Nyt tarttis tietoo kuka hitsaa Tampereen seudulla titaania? Olis alkukäyrässä pieni ratkein.
Printable View
Nyt tarttis tietoo kuka hitsaa Tampereen seudulla titaania? Olis alkukäyrässä pieni ratkein.
Kannattaa soittaa johonkin metallipajaan tai putkiliikkeeseen. Jos tavoitat vaan ammattihitsarin niin hän kyllä tietää.
Kuulemma titaaneja on erilaisia.
Näin mulle kerrottiin, kun olin hankkimassa meille vihkisormuksia. http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gif
Toisia on tosi hankalaa työstää, toisia vain hankalaa...?
Olen muutamalta pajalta kysynyt, eikä tietoa tunnu olevan. Putkissa on hitsaussaumoja jo olemassa, eli hitsauksen pitäisi onnistua. Mutta tietoa vielä tarvitaan jos joku tietää paikan mistä voisi kysyä.
kai tää on tyhjää parempi.. eli oon skolessa kerran hitsannut tigillä titaani palasta. Tigissä oli joku jaksotus toiminto ja lanka oli toki kyseiselle aineelle tarkoitettua. Lisäs tulis mieleen että pitäskö sinne putken sisään saada suojakaasu kanssa?? Meniskö pelkkä pieni halkeama vaan sulattamalla sen umpeen ?=? Jos se sopivasta langasta jää riippumaan työ.(joo en oo tosiaan tig-miehiä http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/wink.gif )
autotalli heppuja kiinnostanee techno weldin mainos.
Tää "jaksotustoiminto" oli varmaan vaihtovirta, joka rikkoo oksidikalvon titaanin pinnasta, samoin kuin alumiinissa? Putken sisään voi laittaa suojakaasua myös, parantaa sisäpuolen saumaa.Lainaa:
(mkoo @ Heinä. 11 2006,14:01) kirjoitti
Ja technoweld tosiaan näyttäisi toimivan titaanillakin, sitä voi kokeilla ihan autotallivehkeilläkin. Saattaa toimia pienessä halkeamassa jopa paremmin kuin hitsaus, koska lämpötilasta johtuvia muutoksia ei tule niin paljoa sauman reuna-alueille kuin hitsauksessa.
soita petkos erikoishitsausliikkeeseen, siellä oon aluminia hitsaillut. joskus ongelma on siinä, että tigillä ne saa aineen hitsattua, mutta puuttuu täytelanka kyseiselle titaanille yms aineelle, eli voi joutua esim toisesta vastaavasta putkesta leikkaamaan siivuja joita sitten syöttää siihen täyteäaineeksi.
petkos
itse oon tuolla alumiinihommia hitsauttanut, se on kangasalalla.
Vaatii onnistuakseen pulssittavan TIG koneen... Siis sarjassa ammattipelit.
Jyväskylässä taitaa Rautatyö Gröger tehdä putkijuttuja, mutta titaania hitsaamaan, niin en tiedä...
Ei taida löytyä hitsaria tuohon hommaan, kaikki vain pyörittelee päätään ja sanoo helevetin vinnumaiseksi hommaksi...
Hitsasin GSXR1000 alkukäyrän Argonkaasulla ja TIGillä. Putket yhtä lukuunottamatta tukkoon, Argonia reilusti käyrästöön, viimeinenkin putki tukkoon ja hitsauskohta alimmaiseksi. Ei ollut TIG-hitsausta kummempaa.
Titaanin hitsauksessa ei ole mitään erityisen ihmeellistä. TIG:illä hitsaus on helppoa ja itse hitsasutapahtuma on helposti hallittavissa. Ainoa vaikeus on erittäin tiukat puhtausvaatimukset, sillä kuumennettu titaani reagoi hanakasti kaikenmaailman aineiden kanssa. Hapettuu myös herkästi ja siitä syystä kaasusuojaus on tarkkaa myös juuren puolelta.
