Joo, voin kuitata itsekin, että 1000km pikku kotimaanlenkin kokemuksella päivitys on ihan ok. Tosin yhden kerran ilmeni joku härö, että paikannus kulki kymmeniä metrejä sivussa tieltä muutaman kilometrin matkan navin käynnistyksen jälkeen, mutta härö poistui itsekseen.
Ei taida olla härö, vaan ihan siviili-GPS version paikannustarkkuuden toleranssien sisällä eli kymmenisen metriä suuntaansa kun on riittävä määrä satelliitteja näkyvissä. Jos näkyvissä on vain pari-kolme satelliittia, kuten täällä pohjoisessa välillä käy, niin sitten vielä enemmän. Militaariversio omine moodeineen on ihan toinen juttu.
"Are motorcycles dangerous? No. Dangerous is getting off the couch on a Sunday and finding out we were sitting there for years."
Muotoillaas diplomaattisesti näin, että tuo laite on ollut minulla vuosia, ja tämä oli ensimmäinen kerta, kun noin selkeästi ja johdonmukaisesti näyttö oli pielessä. Käytännössä ”navigointi” tuossa tilanteessa oli täysin mahdotonta, koska jokainen samansuuntainen tai risteävä tie johti kulkuneuvon sijoittamiseen karttapohjassa ”väärälle tielle” ja siten reitin uudelleenlaskentaan. Outoa tilanteessa oli myös se, että tarkkuus heitti vain yhteen suuntaan, eli sijainti ei poukkoillut niin kuin huonossa vastaanotossa yleensä käy, vaan virhe pysyi koko ajan samanlaisena.
Aiemmin joku totesi, että päivittämätön navigaattori voi viikkonumeroiden nollautumisen seurauksena yksinkertaisesti ”näyttää väärin”, eli että tuo bugi sotkisi jossain tilanteessa myös satelliittien signaalien aikaleimoista tehtävää sijaintilaskentaa. Tuon väitteen todenperäisyyttä en kylläkään pysty vahvistamaan tai kumoamaan. Mutta kyse saattoi siis ainakin teoriassa olla myös jostain erikoisesta sijaintiin, kellonaikaan, navin käynnistyshetkeen, ”quickfix”-pikakäynnistysdataan, pyydettyyn reittiin yms liittyvästä kombinaatiosta, ja laskenta korjautui esimerkiksi siinä kohtaa, kun näkyvät satelliitit vaihtuivat. Aika näyttää toistuuko ilmiö, vai jäikö tuo kertaluontoiseksi mysteeriksi.
No, hyvä että olit diplomaattinen. Olen noiden kanssa värkännyt työksenikin joskus eli tiedän niistä kokolailla enemmän kuin ns. normikansalainen. Ennenaikaan kun vastaanottimet olivat vähemmän herkkiä ja satellitteja täällä arktisilla asteilla näkyi vähemmän kuin tänäpäivänä, tuollainen "tien vieressä kulkeminen" oli ihan normihommaa. Se laskentahan alkaa aina uudelleen siitä kun se tienvieressä kulkeva sijaintitieto mapataan niihin risteävien teiden vektoreihin ja loppuu kun paikkatieto on liian kaukana siitä edellisestä sivutiestä, ja tarttuu sitten taas seuraavan tien paikkatietoon jne.. Se sinun näkemäsi karttapohja kun ei ole kuin kuva, se todellinen "kartta" jota se laskenta ymmärtää, on pisteiden välisenä vektoritietona laitteen tietokannassa.
Siellä on kustakin tien vektoripätkästä melkoinen määrä tietoa jota se algoritmi sitten käyttää laskentaansa pelkän sijainnin lisäksi. Jos ne vektorit eivät ole tietokannassa liitetty toisiinsa, miten joskus vahingossa käy, ei reititys onnistu sitä kautta. Mielenkiintoista oli että vielä toissa kesänä oli eräässä Tomtomin karttapäivityksessä tällainen epäjatkuvuuskohta Tampereelta Ruovedelle Näsijärven itäpuolta vievän tien osalta. Ei reitittänyt vaikka tie siinä on ollut iät ja ajat, satoja vuosia. Laitoin sanaa ja avot, meni viikko kun se oli korjattu.
"Are motorcycles dangerous? No. Dangerous is getting off the couch on a Sunday and finding out we were sitting there for years."
