Tällä tiellä ei saa/voi ajaa likaa ylinopeutta ... joka mutka on lähes sokeasti ajettava ja Useissa tiukossa mutkissa on hiekkkaa .... joten jos haluat ajaa kovaa, mene radalle, please!!
ZZR-1400 2011 2014 -
GSX-1250 FA 2011 2013 - 2014
GSX-R1000 k8 -09 2011 - 2013
ZX-10R -06 2010 - 2011
Z750 -09 2009
GSX-1300R k5 2007-2008
GSX-R600 k5 -06 2006-2007
Bandit 1200 S -04 2004-2005
GS-500 2003 2003
Bussi on solakka ja mukava matkavekotin, taitamattomissa käsissä voi vielä ehkä suurenkin osan tiestä...(turboJR @ Kesä. 24 2006,23:25) kirjoitti
![]()
ps. Tää oli ihan off-topic...
Virheitä jo vuodesta -81
Tänä aamuna ajoin 2 kertaa ympäri ja en löytänyt kuin yhdestä mutkasta lievästi hiekkaa. Yhdellä suoran osuudella oli joku oksa tiellä muuten tie ok. Täytyy sanoa että hieno pätkä. Tosiaankin tulee man saari mieleen(mika&suzuki @ Kesä. 25 2006,00:54) kirjoitti
töyssyineen jne. Täytyy kyllä pidätellä kaasua perkele
![]()
And the Road Warrior?
That was the last we ever saw of him.
He lives now only in my memories.
Bodomin reitti on takapihalla, tulee ajettua melkein päivittäin jompaa kumpaa reunaa jos pohjoiseen lähtee. Reitin vaarallisin piirre on runsas asutus. Pihoista voi tuupata kotilo syliin ihan milloin vain kuten pikkuveikalle kävi Nuuksiontiellä. Liikennettä on paljon myös ulkoilualueiden ympärillä kummassakin päässä järveä. Tyypillisesti noissa kohdissa on autoilijan huomio turvavyön kiskomisessa, tupakan sytyttämisessä tms. toiminnassa eikä liikenteessä.(mika&suzuki @ Kesä. 25 2006,00:54) kirjoitti
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Ite tullut tota reittiä jyystettyä aika paljon, mutkatkin on jo ulkomuistissa. Reitin paras mutka on mielestäni tässä kuvass näkyvä shikaani.
Tuolta mäen päältä on kiva tulla kun saa vauhtiakin otettua paljon. Sitten kun vielä näkee sinne pitkälle eteen niin voi huoletta ajella vastaantulijoitten kaistallakin.
Pollarit tosiaan luurailee ks pätkällä.
joku päivä sitten ajelin meneen, onneks vastaan tuli paku joka vilautti valoja. Vauhtia ei ollu ku rikesakon verran, mutta himmasin ja kuinka ollakkaan, tutkahan se siinä.
Ajelempahan tulevaisuudessa rajotusten mukaan.
Huru Ukko Huristaa, Fazerin sinisellä
Jep jep, sunnuntaina ajelin pätkän läpi ja kaksi partioita kyttäämässä pätkällä. Onneksi vauhtia oli lain sallimat.
btw. toinen partio oli juuri tuossa shikaanissa![]()
Punainen Honda VFR 750F -90 -> Honda VTR 1000F -97 -> Aprilia SL 1000 Falco -00
V2 = Voima + Vääntö
Olen huomannut saman. Vaikuttaiskohan se mitään, että täällä foorumilla kehutaan jotain pätkää oikein urakalla hyväksi vauhtipätkäksi. Se saa kaikki kohtuullisen matkan päässä asuvat motoristit joukolla kokeilemaan reittiä, mikä taas nostattaa paikallisten asukkien verenpainetta. Poliisitkin osaavat lukea foorumeita.(Topo68 @ Kesä. 28 2006,12:47) kirjoitti
- Engine MC -
Tohon kohtaan oli ainakin alkukaudesta ilmaantunut hauskoja routatöyssyjä. Meinasi "pikkasen" yllättää.(AToMi @ Kesä. 28 2006,11:43) kirjoitti
Missä kohtaa ne tutkat tuolla yleensä on? Suorilla? Ei ole onneksi tullut törmättyä.
