Mahtava, ikimuistoinen, kerran elämässä reissu ystäväni Mertsin kanssa Yhdysvaltoihin, yli 9.000km läpi 10 osavaltion (California, Oregon, Douth Dakota, Utah, Colorado, Nevada, Arizona, Wyoming, Idaho, Montana) ja uskomattomien kauniiden maisemien läpi (mm. Yellowstone, Badlands, Blackhills, Monumet Valley, Mount Rushmore, Grand Canyon, Red Rocks, Death Valley, Rocky Mountains, Las Vegas, San Franciso, Deadwood yms.). Paikat joita näimme ovat sellaisia että niitä ei voi sanoin ei kuvin, eikä videoin kuvata, ne on nähtävä omin silmin, saavat ihmisen tuntemaan itsensä pieneksi. Lisäksi tapasimme lukuisia ihmisiä ja saimme osaksemme paljon ystävällisyyttä. Hieman haikea oli mieli luovuttaa mopot takaisin vuokraamon ja todeta että ajot oli siinä (Ameriikan raitilla). Olen aina pitänyt Jenkkejä hieman yksinkertaisena porukkana ja nurkkapatriootteina (en nyt sano et mielipide olisi siitä muuttunutkaan), mutta se täytyy sanoa että jos pitäisi valitaa maa missä olisin Bikerina, tämä olisi hyvin vahva ehdokas. Missään muussa maassa missä olen pyöräillyt ei ihmisten asenne motoristeja kohtaan ole lähelläkään samaa luokkaa kuin Jenkeissä. Lapset heiluttivat autojen ikkunoista, ihmiset tulivat juttelemaan vauvasta vaariin ja toivottivat hyvää reissua. Tätä reissua tehdessä tuli taas useaan otteeseen todettua että oli hieno päivä olla motoristi !
3.5.2013 ajot n. 50 mailia / 80km.
Vaimoni heitti meidät toimistolleni hieman ysin jälkeen illalla. Hetki koneella ihmettelyä ja huoneen varaus Vegasista (Ceasar´s Palace) ja sen jälkeen Teerenpeliin oluelle.
Kolme aikoihin aamuyöllä Suomen paras lähikauppias Ville nouti meidät kaupungilta ja vei lentokentälle.
Sieltä Lento Amsterdamiin, joka saapui hieman myöhässä mutta kerkesimme juuri sopivasti jatkolennon portille.
Iso kone, tilat kahdessa tasossa, matkustajia mahtuu yli 400.
Lähtö hieman viivästyi, kapteeni kuulutti että pientä ongelmaa matkalaukkujen kanssa mutta nyt ok.
About 11 tunnin lento San Francisoon...lievän puuduttavaa hommaa...
Koneen laskeuduttua toista tuntia jonotusta maahantulotarkastukseen ja sen jälkeen tavaroita noutamaan.
Tässä vaiheessa kello jotain kahden nurkilla päivällä.
Ei löytynyt laukkuja mistään ja ihmettelimme mikä oli hemmetinmoinen jono viereiselle tiskille...no selvishän se...KLM oli jättäny Amsterdamiin n. parin sadan matkustajan laukut...great...laukuissa kaikki ajokamat !!!!!
Liikkeelle olisi pitänyt lähteä jo tänään..
Lupasivat että 100 % varmuudella kamat huomenna kentällä. No ei auttanut kuin mennä mopovuokraamolle ja ottaa mopot alle ja farkkujen + kävelykenkenkien kanssa ajelemaan kohti Santa Crutzia. Siellä syömään paikalliseen meksiloiseen ravintolaan ja AAHHHH vihdoin sänkyyn nukkumaan !
Heh...olin vissiin melko koomassa sillä kuorsaukseni oli pitänyt Mertsiä ja naapurihuoneiden vieraita hereillä.
Oli kuulemma seinää hakattu ja huudettu shut that fucker UP !
Hö...mää mitään kuullu et kuorsannu olisin
LA 4.5.2013 ajot 220 mailia / 354km yht. 435km
Heh... viideltä aamulla molemmat ukot ylhäällä pirteinä kuin peipposet, pientä aikaero totuttelimista.
Noh...huoneessa notkuilia ja puoli seiskan aikoihin Santa Crutzin satamalaiturille merileijonia ihmettelemään.
Siitä Hotellille (Super8) aamupalalle ja baanalle.
Tarkoitus oli olla mopovuokraamolla puolenpäivän aikoihin joten aikaa oli...ajoimme Skyline Boulevardin päästä päähän ja välissä söimme motoristien suosimassa Alice's baarissa. Olihan melko paskat hampurilaiset.
Vuokraamolla 12 aikoihin, mopot parkkin ja vuokraamon auto lainaan ja kentälle.
Riemuksemme Mertsin laukku löytyi, mutta into laantuikin siihen...sillä minun laukkua ei näkynyt missään !!!!