01.08.2019.Tomppa palautui tänään huollosta, vaihtolaitteen lähettivät tilalle ja koko homma kustansi 105€. Saatteessa on maininta että takuun ulkopuolella ja laitetta ei voitu korjata. Ok tämä vaihtolaite ja korjauskin
sujui tosi nopsaan kunhan sähköpostilla sain luvan lähettää korjattavaksi. 2 vkoa kesti koko toimenpide laskien
siitä kun ensi kerran otin netissä yhteyttä siihen kun laite palautui minulle. Eniten aikaa siis meni viestittelyyn ja
hitaaseen vastaamiseen Tompan puolesta mutta kunhan korjauslupa ja nro saatiin ei itse korjauksessa montaa
päivää mennyt joten sikäli hienosti.
Ehkäpä kesäajalla on jotain yhteyttä vastausten hitauteen. Tyytyväinen olen kuitenkin kokonaisuuteen koska
korjaus oli mielestäni edullinen ja sen lisäksi ei tullut lähetyskuluja.
Halvemmat laitteet taitaa jäädä pöytälaatikkoon lojumaan vikojen ilmetessä..
Nostetaan tätäkin välistä, eli vanhan mallin rider 4,3 tuuman näytöllä.
Kovasti lataa uusinta karttaa ja asentaa muka onnistuneesti, kun kytken uudestaan tietokoneeseen niin aloittaa saman ruljanssin uudestaan.
Onko muilla tapahtunut samaa ongelmaa?
ZX-9R -95
Ex YZF 750 R -95
Ex FZR 1000 -92
Ex FZS 600 -01
Ex XJ 900F -93
Ex XJ 600 S Diversion -96
Kukahan nää mutkat oikein määrää..
Tammikuussa kun päivitin tuon vitosen ja siihen kartan, ei ongelmia.
Yritän huomenna ehtiä kokeilemaan vitosella lisää.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Kyllä... voi valitettavasti kyllä... säästä itseltäsi kuukausi ja lähetä TomTom:lle asiakaspalveluun viestiä ja laita että samanlainen tapaus kuin tapausnumerolla: "Tapaus: 191118-000403" ja vaadi laitteelle huoltoa virheellisestä softa päivityksestä.
Muussa tapauksessa nauti kuukaudesta ilman navigaattoria ja sähköpostirumbasta, jossa pyytävät toistamaan samoja virheenetsintä vaiheita kerta toisensa jälkeen. Liittäisin koko sähköpostikeskustelun TomTom:in aspan kanssa, mutta en halua täyttää koko sivua yhdestä sähköpostikeskustelusta.
Nimimerkillä saman virheen takia navigaattorin huoltoon lähettänyt. MIKÄÄN muu ei auttanut. Kuullema vika oli siinä, että olin valinnut liian monta nopeusvalvontakamera päivitystä kerralla asennettavaksi, ne pitäisi aspan mukaan asentaa yksi kerrallaan. Ja kyllä, minulla on maili jossa sanoivat näin. Itse asiassa useampikin.
Viimeksi muokannut: Grimberg; 12.02.2020 klo 21:48.
Hullu saatan olla, mutta tyhmäks älä hauku!
Ite olen vuosikausia asentanut ne yksi kerrallaan.
Joku kamerapäivitys junttasi monta vuotta sitten jumia ja siitä opin päivittelemään yhden kerrallaan.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Valitset siis tuolta maa kerrallaan vai mitenkä?
Sieppaa.JPG
Hullu saatan olla, mutta tyhmäks älä hauku!
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Navigaattorina Rider 410 ja softana MyDrive Connect. Yritin kysellä aspalta useampaankin kertaan mitenkä tuossa oikein valitaan useita kamera päivityksiä, mutta eivät koskaan vastanneet. Sivuuttivat kysymyksen joka kerta.
Loppupäätelmä mihinkä päädyin oli, että nuo maakohtaiset päivitykset näkyvät TomTom:lle erillisinä päivityksinä ja jostakin kerrasta syystä X navigaattori otti nokkiinsa päivityspaketista. Siitä alkoikin sähköpostirumba ja TomTom:in sielunelämään tutustuminen. Ei ollut kaunista katseltavaa.
Mutta tosiaan kysyjän kysymykseen, tuohon ei auta mikään muu kuin lähettää huoltoon. Firmware:n flashays kotikutoisesti ei riittänyt.
Hullu saatan olla, mutta tyhmäks älä hauku!
