Tervehdys! Tuli pyörähdettyä heinäkuussa hyvin pikainen norjan sightseen. 4 päivää ja 2600 km.
Siinä vähän elävää kuvaa matkan varrelta.
Jos tahtoo katsoa koko näytöltä niin linkki videoon on, https://youtu.be/GparyjbhI2I
Edit: Vaihdettu videolinkki HD-tasoiseen
Viimeksi muokannut: Raven82; 27.11.2015 klo 10:48.
Kiitoksia jaosta, hyvä pätkä! Minuakin on kiihottanut pitkä Lapin keikka mutta persikka on niin herkkä ettei ainakaan nykypyörällä onnistu. Olen katsellut KTM Smt 990 sillä silmällä, mitenhän sen satula soveltuu pitemmälle reissulle? Persikasta tietysti pitkälti kiinni mutta saahan satuloita teetettyäkin.
Mainio road movie!
Itekkin tykkään vetää pitkää siivua vähin varustein, viime kesä jäi väliin eikä nää videot harmitusta yhtään vähennä.
SF 1098S
MTS V4S Sport
Samaan aikaan oltiin Lofooteilla
Pohjois-savosta startattiin, Kittilän ja Kilpisjärven kautta Å:hon. Hieno reissu, mukava oli katsella tuttuja maisemia.
Se on kuvattu ihka aidolla gopro kopiollan. viikko ennen reissua hommasin kameran. Kiinan pojilta saa kyseisitä kameraa tarvikkeineen n. 40-50€. Kuvaus tapahtu hd-tasoisena mutta tuo youtube pätkä on melko heikkotasoinen. Pitäisi koittaa saisinko ladattua/vaihdettua tuon videopätkän siihen hd-kuvaan.
Reissu oli itselle ensimmäinen pohjois-norjan puolelle sekä ensimmäinen yksin heitetty matka. Ensivuodelle on jo suunnitteilla uutta reissua, eli varkaus-nordkapp-narvik-(ehlä lofootit)-bodo-mo i rana-ja sitte joko vaasan tai tornion kautta kotio savon seudulle. Kilsoja tulisi reitistä riippuen 3500-3800. Ajankohta vielä aivan auki kun ei lomista ole vielä tietoa. Tosin tämän vuoden reissukin tuli heitettyä vapaapäivillä, sillä myös hiukan tiukempi aikataulu.![]()
Hieno video!
Mitä maksaa nuo lauttamatkat Lofoottien ja mantereen välillä?
edit: No, löysin itse tuosta tietoa eli about 50€/sivu 1 aikuinen ja pyörä... varmaan tätä luokkaa?
Viimeksi muokannut: mursu; 23.11.2015 klo 23:30.
Honda Monkey Z50J - Honda CB 125 K - Honda CB 125 T - Kawasaki Z 650 - Yamaha FJ 1100 - Kawasaki ZZR 1100 - Kawasaki ZZR 1100 ...(10v. taukoa)... Suzuki GSX 1300 Hayabusa...(14v. taukoa)... Honda CRF 1100 Adventure Sports
Lauttamatkan hinta oli 305nok eli n.33€. Laskin ennen reissua että vajaa 500nok olisi 1hlö+mopedi, mutta hinta menikin vain mopedin hinnoittelun mukaan. Ja lautalla kahvi oli ilmaista,eli join sitten useemman kupillisen![]()
Ktm 1290 SAS 06/2022
Honda Forza 350 09/23
Kymco MXU 700 12/2022 lumitöissä
Kilpiksen ja Skibotnin välillä maiseman vaihdos on tasamaan tallaajille tosiaan mieleenjäävä. En ymmärrä tuota Nordkapiin puskemista, onko sitä yhtään onnellisempi jos on käynyt siellä lättänähköllä alueella ja mitäs väliä sillä sinällään on että se on pohjoisin paikka? Lyngenin niemimaa tai samalla suunnalla Signaldalenin laakso ovat maisemallisesti paljon parempia vaihtoehtoja.http://www.mountainphotography.com/i...nd-Morning.jpg
Nordkapissa pitää käydä jos siltä tuntuu.... vaikka vaan siksi että se on siellä.
Itsellä se ei ole koskaan ollut "sen arvoinen".
Oma "Nordkap" oli aikanaan Kirkkoniemi itärajan tuntumassa.
Eikä sinnekään mitään varsinaista asiaa ollut... piti vaan käydä.
Tuolla suunnittelemallasi reissulla saattaa suurimpina haasteina olla
liikkua riittävästi muuallakin kuin vuonoja kiertävässä "turistiputkessa".
