Superbike #7
Garmin GLO -mokkula on toiminut hyvin. Minulla puhelin on ollut tärinälle herkempi. Kun sitä pitää haalarin povitaskussa, niin on toiminut paljon varmemmin.
RSV4 1000 RF, F800GS ja SV650S
www.muoviluoti.fi
Siis näkyykö nopeusdata ja kierrosaika oikein? Onko se viiva ihan suora vaikka zoomaat sitä tosi lähelle?
Mulla on kerran käynyt motoparkin datassa niin, että gps näytti sijainnin abaut 10 m sivuun radasta, mut se data oli kyllä ihan radan muotoinen kun virhe oli aina sama. Kierrosajatkin näytti kun osu just maaliporttiin mut sektorit hukkasi. Tämä kans sattui vain yhdessä sessiossa, muuten osui kohdalleen.. Qstarssi mulla, ongelmia huomattavasti vähemmän kun on se latauspiuha kokoajan kiinni, ennen sitä oli jotain satunnaisia heittoja sinne tänne.
s1000rr 2011
Kuten sanoin, kaikki muu data (kierrosaika, g-voimat, nopeus) näkyy oikein. Mutta radaksi piirtyy pystysuora viiva. En kokeillut zoomailla, mutta avasin uuden työkirjan ja importtasin datat eri sessiosta, ja kartta piirtyi normaalisti. Avasin jälleen uuden työkirjan ja kokeilin sitä kakkossession dataa, niin aivan sama juttu, kartta näyttää pystysuoraa viivaa. Eli en nyt oikein usko että se ois zoomista kii ku muut sessiot avasi datan ihan normaalisti.
Pystysuunnassa se viiva oli kuitenkin normaali kartan kokoinen, eli jos jotain niin se leveyskoordinaatti puuttui kokonaan tms.... Qstarz mullaki on ja muuten on data ollut iha moitteetonta.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Jos haluatte myöhemmin ihmetellä tuota dataa niin kannattaa laittaa se nmea-datan tallennus päälle. Se tallentaa sen aika raakana lennosta. Siitä on paljon helpompi tulkita jälkeenpäin mitäs fuulaa noissa datoissa onkaan, eikä luottaa siihen mitä racechrono on tulkinnut ko. tilanteessa.
Toki tämä on toimiva tipsi lähinnä asiasta kiinnostuneille insinööris-henkisille.
Noin jonki verran qstarsin dataa katelleena, siinä on vähän sitä sun tätä paskaa tullut vastaan. Silloin ku se pelaa, on se toki oikein hyvää. Garmin on pertti-peruskäyttäjälle ehdottomasti parempi.
Toi on hyvä (ja vähän kalliimpi):
http://gps.dualav.com/explore-by-product/xgps160/
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Onko tuo kännykän oman sensorin (mikälie) kallistus-data, lean-angle, käyttökelpoinen tai luotettava? Ittellä puhelin ainakaan edes tuskin ihan suorassa on takakatteessa
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Joo sitä just meinaan että koska olen, niin onko toi luotettavaa dataa..?
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Okei..
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Sattuuko kellään olemaan Ahveniston radan profiilidataa RaceChronoon? Miellellään sopivilla sektoreilla.
Onko tämä käyttökelpoinen laite. kun tuo kännykän Gps ei tahdo toimia.
QStarz BT-Q818XT 10Hz GPS-paikannin/laptimer
hinta Stormilla vaan 89
MONSTER1200S+BETA350 JA SAASTAMOINEN
Valtiovarainministeri
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
---
RaceChronon vanhaan Symbian-versioon:
http://racedac.com/tracks/
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Onko kellään kokemusta että millainen sykemittari tulisi olla että racechrono suostuu ottamaan yhteyttä?
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Mulla oli sportstracker (suunnon)
vyö ja jotain se otti ylös,. En sitten enempää tehtaillut, jokin siinä oli, tais tulla kulmikas tai mukadataa tms.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Mitäköhän nyt? Mun RaceCrono sekili jotenkin, yhdessä setissä ei ollu kierroksia ollenkaan ja nyt on sen mielestä 17.11.2099.
just katoin että 32 gigan muistikortilla on 2 gigaa vapaata, vainutus kaukaa haettu?
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
17.11.2099 vai 17.11.1999? Race Chronon sivuilla puhuttiin jostain week rollover-säädöstä, joka lisää vastaanottimen päivämäärään 19.7 vuotta.
Ensisijaisena korjauksena suositeltiin vastaanottimen softapäivitystä, jos mahdollista.
RSV4 1000 RF, F800GS ja SV650S
www.muoviluoti.fi
^^ Katsoppas siitä setistä että mihin se on sut piirtänyt liikkuneeksi. Voi nimittäin hyvin olla, että gps:n mukaan ei ole maaliviivaa ylitetty kertaakaan, vaan viiva sahaa jossain ihan missä sattuu. Klikkaa sieltä kierrosaikalistasta se "Session resume x" auki, niin sijaintiviiva piirtynee johonkin lähiseuduille siksakin muodossa, tai sitten vaan kiertää maaliviivan jostain sen verran kaukaa, ettei tulkitse sitä ylitetyksi kertaakaan. Mokkulana varmaan Qstarz?
Toi päivämäärä on mullakin ollut tämän vuoden ajan 2099 puolella, mistään asetuksista en löytänyt mahdollisuutta sitä muuttaa. Mokkulankin päivitin tuossa aiemmin, mutta vaikuttaisi että siitä ei juuri ollut hyötyä. Mä olen merkkaillut otsikkoon että mistä päivästä on oikeasti ollut kyse, niin pysyy ite vähän kartalla tapahtumista.
Mäkin laitan koko ajan säästöpossuun rahaa XGPS:ää varten
edit: Niin ja hätäapuna voi koittaa laittaa teippiä vähän akun päätyyn, niin että akku rutistuu vähäsen tiukemmin kontakteja vasten. Tuo voi muuttaa datan taas ihan käypäseksi, tai sitten edes sinne päin olevaksi, tai sitten ei tapahdu mitään muutosta.
1835