400- ja 500-sarjan laitteissa nuo kamerapätsit voi kaikki asentaa kerralla.
Jos laite on ollut verkkoyhteyksissä, sehän oletusasetuksilla paskoo kaiken pilveen talteen.
Jos laitteen kanssa on ongelmia, resetoi laite niin se palauttaa kaikki tiedot pilvestä.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Normaalisti näin, mutta tässä tapauksessa laitteen resetointi, jota tuli tehtyä useammin kuin kahden käden sormilla voi laskea, jopa tehtynä eri vaiheissa käyttöönottoa (ennen kirjautumista, kirjautumatta, kirjautumisen jälkeen...) ei tuottanut toivottua lopputulosta. Mainitsemani firmiksen flashays tuli tehtyä myös useammin kuin kerran.
Lopputulos: liitä navigaattori tietokoneeseen, niin päivitys rumba alkaa. Yritin jopa piruuttani poistaa navigaattorin tililtäni (VIRHE!), jolloin TomTom:lla ei pitäisi olla mitään tietoa kyseisen navigaattorin tilasta , kun sitä ei ole rekisteröity millekkään tilille. Vaan silti se löysi "päivitettävää" vaikkei laite oltu rekisteröity mihinkään. Älä tee tätä! Nimittäin navigaattorin saaminen tilille on mahdotonta, koska kun annat laitteelle nimeä lisätäksesi sen takaisin tilillesi, alkaa laite "päivittämään" itseään ja lisäys keskeytyy ja joudut odottamaan että "päivitys" loppuu. Joskus siinä meni pari tuntia, useammin 1-2 vuorokautta. Kun luulet että "päivitys" on asentunut, niin lyöppä usb takaisin tietokoneeseen kiinni. Kas kummaa kun siellä on taas uusia "päivityksiä" asentumassa VAIKKEI LAITE OLE LIITETTYNÄ MILLEKKÄÄN TILILLE
Yritin jopa luoda toisen TomTom tilin toisen sähköpostiosoitteen alle ja yritin liitää sitä sille, jos kyseessä olisi ollut tiliin liittyvä ongelma. Haluatko arvata mitenkä kävi?
Myös cache tuli tyhjennettyä, kuten myös softan täysi uudelleen asennus (myös ne kansiot jotka jäävät kun ohjelman poistaa tietokoneesta poisto-ohjelmalla), mutta ei auttanut.
Kuukauden aikana ehti kokeilla kaikenlaista ja useita kertoja.
Viimeksi muokannut: Grimberg; 13.02.2020 klo 15:57.
Hullu saatan olla, mutta tyhmäks älä hauku!
No ite olen kokenut kaikkein helpoimmaksi resetoida laitteen, yhdistää sen matkapuhelimeen ja kirjautua vain laitteella omaan tiliin, joka on käytössä.
Muutama minsa ja laite on ennallaan.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
ZX-9R -95
Ex YZF 750 R -95
Ex FZR 1000 -92
Ex FZS 600 -01
Ex XJ 900F -93
Ex XJ 600 S Diversion -96
Kukahan nää mutkat oikein määrää..
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Juu, eivät ole mitään nopeimpia maailmassa. 6mb päivityspaketti (kartta + kamerat) kesti "päivitä kaikki nyt" painamisesta 4 minuuttia "Olet valmis matkaan!" ilmoitukseen. Huomattavaa se, että päivitystiedostot oli jo valmiiksi tietokoneelle ladattu. Tosin 6mb ei kauaa kuparissa viettäisi muutenkaan.
Suurinosa ajasta meni kun laite prosessoi "mitä minun tällä datalla pitäisi tehdä? Nojaa, tungetaan se tuonne". En siis jättäisi viimeiseksi hommaksi ennen ajoon lähtöä kun varusteet onjo niskassa, mutta harvoin sen pidempään kuitenkaan menee.
Tuo 500-sarjan kyky päivittää itsensä on saanut itsenikin himoitsemaan kyseistä mallia. Mutta kun tuo nykyinenkin toimii ihan hyvin, niin en ole nähnyt syytä lähteä vaihtamaan. Jos alkaa temppuilemaan enemmänkin, niin täytyy sitten alkaa etsimään seuraajaa.
Hullu saatan olla, mutta tyhmäks älä hauku!
550 on toiminut hyvin ja päivitykset fifin kautta on todella nopeat... Ja tunnistaa keskinopeustutkat
Ei kiinnosta pätkääkään