Pohjoisempi swedula on myös erinomaisen tylsä (haastava) aika äkkiä kun
laskeudutaan norskien rajalta kohti merta....
Ihan samanlainen "äkkikuolema" tulee kun putkahtaa norskeista Kilpisjärvelle.....
Sen jälkeen on motivaation löytyminen, ainakin maastollisesti/maisemallisesti
suht hapokasta.......
Ellei sukutaulussa taaksepäin mentäessä tule "ojahauki" hetimiten vastaan.
Saattaisi olla hienompi valutella keskivaiheilta Vaasaan ylitystä varten.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Maisemathan pohjoisessa on hienot, mutta siellä on usein kylmä ja/tai sataa. Heinäkuisena aamunakin meinaa jäätyä. Pari reissua tehnyt ja aina joku paikka jäässä tai märkä
Mutta tämähän on asenne ja varustekysymys. Näin Alppien lähellä asuvalle lämpöiseen tottuneelle kermaperseelle varsinkin
![]()
Honda Monkey Z50J - Honda CB 125 K - Honda CB 125 T - Kawasaki Z 650 - Yamaha FJ 1100 - Kawasaki ZZR 1100 - Kawasaki ZZR 1100 ...(10v. taukoa)... Suzuki GSX 1300 Hayabusa...(14v. taukoa)... Honda CRF 1100 Adventure Sports
Olenko yhtään sen onnellisempi siellä käynnin jälkeen? Suatan olla, tahi suatan olla olematta!Ajattelen kuitenkin niin ettei se päämäärä vaan matka. Se on paljon tärkeämpää että pääsee ajelemaan omaan vapaaseen tahtiin sinne minne haluaa. Nordkapissa on vaan käytävä koska se on mahdollista
![]()
^Noinhan se menee, kunhan vain lässyttelin.Suosittelen muuten tuota Signaldalenin laaksoa ja jos on aikaa + halua niin päivässä huiputtaa Paraksen siellä laakson pohjukassa, mahtimaisemat.
hitto... video sai aikaan sen että taas alko googlemäpsissä istuminen, kesä 2016 jo mielessä jo pahasti
![]()
***
Sehän mukava kuulla että muillakin googlemaps on kovassa käytössä. Siinä kivasti aikaa vierähtää kun alkaa reittiä suunnittelemaan.![]()
Tässä olisi tuo tulevan kesän hahmotelma, "Norja 2016", kokeneemmat kertokaa toki jos tuolla reitin varrella on jotain paikkoja jotka olisi hyvä nähdä.![]()
Hyvältä suunnitelmalta vaikuttaa ja nähtävää riittää. Koska Saltstraumenin kohtaa ajelet niin siihen voisit harkita yöpymistä tai ainakin reilua taukoa jotta voisi ihmetellä luonnonvoimia. https://www.youtube.com/watch?v=QifgPL--pG8
Niimpä, jollakin logiikalla tuolla pohjoisessa toistuvastikin käydään, vaikka aivan etelään saakka on vähintäänkin yhtä hienoja paikkoja maisemien kannalta. Ja erilaisia reittivaihtoehtoja siirtymätaipaleille.
Mutta hyvä filmi aloittajalta. Kovin näytti tutulta, vaikka juuri tuolla en ole käynytkään.
Näin juuri ajattelin että jossain siellä seudulla yöpyisin. Eli reitistä riippuen joko lofooteilla tai bodon lähellä. Tuolla videon reissullakin ajattelin että pitää käydä paikka katsomassa, mutta kaasukahva oli niin sopivassa asennossa ettei suzuki taittunut sinne menevälle tielleJa oli päivän tavoite ehtiä illaksi Kempeleeseen pehmeään sänkyyn.
Olin nimittäin nukkunut edellisen yön puhjenneella ilmapatjalla, elikkä kohtuu kova alusta oli koittaa lepäillä.
Täytyy kyllä kertoa että Moskenes Camping oli kyllä hieno paikka sijainniltaan sekä puitteiltaan. Ja mikä parasta, Siellä oli lämmin ja viihtyisä pubi josta sai kylmää olutta ja maistuvaa sapuskaa.Ja aamulla oli helppo mennä odottamaan lauttaa joka lähti n. 200m päästä camping alueesta.
-Suzuki Gsx 750f
Totta, etelässäkin on todella hyviä teitä ja maisemia. Kävin 2008 vuonna etelä-norjassa ajelemassa mm. trollstigen, jotunheim, kristiansund. Sattui vielä tuuria matkaan kun 10 päivän reissulla sattui vain kaksi sadekuuroa matkalle, muuten auringon paisteessa sai ajella. Joskus olisi mukava päästellä koko Norja päästä päähän ihan ajan kanssa.![]()
-Suzuki Gsx 750f
Saltstraumenille kun sattuu osumaan sille kohtaa kalenteria kun "tähtien asento"
tarjoaa suurimman vuorovesivaihtelun, niin mahtavaa on meininki vaikka se ei
huono ole muutenkaan.
