Mikä oikein mättää kun Tomppa ei saa yhteyttä MyDrive Connectiin. Tomppa näkyy sen sijaan hyvin esim. Wintoosan Explorerissa. Olen yrittänyt myös resetoida painamalla virtanappulaa niin pitkään että Tomppa käynnistyy uudelleen. MyDriven yhteysasetuksissa on Web yhteyden portti. Tarvitaanko tätä ja pitääkö mun avata palomuurissa tämä portti. Alkaa vähän vi*u**ttaa tämä Tomppa. Kuten yllä jo mainitsin olen asentanut omaan kotilooni tehdasmerkkisen navin ja koodannut kotiloni (CAN väylän kautta) mikä oli paljon monimutkaisempi homma mutta onnistui heti. Onhan tämä tomppa todella jykevä ja varmaankin voi käyttää vasarana jos ei toimi navina.
EDIT: Nyt selvisi, tuo MyDrive Connect on väärä ohjelma. Kun yritin rekisteröidä mun Tompan niin webbisivu halusi asentaa tuon ohjelman. Olis pitänyt olla vähän tarkempi. Nyt homma pelittää.
Kawasaki H2 SX -22, ex.K1300S -14, ex. K1300S -11, ex. GSX1250FA -12
Mulla ainakin on selvyys, älä asenna uutta karttaa.
Vika on uudessa kartassa, ja korjaus saattaa kestää.
Itse olen jauhanut tätä jo monta päivää TomTom-tuen kanssa hyvässä hengessä, vaikka itseltä kyllä välillä paloi jo hermot.
Tontun näin eilen ja tänään aamukahvilla leipomossa, ja hänen navinsa korjausyritysten jälkeen on sekaisin kuin seinäkello, kertokoon itse lisää jos haluaa.
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Jos päällä ei ole asetusta, että TomTom välttelee hiekkateitä, reittihaut toimii jotenkin.
Jos päällä tai yksittäisessä reittihaussa on asetus, että TomTom välttää hiekkateitä, laite menee sekaisin ja jää luuppiin.
Mitä nyt olen muilta kuullut, jotka ovat olleet Tomppaan yhteydessä, korjaavat kun jaksavat.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Home näyttää mulle nyt uusimmaksi kartaksi 930.5563. Onko tämä se ongelmia aiheuttanut kartta?
GSX1250FA -10 Myynnossä!
Schuberth C3PRO + SRCII
GSX1250FA -10 Myynnossä!
Schuberth C3PRO + SRCII
Onko kenelläkään muuten tietoa, miten saisi reittipistesuunnittelussa näppärästi näkyville hiekkatieosuudet? Hiekkateista kyllä herjataan lopuksi, mutten ole keksinyt vielä sitä, miten ne voisi jo suunnitteluvaiheessa välttää.
GSX1250FA -10 Myynnossä!
Schuberth C3PRO + SRCII
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Vanha kunnon Suomi GT-kartta toiseen ruutuun tai paperina viereen toimii hyvin
Niissä hiekkatiet on omalla värillään
Life is a trip
Do it on two wheels!
--F850GS--
Mulla on tullu tähän tomppaan uusi mielenkiintoinen pikku ongelma. Laite nimittäin antaa kehoituksen liittää itsensä auton handsfree kaiuttimeen tms jotta voin nauttia hands-free ominaisuuksista. Tämä siis myös silloin kun laite on jo liitetty Sena kypäräpuhelimeen sekä kännykkään.
Tuo viesti ei muuten olisi niin ärsyttävä, mutta se oikeasti ilmestyy näytölle ihan koko ajan!!! Ja peittää n. 25-30% näytön pinta-alasta.
Asetuksista en löytänyt täppää mistä tuommoiset ohjeet/ vihjeet saisi pois päältä.
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Resettikään ei auta? Ts. virtanäppäin pohjassa n. 15 sek.
GSX1250FA -10 Myynnossä!
Schuberth C3PRO + SRCII
Se taisi kysyä sitä ensimmäisessä käynnistyksessä.
Mulla on yksi uusi iskemätön laite himassa, kokeilen illalla sillä.
Tänään haettu rider 5 ja iltalenkki heitetty,hyvin toimii päihittää vanhan garminin mennen ja tullen.Valitse mutkareitti on huopaisa laite.
poku banuhäiskä:Suzuki,Moto-Guzzi,Velocette ja NSU-601
Laite eka kertaa Eurooppareissulla. Mahtava peli!