Sanoivat että huomenna, ihan varmasti...jee..jee...nyt pitäisi olla reitistä ajettu jo n. 600 mailia.
Ei auta...takaisin vuokraamolle.
Päätimme odotella vielä huomiseen ja lähdimme vuoristoon ajelemaan,...tarkoituksen yöpyä La Hondassa...vuokraamon kaveri sanoi että siellä on hyvä biker baari Apple Jack's ja pari motellia. Sitä ennen tutustumaan HD liikeeseen josta puhtaat sukat ja puhdas paita...nimittäin tässä vaiheessa kun ollut Suomesta asti samoissa kuteissa, niin dunkkis alkaa olemaan jo melkoinen.
Baari löytyi mutta siellä mitään motelleja ollut....ei kuin motellia etsimään...meni jo pimeäksi mutta vihdoin päädyimme Miramariin, Half Moon Bayn lähistölle Comfort Inniin.
Mertsiä väsytti niin että halusi omat huoneet jotta saa unensa. Taksilla baariin ja muutaman jälkeen pehkuihin.
SU 5.5.2013 151 mailia / 243km yht. 678km. Mountain View - Santa Rosa
Nukutti pitkään...liikkeelle vasta puolen päivän aikoihin...mopoilla suoraan lentokentälle...aamupala siellä ja laukkuja ihmettelemään.....YESSSS !!!! Siellähän se !!! Jumppahuiti....kamat mopon kyytiin ja vuokraamolle jättämään matkalaukku. Vuokraamon Ilene oli tällä välin reitittänyt meidät uudelleen jotta saadaan vähän maileja pois reitiltä...Tänään päämääränä Fort Bragg. Liikkeelle lähtö vuokraamolta venähti ja lähtö oli vasta joskus viiden nurkilla.
Golden Gatelle...pakolliset valokuvapällistelyt ja matka jatkui....mmm..mehukkaat mäccärinhampurilaiset puol kasin aikoihin ja jouduttiin jo toteamaan että kohta pimeää ja varasin meille booking.comin kautta huoneen Santa Rosan Vagabond Innistä. Hieman syrjässä joten käväisin muutaman mailin päästä hakemassa meille periaatekaljat huoneeseen. Hieman uuden reitin tsekkaamista jne...ja pehkuihin. Huomenna pitkä päivä tiedossa.
MA 6.5.2013 Ajot n. 354 mailia / 570km yht. 1247km Santa Rosa - Legget - Crescant City.
Aamulla huomasimme olevamme hereillä jo puoli kuuden aikoihin. Päätimme pompata sängystä kerran hereillä ollaan ja lähteä ajoissa liikenteen jotta saisimme menetettyjä kilsoja kiinni. Liikkeelle lähtö vähän jälkeen seiskan aamulla. Alkumatka meni ihan mukavasti ja matka taittui, sillä tälle päivälle aiottua enemmän moottoritieajoa jotta saamme reittiä kiinni.
Erään kauppakeskuksen pihassa kaveri parkkeerasi vanhan kolhuisen volvonsa viereemme ja totesi kauppaan mennessään naama myrkyn nielemänä seuraavaa: What a fuck ! U guys get to ride those things, and I have to drive this peace of shit. Maybe I got to get my gun or something !
Puolen päivän aikoihin saikin sitten jo vetää sadepuvun loppupäiväksi päälle. Upeaa maisemaa Tyynen Valtameren rantaa ajellessa, lisäksi todella upeaa metsätietä kun ajoimme mm. Valley of the Giantsia.
Metsillä hieman arkuutta ison pyörän kanssa, varsinkin sateella.
Aikataulut tuntuivat eri syistä venyvän pysähdyksillä jne...joten päivä venähti melko pitkäksi ja emme päässeet ihan Gold Beachille asti vaan jäimme yöksi Crescent Cityyn. Känny saanut kosteutta ja ihan sekasi...toivotavasti sen saa vielä pelittämään ja ennenkaikkea kuvat talteen mitä tänään tullut otettua...
TI 7.5.2013 Crescant City - Lincoln City 265 mailia / 426km yht.1674km
Aamulla liikenteeseen vasta joskus 10 jälkeen...pientä ajoharjoittelua viereisellä parkkialueella, sillä Mertsillä ei ihan toivotun mukaisesti ison ja painavan moottoripyörän käsittely hanskassa.
Hieman viileässä kelissä 101 highwayta eteenpäin kohti Lincoln Cityä. Upeaa maisemaa pitkin tyynen Valtameren rantaviivaa.
Pikku kylässä loistava ruoka ja ystävällisiä ihmisiä. Eräs vanhempi herra totesi että hän ei ole koskaan tavannut ketään niin kaukaa kotoaan kuin me.
Matkalla lisää lämmintä päälle niin mukavampi olo. Onneksi ei kuitenkaan tule vettä niin kaikki on varsin jees.
Muutamia probleemia matkalla mutta perillä Lincoln Cityssä joskus puol seiskan aikoihin.
