Kurssin nimi:
Ajotaito 3 Päivämäärät: Ajoharjoittelutapahtumat 2024 Sisältö: Kaarreajotekniikan perusteet Kohderyhmä: Kaikki moottoripyöräilijät Esitietovaatimukset: Ajotaito 2 käytynä ja ymmärrettynä + omatoimiharjoittelua yli 5 ratapäivää Kurssin hinta: 30 € + ratamaksu Motorg ry:n jäsenyys vaaditaan
Ajotaito 3 on Motorg ry:n ratapäivien hitaassa tai keskihitaassa ryhmässä järjestettävä kokopäiväinen jatkokurssi. Kurssi on tarkoitettu Ajotaito 2:n käyneille ja sen asiat hallitseville, joilla on jo jonkin verran omatoimista rataharjoittelua takana. Tämä on Motorg ry:n Ajotaito-sarjan viimeinen peruskäsittelykurssi.
Kurssilla jatketaan kaarreajotaitojen hiomista siitä mihin Ajotaito 2 päättyi. Kurssilaisille pidetään henkilökohtainen tasotarkistus ja annetaan sen perusteella korjausehdotuksia. Lisäksi tehdään jarrun- ja kaasunkäyttöharjoituksia.
Kurssi pyritään järjestämään ainakin kerran kauden aikana. Asiasta ilmoitetaan mm. kyseisen ratapäivän yhteydessä, jolloin myös ilmoittautuminen käynnistyy. Kurssille mahtuu 4 osallistujaa. Vakuutuksiin, hintaan, lippumieskuvioihin ja ilmoittautumiseen pätee samat asiat kuin Ajotaito 2:n kohdalla sillä erolla, että Motorg ry:n jäsenyys vaaditaan.
Tervetuloa mukaan!
Motorg ry:n ajokouluttajat
![]()
Viimeksi muokannut: Nitrous; 10.06.2020 klo 22:26.
1000
Tuo on ensimmäinen kerta kun uskaltaudun keskinopeaan ryhmään. Paras aika keskihitaassa on ollut 1:36, joten lujaa ei vielä mennä. Ajotaito II kurssista (= eka kerta radalla) on vasta 3 ratapäivää ja ennen viime kesää taukoa kertyi 12 vuotta ajamisesta, joten siksi katse on ollut suunnattuna ajotaito III kurssille.
Oletko edelleen sitä mieltä, että kannattaisi mennä ajotaito IV kurssille?
CBR1000RR - radalle & kadulle
Hoi Alastaron AT3 kurvailijat.
Juteltiin että laitan videoita sunnuntain kurssista halukkaille.
laittakaa vaikka prvivaviestiä niin laitan linkit.
Näitä ei kehtaa julkistella vielä moneen vuoteen
Iso kiitos vielä Markolle kärsivällisyydestä ja hienosta kurssista![]()
UwU Jäsenvastaava UwU
Gsx-r 600 Bukkake Kawai!
Aprilia RSV Mille R -03
Oh senso. potrei essere ancora un po' Kobe?
https://youtu.be/8b8UAIixX70 tuossa ei kauheasti näy, laitan illalla yhden tai kaksi lisää etukameralla.
Lisätty
https://youtu.be/-ba5FvEeQxk
https://youtu.be/rfGrab743Qw
K8-1000
Iso kiitos vielä tätäkin kautta huipuille AT3 kouluttajille sekä mukaville kanssaopiskelijoille! Hyvin kirkastui asiat, joiden kehittämiseen panostaa seuraavaksi![]()
Olen tulossa Alastarolle 7.8.2021 AT3 kurssille.
Kiinnostaisi tietää milloin se alkaa ja milloin päättyy? Se alkaa varmaan heti kuljettajakokouksen jälkeen mutta mihin aikaan kurssi suunnilleen päättyy ja miten on taukoja päivän aikaan?
-- Brake later and open the gas earlier --
Kiitellään ja kehutaan tännekkin.
AT3 ja Karujänes kouluttajana, hienoa selkeää asiaa perustellusti kaikkeen mitä tehtiin. Kuunteli ja käytiin asioita läpi mitä oli ajatuksia ja huomioita itsellä.
Yli 10v.tauon jälkeen sain mitä lähdinkin hakemaan, varmuutta ja varaa ajamiseen.
