heh.....täällähän uppoo jo puoli-provotkin....nyt on kesä(Jusba @ Touko. 02 2008,23:49) kirjoitti
nauretaan yhdessä![]()
Et tu, Brute
- Ducati Multistrada 1200 S Touring - 2012
Olen ennenkin sanonut ja sanon vieläkin: Fiskareita ne kytät on. Saaliin perään mennään ja sitä toivotaan myös saatavan (ja mahdollisimman isoja kaloja). Tänäänkin oli Lahdentiellä kaksi jäätelökauppiasta pysäyttämässä ja se yksi siviilipyörä tutkaamassa siinä kohtaa missä satanen vaihtuu kahdeksaankymppiin. Liikenne hiljaista ja harvaa. Tosi välkkyä, varsinkin kun kilometrin päässä on kehä III, jossa jotain valvottavaa olis ollutkin. Kiusaamista, viituilua, pullistelua jne. Vaikea on välillä kyttien tuohua katsoa pelkästään liikenneturvallisuuden kannalta. Ylemmyyden- ja vallantunne saa kyllä aikaan endorfiini ruiskeen aivoihin, mutta jos kytät on sille addikteja, niin hakekoon mielihyväntunteensa jostain muualta tai menköön hoitoon.
Ps. En saanut sakkoa.
Tosimies saa salaatista ripulin.
Birra finito propello stoppo.
Kawasaki ZZR 1400 Turbo
Sipoo 260MPH club
Eilen kääntyi juuri ennen moottoritietä risteyksestä pyöräpoliisi perään, päätti varmaan suorittaa pienen tarkastusajon kymmenkunta kilometriä perässä ajaen. Kaverin kanssa mentiin pariajoa ja ennen meitä meni muutaman pyörän revohka myös siitä risteyksestä ohi. Kaveri painoi risteyksen ohi, sitten minä ja sitten konstaapeli perään. On sitä varmaan hymyilyttänyt(minua ainakin hymyilytti), ja jossain vaiheessa sitten kyllästyi pelleilemään ja otti liittymästä oikealle. Muuta liikennettä ei siis ollut, jossain kilometrin päässä perässä tulossa ensimmäinen automobiili.
Itse olen ainakin säästynyt mielivallalta, ja onhan poliisilla oikeus valvoa lakia. Eihän siinä muuta ole kuin kysyä arvon konstaapeleiden henkilötiedot ja viedä asia eteenpäin.
Oikea keino on vain reilusti ajaa sivuun, jos tuollaisia perässäroikkujia tulee vastaan.
Ohituskaista asiaan ja varalentokenttärysiin sen verran, että oletteko huomanneet, miten kaikki kiihdyttävät ohituskaistaalueen alussa, oli ohitettavia tai ei? Se nopeusrajoitus ei muutu miksikään siinä ohituskaistan alkaessa, ja itseään saa syyttää jos tutkaan siinä ajaa.
Itelles toivoisit varmasti samaa jos turvaväli sattuu syystä tai toisesta hiemankin lyhenemään...(Villevalle @ Huhti. 30 2008,14:55) kirjoitti
Ihan yksinkertaisesta syystä; Näyttää perkeleesti paremmalta. Ja kyllä me normi henkilöautolla katottiin muutaman kymmenen metrin päästä, jotta ihan hyvin näkyy. Ottaa vaan päähän tuollaisesta pienestä nuriseminen, kun teillä liikkuu muutenkin kaikenmaailman pyörää ja autoa jotka ovat varmasti liikennekäytössä tuhannesti isommilla vioilla.. kyllähän sen ymmärrän, että tiettyjä sääntöjä on joita pitää noudattaa, mutta silti..(massma @ Touko. 03 2008,16:17) kirjoitti
---------------------------------------------------------------------------
Yamaha Vmax '85 -> Kawasaki Z750 '04 -> Suzuki GSX-R 1000 '03 -> Honda CB1000R '08 -> Suzuki GSX1300R Hayabusa '03
Hayabusa K3(For Sale) & KTM LC4 Supermoto
---------------------------------------------------------------------------
Myydään CB1000R osia:
-Alkuperäinen äänenvaimennin sekä katti.