Aamulla bookingista varattu sailor's jack hotelli 70 dollarilla osoittautui varsin hintansa väärtiksi...ikkunasta upeat merimaisemat.
Känny edelleen ihan sekasi...toivottavasti saisi edes kuvat pelastettua
Live now, regret later!
CVO Limited
KE 8.5.2013 Lincoln City - Salem - Pendleton n. 355 mailia / 571km yht. 2245km
Aamulla aikaiseen liikenteeseen, tarvetta hieman huoltotoimille Mertsin pyörän osalta. Vuokraamolta ohjasivat meidät matkan varrella Salemin HD liikenteeseen jossa mopo kuntoon ja jokunen dollari palo uuteen ajopukuun...ku oli pakko saada…
Aamupäivä 101 rantatietä ja sitten jokivartta ylös, Bridge Of Godin yli. Pysähdyimme Hood Riverissä, jossa tyttäreni Jenna oli 6 viikkoa Leijonien kautta jokunen vuosi sitten vaihdossa.
Kiva pikku paikka, mutta vähän jäi paska fiilis kun joku oli naarmuttanut mopoja sillä välin kun käytiin syömässä. Perille pääsy meni suht myöhään.
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
TO 9.5.2013 Pendleton - Hell's Canyon - Cambridge 265 mailia / 426km yht. 2672km
Aamupäivä motaria maileja niellen kunnes saavuimme Helvetin Kanionille.
Upeaa maisemaa, pikku teitä ja mukavasti mutkia.
Lämpöä oli vähintäänkin riittävästi, vettä meni. Kanjonilla hieman pelko että Mertsin pyörästä loppuu bensa, mutta riitti se kuitenkin perille saakka.
Cambridge varsin pieni kylä ja majoittauduimme pieneen motelliin. Eksyimme viereiseen baariin jossa paikalliset tarjosivat kilpaa olutta. Paikan pitäjä oli motoristi itsekin, hauska ilta. Hieno päivä olla motoristi !!
Live now, regret later!
CVO Limited
PE 10.5.2013 Cambridge - Stanley 364 mailia / 586km yht.3257km
Tähän mennessä reissun mahtavin päivä. Koko päivä fantastisia ja jylhiä maisemia, tästä ei ajofiilis voi oikein parantua.
Ajo maittoi todella hyvälle. Navi hieman sekoili ja menimme väärään suuntaan, joka aiheutti pyöreät 120 mailia ylimääräistä ajoa, mutta näissä maisemissa ei tuntunut ollenkaan pahalta.
Stanley oli henkeäsalpaavan upealla paikalla vuorten keskellä oleva pikku kylä. Ilta meni maisemia ihastellessa ja todella mahtavien ja vilpittömien paikallisten ihmisten kanssa rupatellessa paikallisessa baarissa....ilta venähti aamukahteen. Hieno päivä olla motoristi !!!
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
LA 11.5.2013 Stanley - Jackson 295 mailia / 475km yht. 3732km
Noin parisataa mailia about tikkusuoraa tietä erämaan halki, aavistuksen tylsähköä, keli sopivaa...ei liian lämmintä. Ainoastaan loppumatkasta ajo vuorten läpi antoi vähän ajofiilistä kun oli tiukkaa mutkaa ja pikkutietä. Minä ajoin edellä Cambridgeen kun minun vauhti hieman Mertsin vauhtia nopeampaa.
Matkalla kahvilla pysähtyessä tuli samaan pöytään istuskelemaan papparainen joka oli reissussa Harrikallaan Alaskasta...ollut reissussa about kolme viikkoa...totesi että biologinen kello tikittää ja nyt tarvii mennä kun siltä tuntuu !
Perillä buukkasin motellin valmiiksi ja jätin mopon näkyvälle paikalle jotta Mertsi löytäisi...mutta eipä löytänyt...seikkaili pitkin kylää lähes kolme tuntia ja minä pirun huolissani että Mertsi on jäänyt vuorille...tulipa poliisiltakin tarkistettua ettei ole tullut raporttia mopo-onnettomuudesta.
Loppujen lopuksi sain facen kautta laitettua viestin ja Mertsi löysi perille.
Jackson hieman teennäisen oloinen lännenkaupunki.
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
SU 12.5.2013 Jackson - Yellowstone - Cody 241 mailia / 388km yht. 4120km
Aamulla puol ysin jälkeen liikenteeseen.
Hunajaa samantien..upeaa reittiä Yellowstonen kansallispuistoon, jonka huikeita maisemia ja luonnon jylhyyttä ei pysty sanoin eikä kuvin kuvailemaan.
Hienoja kuumia lähteitä, jylhää vuoristomaisemaa, todella hyvänkuntoista tietä, upeita järvi- ja jokimaisemia.
