Tuntuu lähtevän aika kivasti: http://www.psychobike.com/cgi-bin....0;r=1;&
Printable View
Tuntuu lähtevän aika kivasti: http://www.psychobike.com/cgi-bin....0;r=1;&
Tuntuu sopivan kiukkuselta menolta... http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/bowdown.gif
Todella hyvin meni....paljon paremmin kuin osasin odottaa. Tuohon vielä putket+commanderit kiinni niin.......!
Pitääks se mennä kauppaan sitten kuitenkin. http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/inlove.gif
Kylla Lahtee!! http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/bowdown.gif
Meinasin syssymmalle odotella vaan nyt kylla.. Tarttee vissin myyda mamman Musse http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
Perskutarallaa mutta johan tuntuis kulkevan http://www.moottoripyora.org/iB_html...ticons/omg.gif
No perkules... hyvin näyttää työntävän, mut ymmärtäähän sen, onhan se Kawa http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/bowdown.gif
Nämä suomen turbomiehet ei edes aja samoja aikoja,kuskeis kenties vikaa???Tai antakaa kuulua taas niitä selityksiä.....Huvittaa kun kaikki lyövät vanhoihin pommeihin,ja uudempiinkin turboja ja sit ajavat karavan alle kympin aikoja varttimaililla.Toiset pääsevät just yhdentoista alle ja sit leveilevät,et 260 heppaa tms muuta sontaa....Pääasiassahan ne ovat näitä meidän kovia pomppers kuskeja...
Sähkömies on nyt vaan ihan hiljaa tai tulee itse näyttämään http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif Saat ajaa mun pyörällä ja näyttää, jos kelpaa, niin mekin sitten opitaan ajamaan http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...ticons/omg.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...02moto_prv.gifLainaa:
(powerboxer @ Helmi. 17 2006,22:22) kirjoitti
R. Gadson on ammattikuski.
Ameriikassa käytetään myös varttimailin ajoissa jotain ihme korjauskertoimia, jotka ei ole vielä mulle selvinneet. http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gif
Ameriikassa ajetaan stripillä ympäri vuoden monta kertaa viikossa, suomessa viisi kertaa kesässä jossain lentokentällä. Varmaan on rutiinit vähän eri tasoilla. http://www.moottoripyora.org/iB_html...beer_1_prv.gif
Jos tuo 9.36 @ 147.71 on varttimailin aika niin onhan se pirteä kampe. Mut omalla pyörällä oli vedetty jenkeissä(millä lie korjauskertoimilla) alle kymmeneen ja joka aamu olen töihin kerenny(paitsi talvella). Eli taidan pitää ysin vielä ens kesänkin. http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
Mut topiciin liittyen: liikahtaa kyllä ihan kympillä, saa nähdä pääseekö tuota kesällä motormanilla testaamaan http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/cool.gif
Pistä se Dodge vaa myyntii.. Sellasilla mitää tee http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/wink.gifLainaa:
(JaL3 @ Helmi. 17 2006,20:12) kirjoitti
http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/wink.gif Onkohan niillä jenkkilässä vähän lyhyemmät vartti mailit ku noin äkkii kellotki pysähtyy http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gif
Siinä on taas kopiomoottoripyörille kova pala! http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
On muuten rankan näköinen laite madallettuna pitkällä swingillä http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/cool.gif
Ymmärsinkö nyt oikein, eli meni alle ysin noilla pienillä modauksilla mitä tuolla oli? http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/cool.gif
Mukava huomata että täältä löytyy asiantuntemusta ja rehellinen näkemys tähänkin asiaan http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif ...ensi kesänähän tuokin taas nähdään http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gifLainaa:
(powerboxer @ Helmi. 17 2006,22:22) kirjoitti
Huomatkaas tuo 87 okaaninen polttoaine. Täällä suomessa täristään jo 95:sen käytössä ja jenkit ajelevat täysillä huomattavasti alemman oktaaniluvun bensalla.
Onhan se hienoa, että pyörä kulkee ja kiihtyy. Omassa ajossa noilla testeillä ja tuloksilla ei kyllä ole mitään merkitystä.
