Sivu: 1 / 3:sta 123 ViimeinenViimeinen
Tulokset 1:stä 30:een 63:sta
  1. #1
    tässä käydään kiivasta keskustelua nuorimmaisen kanssa toki reilusti. eli asiaan tytär haluaisi uuden mopon ja toki sen sille hommaan mutta ehdottelin myös tyttärelle että ajaisi mp kortin ja antaisin hänelle kevarin sitten alle. eli odottelisi vähän aikaa. tytär nyt miettii ja lupasi kertoa aamulla. rakastan niin paljon tytärtäni että eihän sen mieltä voi pahoittaa ja siksi ymmärränkin että keskustellaan asioista. mites muilla?
    partanen. net

    aina ei elämä onnistu eka kerralla.

    Mersedes ja Volvo tekniikka hallussa

    Moottori pyörien katteiden maalaukset ja korjaukset ammatti taidolla.
  2. #2
    Saman keskustelu käytiin meillä 3 vuotta sitten kun pojista vanhempi oli tulossa mopoikään. Esitin vähän samanlaista vaihtoehtoa, että jos voi jättää mopon väliin, niin kevarin ei sitten tarvitsisi olla aivan se hinnat-alkaen malli.

    Hetken harkinnan jälkeen tuli yksimielinen päätös, että "ei sillä mopolla juuri sen kauemmas pääse kuin pyörälläkään." Mopollakin on kiva päristää, mutta kevari siirtää rajoja oikeasti kauemmas.

    Huomasithan muuten itse, että lasten kuskaaminen harrastuksiin on myös vanhempien kontrollipiste? Itse ajava noudattaa myös omia aikataulujaan ja reittejään, vanhempien kyydissä matkustava palaa kotiin silloin kun noudetaan.

    Tälle keväälle on taas luvassa lisää auto- ja mopokoulua, joten nuorimmainen piti viime syksynä hyvin tarkan huolen siitä, että kun aamut alkoivat olla jäisiä, niin Varadero siirtyi vasta huollettuna, oikein huolellisesti pestynä ja vahattuna lämpimään varastoon ennen kuin iso veli mällää sen koulumatkalla mustalla jäällä. Onhan se kivempi lähteä liikkeelle naarmuttomalla pyörällä vaikkei enää uusi olekaan.

    Jos muuten oikeasti rakastat sitä tyttöä, niin päädyttepä kumpaan tahansa, osallistut myös ajoharjoitteluun yhdessä.
    CB500 -> Bandit 1200S -> BMW R1150RT -> Honda Pan European
    moposivut: www.elisanet.fi/hannu.hietalahti
  3. #3
    Itsellä kävi aikoinaan niin että luvattiin uusi mopo kun 15-vee tulee mittariin, eikä piikkistä sitten ollenkaan. Kävi kuitenkin niin että 13 ikäisestä ajelin sitten ikivanhalla peeveellä ja iän karttuessa ostin niitä sitten omalla rahalla parempia.. *
    Piikki-iän lähestyessä menin autokouluun korttia kurnuumaan ja ennen autokorttia rahaa oli hakattu kevareihin enemmän kuin tarpeeksi..2 pyörää oli parhaimmillaan. DT ja RGF...

    Eli, osta tytölle molemmat ja uusia, pääset halvemmalla *
    Hornet 600cc.

    Jos Harley-Davidson tekisi lentokoneita, lentäisitkö?

    M: Street-Rod/V-Rod speciaali kuitulokari taakse.
  4. #4
    Paljos on tyttärellä ikää? 15?
    Itse tuossa iässä olin aika tohelo (olen vieläkin) ja yksi kesä mopon selässä korttelirallia ajaen toi aika hyvin tuntumaa liikenteeseen.

    Kevarissa alkaa olemaan jo tehoja, toisaalta taas ajokorttiinkin vaaditaan paljon enemmän.

    Jos taas meinaat jotain motorismia ujuttaa tyttären ajatusmaailmaan niin tämä taitaa onnistua helpommin jättämällä mopovaihe väliin. Nimittäin jos huomaakin että mopo riittää liikuttamaan paikasta A paikkaan B niin se voi pahimmillaan johtaa kotiloon siirymiseen 18v iässä ja kevarin yli hyppäämiseen. *
    Suzuki GSX750
  5. #5
    Meillä tyttärelle riitti mopo, koska sillä ei riittänyt intoa opetella vaihteiden käyttöä.
  6. #6
    Tytär ajoi kans yllättäen mopokortin. No keskusteltiin mopoista ja näin silmissäni vaaleanpunaisen skootterin mutta mitä vielä sen pitää olla enduro motorenkailla ja arrowin putkella. * Huomaa että neiti on kasvanut kolmen veljen ja mp :tä harrastavan iskän kanssa. *
    Mikäs siinä huhtikuussa mopokauppaan ja jatkossa tytär pääsee omin neuvoin harkkoihin ym.. *
    Toki pelottaa mut teen niinkuin pojan kanssa että ennen yksin liikenteeseen lähtöä ajoharjoitteluita suljetulla alueella ja peräkkäinajoa ympäristössä että ymmärtäisi oman paikkansa liikenteessä...