Löytyiskohän Itä-Suomesta firmaa joka tekee titaanihitsauksia. Oli päässyt äänenvaimennin murtumaan putkien kiinnityskohdasta kun ei ollut takakiinnike paikoillaan. Eli jos jollakin tietoa firmasta/henkilöstä joka osaa kyseiset murtumat korjata niin pikaisesti tarvitsisin tietoa, että pääsisi ajelemaan kun kunnon kelitkin tulivat vähäksi aikaa. http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/sad_orig.gif
Onko kellään ylipäätään kokemusta koko asiasta? Ottaa päähän kun hyvät ajokelit menee ohi tällasen ongelman takia http://www.moottoripyora.org/iB_html...ticons/mad.gif
Mulla löytyy ainakin titaanisia putken paloja, joita voit ostaa hitsaustarkoitukseen.. Esim. 16€ + postik. setti
Leikkaat rautasahalla vaikka tuosta yhdestä putkesta soiron ja kävelet näiden tarvikkeiden kanssa normaaliin TIG hitsausta suorittavaan pajaan ja ilmoitat haluaako joku kokeilla titaanin hitsaamista
Saat mukana harjoittelukappaleen (titaanisen kammiovaimentimen kammioputket) johon ko. herra voi soirolla lasetella...
Tämän jälkeen kun herra ikionnellisena on selvinnyt testistä, niin ajat pyörän parkkiin ja jatkatte siitä...
Kannattaa todellakin muistaa se suojakaasu.. Lisäksi titaani EI tartu muihin metalleihin..
Laita PM, jos kiinnostaa Titaanin hitsauksen harjoittelupaketti http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/wink.gif
Niin siis vaatiko se nyt sen ''pulssittavan'' koneen vai ei?Lainaa:
(B12 @ Heinä. 14 2006,09:31) kirjoitti
Pitäis mennä ihan tasavirralla.
Tuolla olen hitsauttanut titaani käyrästöä... ammattimiäs!
http://www.btobpro.fi/query?w....rA%3DGS
Toimiikohan toi linkki... eli erikoishitsaus raatikainen. Taitaapi olla vieläpä siellä nurkilla.
t. Mikko
edit. olin parivuotta myöhässä mutta tuolla se onnistuu edelleenkin...
Joku erikoishitsaamo on teollisuusalueella. Nimi vaan ei tule mieleen. Jotain kevutvalua kerran hitsautin.Lainaa:
(akuko @ Kesä. 29 2008,15:59) kirjoitti
Kysäse öljypisteen äijiltä. Muistaakseni sama omistaja kummallakin puljulla.
Tarkoitatko nyt Joensuuta. Siellä ainakin pitäisi olla sen niminen firma kun Sontitan, mutta kun 013- suuntainen numero ei ole käytössä ja kännykkänumerostakaan eivät ole vastanneet. Liekkö lomalla... Varkaudesta sainkin jo yhdestä firmasta miehen kiinni ja lähetettyä kuvankin sinne, mutta eipä ole sieltäkään kuulunut vastausta vaikka tänään piti tulla. No vielä on päivää jäljellä...Lainaa:
(jäykkä @ Heinä. 02 2008,03:41) kirjoitti
Enpä viittis ihan harjoittelumeiningillä hoitaa tätä 1200 euron vaimenninta kuntoon http://www.moottoripyora.org/iB_html...cons/blush.gifLainaa:
(juky2200 @ Heinä. 01 2008,19:22) kirjoitti
Itse hitsailin aikoinaan titaaniseen pakoputkeen laipan takaisin kiinni Kuopion AMK:lla. Heillä oli ainakin silloin pulssitoiminnolla varustettu TIG. Ei se muuta tarvii ja ei ole juurikaan tinaamista kummempaa hommaa. Paljon helpompaa kuin esim. alumiinin hitsaaminen. Kysy vaikka sieltä apuja.Lainaa:
(akuko @ Kesä. 30 2008,14:22) kirjoitti
Tältä kaverilta kannattaa kysyä. Tekee hommia mm. kiihdytysajajille ja kilpamotoristeille:
Erikoishitsaus - Jäähdytinhuolto Raatikainen I Tmi
Nahkatehtaantie 10,37830 VIIALA
Puhelin: 03 5435180
Itse hitsaustin alumiinisen moottorin kyljen ja jälki oli mainiota. *http://www.moottoripyora.org/iB_html...jumpie_prv.gif
Saattaa olla ajoittain vaikea tavoittaa, mutta hyvää kannattaa odottaa. *http://www.moottoripyora.org/iB_html.../smile_org.gif
Konepaja Kopar Parkanossa valmistaa mm.titaanisia vedenpuhdistuslaitteita,eli titaanin hitsaus hanskassa,eri asia sitten ehtivätkö töiltään..soita kopar/Myllymäki ja kysy...
