100 Einoo...[/QUOTE]<span id='postcolor'>
Sultako?
..hhhmmm..
Vm?
kW?
km?
Remontit?
yms. pientä voisit kertoa jos omaasi nyt tarjoat
Die, spamming faget.
vm-90. Huollettu heinolla. Täysteho. Mittari näyttää 51 tkm. Oikee lukema mahdoton tietää... Pelaa, skulaa ja keuliikin. Mittariin oon saanu 215 km/h. Spoileri pleksi ja hyvä takamunkki... ja silleen... Näet sitten jyskälässä, ei se uus oo, mutta hintakin on sen mukainen![]()
ooo
Hei gpz 500 s onko se sun pyörä mikä on tuolla Pirkanmaan kokoontumisen kuvissa? ihan siistin näkönen ainakin kauempaa.
KLE500 enduro käyttää samaa konetta kuin GPZ500S. Tuo KLEn purkaminen on edessä tänä talvena. Elän tietysti toivossa, että saan sen myös nippuun. Onko moottorissa mitään jippoja jotka kannattaa ottaa huomioon purkaessa ettei tule pieksettyä syytöntä turhaan.
Tiedän sen, että kaikki osat heitellään samaan laatikkoon ja ravistetaan kunnolla ennen kokoamista.
![]()
Kaasareihin laitetaan sellaset kannet, jotka rajoittaa luistin liikettä, muistaakseni...![]()
ooo
No niin,nyt voisi sitten joku vähän fiksumipi avittaa kuinka suuri remppa olisi tulossa kun pitäisi koko pakoputkisto vaihtaa uusiksi.
On siis 500 s vm-93 ja muuten ihan mukava,mutta kun...
Eli,ettei ihan avutonta huijattaisi,tarttis pikkusen jeesiä missä pääkaupunkiseudulla olisi hyvä paja korjauttaa,mitä maksaa yms.Vaikka olenkin käsistäni kätevä en pahus kaikkea osaa,eikä pää ymmärrä.![]()
Aika helppo hommahan on pakoputkiston vaihto, kun vain on toiset putket valmiiksi jotka varmasti käy kiinnikkeisiin niin ei siinä montaa tuntia vierähdä. Tutkailepa miten putket on kiinni, ei varmaan kovin montaa ruuvia ole. Vast äsken otin omasta pyörästä putket pois, tais olla kaikkiaan kuus ruuvia ja pari mutteria. Helppohan se on ottaa pois, takasiin laitossa tarviaa ehkä hiukan apuja.
Maybe it was just a dream
Sometimes things ain´t what they seem
Better not fool with things you don´t understand
Saksan tuonti KLE vm 95 laitettu muutama kesä sitten. Nyt vasta tyhmä oppi *, että tulpat joutuu vaihtamaan joka kevät. Pyörä kävi tosin hieman rikkaalla, kulutti noin 6 litraa satkulle. Viime talvena vaihdoin neulasuuttimet ja putasailin kaasareita. Nyt vie alle 5.5l samalle satkulle. Ilmaruuvit tuli säädettyä suunnilleen 2 kierrosta auki.
KLEssä keulassa myös hieman noin 70 vauhdissa pientä eloa. Yli sen rauhoittuu täysin.
Ai niin, laitoin myös taakse pitemmät linkut ja keulaputkia nostin muutaman sentin. Nyt on korkeus/mataluus sopivampi.
Jotain tähänkin piti keksiä
Tässä meitiin peli, viimetalven värit pinnassa...
http://www.moottoripyora.org/kuva-al....=-13594
Honda CBR1000F 1996
Nätti ku sika lapsena.
Kawasaki 550 -83 Limited Edition
Grumpy Old Fart
"Si vis pacem, para bellum"
Itse kans mietin koko värin vaihtoa.Nyt vakio puna-valko väritys.Joku metalliväri vois olla kova sana tai,yhtenä vaihtoehtona mietin kans ihan Kawan perusvihreää tai,jos lisäis siihen perusväriin hiukan metallinhelmiäistä...Vaikeaa on valita.![]()
*Älä laita Colapulloa pakastimeen,saattaa lantrinkit jäätyä*
Jopas oli hyvän värinen tuo linkin pyörä. Hämänneekö monitori vai näkyikö ulkokuvassa häivähdys oranssia. Oman pyörän väritys on myös punavalkea (valkoinen väri vanteessa imee likaa ainakin 80% enemmän) ja musta on ollut mielessä. Tai sitten tumma punainen tai sininen tai... Päättäväinen päättämättömyyden tila.(kaiasp @ Syys. 01 2007,14:44) kirjoitti
Yhtenäinen väritys saa kyllä gpz:n näyttämään pykälää suuremmalta. No, ensi talvi menee kuitenkin muissa remonteissa. Pitää päästä eroon pyörän takapään levottomuudesta.