Yhdellä reissulla (esihistoriallisella ajalla) 90-luvun puolella tuo sattui kohdilleen ja
se näytelmä jäi kyllä lähtemättömästi mieleen......
Uimareissu tuossa kohtaa ei kyllä tullu.... mieleen.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
^Veneilykään ei ole silloin siinä järkevintä touhua, virvelin ja teleskooppivavan jos saa survottua matkaan niin tuossa kannattaa huiskia.
Ihan "järvivehkeillä" ei tuolla isolla vedellä tahdo muutenkaan pärjätä.
Niille ei jengi enää pysty pelkästään hymyilemään, vaan menee
laakista huutonauruksi.....
Haukisetti on vähän sama kun "se katkarapujuttu" joka nousee jalkojen välissä aina avannosta
noustessa mukana.
Ottaa tuossa uistimeenkin aika kivasti tuo virta kiinni.....
kun taitaa parhaimmillaan kellotettuna liikkua liki 20 solmun pinnassa.
Nää nykyiset kuitusiimat antaa hieman armoa kelan koon suhteen..... kun
pärjää jo pelkästään kohtuullisella ja vahvalla..... eikä tarvii enää
välttämättä jotain helvetillisen kokoista vinssiä.
Ihan kiva sieltä rauhallisemmilta vesiltä on kuitenkin ihan "taskuvehkeillä"
nostella sitä "kolmen vartin seitiä" minkä huvittaa.
Pitää vaan huolen, ettei taas "huvita" siitä "fjäll-apa heimoa" ja mene heittämään seitiä grilliin
Helppoa, nopeaa ja siistiä.... ja väittäisin että tulee parastakin, kun
putsaa, pätkäsee keskeltä, kauhasee kattilaan merivettä, fisut perään, maun mukaan
pippuria ja sipulia + aavistus tilliä .
Lataa kaiken tulille samalla kertaa ja homma on valmis aika lailla heti kun liemi kiehahtaa....
muuten menee pitkäksi.
Siihen kylkeen paahdettua puikulaa tai reissaria ja PUNAISTA VOITA!
Ai niin.... kyytipojaksi tietty paikallista, huippulaatuista kotipolttoista
maun mukaan kylmällä purovedellä loivennettuna ja sokerilla säädettynä.
Niin joo.... Sitte kannattaa muistaa, että kumisaappaat jalassa ei kannata nukkua.
Pää on aina aamulla ihan HELEWETIN KIPIÄ..... jos nukkuu kumisaappaat jalassa.....
Kumma juttu tuo.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
^Nälkä tuli kun luin tuon "keittoreseptin" täytyy panna korvan taakse, yksinkertainen on kaunista. Noilla main on tullut liikuttua mutta siten että häipyy teiltä pois ja mielellään niin kauas korpeen ettei kännykkä piippaile.
Herkkäperänä kylläkin autolla mutta jospa hommais sellaisen geeliläpyskän persikan alle niin ongelmaksi jäisi enää että miten saa kaikki välttämättömät vermeet mopediin mukaan, suuri mysteeri.
Kahluusaappaat ja perholiivi päällä nukkuminen taitaa vielä pahentaa päänsärkyä.
Kiitos vinkistä, mutta en taida niin intohimoinen kalastaja olla että jaksaisin roudata virvelin matkassa.Kuljetan sitten vaikka järkkärin ja otan kuvia vauhdikkaasta virrasta.
Ja jos jotakuta jurppi videon huono laatu, niin nyt se on vaihdettu hd-tasoiseen silmiä hivelevään elämykseen ;)
-Suzuki Gsx 750f
En tiedä oonko kokeneempi mutta laitampa lusikkani eli virta-avaimeni kuitenkin tähän soppaan. Nordkappissa jos käyt niin kyllä kannattaa samalla myös Havøysund katsastaa. Maisematie perille ja kylä on sitten pieni kaupunki. No nyt kun on tultu tänne Havøysundiin niin jatketaan sitten perille asti eli tuulimyllykylän läpi Arctic Wiew -kahvilaan saakka.
Ps. on muuten mukavaa käydä bongaamassa "ääripisteitä". Mitä ne kullekin sitten merkitsevät on toissijainen juttu.
Gospel Riders
tommilindstrom
Hyvin tehty video ja arvoa nostaa, että ihan naapurin kaveri oli tehnyt
hienon jutun.
Hyvä Lehtoniemi