Lähdimme molemmat omaa tahtiamme kohti Codya ja soveimme että siellä nähdään. Lukuisia pysähdyksiä kuvia ottamaan ja nauttimaan maisemista, sekä rupattelemaan muiden matkalaisten kanssa. Leppoisaa nautinnollista meininkiä !
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
Loppumatka Codyyn oli kuin suoraan Villin Lännen elokuvista.
Mertsi oli noin tuntia ennen minua Codyssa varttumassa, kun saavuin sinne noin kuuden aikoihin.
Western tyylinen kaupunki, mutta paljon aidompi kuin Jackson. Heh, täällä on kaduilla ukot buutsit jalassa ja stetsoni päässä, sekä tietysti hammastikku suussa, uskomatonta ! My kind of place !
Motoristeja tosi paljon, joku oli Mertsille sanonut että katsos, ennen me ratsastettiin hevosilla ja nyt Harrikoilla.
Mahtava päivä olla motoristi !!! Naamassa pesukarhumainen palanut kypärän etuaukon muotoinen punoitus !
Live now, regret later!
CVO Limited
MA 13.5.2013 Cody - Deadwood 366 mailia / 589km yht. 4709km
Ensimmäiset n. 70 mailia hienoissa western maisemissa, jonka jälkeen loppupäivä melkoisen tylsää motaria pitkin Deadwoodiin.
Minä olin perillä joskus viiden aikoihin ja Mertsi tuli perästä joskus kuuden aikoihin. Tosi makee kaupunki, varsinkin tämmöiselle ikuiselle länkkärifanille kuin minä !
Saavuttuani varasin hotellin ja menin paikallista HD kauppaa ihmettelemään...kuinka ollakaan...taas katosi muutama euro lompakosta...
Kun ajoin parkkialueelle ihmettelin poliisiautoa joka tuli perässäni vilkut päällä, totesi että en tainnut huomata stop merkkiä. No enhän minä huomannut...ystävällinen seriffi päästi varoituksella, mutta sanoi että pitää eka tarkistaa ettei Interpol tai vastaava ole perässäni...kysyin että saanko ottaa kuvan kun tarkistelet ? Sain ottaa kuvan !
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
Mertsin saavuttua menin kaupungille käppäilemään ja odottelemaan Mertsiä suihkusta...törmäsin paikalliseen "cowboyhin" jota kutsutaan nimellä wulf...kertoi kovasti tarinoita siitä kuinka oli metsästänyt susia ja vuoristoleijonia...ollut armeijassa ja Texas Rangereissa 18 vuotta...esiteli meille Saluuna 10:ä ja kertoi sen seinillä olevista kuvista...sekä muutaman villin lännen tarina ja unohtamatta sitä kuinka hän paini ilveksen kanssa....noo kaikki tämä maksoi vain 4 kaljaa ja viihdykettä oli koko rahan edestä ! ...todenperäisyys jutuissa jääköön jokaisen oman harkinnan varaan...
Grillille syömään ja taas löytyi juttuseuraa ! Tämä on kyllä tosi makea kaupunki ! Helposti kuluisi useampikin päivä Äidin pikku länkkärillä
Huomenna hunajaa tiedossa, sillä suuntaamme Badlandsin kansallispuistoon ja yöksi Rapid Cityyn...Jiihaa !!!
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
TI 14.5.2013 Deadwood -Badlands- Rapid City n. 239 mailia / 385km yht. 5094km
Minä silmät kirkkaana ylös ja suihkuun...Mertsi vielä vähän väsynyt ja totesi että pitäisi vähän duunia tehdä. Soveimme että minä hurautan Badlandsin kansallispuistoon ja Mertsi ehkä tulee perästä, mutta joka tapauksessa nähdään Rapid Cityssä. Ekat n. 100 mailia motaria helvetinmoisessa tuulessa...oli todellakin aakeeta laakeeta....Badlands todella hieno paikka...kallioita ja kiveä...hyvää tietä ja tiukkoja mutkia !!! Oli siinä taas Suomi pojalla maisemissa ihmettelemistä. Mennessä kävin Rapid Cityn HD liikkeessä ja ostin uuden kypärän ja vähän tuliaisia omalle mopolle… Ja Muksuillekin ;)
Jätin vanhan kypärän sinne ja sanoin noutavani takastullessa....noo taas tarttu jotain matkaan takaisin tullessakin...pahvilaatikkoa pyytämään ja laatikko mopon kyydissä paikalliseen postiin ja höysteeksi vähän hikisiä vaatteita...eiköhän ne ole Suomessa ennenkuin minä. Hieno päivä olla motoristi ! Mertsi oli jättänyt huoneeseen valmiiksi kylmää kaljaa odottamaan !!!
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
KE 15.5.2013 Rapid City - Mount Rushmore - Blackhills - Guernsey 295 mailia / 475km yht. 5568km
Olin Mertsiä reippaasti ennen valmis niin soveimme että nähdään päivän päämäärässä Guernseyssä.