    BMW R1200RT
    Hyvät kaupat tehdään ostaessa ei myydessä.
  7. #7
    Lainaa (mallu @ Tammi. 11 2009,01:50) kirjoitti
    Paljos on tyttärellä ikää? 15?
    Itse tuossa iässä olin aika tohelo (olen vieläkin) ja yksi kesä mopon selässä korttelirallia ajaen toi aika hyvin tuntumaa liikenteeseen.

    Kevarissa alkaa olemaan jo tehoja, toisaalta taas ajokorttiinkin vaaditaan paljon enemmän.

    Jos taas meinaat jotain motorismia ujuttaa tyttären ajatusmaailmaan niin tämä taitaa onnistua helpommin jättämällä mopovaihe väliin. Nimittäin jos huomaakin että mopo riittää liikuttamaan paikasta A paikkaan B niin se voi pahimmillaan johtaa kotiloon siirymiseen 18v iässä ja kevarin yli hyppäämiseen.
    tytär täyttää nyt sen 16 vuotta. mopokortin se jo ajoikin. onhan se autettava ja harjoiteltava näissä asioissa tytärtä. tosin on tytär makuun päässyt kun on ollut mun kyydissä vähän isommallakin pyörällä ja kovin tykkää reissata. pyöräkin olisi jo tallissa eli tuo alla kirjoituksessa oleva kikotin. tässä nyt vaan täytyy keskustella tyttären kanssa mitä haluaa eiköhän se siitä lähde.
    partanen. net

    aina ei elämä onnistu eka kerralla.

    Mersedes ja Volvo tekniikka hallussa

    Moottori pyörien katteiden maalaukset ja korjaukset ammatti taidolla.
  8. #8
    Lainaa (kepa09 @ Tammi. 11 2009,00:55) kirjoitti
    eihän sen mieltä voi pahoittaa
    Höpö höpö. Kyllä muksujen tulee oppia sietämään pettymyksiä. Tai no, itse en ainakaan haluaisi katsoa omaa lasta, joka ei tajua elämän realiteettejä (rahat kun ei kaikkeen riitä, niin valintoja täytyy tehdä ja kaikkea haluamaansa ei voi saada, joskus elämässä tulee pettymyksiä).

    Mihkäs nyt sitten päädyttiin? Tuleeko mopo vai tajusiko tyttö oman parhaansa (ei se mopo kuitenkaan hetken päästä enää riitä, vaan kevari pitää saada alle) * ?
    you say i'm a bitch like it's a bad thing..!?
  9. #9
    Lainaa (lunastar @ Tammi. 11 2009,10:34) kirjoitti
    Lainaa (kepa09 @ Tammi. 11 2009,00:55) kirjoitti
    eihän sen mieltä voi pahoittaa
    Höpö höpö. Kyllä muksujen tulee oppia sietämään pettymyksiä. Tai no, itse en ainakaan haluaisi katsoa omaa lasta, joka ei tajua elämän realiteettejä (rahat kun ei kaikkeen riitä, niin valintoja täytyy tehdä ja kaikkea haluamaansa ei voi saada, joskus elämässä tulee pettymyksiä).

    Mihkäs nyt sitten päädyttiin? Tuleeko mopo vai tajusiko tyttö oman parhaansa (ei se mopo kuitenkaan hetken päästä enää riitä, vaan kevari pitää saada alle) ?
    oot kyllä oikeassa lunastar. viisaasti kirjoitit. mutta kyllä ne asiat on käyty jo läpi että on siinä mielessä viisas tytär. niin ja se hankinta se varmaan selviää tämän päivän aikana kun tytär heräilee
    partanen. net

    aina ei elämä onnistu eka kerralla.

