Jossain mainittiin tuosta hudista toisen sovelluksen yhteydessä, että ongelmia siinä että tuulilasissa useampi kalvo ja tulee kaksoiskuvia. Pitää varmaan testata jollain ennen kuin maksaa siitä ominaisuudesta.
KTM 990 SMT
ex. Hayabusa
ex. 1250FA
Tomtomin iOS versiossa on ymmärtääkseni mahdollista valita mutkainen reitti kuten Rider malleissa, android-versiosta en tiedä.
Joskus vuosi, puolitoista sitten kokeilin jotain epämääräistä versiota Tomtomin android navista ja se oli erillislaitteen ohjelmistoon verrattuna aika kökkö.
ex-Monster M750, nyt pyörätön
No niinpäs onkin mutkatie optio iosille. Androidille ei näyttäisi ainakaan netistä löytyneen sovelluksen ohjeen mukaan löytyvän. Täytyy varmaan vaihtaa selkäpanssarin tilalle ipad että saa mahtumaan mukaan
On varmasti kökömpiä kuin erillislaitteet, maksaa vaan moottoripyörään sopivat mallit useamman satasen ja sovelluksen saa jo parilla kympillä. Käyttöä kun ei ole kovin paljon ja google maps todella huono. Kaipaisin välimallin ratkaisua, josta saisi hyvät ääniopasteet kypärään ja siihen tuntuu sopivan mallikkaasti.
KTM 990 SMT
ex. Hayabusa
ex. 1250FA
Itse vedellyt puhelimen vakiolla (google maps) sekä navfreellä. Nythän androideille tulee Nokian here kartat, joiden pitäisi toimia hyvin myös navigoinnissa...
http://m.taskumuro.com/?q=/nokian-he...id-puhelimille
-Suzuki Bandit 1250s-
(ex Kawasaki ZR7)
Täällä hieman lisää mitä Nokian hereltä tulevaisuudessa odotettavissa:
http://360.here.com/
Heren versio Samsung laitteelle vielä Beta versiona.
Kiinteistä autonvalmistajien navigointijärjestelmistä jopa 80% perustuvat nokia heren systeemeihin.
... remember the times, when sex was safe and bikes were dangerous?
Huomasin sygicin navissa sellaisen ongelman, että tien numero täytyy laittaa eri kenttään kuin tien nimi. Jos tie sattuu olemaan pitkä ja olemaan kahden kunnan alueella, on tiedettävä kummanko kunnan puolella numero on. Jos laittaa väärän kunnan puolella olevan numeron ei tunnista ja pitää hakea uudelleen. Joitakin tien numeroita en löytänyt kummankaan alueen puolelta. Onkohan Tomtomissa sama systeemi?
Täytyy tuota here appia kokeilla, kun on samsungin puhelin.
Edit. Alustavan testin perusteella Here apissa ei voi tehdä reittejä
KTM 990 SMT
ex. Hayabusa
ex. 1250FA
Here appia testattu ja löytää kohteet todella helposti. Ongelma on vaan se että ääniopasteet tulee liian myöhään ja ehtii ajaa risteyksen ohi. Google maps taas sekoilee muuten ja jättää välillä ääniopasteet muuten väliin. Sygic taas hoitaa ääniopasteet todella tarkasti mutta erittäin vaikea hakea osoitetta kadun numeron mukaan. Joskos näitä sais yhdistettyä. Harmi ettei tuosta Tomtomista ole kokeiluversiota. Ei viitsisi maksaa 50 euroa, jos sekin on susi.
KTM 990 SMT
ex. Hayabusa
ex. 1250FA
Juu kyllä on mutkatiet mukana ios-versiossa, enkä tätä pidä yhtään kökömpänä kuin esim. Rideria, joka oli ennen käytössä. Ainoastaan reittipisteiden määrä on tässä rajoitetumpi, tästä miinusta. No, viidellä välietapilla kyllä pärjää. Nopeampi tämä ios-softa on kuin Rider, niin reitinlaskennassa kuin fixin löytämisessä.
