jamaha XT350 1990
Tähän mennessä tapahtunut.
Talvella hommattu uusi tuttavuus minulle
Ajelin joitakin satoja kilometrejä ja toimi kuin unelma. Viimeistään tokalla käyntiin joutokäynti n. 2000rpm ja vetoja riittävästi.
Sitten kesken ajoreissun alkoi pyytämään lisää kierroksia tyhjäkäyntiruuviin ja muutenkin tuntui, että kaikki heposet ei hirnahda ihan täysillä.
Kun seuraavan kerran yritin käynnistää, niin se olikin sitten tuskainen juttu. Sain kuitenkin käyntiin ja eihän se toiminut kunnolla ilman ryyppyä ja ryypyn kanssa joten kuten.
Pikainen vianetsintä. Kaasarin imukurkkujen kumiosat oli irronneet alumiinilaipasta.
Tilasin uudet imukurkut (n. 180€) ja eikun asentamaan. Fiilis oli korkealla, että jospa sitä kesälomalla mopolla ajamaan.
Potku, potku, potku X 15, hiki, potku, potku, tuskanhiki vitutus.
Lähtihän se viimeisellä polkaisulla käyntiin, mutta mikään ei ollut muuttunut.
Irroitin kaikki osat uudestaan ja toisen kerran purin kaasarit puhaltelin sinne kanaviin jotain liuotinta paineilmalla.
Seosruuvi n. 2 kierrosta auki.
Tarkastin venttiilien välykset ja kasasin kaikki uudestaan hyvin, hyvin huollellisesti.
Lähtee hankalasti käyntiin ja tyhjäkäynti pitää olla n. 3500rpm, että kestää käynnissä. Kun tyhjäkäyntiä pienentää niin kone sammuu samantien tien eikä edes yritä käydä pienenpää tyhjäkäyntiä
Varttiryyppy parantaa käyntiä, mutta täysryyppy sammuttaa koneen, mutta piristää asentajapoloista.
Kun aamu koittaa ja krapulasta on muisto vain, niin otan kaasarit vielä kerran irti ja menen pajalle niitä kunnon välineillä putsaamaan.
Koska vika on tullut kesken ajon, niin en usko, että vika voisi olla liian isossa / pienessä suuttimessa, neulan asennossa tai vastaavassa.
Joku on varmasti tuskaillut saman asian kanssa kokemukset ja korjausvihjeet otetaan mielellään vastaan.
Tiedäthän että suutin ei paineilmalla välttämättä putsaannu. Tarttee mekaanista rassausta myös, esim. jollain
harjan muoviharjaksella.
Jotain äxteestä ja sen ominaisuuksista http://www.matkaendurot.net/phpBB3/v...t=yamaha+xt350 ja muutenni toi kuramopetifoorumi vois olla otollisempi paikka kysellä, kaikki ei lue kuitenkaan mopo-orggia.
"On vain kaksi ääretöntä asiaa: universumi ja ihmisten typeryys. Ja ensin mainitusta en ole aivan varma." Albert Einstein
Muutama mahis tulee mieleen:
Tulppa.Monta kertaa erityisesti 2t vehkeissä on itselle käynyt niin että matalillakierroksilla ei käy, kierrosten/jännitteen noustessa kyllä. Uus tulppa on helppo ja halpa kokeilu.
Tyhjäkäyntipiiri tukossa. Oireet sopisivat hyvin siihen ettei saa bensaa tyhjäkäynnillä. Äkillisesti kuitenkin vain roska tukkii ja jos on putsattu jo kunnolla, tuskin tämä.
Männänrengas poikki. Puristuspaine alhainen ja siksi käy vasta kierroksilla. Sopis hyvin tuohon kysyjän kommenttiin heposten kateissa olosta. Saman asian tekee kansi/venavika, joka sitten pitäsi näkyä myös läpi kierrosalueen. Selviää vain mittaamalla puristuspaineet. Helppo tarkistus,kunhan saa mittarin jostain.
Yhdessä vanhassa kaverin gixxerissä oli kaksipiirinen CDI. Eli muutti ennakkoa kierrosten mukaan kiinteästi piirein kautta. Pirun hankala vika diagnosoida. Koko joukko muutakin sähkönoituutta tulee mieleen, alkaen molempia puolia ohjaavasta releestä, joka sai kuitenkin V2:ssa vain toisen pytyn pätkimään.
Tyhjäkäyntipiiri se on tukossa. Tyhjäkäintisuuttimet vaan ultraäänipesuriin, mullakin RF:ssä meni tukkoon kesken letka-ajelun. Tietty vanha pyörä niin kaasarin o-rengastiivisteetkin on saattanu murentua, varsinkin jos saanut 95E10 bensaa. Mä ajoin kakstankillista tolla ja suutin tukkoon. Tietty samalla kun suuttimet on pois nin käy muutkin reijät carb cleanerilla läpi, varoten niitä kumiosia. Ilmasuuttimet ilmanoton puolella kannattaa kans putsata. Jos vaikka on jotain likaa tullu sopivasti läpi putsarista.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Sytytystulppa on vaihdettu.
Ohivuotomittaus pitäs tehdä, jotta selviää venttiilien ja männänrenkaiden kunto.
Kun tuota jamahaa on roplaillut, niin nyt sen vasta tajuaa, miten näppärä laite sähköstartti olisi...
Kerran kerkesin kulutusta mitata ja se oli noin about 6,5L / 130km, joten sekin oli linjassaan.
Kaasarit vielä kerran pöydälle ja jos mahdollista, niin uutta tiivistettä.
Ei ois pitänyt vaihtaa D:tä koneeseen![]()
Tarina jatkuu.
Puristukset ok tai ainakin sinne päin.
Kansi irti ja sieltähän löytyi kerran kairattu kansi ja ylikokomäntä. Jännä juttu siihen nähden, että pyörän ulkoinen olemus puoltaa mittarissa olevia kilometrejä (n. 25 000kmkm).
Se pakoventtiili, jossa on puolipuristin, niin istukka oli irti ja pakoventtiili siinä kunnossa, että ei voi koneistaa.
Jännä juttu, että siinä oli puristuksia. Kun kansi oli irrallaan pöydällä, niin testasin venttiilivuodot vielä nesteellä ja rikkonaisesta venttiilissä oli ihan pieni vuoto, tai siis venttiili ja istukka kastui hieman. Ei edes varsinaista vuotoa.
Silloin kun kone oli käynnissä, niin en huomannut ylimääräisiä ääniä.
Uusi käytetty kansi koneistettu ja laitettu uudet venttiilit.
Kansi on TT350:stä ja siinä on millin isommat imuventtiilit.
Eka polkaisulla käyntiin, joten remppa on onnistunut.
Aika paha vika oli, kun sitä ei saanut selville kuin vasta sitten, kun venttiilit oli irroitettu.
Kuulemma tyyppivika XT/TT:ssä, että kansi on halki tulpan reiästä pakoventtiilin istukkaan.
Kun halkeama on riittävän iso, niin pakoventtiilin istukka irtoaa.
Tilalle tullut TT:n kansi oli myös halki, mutta halkeama oli niin pieni, että ei aiheuttanut toimenpiteitä.
Kuulemma kansi halkeaa, kun se käy liian kuumana.
Hyvät öljyt ja rikas seos auttaa pitämään konetta vähän viileämpänä ja ei kuulemma kannata missään suon silmässä vinguttaa tuntitolkulla. Normiajossa kuumenemisongelmaa ei ole.
Kohta metsään kokeilemaan![]()