Hunajaa samantien tiedossa kun tie alkoi kaartelemaan Mount Rushmorelle, hienoa maisemaa taas vaihteeksi ja tietysti ne kuolleiden pressojen päät kalliossa oli varsin vaikuttava näky. Varsinkin kun niistä on nähnyt niin paljon kuvia yms. niin oli hienoa olla ihan siellä paikan päällä.
Rushmorelta Blackhillsille joka on myös erittäin fantastinen kansallispuistoalue. Upeaa mutkapätkää, ilmeisesti kuuluisakin Needles Highway, sekä wildlife loop jolla näkyi biisoneita todella paljon..pitipä välillä antaa tilaa että pääsivät tien yli talsimaan.
Pysähdyin syömään pieneen ravintolaan / myymälään ja ruokaseurana jonkinasteisia vuoristovuohia tms.
Sieltä pikku hiljaa kohti Grazy Horsen muistomerkkiä joka on edelleen kesken...sitä aloitti tekemään yksi mies yksinään ja teki sitä vuosikymmeniä, sai lapsia...lapset ja vaimo auttoivat siinä...lähti veivi...ja nyt osa lapsista ja leski jatkavat sen tekemistä. Ainoastaan pää on valmis ja sekin on muistaaksenu 20 kerroksisen talon korkuinen, melkoisen vaikuttava. Suurin osa päivästä meni ensimmäistä 100 mailia ajaessa, pysähdellessä, nauttien maisemista, hienosta ilmasta ja upeista mutkapätkistä. Loppupäivä menikin sitten taas Wyomingin tasangoilla suoraa motaria tahkoessa.
Live now, regret later!
CVO Limited
Olin Motellilla parisen tuntia ennen Mertsiä ja ensimmäiseksi pari Jenkkiä heitti viskipullon naaman eteen ! Not bad...noo..olutta hieman ämerikkläisten kanssa ja läppää heittäessä kunnes Mertsi jo ilmaantuikin paikalle...yhdet vielä...syömään ja kämpille. Mertsiä hieman väsytti...oli ajanut yhden risteyksen ohi...ja sitä kautta extra 160 mailia. Kyllä siitä vielä motoristi leivotaan !!! Onpa hieno kämppä...ulkona sataa...tulee katosta läpi ja sit tuolla on automaattihajustin joka suihkauttaa hajustinta huoneeseen tasasin väliajoin...peittää kai homeen hajua...no aamulla pääsee täältä pois... Hieno päivä olla motoristi !!!
Live now, regret later!
CVO Limited
TO 16.5.2013 Guernsey - Glenwood Springs - Moab 572 mailia / 921km yht. 6489km
Yöllä tuli vettä...myös huoneen katosta...ei onneksi kuitenkaan sänkyyn. Melkoinen homemotelli...seinät kupruilla, kylppärin seinät kupruilla ja automaattisuihke joka suihkutti hajustetta huoneeseen tasaisin väliajoin ettei home haise...Molemmilla nenät tukossa aamulla...hyvä päästä pois tästä motellista.
Alkuun ajettiin tylsää motaripätkää läpi Wyomingin tasankojen, seuraavaksi Coloradoon moottoritietä läpi Rocky Mountainsien, upein moottoritiepätkä mitä olen ikinä ajanut.
Koko päivä motaria, mutta koska meno tuntui maittavan ajoimme vielä seuraavankin päivän ajot ja päädyimme Utahin Moabbiin. Kova ajopäivä...572 mailia.
Mutta hoteli jonka löysimme palkitsi meidät reissun ekalla uima-altaalla !!! Huomenna taas hunajaa tiedossa ! Hieno päivä olla motoristi !
Live now, regret later!
CVO Limited
PE 17.5.2013 Moab - Archeries - Bluff 165 Mailia / 266km yht.6754km
-
Herätys, aamu-uinti ja aamupala..loistava aamu !!!
Varasimme valmiiksi lomatalon Bluffin kylästä.
Ajoimme ihmettelemään Achriesin Kansallispuistoa ja siitä kohti Bluffia, tarkoituksena vielä vierailla Canyonlandsin kansallispuistossa.
Archeriessissa Mertsi auttoi neitiä mutkassa nostamaan Electra Glidensa pystyyn, likka sortsit jalassa ja sandaaleissa, ei kypärää ja ei ollut ikinä ennen ajanut moottoripyörää !!! Muut tytön ryhmäläiset (ilman kypärää) ajoivat hapuillen ohi kun eivät kyenneet mutkaan pysähtymään..melko edesvastuutonta menoa ryhmän vetäjältä.
