On sen verran korkeaa matematiikkaa tuo Basecamp, että luovutan. Koitin Youtube tutorialia hyödyntäen piirrellä reittiä siten, että ensin määrittelin lähtö ja kohdepisteen (tähän asti onnistui) ja sitten yritin lisätä reittipisteitä sillä kuminauhatyökalulla. Onnistuu sekin, mutta joissain kohden Basecamp ei suostu menemään suorinta tietä, vaan tekee ihme mutkia. Esimerkkinä Veikkolan läpiajo, jossa Basecamp haluaa kovasti kiertää Lamminjärven. En tajua logiikkaa, en.
Tässä näyttää niin helpolta. http://www.youtube.com/watch?v=2sLSv96Grpg
Suzuki DL1000 V-Strom 2015
ex. Suzuki GSF 1250A 2007
ex. Suzuki GSF 650SA 2007
Tässä vielä kuva. Ei mee mun jakeluun tää reititys, jos ois halu ajaa vaan Veikkolan läpi.
Capture.jpg
Suzuki DL1000 V-Strom 2015
ex. Suzuki GSF 1250A 2007
ex. Suzuki GSF 650SA 2007
Tsekkaas ne Route Options ja sieltä erityisesti Road Type Avoidances. Missä täpät?
Kuten niin monta kertaa aikaisemminkin yrittänyt vihjata, niin antaa siellä kaikkien täppien olla pois päältä ja aina haetaan Faster Time optiolla reittiä. Sitten laitetaan noita Via Pointteja sinne niin kauan että reitti kulkee toivottuja teitä pitkin.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
KTM 690 Enduro R
Nyt alkoi lyyli kirjoittaa, kun hoksasin lopulta tuon insert-ikonin logiikankin. Sain piirrettyä reitin siihen malliin mitä se on Tyressä. Kiitoksia jeesistä!
Mistä sais vielä Basecampin kartan ihan täysin lintuperspektiiviin, koska vaikka se on 2D:nä, niin silti vaikuttaa olevan jonkinlaista 3D-efektiä mukana. Eli haluan kuvakulman täysin ylhäältä alas enkä niin, että pohjoiseen päin kapenee. Vai näenkö vaan harjoja
Suzuki DL1000 V-Strom 2015
ex. Suzuki GSF 1250A 2007
ex. Suzuki GSF 650SA 2007
Absit iniuria verbis, te absolvo....no eikä
KTM Super Adventure 1290 -2015
Exät FJR-2009, FJR-2004, Honda VF1100C-1984, Suzuki DR650
Itsekään en ole Basecampin toimintaan vielä kunnolla perehtynyt, mutta moniin sen toimintaan liittyviin asioihin voi vaikuttaa. Valitsemalla Basecamp - asetukset, niin sieltä eri kuvakkeiden takaa voi säätää ohjelman toimintaa. Mm. levyn välimuistin kokoa voi kasvattaa (lisäasetukset) toiminnan nopeuttamiseksi, reititys-kuvakkeen takaa löytyy mm. jo edellä mainitut vältettävät tietyypit ja voi valita lasketaanko reitti lyhimmän ajan vai matkan mukaan. Siirrä-kuvakkeen takaa löytyy myös valinta, jossa voi yksinkertaistaa jälkiä poistamalla kauttakulkupisteitä....
Eli moniin tässä ketjussa esitettyihin ongelmiin vastaus saattaa löytyä tuolta asetuksista!
FJR -04 -> FJR -13
A-AL-B-BIH-CH-CZ-D-DK-EST-F-FIN-FL-GB-H-HR-I-IRL-L-LT-LV-MC-MK-MNE-N-NL-PL-RKS-RSM-S-SK-SRB-T-UA-VN
En tiedä mikä on muiden Zumojen waypoints-rajoitus, mutta 350LM:ssä se on 29 per reitti, joka rajaa tehokkaasti pois Tyren vähänkään pitemmillä ja tarkemmin suunnitelluilla reiteillä. Ilmeisesti Basecamp on ainoa, joka osaa noita VIAPOINTS:seja tehdä!? Onko Viapointseilla joku enimmäismäärä? Mikä on waypointsin ja viapointsin käytännön ero? Onko se, että waypointsit on pakollisia (=tee U-käännös, jos menet ohi) ja viapointsit ei. Eli siis viapointsit ois kivempia siinä mielessä. Olenko oikeassa?
Suzuki DL1000 V-Strom 2015
ex. Suzuki GSF 1250A 2007
ex. Suzuki GSF 650SA 2007
Waypointti rajoite on yleensä aika pieni per reitti, voita via pointteja voikin sitten olla esim. 1000 per reitti.
Itse käytän waypointteja ainoastaan kun on tarve
- aloittaa ja lopettaa reitti
- merkata jokin tärkeä paikka jonka ohi ei ole syytä mennä, esim. kahvila/hotelli tms.
ja muuten aina via pointteja. Noiden ohittaminen onnistuu helpommin, ainakin Zumo 660:nen luovuttaa sovinnolla kun löytää lyhemmän reitin seuraavaan via pointtiin tai löytää itsensä takaisin alkuperäiselle reitille ohitetun via pointin jälkeen.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
KTM 690 Enduro R
Suzuki DL1000 V-Strom 2015
ex. Suzuki GSF 1250A 2007
ex. Suzuki GSF 650SA 2007
Se taas riippuu käytettävästä kartasta. Jos et hiekkatielle halua mennä niin pidä se täppä päällä, enemmän ongelmia reititykseen aiheuttaa ne muut vältettävät option.
Tai sitten vaihda gessuun niin ei ole väliä minne reitittää
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
KTM 690 Enduro R
Jos karttaversio on sama molemmissa laitteissa, niin menee BC:llä piirrettyä reittiä. Samat asetukset kannattaa kuitenkin olla molemmissa, koska jos navi syystä tai toisesta (esim. jos poikkeat reitiltä tai karttaversio on eri kuin BC:ssä) joutuu laskemaa reitin uudelleen, se käyttää siinä omia asetuksiaan.
Päällystämättömät tiet selviää parhaiten gt-kartasta tai google streetviewillä, navien kartta-aineistossa noissa on aika paljon virheitä ja vanhaa tietoa.
Kuten todettu, pidä mahdollisimman paljon täpät poissa päältä kummastakin ja käytä tuota fastest route optiota + riittävästi via pointteja niin ajaudut aina haluamallesi tielle.
Sitten jos vain haluat mennä 500km paikasta A paikkaan B ilman mitään erityistä tie valintaa niin silloin käytä noita tie rajoitteita. Ja tämähän on yleensä tilanne vain kun navista teet reittiä.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
KTM 690 Enduro R
Tuotako riisor meinasit? Edelleen näyttää reitin lintujenteitä, ainakin parvekkeella kokeiltuna. Outoa, en muista että olisi viimekesänä tehnyt samaa.*Pois reitiltä,uudelleenlaskenta* tästä "kehotteet"
*Kiertoteiden lisätiedot* tähän pukki