Tervehdys!
Olen jo pitemmän aikaa tullut seuranneeksi tätä sivustoa, mutta rekisteröityminen ei ole tullut ennen tätä päivää ajankohtaiseksi.
Otsikko luultavasti kertoo kaiken olennaisen siitä, minkä perässä ollaan.
Mainittakoon vielä muutamia kriteereitä pyörälle. Näistä kuitenkin voidaan joustaa tarpeen vaatiessa.
-Vuosimallin tulisi olla mielellään 2004 tai sitä uudempi
-Pyörän hinnan tulisi mielellään olla 5000-9000€ -akselilla
Tämän linkin kautta avautuva pyörä vaikuttaa hinta-laatusuhteeltaan erinomaiselta. Tosin tuo Monster-tarrasarja pitäisi saada pois.
Osaisitteko kertoa mielipiteenne tuosta Kiwikasasta?
Suurkiitokset jo etukäteen!![]()
Se on hengenvaarallinen kun siinä ei ole abs-jarruja.
Sen varmaan tiesitkin kun olet lukenut tätä sivustoa.
Meinasin ehdottaa 10R:ää mutta oletkin jo näköjään oikeilla linjoilla.Vaikuttaa myös aika edulliselta...
Poista häiritsevät mainokset: https://getadblock.com/
ABSillinen turbobusa powered by delvac.
Makian oloinen kampe, ainut miinus tulee olemaan aikas suolaset vakuutusmaksut..![]()
<p>Kahvi maidolla, Fireblade mustana. No on se Gigsuki..</p>
-Bmw S1000RR 2021-
http://www.jaha.fi/
Kiitos kaikille vastanneille!
Jos tuon ostaisi 2-kilpisyydestä huolimatta sillä asenteella, että paskaksi menee kuitenkin.
Lähtisiköhän tuosta vielä tinkimällä jokunen penni pois hinnasta? Roimalla kädellä tuota on nähtävästi jo alennettukin.
Poista häiritsevät mainokset: https://getadblock.com/
ABSillinen turbobusa powered by delvac.
Kyllähän tuo vähän herättää epäilyksiä kotikorjaajan fixailuista kun alkup. Teipit on vaihtunut monster tarroihin. Saattaa olla kaksikilpinen tai ei. Kysyisin missä alkup. Putki on ja jos ei niin mitä sille on käyny. Joutuuko aina avksta lunastettu pyörä runkomittaukseen? Eli sentään se on ainakin tarkastettu.
Ja pyörämyynnit on ollu ja on jäissä, että jos hinta ei asetu kohdalleen (ei halua myydä) niin jossain toisessa asettuu. Jäitä hattuun vaan.
Viimeksi muokannut: Calypso; 24.09.2013 klo 11:08.
KTM 690SM
Poista häiritsevät mainokset: https://getadblock.com/
ABSillinen turbobusa powered by delvac.
R1200GSA exät F800GS, R1150GSA, Versys 650, R1100GS, AT650, Z650SR
Arjen adventuristi
En ole täysin varma vielä siitä, onko pyörä 1- vai 2-kilpinen, mutta eiköhän se selviä rohkeasti kysymällä.
Osaisitteko kertoa mitä kaikkea minun tulisi kysyä myyjältä ennen kuin edes vaivaudun katsomaan pyörää paikan päälle?
Ja olette kaikki tervetulleita tarjoamaan pyöriänne minulle! Muutamia tarjouksia onkin jo pamahtanut postilaatikkoon.![]()
Monensorttista asiaa ajoneuvon historiasta pitäsi ehkä selvitä tuolta: https://www.autorekisteri.fi
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Jos täyttää omat kriteerit ja tuo 2-kilpisyys ei tarkoita mitään vakavaa rungon kiertymistä, niin ostaa vain. Tietysti kannattaa kysyä, kun jos se vain on tuo kilven putoaminen.
Viimeksi muokannut: Husky510; 24.09.2013 klo 12:54.
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
No tuossa ote rekisteristä josta voi sitten jokainen ite päätellä. Fiktiota ei ole tarve kirjoittaa nyt eikä tulevaisuudessa. Enkä myöskään kellenkään mitään harmia halua tuottaa, mutta rehellisin kortein pitää pelata. Mua jo ainakin hivenen ihmetytti tuo melkoisen halpa hinta myynti ilmoituksessa.
Samoilla linjoilla tuon Huskyn kanssa.
-Bmw S1000RR 2021-
http://www.jaha.fi/
Niin kyllä tuo hinta, mutta kun toiset ihmiset oikeasti haluu eroon noista. Itsekkin myin joskus 2000€ halvemmalla kuin muilla, kun halusin eroon, mutta ei kukaan ostanut silti.
Nyt tosissaan jos haluaa eroo jostain laitteesta, niin hintaa joutuu pudottaa alas päin ja paljon, siis jos on tarve päästä eroon. Mutta jos ei ole, niin suosittelen pitää sen.
Nakkijapyörä siellä oli tuollainen 9000€ uusi Aprilia Shiver 750 2009, ajettu nolla 0km.
Toisilla on ihan törkeä negitiivinen asenne tuohon 2-kilpisyyteen, vaikka asia olisi vain kilven putoaminen
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Tuota asennetta ruokkii nää nettikirjoitukset aika hienosti. Kukaan ei vain muista sitä, että jos mopo on 2-kilpinen AVK-visiitin takia, on siitä runko mitattu ennen kuin mopo on uudestaan kilvissä. Jos taas lippaa mopon rajummin ilman kaskoa ja korjaa sen, säilyy sama kilpi koko ajan. Eli pyörästä riippumatta sen joutuu koeajamaan ja paikan päällä tarkistelemaan, ettei ole mitää isompaa hämminkiä. Katteita vähän riisumalla näkee jo aika paljon mopon mahdollisista korjauksista.