Kun pääsimme Canyon Landsin ristykseen siitä oli vielä 35 mailia puistoon...ja mielessä kävi että se on ainakin 3-4 tunnin mutka katsomaan kiviä ja niitä on jo nähty aika paljon. Joten päädyimme jättämään sen väliin ja ajoimme suoraan Bluffiin, kiva olla kerrankin ajoissa...kaupan kautta..lihaa mukaan ja lomatalolle grillamaan. Sieltä hipisimme sitten motellille ulkoporealtaseen ja uimaa. Motellille tuli reilu 10 hengen saksalainen motoristiryhmä...totesimme etta kyllä on paljon mukavampaa olla omatoimisesti reissussa
Hieno päiva olla motoristi !
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
LA 18.5.2013 Bluff - Monument Valley Tribal Park 48 Mailia / 77km yht. 6832km
Upea ajo Monument Valleyhyn...pitkin maisemia joissa mm. Easy Rider on kuvattu. Viimeisellä 20 mailin matkalla pysähdyimme varmaan 6 kertaa ottamaan valokuvia, tulipa hetki rupateltua myyntikojuilla Navajo Intiaanienkin kanssa.
![]()
Perillä hotellilla jo 11 aikaan. Kamat vaihtoon ja laukut laukkusäilytykseen. Paikkoihin tutustumista ja äimistelemistä. Huoneeseen pääsimme yhden aikoihin. Parvekkeelta aukesi tyrmistyttävän upea maisema suoraan Monument Valleyhyn. Kamojen purkua, syömään ja sen jälkeen jeeppisafarille kolmeksi tunniksi ympäri Monument Valleyta.
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
Todella upeita kalliomuodostelmia ja hyvä intiaaniopas joka kertoi hieman historiaa ja näytti erilaisia "kuvia" mitä luonto on kallioihin muodostanut: intiaani, kilpikonna, George Wahington, Kotka yms. kerta kaikkiaan upea ajelu. Takaisin tullessa alkoikin jo hämärtämään joten iltapalle ja pehkuihin, huomenna aikainen herätys ja kohti Grand Canyonia. Hieno päivä olla motoristi !
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
SU 19.5.2013 Monument Valley Tribal park - Grand Canyon Village 187 mailia / 301km yht. 7133km
Aikainen lähtö aamulla suht viileähkössä ilmassa.
Matka taittui suhteellisen nopeasti ja oltiin jo 11 aikoihin Grand Canyonilla. Ensimmäisellä näköalapaikalla ihastelimme mykistyneinä valtavan vaikuttavaa kanionia. Pistää ihmisen hiljaiseksi.
Maswig Lodgeen parin näköalapaikan jälkeen....lounas ja päästiin jo huoneeseen purkamaan kamoja. Hetken mietittyämme päätimme törsätä, kun olemme täällä todennäköisesti vain kerran tämän elämän aikana....joten lähdimme tunnin helikopteri lennolle Grand Canyonin ylle. Melkoisen vaikuttava kokemus, ihmeellistä mitä luonto saa aikaiseksi.
Lennon jälkeen kämpille lisäämään vaatetusta ja bussilla näköalareitille näköalapaikalle katsomaan auringon laskua Grand Canyonille. Upea !
Aikaisin pehkuihin. Hieno päivä olla motoristi !
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
Nokka kohti Seligmania josta siirryimme legendaariselle Route 66:lle. Heh, tylsähkö tienä, mutta fiilistä kyllä nosti kun tiesi että nyt ajetaan mother roadia !”
Kypärässä kuului loistavalla lauluäänellä Born to be Wild...
Routea tuli n. 150 mailin annos, Kingmanniin ihmetelemään paikallista HD liikettä, mukaan ei tarttunut kuin öljypullo.
Seuraavaksi Huuverin padolle, joka on melkoinen näkemys sekin. Sieltä vihdoin Las Vegasiin päivää etuajassa, buukkasimme aikaisemmin varatun hotellin matkan varrelta täksikin yöksi (Caesar's palace).
KUUMA, TODELLA KUUMA...kun pääsimme Vegasiin tuntui että kaikki paikat hiestä märkänä. Melkoinen kaupunki ja melkoisia pytinkejä ! Parkkihalliin pääsy tuntui hieman ongelmalliselta...seikkailimme useamman mailin ennen kuin vihdoin pääsimme sinne...suurkaupungissa ei ihan niin vaan tehdä u-käännöksiä.
Jumalattoman iso hotelli...tuntui että kävelimme varmaan kilometrin painavien laukkujen kanssa läpi hotellin kasino ja ravintola-alueita kunnes vihdoin löysimme respan. Seuraavaksi hemmetinmoinen kävely jotta pääsimme huoneeseen, hissi onneksi pelasi sillä huone on 26. kerroksessa.
Suihku tuntui taivaalliselta ! Ensimmäiseksi suihkun jälkeen kylmälle kaljalle...aaah....
Hmmm..hinnakasta tuntuu olevan...kuinka ollakaan päädyimme country baarin jossa ihmiset tanssivat rivitanssia tms...todella hauskaa seurattavaa...taisimmepa jopa "hitusen" humaltuakin, sivistyneesti tietysti !