Mutta... Olin tehnyt reittejä Tyrellä ja siirtänyt asianmukaisesti naviin,
No kun sitten kaivoin reitin esille niin Tomppa kyseli että millainen reitti suunnitellaan?
En ymmärrä miksi sillä olinhan jo suunnitellut sen valmiiksi.
Mitä tein väärin?
BMW R 1200 GS
Yamaha Diversion XJ 900
Honda 350
MZ 175
Solifer speed 50
Se toimii juuri noin.
Jos teet "löysän reitin" harvoilla etappipisteillä, paikannin voi soveltaa tarpeen mukaan reittiä.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Eli toisin sanoen se kyllä ajattaa sua joka tapauksessa jokaisen reittipisteen kautta mutta kahden reittipisteen välille voi silti navigaattorin mielestä tehdä monta erilaista vaihtoehtoista reittiä...
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Itekkin ihmettelin tuota uutta ominaisuutta. Saattaa aiheuttaa myös tilanteen, jossa ilmoittaa reititystavan valinnan jälkeen "Virheen / mahdottoman reitin". Kun valitsee uudelleen toisen reititystavan (suorin, nopein tmv...), niin jo onnistuukin. Tuo ominaisuus on mielestäni toistaiseksi ainoa "ei niin hyvä" tai ainakin hämmennystä herättävä uudessa Tompassa.
<p>2002-2014</p>
<p>Karvanen REXERI Suzuki T-250 -71 Kawasakit: A7 Avanger 350 -71 H1 Mach III (H1B) 500 -73 Z500 -80 ZRX 1200 -04</p>
vielä kun ne osais tehdä siitä sellaisen, että jos olet poikennut reitiltä ja palaat reitille uutta tietä pitkin niin se tajuaisi kokonaisreitin suunnan eikä ajattaisi kohti "taakse jäätyjä" reittipisteitä. Vieraassa ympäristössä voi olla hankalaa lukea karttaa opasteiden välissä huomatakseen menevänsä vaikkapa 5 kilsaa väärään suuntaan.
GSX1250FA -10 Myynnossä!
Schuberth C3PRO + SRCII
Jep ja pikavalikkoon kannattaa laittaa siirry seuraavaan reittipisteeseen tai edelliseen.
Itse tyren kautta ladannut reitin tasan kerran vasta. Pohjois-satakunnan perukoilta länsi-satamaan. En laittanu kuin alku ja loppupisteet ja hyvin meni suunniteltua reittiä pitkin (mentiin reittiä mitä laite ei varmasti olisi itse ehdottanut)
Kawasaki versys 1000 -16
Bmw f800gs -15
Kawasaki vn900 classic -08
Suzuki gsx 1400 -07
Yamaha dragstar 1100 classic -00
Mulle tulee kanssa tuo oikeaan laitaan seuraava etappi, jos ohitan edellisen tms. Samaten pikavalikossa on tuo edellinen/seuraava. Pointti olikin siinä, että Tomppa tajuisi sinun reitin trendin ja tarjoaisi sitä aktiivisemmin. Toinen tapa tietty oppia kyttäämään tuota laitetta paremmin.
Mulla nimittäin näitä pikku hasseja tulee juuri sen vuoksi, että kuviteltu oma reitti jääkin ajamatta, kun Tomppa reittisuunnitelman avaamisen jälkeen vielä erikseen kysyy, millaisena se ajetaan. Pari muuttujaa tuntemattomassa paikassa tuon reitin aikana aiheuttaa sen, ettet "ole kartalla" siitä minne suuntaan nyt pitäisi lähteä, jotta seuraat reittisi trendiä. Helpommaksi itse ainakin tätä kaipaan.
Onko muuten toimivista uusista kartoista tietoa?
GSX1250FA -10 Myynnossä!
Schuberth C3PRO + SRCII
Perinteisesti syyskuun alkuun mennessä on uudet tulleet, siinä on varmaan korjaukset.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
TomTomin iOS-version kartat päivittyneet 16.5. ja 14.7. Onkohan tässä sama päivitystahti?
Samalla tapaa muuten tässäkin joutuu ennakolta tallennettua reittiä käyttöönottaessa valitsemaan reittityypin uudestaan. Muuten se lataa joka kertaa reitin sillä reittityypillä, mikä on valittuna oletusasetukseksi.
Moto Guzzi Breva V850
Vespa GTS 250ie