Toinen vuotaa ja vaihtaa pitäisi. Ohjeita olen netistä etsinyt mutta ei ole silmiin sattunut eikä varsinkaan huoltomanuaalia, sellaista joka myös aukeaisi pdfäksi ole löytynytSen verran tietoa asiasta jossain blogissa oli etten ryhdy hommaan ennen ohjetta vaika kokemusta RD 125 teleskoopeista 25 vuoden takaa onkin ja sitä ennen solifieteriinkin muistaakseni ne vaihdoin.
Tietäiskö joku vaikka ämerikänkin kielistä blogia jossa olisi asiaa valotettu? Tai sitten linkkiä huoltomanuaaliin.. Noista mitä tuolla varsinaisessa manuaali ketjussa listattu, ei ole valitettavasti apuja.. (imuroitavissa oleva .pdf tarvii salasanan)
Asiaa sivuten: ei voi meikäläinen ymmärtää miksei valmistajat jaa noita huoltomanuaaleja peedeeäffinä näihin jo museovehkeisiin![]()
Kokeileppas hakuun sanoja "stefojen vaihto" ja haet joko koko foorumin tai pelkästään honda talkin alueelta. Löytyy sellaiset yksinkertaset ohjeet tuohon. Tuo ei kuitenkaan ole mikään kovin vaativa toimenpide loppujen lopuksi. Tai sitten kattelet josko löytyisi stormilta korjausopasta tuohon.
Hep.
Laita sp osoite yv:nä niin pistän aapisen pdf version paluupostissa.Hyvät on kuvat etuputkista ja stefojen vaihto molempiin hyvinkin vaivaton n.tunnin rojekti.
Tiedosto n.10,5M
Jos et vielä saanut manuaalia, niin tuolla on:
http://www.members.iinet.net.au/~cbr...ice_Manual.pdf
Liian pieni allekirjoitus poistettu.