Tosin illan mittaan mietittiin että iso kaupunki ei oikeasti innosta kumpaakaan...mieli tekis takaisin pikkukyliin ja pikkuteille...noo ehkä me jotenkin kolme yötä pärjätään…
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
TI 21.5.2013 LAS VEGAS 20 mailia / 32km yht. 7680km
Hmmm, hauska nukkua ilman aamuherätystä. Aamulla ei mihinkään kiire, porealtaaseen päivää käynnistämään.
Mertsi jäi vielä huoneeseen, kun sitä ei innostanut pyörällä ajo tässä kylässä. Minä kävin pari HD kauppaa kiertelemässä, hinnoissa näkyi selvästi Vegaslisä.
Hotellille vaihtamaan sortsit jalkaan ja Mertsiä rehvaamaan HD Cafeeseen. HD Cafeessa kunnon bikeri annos ja margariitaaKupu turvoksissa kävelemään pitkin Vegasin strippiä ja kyllä aika monta baaria tuli kierrettyä. Ilta menikin sitten baareja kierrellessä.
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
KE 22.5.2013 Las Vegas 69 mailia / 111km yht. 7790km
Mertsi oli vielä kovin "väsynyt" joten jäi vielä kämpille ja minä lähdin vilkaisemaan Rickin panttikauppaa. Oli vaan niin valtava jono sisään että päätin kokeilla myöhemmin uudestaan. Siitä Red Rocksin kanionia ihmettelemään, mieli teki pois Vegasista. Eipä tuo ihmeelliseltä tuntunut kaiken aiemmin näkemämme jälkeen, saihan vermeet hiellä taas kasteltua…
Kämpille hieman naamakirjapäivittelyä tekemään ja Mertsikin ilmaantui paikalle, oli altaalla käynyt polskimassa ja ihmetellyt Vegasia. Täällä kyllä taidetaan tuo rahastus, altaalla sai lisämaksusta pehmeemmät patjat, kovemmasta lisämaksusta teltan leposohvilla jotka varustettu televisiolla, puhelimella yms...unohtamatta tietysti VIP aluetta jossa oli sitten yksityisaltaat yms.
Mertsi vielä hieman "heikohkossa" hapessa joten jäi kämpille lepäilemään. Minä hyppäsin taksiin ja menin tutkistelemaan televisiosarjan panttikauppaa, eipä se nyt loppujen lopuksi niin ihmeellinen ollut. Päätin sitten lähteä kävelemään hotellia kohti ja loppujen lopuksi tulikin käveltyä 3,5 mailia...eli about 6 kilsaa.
Noo...Mertsi edelleen peitto korvilla, lähdinpä siis itekseni syömään Planet Hollywoodiin.
Kämpille, kamojen pakkausta aamuista lähtöä varten ja pehkuihin.
![]()
Live now, regret later!
CVO Limited
TO 23.5.2013 Las Vegas - Death Valley 190 mailia / 306km yht. 8097km
Hieman takkuilua Vegasin poisajossa, mutta oikealle tielle päästiin. Alkumatka hieman tylsähköä motaria, mutta lämpötilan noustessa alkoi maisematkin paranemaan.
Death Valley oli yksi kohde jota olin odottanut ja hieno paikka olikin, kuumaa, kuumaa tosin....Artist road, tosi kiva pätkä, tie kivien ympäröimä ja kalliot näyttävät eri värisiltä ja joku niin kuin taiteilijan paletti.
Badwaters ihan mielenkiintoinen mesta myös !
Ajot loppui kuin seinään kun huomasimme olevamme jo perillä Fucnace Creek Ranchilla, josta olimme jo aikaa sitten varanneet mökin, tosi kiva lomakeskus keskellä ei mitään. Vielä olis riittänyt ajohaluja tällekin päivälle. Ensimmäiseksi kylmät kaljat koneeseen, toiset ja kolmannet, hieman rupattelua Belgialaisen porukan kanssa ja kaupasta hakemaan margarita tölkkejä. Juomilla ja sipseillä varustettuna altaan reunalle nauttimaan loppupäivästä. Illaksi lomakeskuksen baariin, jossa kanssaihmisten iloksi laitoimme maksulliseen musamasiinaan sen verran dollaria että loppuillan raikasi Rammstein, Metallica, AC/DC ja unohtamatta Steppenwulffin Born to be wildia ! Hauska ilta, Hieno päivä olla motoristi !!!! Huomenna pitäisi saada reilu 350 mailia ajettua...
Live now, regret later!
CVO Limited
PE 24.5.2013 Death Valley - Paso Robles 348 mailia / 560km yht. 8657km
Aamulla hieman väsyneenä liikenteeseen...aavistuksen normaalia myöhemmin…
Väsymys painoi silmäkulmissa, mutta Death Valleyn maisemat pitivät mielen virkeämpänä, kuumaa ja vaikuttavia maisemia.