Moto Guzzi Breva V850
Vespa GTS 250ie
Eri kenttään. Kaupungin jälkeen kysytään katua, sen jälkeen vaihtoehtoisesti joko talonumeroa tai risteystä.
Jos ei tiedä missä kaupungissa kohde sijaitsee, lienee helpointa valita "osoita kohde kartalta" -toiminto.
Viimeksi muokannut: Sami@Vespa; 13.10.2014 klo 21:41.
Moto Guzzi Breva V850
Vespa GTS 250ie
Ok, kiitoksia. Sen ominaisuuden kun vielä saisi Tomtomiin tai Sygiciin, niin ostaisin kyllä heti. Todella kätevä heittää tuossa Heressä tai Google mapissa kadunnimi ja numero ja painaa enter. Täytyy varmaan mennä vielä kahdella softalla.
KTM 990 SMT
ex. Hayabusa
ex. 1250FA
Minä olen noilla IOS TomTomeilla suunnittelut jo vuosia.
Aivan navigoinnin huippua. Aina ajantasalla, ja päivitys ei enää voi vaivattomammaksi tulla.
Hyvä puheopastus, lisänä kaistaopastus.
Erinomainen kohdelöytyvyys. Hakee Facebook, Foursquare, tai TomTom kohteita.
Ja kyllä aikamoisiin retkiin on riittänyt välietapit.
Olen Euroopan kohteisiin tavannut tehdä reittipisteet jo valmiiksi kotona suosikkeihin. IPadin näytöltä on hyvä rauhassa katsella reitille sattuvia ruokapaikkoja jne.
Eikä oikeastaan kohtuuttoman kalliskaan, kun taloudessa useita IOS-laitteita, ja kaikkiin saa asennettua samalla hintaa.
Olen päätynyt pikkuhiljaa ostamaan niitä kolme versiota. Europe-versiota käytän iPadillä, Nordic-versiota talon pienimuistisimmissa iPhone4s:issä, ja Kreikka piti ostaa Kreikan matkailua varten erikseen.
BMW K12RS-00 ext: Susuki GSX600F-88, Honda NS125R-88, Yamaha RD125LC-84, Honda Z50J-85
Miksi ihmeessä olet kolme versiota ostanut? Eikö Tomtomissa voi europe-versiossa valita mitkä kartat lataa esim. 4s:ään?
"Tyhmyys ihmisen tyhmentää" -FG
Niin, tuo on Tomtomin IOS-sovellusten heikko lenkki. Olija se melkoinen pettymys ensimmäistä Kreikan matkaa suunnitellessa huomasin, että Euroopan kartasto ei pitänytkään sisällään Kreikkaa. Ja ei voi valita niin että esimerkiksi Euroopan kartastossa jättäisi osaan maista pois.
Minusta nuo eivät ole kuitenkaan kovin kalliita olleet ostaa ottaen huomioon, että meidän taloudessa on useita käyttäjiä joiden yhdeksässä IOS laitteissa kaikki appsit toimivat samalla rahalla.
Asia on tietysti aivan eri, jos vain yksi laite ja käyttäjä, silloin ei kolmea Appsia voi mitenkään järjellä perustella.
Viimeksi muokannut: sarkka; 14.10.2014 klo 20:56.
BMW K12RS-00 ext: Susuki GSX600F-88, Honda NS125R-88, Yamaha RD125LC-84, Honda Z50J-85
TomTom Android-versiossa taasen Kreikka on mukana
Life may begin at 30, but it doesn't get real interesting until after 50.
Tuleehan se vielä paljon halvemmaksi kuin edullisinkin moottoripyöränavi ja kännykkä kulkee aina mukana. Ehkä tuon katujen numeroiden laittamiseen eri kenttään täytyy vaan totutella ja ostaa joko Sygicin tai Tomtomin appi. Ilmeisesti tuo lisenssi ei kulje storen tilin mukana vaan täytyy ostaa aina uudelle puhelimelle uudestaan?