Ohessa korjattiin pari omaa virhettä pois ajamisesta joita olisin varmaan jääräpäisellä omatoimiharjoittelulla kantanut kauan mukanani
Vahva suositus tälle kurssille jos vähääkään miettii
että pitäisikö![]()
Suzuki TL1000S 1999 Kadulle
GSXR600 -08 Radalle
Suzuki DR650 -99 Kaikkialle
Mulle ei ole ihan auennut miten nää AT3 ja sitä isommat ilmoitetaan. Näyttää että tipahtelee ihan randomisti näitä. Asiakkaan kannalta olisi tietty helpointa jos ilmoitetaisiin myyntiin samaan aikaan kun nuo ratavuorotkin.
Moi,
Tavoitteena on julkaista kurssipäivämäärät ennen ajoharjoittelupäivien myynnin aloittamista, että asiakkaat voivat ostaa tapahtumalipun ja koulutuksen samalla kertaa.
Loppukesän järjestettävät kurssit on vielä suunnittelussa, mutta pyrimme julkaisemaan ne ennen loppukesän myynnin aloitusta. Kaikkia kursseja AT3-5 on suunnitteilla vähintään yksi kappale loppukesälle.
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Jos tässä haluaisi AT3.n itelle varata/ostaa, niin mihin ryhmään tulee ostaa lippu Alastarolla (keskihidas?)?
Alastarossa keskihidas
Elämä on onneksi mutkikasta
Kiitokset näin julkisestikin kouluttaja Karujänekselle! Loistava päivä ja paljon jäi kotiläksyjä harjoiteltavaksi.
Olisikohan porukalla kiinnostusta AT3-koulutukselle Kemorassa 8.6.2024? Yksi 4-hengen koulutusryhmä jo kasassa, mutta harkinnassa olisi rekrytä vielä toinenkin kouluttaja paikalle, jos kysyntää on.
edit: nyt kaupassa
Näköjään aina nenällään...
KTM 890 Duke R vm2021 (2023 -> )
ex. Suzuki GSX-R 1000 K8, kilvetön (2016 - 2024)
ex. Aprilia RST1000 Futura vm2003, naarmuinen (2018 - 2022, R.I.P.)
ex. Yamaha MT-01 vm2005, sininen (2013 - 2016, R.I.P.)
1. AT3:lle osallistuminen vaatii yhdistyksen jäsenyyden
2. AT2 kannattaa olla suoritettuna siinä alla
3. Kemora sijaitsee Keski-Pohjanmaalla joka on paljon etelämpänä kuin Lappi
Kolmannen kohdan osalta minulla on tuoretta omakohtaista kokemusta, koska kävin ostamassa nykyisen pyöräni Lapin Kolarista ja se on huomattavasti pidemmällä kuin Veteli.
Kemora ratana on mitä mainioin koulutusympäristö ja puitteet ovat oivat. Nohevat matkalaiset voivat majoittautua tarvittaessa vaikka varikolla tai lähistön majoituspalvelutarjoajien valikoimaa hyväksikäyttäen. Rataympäristöstä löytyvät kaikki ihmisyksilön välttämättömään huoltoon tarvittavat palvelut.
Näköjään aina nenällään...
KTM 890 Duke R vm2021 (2023 -> )
ex. Suzuki GSX-R 1000 K8, kilvetön (2016 - 2024)
ex. Aprilia RST1000 Futura vm2003, naarmuinen (2018 - 2022, R.I.P.)
ex. Yamaha MT-01 vm2005, sininen (2013 - 2016, R.I.P.)
AT3-koulutuksia on toivottu ja nyt tähän toiveeseen pyritään vastaamaan. Loppukesän päiville näyttäisi kaikille onnistuvan kyseinen kurssi, joten halukkaat sitten h-hetkellä valmiina!
Näköjään aina nenällään...
KTM 890 Duke R vm2021 (2023 -> )
ex. Suzuki GSX-R 1000 K8, kilvetön (2016 - 2024)
ex. Aprilia RST1000 Futura vm2003, naarmuinen (2018 - 2022, R.I.P.)
ex. Yamaha MT-01 vm2005, sininen (2013 - 2016, R.I.P.)
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Terve,
Onko AT3 aivan väärä koulutus jos ajelen nyt motoparkissa sellaista 1:46-1:50 kyytiä? Tuota kyytiä pääsen aika vähillä jarruilla ja ilman "tilanteita". Viime kesänä kurvailin lyhyttä alastaroa 1:50+, tuo pitkä versio on vielä täysin vieras... Sen jälkeen muutama päivä ajettu tänä keväänä motoparkkia.