Asiasta kukkapurkkiin, Eilen ajellessa mietin ja oletin että tää ominaisuus sivulla on, mutta hetken päästä tajusin että eipäs olekaan! Olisi varmaan helppo toteuttaa? Eli klikkaamalla nimimerkkiä näkisi ko. nimimerkin sivun kautta myös tämän tekemät kätköt? Ja vielä sitten vaikkapa valikko että missä järjestyksessä... kätköt vanhimmasta uusimpaan (tai toisinpäin), kätköt eniten löydetystä vähiten löydettyyn, kätköt parhaimmasta arvostelukeskiarvosta huonoimpaan.
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Lokakuun lopussa Mulla ainakin pari iltaa varattuna. Järjettömät bileet, naisia, viinaa ja laulua (lue: sauna, ruokaa ja ehkä pari bisseä)
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Lokakuussa mulle ei käy 22.10. ja 29.10 kun oon silloin matkoilla.
Muoks. Todennköisesti marraskuun ekan viikonlopun matkoilla mutta sen jälkeen ei pitäis olla mitään.
Kawasaki H2 SX -22, ex.K1300S -14, ex. K1300S -11, ex. GSX1250FA -12
Mulla on kolakuun joka vkloppuna jo menoa. Marraskuun puolella kaikki vielä vapaana. 28.10. saisi järjestymään, mutta sitten pitäisi ottaa iisisti, koska seuraavana päivänä menoa.
Riiviö perseen alla (Ducati Monster 695 vm.2007).
exä Mörkö (Ducati Monster Dark 600 vm.2000)
Näyttää siis vahvasti siltä, että on marraskuun lopussa. Gozakin saa muutaman viikon toipumisaikaa järjettömistä bileistä
Toinen asia : Laitoin Gozan ehdotuksen nimimerkin tekemien kätköjen näyttämisestä työlistalle. Olis kyllä hyvä, mutta muutama muu juttu pitäisi saada ensin.
Kolmas : Nyt kun on toi GPX kaikkien käytössä ja olen testannut navin käyttöä yli sadalla kätköllä, niin on tullut mieleen tällaiset kaksi asiaa, jotka minusta helpottaisi hommaa:
a) Paikkakätkön sijainti olisi hyvä olla ensisijaisesti asetettua niin, että paikkaan pääsee ajamalla. Jos itse kohde on kävelymatkan takana, niin sitten vaan kuvaukseen ohjeet, miten perille pääsee. Poikkeuksena voisi olla tuollaiset kuin Högbergetin luola (https://www.motocaching.net/fi/cache/viewb/id7052), joita ei vaan löydä ilman karttasijaintia.
Syynä tähän on se, ettei tarvitse säätää navin kanssa reittipisteiden ohituksia, kun ne kuittaantuisi automatic, jos kohteeseen pääsee ajamalla.
b) Ehkä vielä oleellisempi navin käytön kannalta on, että reittien päätepisteet olisi hyvä saada pari- tai kolmesataa metriä poispäin siitä risteyksestä, johon reitti päättyy.
Nyt kun päätepiste on risteyksessä, käy ainakin Garmin Zumon ääniohjeistuksen kanssa systemaattisesti niin, että navi sanoo, että olet saapunut määränpäähän x juuri kun tulee risteykseen ja kääntymisohje tulee vasta paljon myöhemmin. Käytännössä ainakin mulla on tullut aika monta tilannetta, jolloin risteysalueella olen ihmetelly, että mihin suuntaan nyt pitäisi mennä. Ainakin Zumon karttanäytössä on myös sellainen juttu, että reitin jatkumista juuri tuossa tilanteessa ei aina kunnolla näe. Muutenkaan ei tunnu kovin hyvältä idealta katsella karttaa juuri risteyksissä.
Samalla tulisi sekin, että kartalle eri reittien viivojen väliin saataisiin pieni katko, joka joissain kohdissa helpottaisi kartan tulkitsemista.
Tietty jonkinmoinen urakka tulisi noiden reittipisteiden siirtelystä, mutta mä voisin niitä siirrellä pikkuhiljaa ja tietty jokainen, joka haluaa, voi siirrellä omiaan.
Mitäs mieltä olette näistä? Onkos jollain muulla jo kertynyt kokemusta GPX:ien ja navin käytöstä tässä yhteydessä?
------
Reissut: http://kettulantalli.fi ja muut höpinät: http://takapiha.org
Bikeologia: Honda NX650 Dominator > Yamaha TT600R > BMW F650GS Dakar > BMW R1150GS Adventure > BMW R1200GS Adventure
Tein motocaching tietokantaan kyselyn, että paljonko on löytöjä. Kun näin tuloksen, oli eka reaktio, että minkäs virheen mä nyt tein... Eipä ollut vikaa, vaan tosiaan niitä on nyt 11 826. Aika kiva
------
Terppakin veti satasen rikki ja reilusti .
Riiviö perseen alla (Ducati Monster 695 vm.2007).
exä Mörkö (Ducati Monster Dark 600 vm.2000)
Oisikohan nuo ajokeuden päättäjäiset hyvä sijoittaa vaikkapa lauantaille 12.11. mitäs muut sanoo? Toinen mahd. ois sitten 19.11. mutta mulle tuli siihen aika pakollista muuta menoa... 26.11. taitaa olla jo pikkujoulukautta, jolloin varmaan on jo monella muitakin menoja.