No ei se kiihdyttäminenkään toisaalta ole helppoa...Mut on se helpompaa ku ajaa kova kierrosaika radalla.Lainaa:
(Mika 14R @ Helmi. 17 2006,22:57) kirjoitti
Onneksi noita kiihdytystapahtumiakin järjestetään sen verran paljon, että kaikki kynnelle kykenevät pääsevät varmasti ajamaan *http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/wink.gif
Semmonen pieni jutska että ameriikan oktaanit on vähä eri asteikolla ku meikäläisten!Lainaa:
(Wainajala @ Helmi. 18 2006,20:22) kirjoitti
Tuo jenkkien 87 oktaaninen gaso vastaa 91 oktaanista eurobensaa.Lainaa:
(YZF1070 @ Helmi. 18 2006,20:53) kirjoitti
Näin itsekin turbo-pyörällä ajavana voin kertoa,että turbojen varttimaili aikoja huonontaa se,ettei koko tehoreserviä voi käyttää keulimisen,sutimisen ym.vuoksi.Kokeile joskus jotain oikeasti tehokasta turbo-pyörää niin ymmärrät.Toki uusimpien kilo-sporttien kanssa on sama ongelma.Liikaa tehoa suhteessa painoon.Lainaa:
(powerboxer @ Helmi. 17 2006,22:22) kirjoitti
No jos sitä tehoa ei saa varttimaililla irti,niin radallako sit??? http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/baaa.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/baaa.gif :baahaahaa:Mä luulen et meikä 10r:llä ajais aika paljon vikkelämmin hesasta minnepäin suomea vaan ku millään turbohärvelillä........Oli motari tai mutkapätkä...Lainaa:
(cool´eri @ Helmi. 18 2006,21:15) kirjoitti
Huumoriveikko olet ilmeisesti ; ) .Mulla kun tuo turbo-säksätin on fighter-tyylinen,niin kovat nopeudet on mulle jokseenkin utopistisia.Toki pyörän potentiaalin tietäen,niin resursseja kyllä on,mutta ajapa ilman katteita kolmea sataa...Enkä ole nk.bomber.
http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gifLainaa:
(powerboxer @ Helmi. 18 2006,21:37) kirjoitti
eihän toi 10r jaksa mennä ku vaivaset 270 km/h todellista.
Hmm.. mittarin mukaan voi mennä kyllä 300 km/h.
Ja ihan oikeesti suuret on luulot sulla
tuolta jotain faktaa
http://www.lentokentta.info/
Onko prätkille olemassa vastaavia launch-control kikkuloita kuin autoille? Siis jotka auttavat kahva tapissa lähdöissä pitäen tehot juuri ja juuri sutimisen ja pidon rajoilla.Lainaa:
(cool´eri @ Helmi. 18 2006,21:15) kirjoitti
En oo perillä prätkien kiihdytyshommista eli lähinnä itseni sivistysmielessä kyselen.
Ei ole moisia kikkareita pyörissä.Lainaa:
(Talttapää @ Helmi. 18 2006,22:39) kirjoitti
Ja hiukan ihmetyttää nuo puheet ahdettujen hitaudesta...
Äijät ne hitaita on eikä pyörät.
NO höh, kawa lupailee 29x todellista.. mittariin 299 ottaa jo vitosella paljon ennen rajarii.. Kiira muistaakseni ajeli saksassa ~320 gepsiin pienillä muutoksillaLainaa:
(kst @ Helmi. 18 2006,22:24) kirjoitti
Noissa nopeuksissa pitää kilokyykyssä varmaan olla jo aika pienenä jos meinaa pitää päänsä hartioillaan? Bussissa oli vielä verrattain iisiä taipua katteen taakse huippunopeuksissa.Lainaa:
(Eetu @ Helmi. 18 2006,22:47) kirjoitti
270 in my ass, mun vanha zx7r:kin kulki testien mukaan jo 269 todellista. 10r on testeistä riipuen kulkenut sen 285-290 todellista,-06 malli kulkee Motorradin mukaan muistaakseni 296.Lainaa:
(kst @ Helmi. 18 2006,22:24) kirjoitti
Lieneekö tutkassa vika lentokentillä http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif ... ei siitä vihreestä punasta saa, vaikka kuinka vänkäis http://www.moottoripyora.org/iB_html...bebe_1_prv.gifLainaa:
(jukepoksi @ Helmi. 18 2006,22:54) kirjoitti
Loppujen lopuksi on aivan sama jos joku on ajanut saksan motarilla sitä ja joku toinen jonkun lehden testissä tätä jossain yksittäisessä yhdellä mopolla tehdyssä kokeilussa. Lentokentällä, jossa on puolueeton mittari ja mittaaja, ympäristöolosuhteet kaikille osallistujille/merkeille/malleilla kutakuinkin vakiot (samat lämpötilat, ilmankosteudet, vasta/myötätuulet, ylä-, alamäet jne.)jne, on huippunopeuden muuttujana ainoastaan kuskin ja mopon todellinen potentiaali. Mopoissa ja kuskeissa on eroja ja ne näkyy tuloksissa.