Muuta:
-Kirkas kypärän visiiri, AGV, käy AINANKIN GP-PRO malliin!
Ei voi sanoa muutakuin että Kyynel näillä jotka vetävät tutkaan sen 150km/h ja tulevat foorumeille valittamaan kun paha poliisi vei kortin. Yhyy.
Ongelma piilee siinä että elämme yhteiskunnassa jossa yksilöllä on vapauksia ja velvollisuuksia. Nämä säännöt pitävät yhteiskuntamme koossa. Ja kun sääntöjä rikkoo (on aina oma päätös ajaa ylinopeutta) siitä seuraa laissa määritelty sanktio - mikäli jäät kiinni.
Parhaita ovat nämä poliisi on paha-kommentit. Menevät samaan kastiin Euromayday/Smash asem pitkätukkapilvenpolttajasosialistihippien kanssa. Poliisi on ihminen joka valvoo järjestystä työnään, samoin kun sinä olet kaupan kassalla tai ajat sitä maitoa-autoa. Poliisilla on tunteet ja perhe sekä myös oma elämä. Jos minä olisin poliiisin haluaisin tehdä tulosta. Totta kai kyttäisin mp-kuskeja jotka ajavat 99,95% todennäköisyydellä reipasta ylinopeutta seuraavina minuutteina.
Ongelma tässä on että tälläisille testosteronihiirilli annetaan lupa kuljettaa moisia ihmisraketteja. On se hienoa kun osaa ajaa kaarteeseen ja kiihdyttää varttimailia, mutta jalkojen välissä olevan mp on liian iso pääkopalle jos kortti on neljättä kertaa hyllyllä. Silloin hormonihiiren tulisi katsoa peiliin ja lopettaa perseily sen sijaan että räyhäävät foorumeilla pahoista poliiseista ja elämän epäoikeudenmukaisuudesta.
Kukahan tuollaisellekin pellelle olisi suostunut myymään ihan oikean moottoripyörän tai edes luovuttamaan kortin? No jaa, ehkäpä ajaa pakolla viran puolesta laitoksen fillaria - haiskahtaa(Janste @ Touko. 04 2008,16:05) kirjoitti
Hmm... vai meenkö taas pahus trolliretkuun? Jotkut turhan ovelia noissa herjoissaan.siitä jo etukäteen, jos ounastelen kerrankin ajoissa oikein
-hh-
Erittäin hyvin sanottu. Lisäksi moottoripyöräily on Suomessa aivan liian halpaa. Kalliimmat pyörät, vakuutukset ja polttoaine; niin saataisiin köyhät pois liikenteestä tumpeloimasta.(Janste @ Touko. 04 2008,16:05) kirjoitti
Ein Volk, Ein Reich, Ein Cartman
Motorismi on perseestä, kuten kaikki muukin aatteellinen toiminta.
Vain köyhillä on kiire.
Ööh, kyllä luulis kunnon rapsujen vähän hillitsevän menohaluja. Saanen huomauttaa, että ajetaan niitä ylinopeuksia henkilöautoillakin, ja niillä tulee rumempaa jälkeä.(cartman @ Touko. 04 2008,17:03) kirjoitti
http://www.youtube.com/watch?v=6CwffnygQ28 1:23(Janste @ Touko. 04 2008,16:05) kirjoitti
if i was in ww2 they'd call me spitfire
Lähetäthän ratapäiviin liittyvät kysymykset ja muutokset osoitteeseen ratavastaavat@moottoripyora.org
Joo, trolli tän täytyi olla. Mutta sanottakoon kuitenkin jos Janste oli tosissaan, että mielestäni säännöt on tehty ihmisten turvaksi. Ei valtion kassan kohentamiseksi, tai valvovan viranomaisen egotripiksi. Joten vähäiset voimavarat olisi kulloinkin kohdistettava sinne missä vaara on suurin. Aikaisin lauantai aamuna lähes tyhjä mooottoritie tuskin on vaarallisin paikka pääkäupunkiseudulla. Enkä minä täällä kyynelehdi saatuja sakkoja. (edellinen vuonna -73, 6 päiväsakkoa a 2 mk)(harmaahukka @ Touko. 04 2008,16:55) kirjoitti
Tosimies saa salaatista ripulin.