Riiviö perseen alla (Ducati Monster 695 vm.2007).
exä Mörkö (Ducati Monster Dark 600 vm.2000)
Riiviö perseen alla (Ducati Monster 695 vm.2007).
exä Mörkö (Ducati Monster Dark 600 vm.2000)
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Ei oo ollut ongelmia, OruxMaps toimii hyvin Motokätköilyssä. Korit tai yksittäiset kätköt/ reitit siirtyvät navigointiin salamannopeasti. Harmin paikka että kalliit Tompat ja Garminit on niin hankalia käyttää reissussa, pitäisi olla tietokoneet mukana.
OruxMaps on muuten Ilmainen softa. Osittain käytän myös Ozia.
Triumph Tiger 800 XC + Triumph Tiger 900 GT + Triumph Explorer 1200 XRX
Mullakin on ollut hieman ongelmia Tomtom / gpx:n kanssa. Täytyy testata tuolla Gozan kertomalla tavalla jos onnistuis paremmin. Paitsi että menee ens vuodelle kun navi on huollossa.
R1200GSA -09
Saako siinä sun systeemissä myös ajo-ohjeet kypärään. Jos saa, niin kertooko se reittipisteiden nimet?
Garmin zumossa ne kuulee. Minusta aika kiva, kun puhuttuna saa tiedon, onko reitin alku, loppu vai välietappi, vai joku, missä on kysymys.
En ole kokenut garminia reissussa kovinkaan hankalaksi, mutta ehkä tuollaiseen android sovellukseen verrattuna voi hyvinkin olla... Pitääpäs kokeilla, toimisko OruxMaps tuossa meidän Galaxyssa. Se karttanäyttö tabletissa
------
Ei tuossa ole mitään navigaattoreille tyypillisiä ajo-ohjeita kuten navigaattorissa. Tätä systeemiä käytettäessä navigoidaan esim. OSM-karttaa käyttäen ihan itse ja ei voi syyttää kuin itseään jos eksyy tai ajaa ketunlenkkiä perille.
Laite näyttää siis vain sen missä olet ja minne suuntaan ajat. Kai siinä joku pistenavigointiominaisuus on, kerran rupes juttelemaan jotain itsestään, suljin sen sitten asetuksista.
Reittipisteet saa näkymään niin että lisätiedot näkyvät, eli onko alku, välietappi ja loppupiste.
Vähän hankala selittää tuota juttua tekstinä. Olisi helpompi näyttää tuo käytännössä.
Triumph Tiger 800 XC + Triumph Tiger 900 GT + Triumph Explorer 1200 XRX
Pari kätköä tehty Ryss... siis Venäjälle. Ja 600 tehdyn raja lähestyy uhkaavasti.
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Olipa hyödyllinen tapaaminen sunnuntaina Cafe Porkkalassa pleksin, Tarjan ja Gozan kanssa. Mullahan on ollu ongelmia Zumon kanssa kun se näytti etapit kartalla pieninä vaaleansinisinä pisteinä eikä navi antanu mitään ääniopasteita kun lähestyi etappia. Samoin ne pisteet ei näkyneet kunnolla varsinkin kirkkaassa valossa. pleksi antoi hyvän vinkin elikä ei kannata kopioida reittiä suoraan Tyrestä Zumoon vaan kannattaa tallentaa reitti gpx:ksi ja kopioida se erikseen naviin. Kokeilin tuota tänään ja nyt etapit näkyy oikeina symboleina ja samoin tulee ääniopaste. Kiitos paljon pleksi!
Kawasaki H2 SX -22, ex.K1300S -14, ex. K1300S -11, ex. GSX1250FA -12
Nonnii... se oli kai sitten sitä, mitä arvelinkin. Tyre "osaa hyödyntää" Garminin omia spesiaali laajennoksia.
Aika surkea tilanne, kun GPX-spesifikaatio on kovin suppea, mutta mahdollistaa lisätietojen liittämisen eri elementteihin, kuten esim. waypointteihin. Nyt sitten esim. Garmin tunkee kaiken datan niihin lisätietoihin, eikä varmaan edes välitä sen standardin kehittämisestä, kun heidän omat ohjelmistonsa perustuu ihan muuhun (siis niihin lisätietoihin).
------
Hitonmoiseen sotkuuhan tää johtaa ja kaiken lisäksi homma menee aivan persiilleen. Tuli nimittäin ajettua Turun linnan ohi elokuussa kun lähestyttiin jotenkin sivukatua pitkin tuota linnaa. Aattelin vain että onpahan ihan komean näköinen pytinki ja että linna on vasta tulossa. Ajokaveri sitten totes seuraavissa valoissa että ajettiin linnan ohi. No, uukkarihan siitä sitten tehtiin ja ajettiin takaisin kohti tuota pytinkiä.
Kawasaki H2 SX -22, ex.K1300S -14, ex. K1300S -11, ex. GSX1250FA -12