Kyytiläisenä olen tällä pätkällä ollut ja on kyllä mahtava reitti pyörälle. Joskus sitten omalla pyörällä pitää kans päästä testaamaan.![]()
Style before technic!
Mukava pätkä. Melkein mutkan takana asuvana kuuluu kyllä melkein meikäläisen wiralliseen "iltalenkkiin", jos ei muualle viitti ajanpuutteessa lähteä. Monesti tulee ajettua "kahdeksikko". Bembölestä Länsirantaa pitkin sieltä ja Pohjoisrannan kautta Lahnukseen. Sieltä Porin tietä Velskolaan ja takaisin Bodomille ja sieltä pohjoisrantaa Kehä III:lle
Vuosien tahkoamisen jälkeenkään en tuolla ole ensimmäistäkään posliinia nähnyt *koputtaa tarmokkaasti päätänsä*. Yritän kyllä pitää nopeuden järkevänä jo pelkästään runsaan asutuksen vuoksi...
<p>2002-2014</p>
Nooh.. jokos on käyty korkkaamassa? mikä lienee routamöykkyjen tiheys yms?![]()
650GR, gsxf600, gsf1200s, zzr1200, 650gs dagar, gsx1400, gsx1400, 650xmoto, versys650, gsx-r1000, versys650, tiger950, zr7, gsf1200, xt660r, gsx1000r, varadero xl1000, 650versys, r1150rt, 1100xxblackbird, tdm900.
Kävin osan tuosta lenkistä ajamassa eilen. Eli tuolta kunnarlantieltä lähdin ja golfkentän jälkeen luovuin leikistä ja suuntasin takaisin kehälle. Uusia routamöykkyjä ei mielestäni juurikaan ollut, tosin vauhti oli todella hiljainen kun hiekkaa oli joissain mutkissa ihan riittävästi. Mielestäni itse tie oli paremmassa kunnossa kuin viime keväänä, kunhan nyt hiekat siivotaan vielä pois.
Tietysti yhteen möykkyyn tuli ajettua huomaamatta ja pamautettua pallit tankkiin. Alkaa tulla perinne tuostakin.
Tuo tie saattaa olla pitkälle kevääseen hiekkainen!(Misha @ Maalis. 14 2007,15:00) kirjoitti
Olkaa varovaisia siellä ulkona! En lähtisi tuonne vielä koittamaan onneani.
TTU - Dirty, Old and Ugly Ironbutt SS1000 driver.
"Säkkijärven polkka on ihan hanurista"
V.Vesterinen
Kannattaako tuolle tielle mennä enää ollenkaan. Saattapi olla aika tarkassa syynissä tuon hyvän tien nopeudet![]()
Kaveri asuu siinä järven pohjoispäässä joten tullut melkolailla usein ajettua tuota pätkää. En tosin sitä huvikseen ajelis - liikaa liikennettä. No anyway, sen tien risteys josta käännytään Lahnukseen päin, on risteykseltään melko hanurista. Muutaman kerran, kun oon tullut sieltä golfkentän suunnasta, joku random älykääpiö puskee siihen keskelle risteystä kolmion takaa, tööttiä saanut painaa ja muuta että huomais olla kääntymättä eteen.
Onhan se vähän fitumainen risteys, mutta mutta. Kerrankin yksi mamma kotilolla tuli suoraan eteen, jarrutti sitten vasta kun oli jo blokannut kummatkin kaistat.
Kronoby Racing Team
Eilen 20.3.2007 kävin ton järven ajamassa koeajo autolla seat ibixa 1.8 FR:llä kiva peli *tie oli tosi huonossa kunnossa!! *
*melkeen uimapaikan kohalla oli tie remppa käynissä!! *Sinivuokot *
oli kans liikenteessä. Että en kyllä suosittele MP *
lenkkiä sinne vähään aikaan.
Z750
Kyllä aristaa ajella tuota lenkkiä. Tuleepi liikaa hintaa/kilometri kun yrittää nauttia. Viime kesänä 650 € valtion kassaan. Voihan sen tietenkin ajella rajoitusten mukaisesti... mutta ei se oo enää kivaa.