Birra finito propello stoppo.
Kawasaki ZZR 1400 Turbo
Sipoo 260MPH club
minuu hiillosti viime vuonna skoodamerkkinen siviiliporsliini auto 20 km välillä Uurainen - Saarijärvi 80 alueella metrin pääs persiestä. peilistä näkyi selvästi 2 ukkelia ja pömpeli kojelaudalla... ajoin ensin 20km tarkalleen rajoituksen mukaan, mutta päätin että homma oli oikeastikkin jo vaarallista kun eivät jättäneet rakoa niin yhtään ja käänsinpä sitten tien laitaan ja hidastin kävelyvauhtiin... ja eivät mee ohi... jouduin pysähtymään että suostuivat menemään ohi.Asenneongelma score: 10/10
Heko heko... ja jälleen älyvapaa kommentti
Voitteko uskoa, että näillä on oikein aseita laillisesti ... *huh*..
<span style='color:red'>..rock...rock...rock...rock...ro...........</span>
-"Onko maapallolla älyllistä elämää?"
-"Kyllä, mutta olen vain käymässä."
Ihmiset tälläkin foorumilla tuolle raiskaajaporukalle haluaa lisää oikeuksia. Senkö takia, että saadaan vihdoin lista täydennettyä? Murhahan sieltä vielä puuttui..(MattiR @ Touko. 04 2008,18:44) kirjoitti
Joko nyt silmät aukenee arvon kanssa foorumilaiset? Ihmisiä, vieläpä tyhmiä sellaisia (ainakain LP-joukot), nuo poliisit on. Eivät puoli-jumalia eivätkä superihmisiä, ihan vaan tavallisia sukankuluttajia.
Pahoinpitelyjä, väärennöksiä, rattijuopumuksia.. Näistä harva menee oikeuteen? Mitä v*ttua? Jos itse hakkaisin jonkun saatika väärentäisin jotain, niin melko varmasti oltaisiin oikeudessa. Muutama kuukausi sitten oli lehdessä juttua, että putkassa oli hakattu mies ja vielä videota netissä tapauksesta. Poliisit taisivat saada muutaman päiväsakon ja saavat pitää vielä virkansa? Ei ummarra.
Isot treenatut miehet hakkaavat jonkun porukalla ja ketään ei edes kunnolla syytetä siitä!? Ja näille pitäisi antaa sitten lupa oikein ammuskella ihmisiä oman harkinnan mukaan? Lycka till teille sitten vaan..
Yamaha YZF-R1 -03
Suzuki GSX-R -93
Kawasaki ZX-6R Ninja
Suzuki GSX-R 1000 K9
[QUOTE= (2jorma2 @ Touko. 04 2008,17:18)]Ikävä tuottaa pettymystä mutta viestini ei ole provo. Ehkä sananvalintani saattavat jotakuta - ketä koskettavat - provota, mutta sisällöltään olen viestin kanssa samaa mieltä. Kyllä se on miehessä vika jos neljättä kertaa joutuu polkupyörämieheksi. Itselleni meni kerrasta oppi perille, vajaata kahtasataa autolla siviilipoliisin Vectran ohi, törkeä liikenteen vaarantaminen, 38 päiväsakkoa, ajokielto, kirjalliset ja inssi uusiksi. Sitä tuli mietittyä tekosiaan kun ajelin kirpakkaana kevätaamuna pappiksella työmaalle. Sen jälkeen olinkin kahdeksan vuotta välissä ilman ylinopeussakkoja. Ja tapahtuneen jälkeen hankin mp:n ja useammankin, säilyttäen kortin lompakossa.harmaahukka,Touko. 04 2008,16:55 kirjoitti
Jostain syystä tapaan näitä peeloja joille on niin kamalan hankalaa ymmärtää että on itse syyllinen ongelmiinsa. Täytyisi osata/pystyä/kyetä katsomaan peiliin sen sijasta että osoittelee muita sormella omista teoistaan ja niiden seurauksista. Kaikki eivät tähän pysty, eivät lainkaan koko elämänsä aikana, vaan aina on vika muissa. Sääli.