KTM 990 SMT
ex. Hayabusa
ex. 1250FA
Ei tarvi ostaa uudestaan, kerta riittää...
Life may begin at 30, but it doesn't get real interesting until after 50.
Hyvät ominaisuudet voitti huonot, täytyy ostaa pois...
KTM 990 SMT
ex. Hayabusa
ex. 1250FA
Itsellä droidiluurissa käytössä OsmAnd joka on ainakin tutustumisen arvoinen, todella monipuolinen ja lähes kaikkea voi säätää, tosin tästä johtuen sitä ei kovin helppokäyttöiseksi voi kehua. Hinta/laatu myös kohdallaan (ilmainen / 6,99 plus-versiosta). Karttoina OpenStreetMap jotka yleensä päivittyvät parin viikon välein. Reitit teen yleensä OSRM-sivustolla josta ne saa suoraan .gpx tiedostoon jonka voi siirtää sellaisenaan navi-softaan.
Itte oon käyttäny Samsung 4S Activessa Navigator ohjelmaa ilman nettiä ja ostettuja karttoja 19.90e...nyt on menty 8600km ympäri eurooppaa mopokisojen perässä...erittäin tyytyväinen olen ollu. Mielestäni erittäin hyvä hinta/laatusuhde navikaattoriksi.
AHDIN TAKAA TAHDIN!!
Tuli ostettua tuo Sygicin versio ja hienosti toimii nyt kun on oppinut käyttämään. Kun poistaa käytä valtateitä ruksin ja laittaa lyhin reitti raksin löytyy aika kivoja kinttupolkuja ja metsäteitä Autoillessa tuo HUD ominaisuuskin toimii hienosti ja ei ollut mitään kaksoiskuvia. Toimii näin syksyn harmailla päiväsaikaankin.
KTM 990 SMT
ex. Hayabusa
ex. 1250FA
Nyt Androidillekin saatavilla Nokian hienosti toimiva HERE navigointi sovellus jolla onnistuu navigointi myös offline -tilassa
http://mobiili.fi/2014/10/21/nokia-l...n-puhelimeesi/
---------------------------------------------
Kawasaki z1000sx 2012
ex Suzuki GSF 1250 S Bandit 2009
ex Kawasaki er6-n 2006
ex Helkama Raisu 1983
---------------------------------------------
Omilla reissuillani ympäri Eurooppaa lähinnä Aurinkoa käytän kompassina, mutta isompien kaupunkien läpi / läheisyydessä ajaessa on hyvä olla jonkin sortin Navigaattori ettei täysin eksy.
Windows Phone 8 (Lumia 920) ja Here Mapsit tuli viime kesänä testattua suurimmassa osassa Euroopan maita ja aina kohde löytyi. Miinuksena mainittakoon että luuri kuumenee ja täys akku noin max 45min kestää tuota rallia. Here Mapsit on ilmainen Lumialle ainakin, kaikki maailman maat mihin vain karttaa piirretty ja kartat saa ladattua WiFi yhteydellä Offline tilaan. 6.15Gb vie Euroopan kartat muistia puhelimesta.
Tämä nyt vertailuna Android ja iOS laitteiden sekaan.
latasin tuon HERE ohjelman puhelimeen....luki että lataus suoritettu mut en löydä ohjelmaa mistään.pitäiskö puhelimeen tulla joku kuvake siitä vai miten tuo toimii?
oon todella aasi näiden älypuhelinten kans...
Honda Varadero -01
ex:Suzuki GSX 600F -98
ex:Yamaha TZR 125 -91
Ensinnäkin tarvitsee sallia softien asentaminen muualta kuin play kaupasta.
Se onnistuu raksi ruutuun Asetukset > Suojaus/Turvallisuus > Tuntemattomat lähteet
Sen jälkeen lataat sovelluksen ja notifikaatioihin jää näkymään lataus suoritettu, klikkaat sitä niin se asentuu puhelimeen. Ja homma valmis.