    Mersedes ja Volvo tekniikka hallussa

    Moottori pyörien katteiden maalaukset ja korjaukset ammatti taidolla.
  10. #10
    Pojalla on ollut Derbi Senda alla siitä, kun täytti 15v ja on todellakin tykännyt. Ajotaitokin on kehittynyt... Ostin nyt hänelle Derbi-SM kevarin. Korttia pääsee ajamaan keväällä. Ensi kesänä saa liikkua sillä.
    ex-Yamaha XV 750 Virago 1994
    ex-GSX-F 600 K6
    ex-GSX-R 1300 Hayabusa K7
    ex-GSX-R 1000 K8
    Honda CBR1000RR Fireblade ABS 2013 ja kaveri
    Triumph Speed Triple 955i 2002
  11. #11
    asia tuli harvinaisen selkeäksi kun juuri keskustelin tyttären kanssa. ei halua kevaria missään muodossa vaan mopo on saatava. pistänkin tuonne myynti osioon tämän kevarin niin saa tarjota mopoa vaihossa.
    partanen. net

    aina ei elämä onnistu eka kerralla.

    Mersedes ja Volvo tekniikka hallussa

    Moottori pyörien katteiden maalaukset ja korjaukset ammatti taidolla.
  12. #12
    Kerrohan sitten, kuinka kauan menee, kunnes tyttö alkaa vinkumaan sitä kevaria Nooh, ainakaan ei pitäis mopolla (ellet sitä tytölle ala virittelemään) niin kovaa kuin kevarilla...
    you say i'm a bitch like it's a bad thing..!?
  13. #13
    Lainaa (lunastar @ Tammi. 11 2009,12:26) kirjoitti
    Kerrohan sitten, kuinka kauan menee, kunnes tyttö alkaa vinkumaan sitä kevaria Nooh, ainakaan ei pitäis mopolla (ellet sitä tytölle ala virittelemään) niin kovaa kuin kevarilla... joo menee of topikisi t kepa.
    jotenkin tuttu tää lunastar kun vaan muistas mistä joo myynnissä on nyt. ostetaan sitten vaikka uusi ellei tää mee kaupaksi.
    partanen. net

    aina ei elämä onnistu eka kerralla.

    Mersedes ja Volvo tekniikka hallussa

    Moottori pyörien katteiden maalaukset ja korjaukset ammatti taidolla.
  14. #14
    En saanut mopoa kun joskus sitä halusin. En saanut kevaria kun joskus sitä halusin. Enkä kevarikorttia. Mopoon en korttia tarvinnut. Aikuisena sitten kun kortti-ikä isoon pyörään tuli täyteen (21 v.) ajoin kortin ja korkojen kanssa otin takaisin moottoripyörällä.

    Mut onhan se hyvä että nuorilla on kulkupelit niin pääsevät harrastuksiinsa liikkumaan itsenäisesti.
    Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
    Lady, Sexy Lady.
  15. #15
    mie ruinasin pentuna ninttendoa kun kaikilla kavereillaki oli.. no isävainaa roudas himaan muutaman laatikollisen mopon osia ja sano että leiki tolla. siinä sitte moperia kasaamaan ja toimivahan siitä tuli. piikki tuli kuvaan sitten jokunen vuosi myöhemmin.

    jotenkin tulee mieleen että sillon kun ite tuli rämmittyä kesät ja talvet mettässä ja ties missä ojanpohjilla, kelissä kuin kelissä nuilla mopoloilla ja piikkilöillä niin se opetti hallitseen nuita kapineita niin ettei ole tarvinnu myöhemmällä iällä konttailla. vähän sama kun ois joku krossiharrastus pohjalla niin kehittyy semmonen "vatupassi" tonne takaraivoon. näin siis itsellä, miten lie muilla...

    että jos vaan mopo ja piikki = mahdollista niin molempi parempi.

    Tyyli ennen tarkoitusta.
  16. #16
    Sain setä vainaan vanhan mopon kun ikä tuli täyteen.
    Piikkikortista käytiin aikamoinen vääntö jonka hävisin.
    Hommasin kaverilta vanhan Jawan jääradalle ja montuille, joten tulihan sitä treenattua rypemistäkin *
    Kun ajokortti oli taskussa niin ostin omilla rahoillani vanhan R5 Jammun jolla sitten muutama vuosi ajeltiin aina Norjassa asti.
    Elämä vei mennessään joten taukoa pääsi syntymään aika pitkälti ennenkuin oli taas mahdollista aloittaa harrastus uudelleen

    Jos vaan perhesopu ja talous antaa myöten niin mopo => piikki sekä paljon treeniä montulla
    Jawa250 -> Yamaha350R5 -> Ariel350 -> piitkä tauko...
    500GSE-94 -> GSX1100F-94 tallissa.
    DL650V-Strom-09 -> DL1000 V-Strom-14 ajossa
    Reissublogit https://motobalkan2019.blogspot.com
    lisää blogeja tarkastelemalla profiilia
  17. #17
    Ensin mopo, vasta sitten kevari. Niin se vaan menee. Ja paljon yhteistä aikaa - sitä ei enää saa jälkikäteen takaisin.