Siitä olen samaa mieltä että voimavarojen ohjaamisessa olisi parannettavaa ja paljon. Tutkat koulujen ja päiväkotien nurkille ja joku järki niihin ylinopeudesta annettaviin sanktioihin. Mutta sitä sopii miettiä "big picturea". Mitä saamme vastineeksi nopeusrajoituksista, hirviaidoista, täristävistä reunaviivoista, heijastimista, talvinopeusrajoituksista, liikennevalistuksesta, vilkkujen e-hyväksyntää koskevista säädöksistä ym. Jos et nyt keksi vastausta, niin odota muutama vuosi ja yritä uudelleen. Jos et vielä silloinkaan niin olen pahoillani.
Ihan totta .. itsekin kallistun hieman sinne päin, että ihan kaikille(Rooroo @ Touko. 04 2008,19:03) kirjoitti
poliiseille ei saisi aseita sallia. Pitäisi olla luotettavaksi ja
vastuulliseksi havaittu ja pitkä työura takana ennen kuin saisi
aseen haltuunsa ja kaikenlaisista rikkeista ja sakoista sen luvan
menettäisi ihan heti ja sitten se pitäisi taas ansaita takaisin.
<span style='color:red'>..rock...rock...rock...rock...ro...........</span>
-"Onko maapallolla älyllistä elämää?"
-"Kyllä, mutta olen vain käymässä."
Mullakin on lupa voitteko uskoa.(Rooroo @ Touko. 04 2008,19:03) kirjoitti
En minä ainakaan ole lisää oikeuksia halunnut, ne on nyt ihan kohdillaan. Ihmisiä ne on siinä missä muutkin. Se, että ovatko tyhmempiä kuin esim. sinä ei varmaan voida ainakaan tämän foorumin kautta todeta.
Olisi hauska tietää minkälainen sirkus täälläkin pyörisi, jos noita isoja treenattuja miehiä ei olisi "riehumassa" tuolla. Ja ihan varmasti olisi oikein tunkua poliisiksi, jos tietäisi, että vastapuolella saattaa olla tussari ja kuulaa saattaa tulla kohti ja itte pitäs vaan ottaa vastaan...![]()
-Yamaha YZF600R Thundercat-
[QUOTE= (Janste @ Touko. 04 2008,19:06)]Tietääkseni poliisi ei ole yhtään täristävää reunaviivaa, hirviaitaa, heijastinta, nopeusrajoitusta, e-hyväskyntää, etc. keksinyt. Joten mitä ne tähän liittyvät?(2jorma2 @ Touko. 04 2008,17:18) kirjoitti
Voimavarojen ohjaamista tosiaankin tarvittaisiin ja paljon. Teiden kunnossapito, kunnolliset keskikaiteet ja joku logiikkaa, kuten sanoit, noihin sanktioihin. Myöskin poliisin voimavaroja pitäisi kohdentaa niihin kohteisiin missä niitä tarvitaan. Päiväkotien lähistöt jne. Mitään järkeä ole, että ne keskellä metsää tutkailevat juuri siinä kohtaa missä rajoitus muuttuu 80:stä 60:iin.
Tunsin vähän aikaa sitten suurta ylpeyttä haalariheeboja kohtaan ajaessani Seinäjoelle. Tien oikeassa sivussa oli maija, tietysti keula väärään suuntaan ja gyyt olivat hirviaidasta irroittamassa kuollutta lintua. Onko tämä nyt muuten sitä mistä mainitsit? Voimavarojen ohjaamisesta hirviaitoihin?? No, ovatpa poissa pahanteosta.