Senkin jälkeen sen löytää ainakin Samsungin puhelimesta löytyvillä Omat Tiedostot (kaikki tiedostot>Device Storage>Download) tai Lataukset sovelluksella.
Lopuksi kannattaa ottaa tuo tuntemattomat lähteet pois käytöstä.
KTM 690SM
Moro
Onko tähän androidilla navigointiin tullut suurta viisautta talven aikana? Käytän Galaxy S4 activea kotimaassa navigointiin ja tähän mennessä olen tehnyt reittejä tietokoneella google mapsissa, lähettänyt ne sähköpostiin ja avannut puhelimella. Välillä reitti toimii, välillä ei, kun puhelimen google maps ehdottaa suoraa reittiä lähtö- ja päätepisteen välillä vaikka siinä olis niitä reittipisteitä kuinka monta välissä. Tai toinen ongelma sen kanssa on, että reitti tulee täydellisenä puhelimeen mutta maps näyttää vain että tässä reitti on kartalla mutta sitä ei pääse "navigoimaan" eli se opastus ei ala.
Mikä olisi hyvä ja helppokäyttöinen, ilmainen tai maksullinen, androidin navigointiohjelma johon olisi helppo tehdä etukäteen mutkatiereitit, mielellään tietokoneen google mapsillä? Ei siis pelkästään suorin reitti kahden pisteen välillä, siihen tuo google mapsikin soveltuu.
Latasin viime kesänä ilmaisen locus-navigaattorin mutta sen käyttöliittymä oli kyllä ihan helvetistä.
Aprilia Tuono V4R aprc, ex. FZ2-N, FZ1-N
Tämän aiheen tiimoilla on tullut päänahkaa raaputeltua. Itse olen nyt viime aikoina käyttänyt seuraavaa metodia (S4:n kanssa).
1. ATK:ta käyttäen googlemapsilla reitti valmiiksi vetämällä viiva toivottuja teitä pitkin.
2. Muodostunut URL copy&pastella johonkin GPX konvertteriin (esim http://www.gpsvisualizer.com/convert...ert_format=gpx)
3. Muodostuneen .gpx tiedoston siirto puhelimen OsmAnd nimiseen karttasoftaan.
4. Laita OsmAnd kuljettamaan importattua reittiä pitkin
OsmAnd on itsessään välillä hieman pöllö kun tarjoaa niitä "käännös sinne taikka tänne" -ohjeistuksia turhan tiheään, vaikkei mitään risteystä tulisikaan, vaan ihan normaali mutka kyseisellä tiellä.
Tämä siis toiminut ok. Helpompia/parempia softia ja menetelmiä otetaan kuitenkin vastaan.
S
Helppo muuttaa reittiä matkan päällä ja muutenkin aika näppärä käsitellä. Ei aina löydä perille ja joskus sekoilee ihan omiaan. Voi suunnitella suoraan kartalle osoittamalla. Vähän pitää olla tervettä epäilemisvikaa, jotta ei hermostu tähän ohjelmaan, mutta kyllä tässä ohjelmassa yritystä löytyy.
Kerrankin osoitin Öresundin sillan kautta reittiä ja sitten aloin ihmetellä lähempänä, että mitähän tämä taas sekoilee. Olinkin pienessä mittakaavassa tökännyt vastaantulevalle kaistalle sillalla ja olisi mielellään ohjannut minut takaisin sillalle, kun olin juurikin päässyt maksamasta. Olis tullut 3x maksut, jos olisin seurannut sokeana ohjetta.
Joskus on sitten sekoillut korkeiden talojen välissä niin, että löytää itsensä väärältä kadulta. Ehkä vika GPS-vastaanottimen tarkkudestakin, mutta pelkällä korvakuulolla mentäessä, ei kannata ihan kaikkeen luottaa. Kannattaa yrittä järjestää niin, että näkee myös kartan.