Tuolta sivun lopusta löytyy, miten Kallion Mika jarrailee....
Kallion Mikan jarrunkäyttö
lainattua tuosta ketjusta:
--------------------------------------
Moi Petri,
Jos puhutaan Mikasta itsestään niin hän ei käytä lainkaan takajarrua. Tehokkaassa jarrussa takapää kevenee jopa nousee ilmaan ( kuten varmaan *olet tv.stä havinnut )
jolloin tietenkin takajarrun merkitys pienenee jopa täysin tarpeettomaksi.Toiset kuljettajat käyttävät takajarrua varsinkin isommissa luokissa, mutta suhde on kyllä huomattava etujarrulla jaruttajien eduksi. Lisäksi kesken mutkaa jarrutettaessa vaara kaatumisesta piilee huomattavasti
suurempana. Toiset kuljettajat kuitenkin " sitovat " mutkassa pyörää takajarrun avulla, mutta uskoisin tuonkin olevan yksilöpohjalla eli kuka nyt mitäkin tyyliä pitää parhaana.
Mitään todistettavaa oikeata tapaa ei ainkaan meillä ole tiedossa, joten kuskit itse löytävät itselle parhaiten sopivan tyylin.
Toivottavasti näistä muutamista sanoista on jotain apua esittämillesi kysymyksille !
Katsellaan taas viikonloppuna onko Mikan jarrupaikat kohdillaan Kiinassa !
Terveisin
--------------------------------------
Sami Kaivola
Management
www.mikakallio.com
----------------------------------------------------