Ettei menis ihan off-topic, niin odotan mielenkiinnolla josko joku/jotkut tulisi ZZR-1400:llä Joensuuhun ensi kesänä näyttämään mihinkä uusi Zetori yltää. Noi alotusviestin kiihdytystestilinkit kielii eittämättä siitä, että uudessa Zetorissa potentiaalia on suht. kiitettävästi.
Joo, ootko ihan itte ajanu.Samoissa olosuhteissa kyykytin ton 10r:n huipuissa 45 km/h ja vielä vaparilla.Lainaa:
(jukepoksi @ Helmi. 18 2006,22:54) kirjoitti
Niin,voinhan mäkin ajella lentokenttäkisoissa mitä ajelenkin ja pyörä voi kulkea taasen eri lukemia mitä joku uskaltaa mennä. Kyllä busa miehen mopomiehenä pitäisi tietää mitä zx10 kulkee??? Olihan siellä busiakin 260-270 väliin jo varmaan nelisen kappaletta....?
Toinen heittää turbopelin varttimailissa alle kympin,toinen ajelee samalla mopolla epäonnistuneessa lähdössä päälle 12sek.
Totta puhelet. Hmm.. vaik en oo ajomiehii niin vaparilla oon kypän rikkonu 9,74 s. tosin moottori ei oo ihan vakio.Lainaa:
(kawa zx12 @ Helmi. 18 2006,23:19) kirjoitti
Hmm.. vakiolla pääsin 10.2 s kun eka kerran kokeilin varttii mopolla.
Sä se vasta fiksu kaveri olet.10r kulkee aiva tarpeeksi lujaa ku ruvetaan ajaan tästä esim lahteen tampereelle tai mihin vaan ja mitkää busa vessat ei peräs pysy...niillä ajo-ominaisuuksilla.on muuten paska pyörä ajaa...Lainaa:
(kst @ Helmi. 18 2006,22:24) kirjoitti
No ton mukaan "ajomiehet" valitsee ennemmin busan kun "vihreen" http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif ...ei se mies määräänsä enempää voi tehdä http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gifLainaa:
(kawa zx12 @ Helmi. 18 2006,23:19) kirjoitti
Taitaa lähteä hieman ohi aiheen taas.....jäädään odottelemaan ensimmäisiä zetoreja ja jos itse sellaisen hankin niin kyllä joka kisassa taas ollaan mukana...ainakin testaamassa mihin kyseinen pyörä minun taidoillani pystyy..jos se kymppi jo minullakin menisi rikki kun ollaan vielä hitusen päällä!
Tästä tulee seuraava XX väistämättä... Ens kesänä jo näkee ajelevan vastaan täysissä laukkusatseissa, goreissa ja nupin jatkona harmaa avattava umpipotta (kirkkaalla visiirillä tietty). Jättäköön stripillä, ei tunteita ei liiemmin herätä. *http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/wink.gif Muovia osataan muotoilla vuodesta toiseen...
Voi "Vihreetä" http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gifLainaa:
(powerboxer @ Helmi. 18 2006,23:37) kirjoitti
No en oo ite ajnut vaan niinkuin sanoin testien mukaan. Näkyihän tuolla sun linkissäkin olevan mm. 284 kulkenut kymppi.Lainaa:
(kst @ Helmi. 18 2006,23:16) kirjoitti