Kuulemma ei Suomesta löydy montaa hitsaria titaanille (3)?, mutta ainakin Kotkan Putkityö nimisessä firmassa on ollut tällainen heppu.Lainaa:
(akuko @ Kesä. 29 2008,15:59) kirjoitti
Titaanin hitsaus on aika samallainen tapahtuma kuin ruostumattomassa.
Kolvissa pitää olla jälki kaasukenkä erona rosteriin.
Kaasua menee ainakin puolta enempi, verrattuna normaaliin rosteri putkihitsaukseen.
Jos joku tuttu, tekee teollisuuden putki töitä, siellä onnistunee helpoiten / halvimmalla.
Moi !
Vähän faktaa titaanin hitsauksesta.
Tasavirralla, TIG-menetelmällä, Ei tarvitse pulssia, suojakaasu: Argon / Helium
Erittäin tarkka puhdistuksen suhteen ja kuten sanottua vain muutama hitsaaja löytyy suomesta.
Jos tarviitte TITAANIN hitsausta, niin tässä olisi yksi niistä muutamista.
Ei muuta kun yhteyttä minuun, niin asia hoituu varmasti, minulta löytyy kaikki tarvittavat välineet kyseisen materiaalin hitsaukseen.
t.
Jari Hautamäki
Opettaja, vastuuopettaja, insinööri AMK
SEDU, koulutie
Koulutie 16 A, 63700 Ähtäri
Puh. 040 8680297
E-mail: jari.hautamaki@sedu.fi
Itä-Suomen suunnalta tuo vois olla yksi vaihtoehto Matsomix tai sitten Joensuussa Protig. En löytänyt tuolle Protigille omia nettisivuja. Mopon osien hitsausta kannattaa myös tiedustella MP-mestalta, jos eivät itse hitsaa niin luultavasti osaavat neuvoa oikean paikan.
toivottavasti kaveri on tämän 3.5v aikana löytänyt titaanihitsarinsa ettei oo kaikki mopokesät menneet sivu suun *http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
Kajaanin suunnalla onnistuu takuuvarmasti titaanin hitsaus koneistamo Almilla, koska tekevät meille kaikki titaaniosat joissa myös hitsauksia. En ole varma tekevätkö yksityisille, mutta kannattaa ainakin kysyä. Samoin kaikkien titaanien koneistus onnistuu.
www.koneistamoalm.fi
katos mokomaa http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif mutta olettehan kuulleet sanonna parempi myöhään kuin ei milloinkaan.Lainaa:
(mango @ Helmi. 17 2010,20:26) kirjoitti
En nyt menisi väittämään, että hommaan kykenee vain muutama Suomessa... Meilläkin on duunissa useampi kaveri jotka sitä hommaa on tehneet. Eri asia on se, että onko halvempaa vain ostaa uutta käyrää kaupasta, kuin palkata ammattimiestä tekemään tuo työ. Moni odottaa että "pikkukorjaus" on vain tunnin työ á 20e, mutta todellisuus on usein toista...Lainaa:
(kaijari @ Helmi. 17 2010,19:21) kirjoitti
Itse aikoinaan suoritin putkiluokat titaanille puolesta tuumasta ylöspäin, eipä se mitään erikoista taidetta ole. Kyllä titaanin hitsaajia löytyy Suomesta reilusti, entisesssäkin työpaikassa niitä oli yli kymmenen. Titaanin ja alumiinin yhteen soittamista ei sitten kauhean moni enää teekkään. Suojakaasu putken sisälle "virtaavaksi" ettei tule painetta ja sauma nouse. Kenkä polttimeen ja vetoja http://www.moottoripyora.org/iB_html...02moto_prv.gif
Ei siihen hätään hitsaria löytynyt, mutta löyty uudet käyrät sopusasti niin vaihdoin ne kokonaan. Ei ole ajokausi sen takia katkolla ollutkaan, jos putki menee poikki, niin silloin ajetaan putki poikki...
Titaanihitsausta ja kaikkea muutakin erikoisempaa hitsuutusta mm. magnesiumin hitsausta.
