Suunnitelmissa on ollut ostaa rocketti. Arveluttaa vaan tuon pyörän tehot ja koko.
Elikkä kannattaako edes haaveilla vielä tästä pyörästä?
Kaksi kesää ajanut moto guzzin californialla ja en ole vielä sillä onnistunut kättelemään tien päällä. Nykyinen pyörä on kyllä hyvä, mutta aika tehoton ja helvetin hankala ajaa vähäänkään pienemmillä nopeuksilla. Onko tää rocketti oikeasti kuinka vaikea hallittava? Mitä näissä kannattaa ottaa huomioon ostoa tehdessä? Jotain kuullut että olisi paljon kytkin vikoja, mutta eikös niitä ollut näissä ensimmäisissä malleissa?
Taipuuko englanti? http://www.triumphrat.net/
Kotimainen klubi: http://www.rocs.fi/
<p>BRG/Cream T-Bird 2003</p>
Roksuista ei muuta kokemusta kuin koeajon merkeissä.
Tämmöstä on tänne kirjotettu, tiedoksi vaan.
"Metallinvärisellä lohkolla olevista vanhemmista Trumpan Rocketeista kuulemma laukeaa järestään vaihdelaatikot ja kardaanin laakerit... Mustalla lohkolla varustetuissa ongelma on jo korjattu."
Edit: Ajotuntumasta,
Jep, harkinnassa oli meilläkin eräässä vaiheessa, silläpä kokeilin, ja massa yms. huomioiden ihan näppärästi taipui taajamissa.
Motarilla semmoinen 140 mittarinopeus, niin sitä runttaa vaikka maailman tappiin. Ja lähtee vielä siitäkin, jos on tarvis lähdettää...
Jos mielessä on kangastellut, niin turha sitä on viivyttää - muuta kuin alle ensi suveksi.
Rocketti alansa edustajana on niitä harvoja pyöriä kun nauttii arvostusta piireissä - kuin piireissä.
Viimeksi muokannut: M58; 14.02.2013 klo 16:27.
<p>.</p>
välitän tässä eteenpäin tuosta, omaan kirjoitukseeni viittaavasta, aiheesta saamani referaatin:
Ensimmäisen tuotantosarjan moottoreissa (jotka erottaa siis metallin värisestä sylinteriryhmästä) on ollut kokoonpanolinjalla sellainen käpy, että yhdestä moottorin sisällä olevasta pultista on jäänyt ruuvilukite pois. Tämä aikaansaa pultin löystymisen valitettavan isossa osassa sarjan pyöriä, seurauksena vaihdelaatikon lähes totaalituho. Pultin irroittaminen ja uudelleen lukitseminen etukäteen edellyttää lähes saman työmäärän kuin itse laatikon korjaus.
Tehtaan kanta asiaa tiedustellessani oli se että etukäteen ei mitään korjata, vaan ainoastaan siinä tapauksessa jos näin pääsee käymään, korvataan osat. Työn osuus jää omistajan harteille. Mitään siirrettyjä takuita ei ole voimassa enää. Vaihdelaatikon remontti Rocketissa edellyttää paitsi moottorin irrottamista, myös sen täydellistä paloittelua pöydälle. Ennen ei osiin päästä käsiksi. Arvio työn määrästä oli viimeksi asiaa tiedusteltuani noin 10 täyttä työpäivää (siis noin 4500 euron suuruinen summa). Osien hintaa en osaa sanoa mutta tuskinpa satasella sanotaan edes päivää toisella puolen tiskiä. Eli ainakin kannattaa pyytää nähtäväksi täydelliset kuitit ja dokumentit jos myyjä kertoo asian olevan jo korjattu.
Mustalla sylinteriryhmällä varustetuissa laitteissa tämä ongelma on kuulemma korjattu.
Tiedot: HD-Center ja Triumphin tehdas sekä muutama Rocketin omistava tuttu (tai aikoinaan omistanut).
Korjailkaa ja täsmentäkää ihmeessä tarinaa jos kellä on tarkempaa tietoa. Itse selvitin asiaa kaupanteon yhteydessä vuonna 2011.
ps. Koeajelin laitetta yhden viikonlopun ja pakko kyllä sanoa että massiivisen miehekäs mopo silleen peruscruiseriksi. Jos olis varaa ottaa talouteen viides pyörä niin voisi olla varsin varteenotettava vaihtoehto.
Viimeksi muokannut: GuessWho; 14.02.2013 klo 14:50. Syy: peeässäily
youtube channel "austrianoutlaw"
Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter
Pari pitkää päivää vaihtelevaa ajoa on tuollaisella siunaantunut.
Ensimmäinen "yllätys" oli, kuinka nöyrä ja notkea noin massiivinen laite on
kun liikutaan vielä järjellisillä liikennenopeuksilla (ei välttämättä laillisilla).
Ennakkokäsitys kun oli, että joutuu vetää painitrikoot niskaan ja vääntämään
suonet turpeina, mutta sehän kääntyy kuin itsestään ja alustassa on "luxusta".
"Ruttua" koneesta toki löytyy, mutta hyvinkin sivistyneessä muodossa.
Ei se "vahingossa" karkaa mistään syystä omille teilleen.
Routapattisella mutkatiellä saa olla suhteellisen tarkkana vauhdin noustessa.
Pienet kallistusvarat, mukava alusta, suuri massa,routapatit ja tosiasia, että
mopoa ohjataan kallistamalla..... saattaa olla paikka paikoin haastava yhdistelmä.
Aika kivasti lyö pelin pystyyn ja väärälle ladulle kun raudat rysähtää tonttiin.
Pysäyttettäessä reippaammin sitten huomaa miten massa jatkaa liikettään.
Motarilla.... n.130 lasissa / 3.000 rpm on sitten sellainen pitemmän päälle
vidyymainen värinä. Melko kapealla aluella kyllä, mutta sattuu ilkeästi juuri
tuohon hieman vallattomaan satasen alueella ajeluun.... tai kunnialliseen motarinopeuteen.
Yhtä kaikki... tekniikkajutut tuolla varmaan pääosin tulivat esiin.
Ajon puolesta.... saattaisi olla se kolmas - viides mopo omassa pilttuussa.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Jos joku saa kulumaan 10 päivää yhen moottorin palottelussa ja kasaamisessa, on kyllä väärissä hommissa. Joku 2-3 päivää kaikkineen kuulostaisi edes jollain tapaa uskottavalta, mutta ei missään nimessä 10. Sähäkkä kaveri tehnee tuon päivässä.
Superbike #7
Onhan sitä ihmisillä nykyään monessa tuo suhteellisuudentaju kadonnut.
Kyseisen arvion antaneessa pajassa ihan lopullisesti.
......Kahden viikon duuni!!!!. Tziisus sentäs
.
Eipä sen puoleen, bittiympyröissähän tuo.... asiakas maksaa tuotekehityksen ja
harjoittelun, on suorastaan hyväksyttyä hommaa.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Vaikka en enää Rocketti mies olekkaan, olin itse laitteeseen erittäin tyytyväinen. Merkin vaihto johtui ainoastaan siitä että tuo ikä jo rupeaa painamaan pers'jalkaisuuden lisäksi, eli vaikka pyöräni oli madallettu ja satula ohennettu, etenkin kaupunkien kuoppaisilla kivikaduilla niin Suomessa kuin Euroopassakin matkatavaroiden ja eukon kanssa pyörä oli rankka lyhytjalkaiselle. Luonnollisestikaan tämä ei ole pyörän vika.
Voin n. 60000 km kokemuksella suositella pyörää edellyttäen että jalat yltää kunnolla maahan.
kotka