Yamaha YZF-R1 -03
Suzuki GSX-R -93
Kawasaki ZX-6R Ninja
Suzuki GSX-R 1000 K9
No tätäkö se mun uneni tiesi ...(Fabe @ Touko. 04 2008,19:20) kirjoitti
...
![]()
<span style='color:red'>..rock...rock...rock...rock...ro...........</span>
-"Onko maapallolla älyllistä elämää?"
-"Kyllä, mutta olen vain käymässä."
Noista voimavarojen ohjauksista...
Mikä niissä päiväkotien läheisyydessä on niin ihmeellistä että niitä pitäisi tutkata kokoajan? En tiedä mistä ihmeestä te ootte saanu sen harhakuvan että ne penskat häärii yksikseen tai edes valvotusti siinä päiväkodin viereisillä teillä ja hyppivät vielä puskista eteenkin.
Täältähän sellasen kuvan saa.. Lapset teleportauttuu eteen missä ikinä ajeletkin.(monster man @ Touko. 04 2008,19:37) kirjoitti
![]()
Yamaha YZF-R1 -03
Suzuki GSX-R -93
Kawasaki ZX-6R Ninja
Suzuki GSX-R 1000 K9
+ googol(monster man @ Touko. 04 2008,19:37) kirjoitti
"I don't care to belong to a club that accepts people like me as members." -Groucho Marx
CFMOTO 800MT-X -25
Olen pahoillani...(Rooroo @ Touko. 04 2008,19:23) kirjoitti
Olen itse työni puolesta jos nyt en viikoittain, niin kuukausittain tekemisissä poliisien kanssa. Ja kokemusteni mukaan ovat reiluja - ihmisiä. Siinä saattavat hieman kokemukset värittyä kun tien päällä tapaat moisen ja se k*sipää gyy vie sen kortin ja toivottaa tervetulleeksi käräjille. Viime aikoina poliisivoimat on laitettu niin tiukalle säästökuurille että oksat pois, mielestäni silti palvelevat kansaa laadukkaasti.(Rooroo @ Touko. 04 2008,19:23) kirjoitti
Ja hirviaitojen puhtaanapito olisi aivan loistava yhteiskuntapalvelumuoto! Samalla hieman mukailisi wanhan ajan jalkapuu-mentaliteettia kun saisi autosta heitellä ajon edetessä tyhjenevillä keka-pulloilla rikollisia.
Saat anteeksi(Janste @ Touko. 04 2008,19:48) kirjoitti
Itse olin aiemmassa duunissa poliisien kanssa tekemisissä lähes viikoittain. Vielä liikennepoliisien. Useimmiten olivat liikkuvia. Täytyy ihan kokemuksesta sanoa, muutenkin kuin ykköselle pysäytettynä (kertaakaan en ole sakkoja mopolla saanut), ettei siellä nyt ihan mitään ruudinkeksijää ole. Olen ylikomisariolle opettanut lakia, koska ko. henkilö ei sitä aivan oikein osannut tulkita. Oppihan se lopulta, kun oltiin muutaman kerran pykälä tavattu ja rautalangasta väännetty.
Yamaha YZF-R1 -03
Suzuki GSX-R -93
Kawasaki ZX-6R Ninja
Suzuki GSX-R 1000 K9
Tota voisi muuten käyttää muuallakin. Esim. ylinopeudesta kiinni jäävien rankaisemiseen. Otettas rikoksentekoväline valtiolle ja sitten pikkuhiljaa sais ansaitsemalla takas. Eka vaikka 50cc monkeyn, sitten 10 vuoden päästä sais jonkun 250:aan jne.(MattiR @ Touko. 04 2008,19:10) kirjoitti
Tai jos pöllii joltain jotain niin otettas siinäkin tapauksessa rikoksentekoväline valtiolle, vaikka käsi tai jalka. Sitten se pitäs ansaista takas...
edit: niin unohtu tuo, että ensin pitäisi todellakin luotettavaksi ja vastuulliseksi havaita, ennenkuin edes harkittaisiin ajoluvan myöntämistä.