    -hh-
  18. #18
    Minä halusin polven korkuisesta asti mopoa. Kun sit ikää alkoi olla mittarissa se tarvittavat 15w nii isä otti puheeks ton kevarin. Koskaa saanu sit mopoa vaikka mieli myös teki Mopolla ajaa sen pari vuotta kunnes se ei enää riitä ja sitä haluaa sen autonkin. Kevareita saa myös skootteri mallisina, automaatti ja kaikki kevari kortti siinä mielessä käytännöllinen että enemmän on tota tuntemusta liikenteestä, ja mikä parasta, kovempaa pääsee kuin mopolla. Kyllähän sitä saa mopoa viritettyy mutta se moottori ei kestä sitä rääkkiä!!! Kokemusta ainakin mun serkulla joka viritteli ja oikeestaan aika lahjakkaasti! kyllähän se sillä pääsi mutta osat kului todella nopsaan ja lopuksi leikkas kiinni. Oliko lie 16.5 ikää silläki eli n 1.5w ollu mopo.

    Skootteri kevari typykälle! parempi kuin mopo
    Honda VT 125cc Shadow
  19. #19
    No itelle ei oo isukkipappa ostanu mitään tiepeliä, ( 6v olin niin sain mankin!! )
    Suzuki S1:llä päästeltiin railakkaasti menemään, hyviä nuo 2tahti mopot kun ne opettaa korjaamisen taidon!? Mankin moottori kestää vaikka ydinpommin. Sitten 17vuotiaana kävelin autokauppaan ja ostin auton. Moottoripyöräkortin ajoin vasta 19vuotiaana. Nyt onkin jo iso-a taskussa, marraskuun lopulla tuli se 2vuotta täyteen.

    Hyvin se kolme vuotta menee mopollakin! Mutta jos tyttös meinaa moottoripyörällä joskus ajaa niin ehdottomasti kevari kouluun!

    Autokortista saa sitten alennusta ja moottoripyörä kortti päivittyy ihan itekseen!

    Yamaha R6 -04

    Yrc.fi

    "Nollasta sataan alle viiden, se on nopeaa, nopeaa." -Kuustonen-
  20. #20
    Lainaa (Reino6 @ Tammi. 14 2009,21:03) kirjoitti
    Autokortista saa sitten alennusta ja moottoripyörä kortti päivittyy ihan itekseen! *
    TUOTA plussaa ei tietenkään muistettu sanoa mutta tottahan tuokin TARVITAAN ENEMMÄN NAISMOTORISTEJA!!!!!!
    Honda VT 125cc Shadow
  21. #21
    Jumalauta eikö niitä mopoja ole jo kuin kärpäsiä paskan ympärillä joten älkää ostako niitä muksuillenne *

    Ostakaa mieluummin kevareita...
    The Real Thing ?
  22. #22
    mulla on lapset vielä pieniä, vanhin 9 ja siitä kolme nuorempia, ensin ostettiin 50cc crossi ja nyt menossa 70cc siinähän se menee kohnottaessa, mutta kyllä sitten kun ikä piisaa näillä kullannupuilla saavat alkaa mopoilla tieliikenteessä ajamisen, jos tulis vähän paremmin pelisilmää autojen joukossa poukkoiluun
    - Jännittää sanoi mummo kun kahvimerkkiä vaihtoi-
    - Honda CBR XX -99
  23. #23
    Kyllä sitä itsekin aikoinaan olis niin kovasti halunnut mopon tai kevarin, mutta eipä isä antanut lupaa, kun olis ollut niin vaarallista. Mopoilijat kun ei hänen mielestään osanneet liikennesääntöjä, ei sitten tullut mieleen, että olisi itse voinut ne liikennesäännöt opettaa mulle. Kun täytin 18, osti mulle auton, kun ne ovat turvallisempia kuin moottoripyörät. Siitä voikin olla montaa mieltä, miten turvallinen 1970-luvun C Kadett oli ilman niskatukia ja kunnon turvavöitä.