Autotallimotoristi
Ei ole oranssia mukana, auringonvalo ja metalliväri tekee kepposia. Mulla oli kanssa kaksi värinen alun alkujaan puna musta valkoinen. Pyörä on 1987 ja mittarissa nyt 84 tkm, mitens teillä muilla, aika murheetta on kulkenut...
Honda CBR1000F 1996
Eipä tuosta kulkineesta ole kuin vajaan 3000km kokemukset, mutta ei se tielle ole jättänyt vielä. 57tkm (tai 157) mittarin mukaan kelattu ja nesteenvaihtoja lukuunottamatta mitään kummoista en ole tehnyt. Termostaatin vaihdoin turhaan, kun tyhmänä luotin mittariin ja kaksi poltinta piti vaihtaa. Venttiilinvälykset tarkastin ja hiukan säädin mielenrauhan takia.(V071JAK @ Syys. 01 2007,17:25) kirjoitti
Mutta ei tuollainen -90 pyörä mikään uusi ole. Lataus sekoilee, näytti olevan yksi kenno akusta lähes kuiva. Ohjauslaakerissa on keskipykälä ja wopellustaipumus on vahva. Ärsyttävimmät ongelmat ovat kuitenkin kaasu ja takajousitus.
Ritsassa ei ole minkaanlaista pintakaasua. Joko mennään tai sitten jarrutetaan ja meno on välillä huvittavan ja surkuhupaisan välissä olevaa nyintää varsinkin pienillä vaihteilla. Kaasuvaijeria yritin säätää, mutta eipä vaikuttanut. Talvella kaasarit syyniin.
Takajousituksen koiranluut ovat kuluneet ja vapaaliikettä pystysuunnassa löytyy. Perä tekee välillä peliliikkeitä kuin olmi simassa. Parhaiten nuljuminen tuntuu pienessä vauhdissa karhun urissa. Eikä uskalla oikeen kantata, sen verran hutera on tuntu kun perä tuntuu joskus hypähtävän uudelle linjalle. Veikeää sinänsä, ettei mitään sivuttaisväljyyttä tunnu/löydy. Kuvittelisin juuri sellaisen aiheuttavan perän nuljumista.
Talvella huoltoa ja hoivaa. On se kuitenkin niin edullinen ja pikkunäppärä kulkine. Eikä köyhällä ole varaa kalliimpaan![]()
Autotallimotoristi
Ei ole koiranluut kuluneet vaan takalinkkujen muovipuslat joita siellä on aika monta kappaletta. Ja joiden uusiminen on halpaa eli kaikki puslat, laakeritapit ja pultit uusiksi.(Uusiouupunut @ Syys. 01 2007,18:11) kirjoitti
Taivas saa odottaa
Siis myy mitä?(V071JAK @ Syys. 05 2007,21:09) kirjoitti
Jos kysyt niistä takalinkun puslista niin aikoinaan sain Sumekolta takuuseen 11 kk vanhaan 24000 km ajettuun. Jos olisi joutunut itte ostamaan niin ison loven olisi tehnyt lompakkoon.
Taivas saa odottaa
No nyt vois olla oma myynnissä isomman alta pois, tarjouksia otetaan vastaan, kuva aiemmassa viestissä / linkki kuvaan, suoraan ajosta![]()
Honda CBR1000F 1996
Näyttä toi takaloota hurjan isolta vai liekö vaan optinen harha(V071JAK @ Elo. 16 2007,21:48) kirjoitti
![]()
No kypärä sinne mahtuu ja ei tuo pää kyllä mitenkään muita elintovereita suurempi ole... Eihän sitä boxia pakko ole käyttää mutta sellainen nyt kuitenkin on olemassa.![]()
Honda CBR1000F 1996