Palvelemme harrastajia suurella sydämellä ja kohtuullisella budjetilla. Varmasti laadukas lopputulos, hitsaamme mm. Hornet-hävittäjiä.
www.osatohtori.fi (Tigger - ylävalikosta OSATOHTORI)
http://www.moottoripyora.org/iB_html...jumpie_prv.gif
En jaksanut lukea kaikkia viestejä, mutta joissakin olikin jo faktaa.
Eli titaanin hitsaus ei ole sen vaikeampaa kuin esim. rosterin. Ei siis tarvitse olla mikään superihminen jotta sitä voisi hitsata. Se mikä tekee titaanin hitsauksesta niin "erikoisen" on PUHTAUS PUHTAUS ja PUHTAUS.
Eli argonia pitää olla niin suojakaasuna kuin juurikaasuna. Pinnat pitää olla myös puhtaat kaikenlaisista epäpuhtauksista, tässä tapauksessa pakokaasun jättämästä noesta yms.
Ongelmana näkisin tässä tapauksessa sen, että miten se juuri saadaan putsattua sieltä putken sisäpuolelta. Vai joudutaanko putki leikkaamaan, putsaamaan ja hitsaamaan kokonaan uudelleen. Tällöin ammattimies tekee homman jigissä, jotta putki sopii pyörään paikalleenkin hitsauksen jälkeenkin.
Yhteenvetona:
- Tavallinen tasavirta tig
- Hyvä juuren suojaus
- Riittävän suuri kaasukupu, jotta suojakaasu riittää suojaamaan riittävän pitkän matkan.
- Kaasukenkä, ei välttämätön tässä tapauksessa ja myös aika mahdoton käyttää.
Sitten ammattimiehen selostamana englanniksi:
- Kaasun käytön tärkeys titaanissa http://www.youtube.com/watch?v=9-mnZ...RRF8XGnTdrZfwJ
- Rosterisen pakoputken hitsausta, titaani hoituu samalla tavalla http://www.youtube.com/watch?v=_YD4k...iWqGgxX-opneYK
...Niin olisihan sitä voinut kattoa viestin päivämäärätkin ennen möläyttelemistä:baahaahaa:
Toi kartion hitsaaminen voi osoittautua aika hankalaksi. Ongelmana ei varmaankaan itse sauman kestävyys, vaan kestävyys sauman vierestä eli ns. HAZ-vyöhykkeen alueella. Paha sanoa saako tosta enää hyvää ja kestävää ja jos saa niin hinta voi olla aika suolanen.
Yritin vähän googlettaa, mutta kysyn silti sattuisiko joku tietää missä tehtäisiin yksityisasiakkaalle titaanin hitsausta Helsingissä???. Tuossa keväällä pitäisi tuota mopon pakoputken asentoa vähän muuttaa....
Vähän hölmö kysymys, mistä voi tietää varmasti onko putkisto titaania vai rosteria, en ainakin väristä osaa sanoa....
magneetilla lähtisin kokeilemaan. Toisaalta tuota ruostumatonta terästä/rosteria on monenlaista, joten ei 100% varma keino. -> Putkisto on magneettinen = ei ole titaania.
Tarkista löytyykö siitä putkesta mitään kirjotusta joka vois viitata mitä materiaalia se on.
Jos putken merkki on tiedossa, niin helppohan se on netistä selvittää :P Mikäli taas kyseessä on alkuperäisränni niin hyvin todnäk ei ole titaania.
Magneetti ei kerro oikeastaan muuta kuin että putki on 99% varmuudella ihan tavallista terästä. Titaanin ja rosterin voi koittaa erottaa toisistaan painon ja naarmuuntumisen perusteella. Titaani on huomattavasti kevyempää ja kovempaa kuin rosteri.
Kiitoksia vastauksesta, Siis vakio putkisto on rosteria, tuli hommattua titaaninen leovincen käyrästö, jonka vaihdoin toiseen....Se on on taas niin epäselvä tapaus, se on joskus tilattu Englannista yhdeltä kilpatiimiltä (yritän selvittää sitä e-maililla vielä), kun on yhtä kevyttä kuin titaania ja vähän näyttää samalta. Pitää vertailla tuohon vakioon, niissäkin eroa paljon paino....Väritys saattaa olla pikkasen samanlainen
pistä kuvat molemmista vierekkäin(kertomatta kumpi on kumpi) niin voidaan arvuutella:)