    Aloittajan aiheesta sen verran, että parempi sekin, että tyttö ajaa edes mopolla, helpompi siitä on siirtyä sitten joskus moottoripyörään, jos sellainen alkaa kiinnostaa. Oliskohan kaveripiirin mielipiteillä ollut asiaan vaikutusta, se kun on vieläkin aika harvinaista, että 16-18 vuotiaat tytöt ajaa kevaria, että asiasta saatettaisiin jopa kiusata.
    Sinisiä kirjaimia --> Harmaita kirjaimia
    Honda CBR600RR -08 --> Honda CRF250L -13
  24. #24
    Lainaa (^^Anzku @ Tammi. 14 2009,17:44) kirjoitti
    Kevareita saa myös skootteri mallisina, automaatti ja kaikki *
    --
    Skootteri kevari typykälle! parempi kuin mopo *
    Lainaa (^^Anzku @ Tammi. 14 2009,21:07) kirjoitti
    TARVITAAN ENEMMÄN NAISMOTORISTEJA!!!!!! *
    Siis hetkinen. Tytsylle tarjoat automaattivaihteilla olevaa skootteria ja hetken päästä kuitenkin toivoisit lisää naismotoristeja... Pientä ristiriitaa kenties taas?? Kyl ite ny mieluummin vaihteellista peliä tarjoaisin, jos yhtään tuntumaa siitä, että kaksipyöräiset saattaisi myöhemminkin herättää kiinnostusta...



    you say i'm a bitch like it's a bad thing..!?
  25. #25
    Lainaa (harmaahukka @ Tammi. 12 2009,12:02) kirjoitti
    Ensin mopo, vasta sitten kevari. Niin se vaan menee. Ja paljon yhteistä aikaa - sitä ei enää saa jälkikäteen takaisin.

    -hh-
    Nain se on. Lukenut joskus jostain etta kannattaa aloittaa mahdollisimman isolla laitteella. Se ei ole niin.
    The point is not to die for your country but to make the other bugger die for his...
  26. #26
    Meillä tytär on ajellu viimekesän skootterilla, jonka sai vaariltaan rippilahjaksi. Nyt tuntuu kiinnostus olevan sellaiseen kyykyltä näyttävään katettuun mopoon, jonka on jollaikin koulukaverillaan nähnyt.

    Tollanen kyykky-mopo vois olla ihan sopiva vaihtoehto 1-2 kesäksi ennen kevariin siirtymnistä. Siinä oppis hyvin vaihteet ja kytkimen, niitä kun ei skoottereissa ole.

    Koitettiin eilen netin kautta etsiä myynnissä olevia ko. kulkineita, mutta ei oikein onnistunut, kun ei tunnettu niiden tyyppimerkintäjä...

    Voisko joku vähän jeesata...???
    Don`t call me, I call you...

    VFR750, nuorekas kaks`kymppinen
  27. #27
    Mopoauto!!
    Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
    Lady, Sexy Lady.
  28. #28
    Lainaa (Fobba @ Tammi. 15 2009,10:08) kirjoitti
    Meillä tytär on ajellu viimekesän skootterilla, jonka sai vaariltaan rippilahjaksi. Nyt tuntuu kiinnostus olevan sellaiseen kyykyltä näyttävään katettuun mopoon, jonka on jollaikin koulukaverillaan nähnyt.

    Tollanen kyykky-mopo vois olla ihan sopiva vaihtoehto 1-2 kesäksi ennen kevariin siirtymnistä. Siinä oppis hyvin vaihteet ja kytkimen, niitä kun ei skoottereissa ole.

    Koitettiin eilen netin kautta etsiä myynnissä olevia ko. kulkineita, mutta ei oikein onnistunut, kun ei tunnettu niiden tyyppimerkintäjä...

    Voisko joku vähän jeesata...???
    Näyttäisi ainakin Derbiltä löytyvän kyykkymopo GPR, Yamahalta TZR ja Aprilialta RS.



    <p>Hävittäjälentelijä vuodesta 2011. Supermatoilija vuodesta 2008.</p>
  29. #29
    Lainaa (Fobba @ Tammi. 15 2009,10:08) kirjoitti
    Tollanen kyykky-mopo vois olla ihan sopiva vaihtoehto 1-2 kesäksi ennen kevariin siirtymnistä. Siinä oppis hyvin vaihteet ja kytkimen, niitä kun ei skoottereissa ole.
    Ei muuta kuin osallistumaan MP-messujen arvontaan *

    Siinä olis palkinton GPR Racing 50 Réplica Di Meglio

    Klik



    you say i'm a bitch like it's a bad thing..!?
  30.  
  31. #30
    Kiitoksia tiedoista....Onpa hienoja pelejä mopoiks, kyllähän noilla kelpais ajella...

    Tosin noi käytetytkin ovat vielä melko hinnakkaita (muutama löyty nettimotosta), kun vertaa hintoja skoottereihin tai enduroihin.
    Don`t call me, I call you...

    VFR750, nuorekas kaks`kymppinen
Sivu: 1 / 3:sta 123 ViimeinenViimeinen