Voi olla että kilpivehkeisiin innokkaiden tekijöiden määrä vähenee radikaalisti, olipa pyörän tai auton merkki mikä tahansa. Se kun on tuon ohjelmoinnin tekijä velvollinen osoittamaan että ajoneuvo on ohjelmoinnin jälkeenkin vaatimusten mukainen.
https://www.traficom.fi/fi/ajankohta...-ja-muutoksiin
Honda CBR1000RR Fireblade
Yamaha YZF-R6R (ex)
Suzuki GSX650F (ex)
http://mopollasuohon.blogspot.com/
https://www.youtube.com/@Qassu78
Aivan älyttömät sakot, ei mitään tolkkua. Jääköhän siitä jokin jälki ajoneuvon ECU:hun, josta ilmenee tekijä vai miten pääsevät jäljille... Ja mitä jos ajoneuvo on poistettu liikennekäytöstä, kun säätö tehdään.
Taitaa tuollaiset temput olla enemmän tettäjän kuin tekijän vastuulla. Ja aikuisten oikeasti, mistä ihmeestä saisi selville kuka tai missä ko. toimenpide on tehty, jos tietoa ei tieten tahtoen ylöskirjaa toimenpiteen yhteydessä ja sittenkin, mikä totuusarvo on ECU:n vapaatekstikenttään(?) kirjoitetulla tekstillä?
Nyt foliohattuja pois päästä.
2.11.2012, rookie94: Ei maailmanmestaruus tarkoita että on huippukuski.
Tuosta tän sivun ekasta viestistä löytyypi linkki Traficomin sivuille ja siellä todetaan seuraavasti: "Kesäkuusta alkaen vastuu kaikessa päästömanipulaatiomääritelmän täyttävässä palvelun tarjonnassa on päästöjen osalta palvelun tarjoajalla eikä asian vastuuta voi vierittää kuluttajalle".
Sitä voi sitten jokainen tekijä tahollaan pohtia että haluaako lähteä ottamaan 30000€ riskin.
Aiemminhan näitä myytiin saatesanoilla "Ei tieliikennekäyttöön" ja vastuu jäi sille kuluttajalle. Ihan yhtä kiellettyä se toki silloinkin katumopoissa oli.
Lajin halpuus viehättää.
Moottoripyöräfoorumilla viittaan moottoripyöriin tehtäviin muutoksiin.
Jossitellaan, yksityishenkilö on asiaan kiinnostuneena hankkinut tarvikkeet ja laitteet, jolla saa peukaloitua ratapyöräänsä paremmin toimivaksi. Hyvää hyvyyttään tekee samankaltaisia muutoksia tuttavansa ajokkiin, joka myy pyöränsä eteenpäin muutettuaan sen takaisin tieliikennekelpoiseksi. Uusi omistaja sattumalta joutuu tilanteeseen, jossa ohjainyksikkö tarkastetaan ja todetaan peukaloiduksi.
Kuka on maksuvelvollinen?
2.11.2012, rookie94: Ei maailmanmestaruus tarkoita että on huippukuski.
Käytäntöähän ei vielä ole mutta noita säädöksiä tavailtuani sakko lähtee molemmille, sekä säätäjälle että omistajalle. Sikäli nuo ecuun suoraan tehtävät muutokset ovat kivoja että noitahan ei voi todentaa muutoin kuin vertaamalla ecussa olevia karttoja alkuperäisiin vakiokarttoihin. Eli kiinnijäämisen riski on olematon. Maksimi sanktio on kuitenkin sen verran suuri että voipi olla että yrittäjillä ja ammatinharjoittajilla riskinsietokyky ei kuitenkaan riitä.
Honda CBR1000RR Fireblade
Yamaha YZF-R6R (ex)
Suzuki GSX650F (ex)
http://mopollasuohon.blogspot.com/
https://www.youtube.com/@Qassu78
Rangaistuksen suuruuteen ja yleensäkin rikoksesta tuomitsemiseen vaikuttanee myös se milloin oletettu muutos on ajoneuvon ohjainlaitteeseen tehty. Ennen vai jälkeen ajoneuvolakimuutoksen?