Jep, kyllä tuo reitti on mukava päryyttää reippaalla tahdilla. Mopolla kun tehot oli mitä oli niin pääs melkein koko matkan lämä pohjassa, kyllä sitä pelottikin sitte ku yhtäkkiä sattumoisin juuri hidastamisen jälkeen ilmestyi polliisi mutkan takaa(Äffä @ Maalis. 23 2007,07:01) kirjoitti
On se vaan mun kotialueen paras mutkareitti ajettavaksi, koko se bodomin ja röylän ym ympäristö, ei ole sen voittanutta tullu vielä löydettyä tästä vajaan parinkympin säteeltä.
tänään kävin eka kertaa tällä kaudella päristelemässä lenkin läpi.jonkun verran pomppuja sinne on tullu ja hiekkaa joissain paikoin, ei kuitenkaan älyttömästä.
Oittaan kartanon(vai mikä ulkoilukeskus se on) jälkeen(Bembölestä päin) on joku tietyöhässäkkä tai jotain ne siinä kaivelee.oli pari kaivuria ja kuorma-autoo tiellä *.
onneks ajelin rauhallisesti lähinnä tutkien tien kuntoa
Nykyset
GSX-R600 K6
GSX-R1100 -90
RM 85 -06
ja exät
GSX750F -89
RG 125 gamma -85
RM 125 -81
PV 50 -80
Juuri bodomintieltä kotiutuneena täytyy todeta että röyläntie oli hyvässä kunnossa, mutta varsinainen bodompätkä oli kyllä roskainen, hiekkainen ja pomppuinen ja se pätkän makein s-mutkaviritys oli tosiaan sodomoitu täysin. Tuuli oli tänään aikamoinen, joten ei päässyt kunnolla edes röyläntiestä naatiskelemaan.
Kuva s-mutkahässäkästä
<p>Mc mankkaan peruuttajat</p>
Aikovatko laittaa mutkat suoriksi? *(känkkä @ Huhti. 11 2007,21:02) kirjoitti
![]()
- Engine MC -
sitä mäkin kelasin.. olis kyllä hanurista.(Artsi @ Huhti. 11 2007,21:44) kirjoitti
![]()
<p>Mc mankkaan peruuttajat</p>
Joo Tianyun kans ajettii Bodomin pätkä ja sillonki oli hiekkaa tiellä iha helkkaristi ja S-mutkakompleksi oli iha torpedoitu...(känkkä @ Huhti. 11 2007,21:02) kirjoitti
En tiiä mitä aikovat.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Ainakin kyltin mukaan tekevät jalkakäytävää tuon pätkän. Ja näyttäishän tuo kaivettu alue seuraavan mutkia aikas tarkkaan.
Ensam ryttare.
Jaa...
Kävin männä viikolla kahteen kertaan ajamassa järven ympäri, hyvässä kunnossa mielestäni.
Poislukien tietyömaa -pätkä, jossa yhdeltä kohtaa koko tien leveydeltä päällysteet irti...
Lisäksi siellä hevostallien kohdalla isompi reikä tiessä...
Ei jäänyt mieleen erityisen hiekkaisia paikkoja poislukien tuo työmaa. Sinne vaan pöristelemään!![]()
Chuck Norris tilasi Hesessä Big Macin, ja sai sen.
Kävin tuossa kiertämässä bodomin kahdeksikkona, eli röylän rampista golfkentän ohi velskolan risteykseen, siitä vihdintielle ja lahnuksen kohdalta takas päin järven toiselle puolelle. Hiekkaa oli parissa paikassa, mutta ei mitenkään normaalia enempää, tosin aikamoinen iskaritestihän tuo velskolan pätkä vielä on, mutta huomattavasti parempi kun viime vuonna samaan aikaan. Pariin routatöyssyyn tosin tuli ajettua, kun auringonpaiste ja varjot sotkee töyssyjen näkemistä.
Superbike #7
Samat puuhat oli, samat ajatuksetkin...ei se paha ole, mutta turha vauhti vielä kantsii ottaa pois.(Nitrous @ Huhti. 16 2007,18:46) kirjoitti
Iha hyvässä kunnossa toi bodomin pätkä pääosin onOli aika hyvin motoristeja pörisemässä eilen siellä kun oltiin kavereiden kanssa shellillä tankkaamassa niin jatkuvasti tuli sieltä suunnasta pyöriä, jopa usean letkassa
![]()
![]()
![]()
Muutamissa kohdissa on edelleen sateen tuomaa hiekkaa tiellä, eli varovasti, varovasti...
Ensam ryttare.