-Yamaha YZF600R Thundercat-
Tuttu tilanne. Peilejä saa "kytätä" kokoajan.
Ilman korttia kannattaa ajella suht kiltisti (nopeudet, valot jne...) Viikonloppuisin ei kannata ilman tzettiä huvikseen suhailla. Olen kyllä puhaltanut ilman korttia, mutta eivät ole kaupunki alueella yleensä muusta kiinnostuneet kun romilleista... On itseänikin vituttanut usein niin ettei veri ole kiertänyt viikkoon. Otan osaa *![]()
BMW 1600 GT - ROCKET TURBO
BMW 1200 GT
HONDA PAN EUROPA
HONDA 1100XX
YAMAHA 900 DIVERSION
*Vilpitön osanottoni*(Janste @ Touko. 04 2008,19:48) kirjoitti
-hh-
"kuumottaa" - by riku tai tunna -
joskus tuntuu tietysti jännältä, kun se poliisisetä tulee sillä pyörällä tai autolla perseeseen kiinni ja pysäyttää... aikuisen ihmisen. Mutta pitääkö / olisiko pitänyt vastata kysymykseen "mistäs tulet",,,,vitäs vittua se sulle kuuluu ?....no....reilusti nähtävissä, että pyörä uusi, kuski selvinpäin, (repussa pakasteita, kotiin kaappiin äkkiä, pliis =)
Kysyn teiltä kanssamotoristit, aiheuttaako camo-housut ja musta kypärä (elän uudelleen nuoruuttani) " pakollinen provo" poliiseillle ns. sakkolappu angiinaa ?
ja pyydän anteeksi
kaikilta....
Et tu, Brute
- Ducati Multistrada 1200 S Touring - 2012
ja sinäkin Brutukseni upposit velliin...seuraava tehtävä on helpompi, luulen....tai uskon(zeppelin @ Touko. 03 2008,19:41) kirjoitti
![]()
Et tu, Brute
- Ducati Multistrada 1200 S Touring - 2012
Posiileissa jotenkin kulminoituu se huumorin puute omaa ammattia kohtaan. Kyllähän sitä muutaman vuoden jaksaa palloilla liikenteessä jne, mutta sitten jos se ura ei lähde liikkeelle vaan jämähtää siihen passipoliisiksi... On huumori aika vähillä...
Ei se tavallisen passipoliisin homma ole herkkua, kun saa monta kertaa viikossa käydä kotikeikalla samassa perheessä, missä pienet lapset parkuu ja vanhemmat kännissä tai päihteissä. Kyllä siinä muutamassa vuodessa muuttuu aika kyyniseksi yhteiskunnan tilaa kohtaan.
Monella poliisilla joita valitettavasti tunnen ja jotka tekee noita kenttä hommia, on todella omituiset käsitykset ja asenteet kaikkia muita ihmisiä kohtaan. Suomessa ollaan menossa sellaiseen tilanteeseen ainakin näiden tyyppien asenteissa, että poliisi valvoo ja määrää mitä ihmiset saa yhteiskunnassa tehdä. Turhat yksilönvapaudet vaan häiritsee poliisin työtä
Ei se mene jakeluun, että liikenteessä saa törkeät rankkarit, mutta sitten pahoinpitelyitä ja puukotuksia joka viikonloppu Esplanadilla tai Rautatientorin ympärillä. Yhteiskunnan vihollisia numero yksi kaikki motoristit.
Ei tässä pointtia, muuta kuin että kyllä siellä poliisin virkahatun sisällä on aika voimakasta pahoinvointia nähtävissä. Palkka on huono, työllistyminen vielä huonompaa. Tämä tietenkin johtaa siihen, että ne tyypit joilla on potentiaalia ja kykyä eivät enää hakeudu poliisiksi vaan menevät paremmin työllistäviin hommiin. Poliisiksi siis tulee entistä enemmän hakeutumaan tyyppejä joille se on ainoa mahdollisuus ja "kutsumus".