Superbike #7
moni pyörä on kaksi kilpinen sen takia, että se on kaadettu paikaltaan ja siinä on ollut naarmuja.Jos se on kaadettu paikaltaan ja siinä on naarmuja niin eihän se vielä tarkoita, että 2-kilpinen..
itse asiassa viime aikoina AVK on myynyt osan lunaripyöristä ilman rungonmittaus vaatimusta jos kyseessä on kylkilippa. Tämä luultavasti sen takia, kun se on helpompi myydä ja siitä saa paremman hinnan myydessä.
aiemmin rungonmittaus vaadittiin lähes kaikesta, varastetuistakin yms. joka oli kyllä ihan älytöntä sinänsä.
95% pyöristä on kaadettu jo, ja loput tullaan kaatamaan. Enemmän tai vähemmän. Kaksipyöräinen laite on lähtökohtaisesti epävakaa ja löytää lepoasennon vasta kyljellään.
JT
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Jos myy kaksikilpistä pyörää niin sen voisi ihan reilusti vaan mainita ilmoituksen yhteydessä. Kun omaa pyörää metsästin niin näistä ei ollut mainintaa, mutta kilvistä tiedot tsekkaamalla tuon tietenkin löysi. Osa pyöristä pöllitty ja kaaduttu, osan päälle peruuttanut paku jne. Ei minua arveluttaisi ostaa pyörää, jonka omistaja kertoo kaksikilpiseksi ja näyttää kuvan siitä mikä siinä on ollut vauriona. Paikaltaan kaadettu ja naarmutettu on täysin huoleton, mutta jos joku on pyörän pöllinyt ja ajanut kuin viimeistä päivää kietoen sen lopulta tolpan ympärille käymään kyljellään puoli tuntia niin se voi jo arveluttaa (vaihdettua palikkaa lähes kaikki ja motin kunto arvoitus)...
Triumph Street Triple
Viimeksi muokannut: lepi; 26.09.2013 klo 21:43.
ex-Suzuki GSX-R 750 K8
Ei 2-kilpisyydessä sinällään mitään ongelmaa ole jos kaikki "kortit on rehellisesti pöydällä", hinta kohdallaan ja laite toimii koe-ajolla kuten pitääkin jne..
Mutta tuo ettei myyjä sanallakaan kerro kaksikilpisyydestä ilmoituksessaan, vähän haiskahtaa... mitäs muuta on unohdettu kertoa...
Älä tuon yksilön mahdollista hankintaa ainakaan liian pitkälle syksyyn lykkää, että pääset varmasti _kunnolliselle_ pitkälle testilenkille
Huoltokirja pitää löytyä ja vauriokuvat. Paljonko kannattaa tarjota on jokaisen oma asia. Jos itse ostaisin kaadetun mopon, hinnan olisi oltava riittävän edullinen. Tämä siksi, koska jälleenmyynti vuosienkin perästä on vaikeaa / mahdotonta.
ex-Yamaha XV 750 Virago 1994
ex-GSX-F 600 K6
ex-GSX-R 1300 Hayabusa K7
ex-GSX-R 1000 K8
Honda CBR1000RR Fireblade ABS 2013 ja kaveri
Triumph Speed Triple 955i 2002
Tonnista kyykkyä tuohon hintaluokkaan jos etsit, niin ota joku Japanilainen.. Ei mene kovin pahasti metsään. Käytettyä pyötää etsiessä kiinnittäisin ensisijaisesti huomiota kolmeen asiaan:
1. Toimiiko se
2. Miellyttääkö se
3. Paljon olen valmis häviämään tämän kanssa
Edellisen pyöräni kun myin, olisin voinut ulkonäön perusteella myydä papan silmäterän, jolla on käyty vaan sunnuntaina kirkossa. Myin kuitenkin rehellisesti pyörän, jonka olin lipannut korjannut, ajanut sillä jonkun kisalähdön, käynyt kalareissulla, töissä ja keulinut joskus kun se oli jännää.
Kaikki nuo vanhemmat vehkeet on enemmän tai vähemmän yksilöitä ja kuntoon kannattaa kiinnittää huomiota. Yleisesti ottaen nämä laitteet kestää aika rajua väärin käyttöä, joten paria ratapäivää tai bomperi tarroja ei kannata välttämättä ensimmäisenä säikähtää.
Kannattaa kuitenkin muistaa, että yksikilpisten ja suomipyörien nimeen vannovat ovat hyvin lähellä jotain uskonlahkoa fanaattisuudeltaan, joten sellaisesta moposta voi olla vaikea päästä eroon.
Molemmille kyljille kaadettu gixeri ns. kolmen markan kiinan katesarjalla, joka oli maalattu paukkupullolla, meni ihan käypään hintaan eteenpäin. Pyörän ostaja aikoi rakentaa siitä jonkin sortin fighterin ja sitä seuraava omistaja näin ollen tuskin koskaan saa edes tietää, että pyörällä oli ajettu rataa tahi sitä oli kaadettu. Kaikki pyörät kaatuu joskus. Toiset kovemmin, toisen vähemmän kovemmin. Tietenkin jos pyörän historia kovasti pelottaa, kannattaa ostaa vain tutulta tahi sitten uutena liikkeestä.
Superbike #7