-- Brake later and open the gas earlier --
Niin mikähän lieneen moisen "rikoksen" vanhenemis aika ja ainakin toistaiseksi on
syytävällä osapuolella todistus taakka(tiedä sitten mikä nyky hallitus saa aikaan... ehkä juppi veron tms)
Joitenkin pyörien(muitenkin koneiden) käytö/huolto ohjeissa lukee että säädöt on syystä tarkistaa tietyin aika/km välein/muutenkin jos epäilee että niissä on taphtunut jotain koska sehän vaikutta vähintään päästöihin,
Innokas itse laiteensan huoltava motoristi ostaa dynon omavallat ammatilaiselta tuohon huolto vaiheesen kurssipaketin(opiskella suomessa saa... vielä)
pakettin sisältyy säädön opastus dynossa miten saadaan pyörän arvot pysymään tehtaan tarkoitamissa arvoissa, päästöt pieninä ja myös tietenkin
varoitettaan esimerkkiä näyttäen että älä sitten tee näin siinä voi päästöt ja tehot muuttua,
sen jälkeen tulee sitten tietenkin kurssipaketin itsenäinen harjoitelu osuus,
loppu keskustelut ja kahvit
2013Halli 5x1Maili2016Lappenranta K 3X1Maili
2013Joensuu 2X1Maili
2013Lappenranta S7X1Maili
2014Lappenranta S 6X1Maili
2015Halli6X1Maili
2015Lappenranta K 17X1Maili
2015Kauhava17X1Maili
2015Räyskälä27X1/4Maili
2015Lappenranta S 3X1Maili
Kuulemma tämä lakimuutos koskee käytännössä vain peltipurkkeja, koska viranomaisilla ei ole käytössään mopojen tehtaan ECU:ta, johon vertailu voitaisiin tehdä. Tekijöitä tähän toistaiseksi ainakin löytyy.
Rohkenen epäillä onko katsastajilla edes autojen ohjainlaitteita verrattaviksi epäillyssä päästömanipulaatiotilanteessa. Esmes jonkun Prosche 911 Turbo S aivolaatikko kustantanee paperirahaa ja auto on melko harvinainen -> iso kulu konttrille ja olematon hyöty. Mutta, kyllä kait maahatuojalta voidaan ostopalveluna teettää ohjainlaitteen tarkistus - ehkä. Ja siltikin voi jäädä epäselväksi kuka on käynyt purkkia säätämässä ja onko se tehty nykyisen lain voimaantulon jälkeen.Kuulemma tämä lakimuutos koskee käytännössä vain peltipurkkeja, koska viranomaisilla ei ole käytössään mopojen tehtaan ECU:ta, johon vertailu voitaisiin tehdä.
-- Brake later and open the gas earlier --
Ei ole myöskään 4 pyöräisten sää suojien ECU:ja
lisä hankaludeen tuohon tuo vielä niidenkin kohdalla se että
moniin autoihin ttehddän jo takuu aikan lukuisia eri päivityksisä/ositaisia johinkin osaan ohjlmaa päivityksisä
ja sitten pitäis olla kaikki eri versiot vertalitavan,
ei kantta vaipua mihinkään joukko hysteriaan
lisänä vielä noihin 4 pyöräisin edes kaikken merkkien merkki huoloista ei enään kaikkiin kaiken ikäisiin saa uutta ohjlemaa
vaan jouttu ostaman kokonaan uuden ecun
jos vanhaasa epäilään ohjelma vikkaa(huonsti tehtyä viritys ohjlmaa tms )
niin eivät sitä voi vaihtaa viimäisimpään tehtaan ohjlmaan
mikä niiden kohdala vielä muutam vuosi sitten oli normali käytäntö,
mistä voi päätellä että kaikkea alkuperäistä dataa ei enään ole säilössä valmistajilla
mistä sitten ajatus jatkuu et mitenkäs tarkistellaan onko tehtaan jäljiltä vaiko ei
jos valmistajallakan ei ole enään talessa kaikkia versioita vuosien varrelta,
no sampa tuo milenkiintoista seurattvaa
2013Halli 5x1Maili2016Lappenranta K 3X1Maili
2013Joensuu 2X1Maili
2013Lappenranta S7X1Maili
2014Lappenranta S 6X1Maili
2015Halli6X1Maili
2015Lappenranta K 17X1Maili
2015Kauhava17X1Maili
2015Räyskälä27X1/4Maili
2015Lappenranta S 3X1Maili
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Samin autopaja (Espoo) - ei nettisivua
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Bike & Tuning
Tiiriskankaantie 10
15860 Hollola
-- Brake later and open the gas earlier --
Prätkäpaja
Jarrutie 1 Helsinki
Hessu, vanha mutta hidas ja kankea.
Team Green
2013Halli 5x1Maili2016Lappenranta K 3X1Maili
2013Joensuu 2X1Maili
2013Lappenranta S7X1Maili
2014Lappenranta S 6X1Maili
2015Halli6X1Maili
2015Lappenranta K 17X1Maili
2015Kauhava17X1Maili
2015Räyskälä27X1/4Maili
2015Lappenranta S 3X1Maili
Tampereen jamaha sentteri eli nykyinen kx-sentteri ei ole penkkiä enään. Bike doctor sen sijaan kyllä on. Ainakin vajaa vuosi sitten oli.
- Mitä vanhemmaksi tulen, sitä vähemmän ymmärrän. -
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.