Pois ajettaessa meinasi Mertsin moposta bensa loppua, kunnes tuli melkoinen "romukylä" vastaan...paljon romuttamoja, talojen pihoilla romukasoja, hylättyjä huoltoasemia ja yksi auki oleva, tosin ei bensaa, mittarit suljettu. Elämäänsä kyllästyneen oloinen naisihminen sai jollekin soitettua joka tyhjensi omasta mopostaan pari gallonaa kanisteriin ja toi meille jotta pääsemme 25 mailin päähän lähimmälle huoltoasemalle. Pyysi kuutta dollaria, Mertsi antoi 20 ja totesi että eiköhän tuo ole vähintä mitä voi maksaa. Joku asiakas huikkasi että täällä ei todellakaan kannata loppua bensa tien päällä.
Death Valleysta pois päästyämme tylsää motaria, jota jatkui ja jatkui...pakko oli pysähdellä välillä kun ei meinannut hereillä pysyä. Hieman ennen Paso Rosablesia alkoi vastaan tulemaan taas uudenlaista maisemaa, samenttisia vuoria, ihan kuin olisi samettikangasta laskettu vuorten päälle ja aurinko paistoi hienosti niiden takaa.
Kyllä tässä maassa riittää aina uudenlaista maisemaan, juuri kun on luullut että nyt on kaikki nähty...
Hotellin olimme buukanneet aamulla valmiiksi niin ei onneksi tarvinnut sitä alkaa etsimään, perillä joskus seiskan jälkeen. Tilasimme sapuskaa paikallisesta japanilaisesta ja koisimaan...
Live now, regret later!
CVO Limited
LA 25.5.2013 Paso Robles - Mountain View - San Francisco 226 mailia / 364km yht. 9020km
Aamulla pirteänä ylös, onpa muuten kiva herätä pirteänä ! Aamupalalle ja mopot viimeisen kerran pakkaukseen.
Baanalle, lyhyt rykäisy motaria ja oltiinkin Highway ykkösellä, Los Angelesin ja San Francison välillä olevalla UPEALLA rantatiellä. MAHTAVAA rantamaisemaa, kivoja mutkia, aurinko paistaa, mutta ei hellettä (ajettaessa). Todella mahtava pätkää ! Pysähdyin ihmettelemään merielefanttien yhdyskuntaa, mieletön määrä omituisia otuksia pitkin rantaa, liikkuivat mahaansa heilauttaen aina 5 metriä ja pysähtyivät siihen lepäämään. Useita pysähdyksiä maisemia ihmetelemään.
Pääsimme mopovuokraamolle joskus puol neljän aikoihin, hieman haikea mieli iskeä mopot parkkiin ja luovuttaa avaimet.
Vuokraamon omistaja heitti meidät San Francisoon, jossa hotelli varattu Fisherman Warffin vierestä. Parit rinksut hotlalla ja Warffia ihmettelemään, rantaravintolaan syömään pitkän kaavan mukaan ja siitä eksyttiin kapakkiin jossa soitti mahtava bluesbändi, tulipa hieman tanssahdettuakin (kyllä, minä). Hauska ilta, enkä ottanut kuin pari drinksua, niistä tosin 2 oli 2 litran kokoisia. Hauska ilta. HIENO PÄIVÄ OLLA MOTORISTI !!! Minua lohduttaa se että ylihuomenna taas mopon sarvissa. Mertsiä se ei lohduttanut yhtään…
Live now, regret later!
CVO Limited
SU 26.5.2013 - MA 27.5.2013 San Franciso - Pariisi - Helsinki - Koti
Aamulla punkka tuntui vetävän hyvin puoleensaSaatiin jatkoaikaa viellä tunniksi huoneen luovuttamiselle…
Kaupungille pörräämaan ja tuhlaamaan hieman viimeisiä dollareita. Varsin mukava kylä tämä San Francisco, voittaa Vegasin mennen tullen.
Kone lähtee vasta 10 aikoihin illalla, mutta päätimme suunnata hyvissä ajoin kentälle, kun ei mitään hajua kauan Jenkkien turvatarkastukset jonotuksineen kestää.
Taksilla kentälle, turvatarkastukset, viimeisten dollarien tuhlaukset ja koneeseen. Yli 10 tuntia ahtaissa paikoissa kaksi hartiakasta miestä vierekkäin ei ole kovin herkkua. Olkapäät limittäin aina välillä yhteistuumin olkapäiden asentoa muuttaen. Pariisissa koneen vaihto, olotila lähennellen Zombieta...vielä kolme tuntia...huh.
Oma sänky ja oma mamma saman peiton alla tuntui aika kivalta, vaikka yöllä jalat kramppas useampaan otteeseen. Kiva on olla reissussa, mutta kyllä kotiakin on kiva palata.
Live now, regret later!
CVO Limited
Kiitokset vielä kerran orggilaisille, keiltä sain paljon korvaamattomia vinkkejä reissun suunnitteluun !!!
Live now, regret later!
CVO Limited