Tein taktiset ja käväisin Vantaan sijaan työmatkalla aamulla Turengissa, mutta jopa vain oli sielläkin motoristeja jonoksi asti.
Selkäsuoja lähti messiin.
Suo, kuokka ja Suzuki
Itse ostin myös tankkilaukun, laturin ja jarrulevylukon, niin ja kypärähupun. Eipä tosiaan ollut pahan hintasia niin ei jää sylettämään vaikka tallin nurkkiin jäisi.
Kävin äsken mankkkaan lidlissä ja hain selkäpanssarit ja tankkilaukut ja laturin.(JWH @ Maalis. 07 2007,09:27) kirjoitti
Panssarit oli tosi kortilla vaikka olin ensimmäisten ihmisten joukossa. Niitä oli kaikkiaan joku 1-2 kpl per koko.
Laukkuja oli enemmän (ei kuitenkaan rajattomasti).
Latureita paljon, samoin kypäräpuh. ja hanskoja (tosin useita kokoja, eli ei montaa per koko)
Saappaita ehkä 10-15 laatikkoa, eli muutama per koko.
Itse kysymykseen:
Saappaat näytti hintaan nähden ihan ok tavaralta. Vastaa ehk ä MP-asun halpoja peruskenkiä. Nilkan vääntöä ne ei oikein näyttänyt suojaavan, mutta oli niissä jotain kulumasuojia luiden kohdalla.
Eli jos ekoja mp-saappaita hommaamassa (tai kakkossaappaiksi kurailmoille), pääsee varmaan hyvin alkuun, mutta muuten ehkä sijoittaisin sen 150-200 hyviin kenkiin.![]()
zx10r -04 + gs1000g -80, gs850g -79 + gs550e -78 + kz440 ltd -80 + gt380 -73 + yz250 -91 + kx80 -94 + XL600 -85, Gas Gas JT250 -96
sukat ja laturi, laturi tekee kymmenen kertaa kalliimman laturin työn.
Do you have premonitions of déjà vu?
Ai se olit sinä(svahnm @ Maalis. 12 2007,09:34) kirjoitti
. Ei tarvinnu edes ryysätä.
Toi laturi on kyllä hyvä laitos hintaansa nähden. Sellainen jäi jo viime vuonna mukaan.
Nyt lähti mukaan tankkireppu,sit semmonen pienempi tankkilaukku, 2kpl suojapeite ja alusasusettiä itselle ja vaimolle.
Niin ja pari halpis bissee![]()
Nykyset
GSX-R600 K6
GSX-R1100 -90
RM 85 -06
ja exät
GSX750F -89
RG 125 gamma -85
RM 125 -81
PV 50 -80
Salmon, et tänä vuonna sattunut tollasta laturia ostamaan taas ?-)
Pyörätön motoristi...
Exät: KTM 690 SMC, kilvetön Yamaha YZF-R6R, BMW S1000 RR, Suzuki GSX1300R Hayabusa, Yamaha YZF 600R Thundercat
no en. mut vielä kerkee.käynkö hakemassa, on liiteri tuossa kulman takana(Jassu @ Maalis. 12 2007,09:55) kirjoitti
Nykyset
GSX-R600 K6
GSX-R1100 -90
RM 85 -06
ja exät
GSX750F -89
RG 125 gamma -85
RM 125 -81
PV 50 -80
Jos käyt niin mielelläni sen sulta poies lunastan.(Salmon @ Maalis. 12 2007,09:56) kirjoitti
Mun takii ei tarvii mennä pelkästään, mut jos esim sitä halpaa kaljaa käyt santsaamassa niin ota laturi pykälään![]()
Pyörätön motoristi...
Exät: KTM 690 SMC, kilvetön Yamaha YZF-R6R, BMW S1000 RR, Suzuki GSX1300R Hayabusa, Yamaha YZF 600R Thundercat
-Ostin pari vuotta sitten noi kypäräpuhelimet ja varmuuden vuoksi oikein kahdet, jos vaikka sattuvat toimimaankin.
-Hintaansa nähden ovat toimineet hyvin. Kohinan on saanut säätämällä pois, eikä ole häirinnyt enää.
-Syksyllä tuli ostettua jostain Allrightin poistokorista kympillä sellaiset kiinteästi pottaan asennettavat kaiutin/mikki-setit ja niitten kanssa toimii moitteetta - eli veikkaan että itse laitteessa ei suurempaa vikaa ole ,vaan mikki on turhan herkkä kohinalle.
-Nyt olen asentanut molemmat ostetut laitteet erikseen - toisen mammalle ja toisen omaan pottaan (avattavia) - saa kytkettyä Mp3:sen ja kännyn kiinni - ja molemmilla on omat säädöt systeemissä ja pystyy laittamaan äänenvoimakkuuden just omalle kuulolle sopivaksi.
-ON TAATUSTI HALVIN setti kypäräpuhelinta harkitsevalle ja toimii siinä missä kalliimmatkin NIMIMERKILLÄ KOKEMUSTA ON. Ja takuukin on hintaan verrattuna uskomaton.
-Herääkin epäilys noista kommenteista joissa laitetta on haukuttu, että eikö ole ohjeita osattu lukea, vai onko jo ostettu itselle monen 100 €:n vehkeet, eikä suvaita että toiset sen halvemmalla saavat ihan yhtä hyvän ja toimivan laitteen.
-TÄSTÄ OLISI KIVA SAADA ALAN LEHDISSÄ JONKINLAINEN VERTAILU - PIENENÄ VINKKINÄ!!!![]()
Elämäntapamotoristi
Minkälaista kamaa nuo peitteet on? Entäs bisse?(Salmon @ Maalis. 12 2007,09:52) kirjoitti
![]()
No niin nyt on lidli tyhjennetty
Mukaan lähti kengät, tankkilaukku, akkulaturi ja kahdet hanskat.
Halpaa tavaraa on
![]()
![]()
![]()
![]()
- Pyörä tykkää että sillä ajetaan -
*Suzuki GSX-R 750 K1
Ite aamusella Hämeenlinnan myymälään ja ei ollut kuin muutama henkilö.....
Mukaan tarttu selkäpanssari ja molemmat tankkilaukut...
Tavaraa oli reilusti eikä trokareita mailla halmeilla....
t:JL
![]()
Näillä mennään mitä on saatu !
No eihän nuo peitteet mitään isältä pojalle kamaa ole, mutta kyllä ne varmaan yhden ajokauden kestää.Parempi laatu kuitenkin kuin jokunen vuosi sitten ostamassani Louis:in halpis peitteessä joka ei kestäny edes ensimmäistä käyttökertaa(Temex @ Maalis. 12 2007,09:58) kirjoitti
Jaa bissen laatu.No tässä pätee sama, halvalla ei voi saada hyvää olutta![]()
Nykyset
GSX-R600 K6
GSX-R1100 -90
RM 85 -06
ja exät
GSX750F -89
RG 125 gamma -85
RM 125 -81
PV 50 -80
Kyllä Grafenwalder tai Burgen aina Koffin tuotokset voittaa(Salmon @ Maalis. 12 2007,10:11) kirjoitti
![]()
Suo, kuokka ja Suzuki
Koff on(Berserk @ Maalis. 12 2007,10:17) kirjoitti
. Eikä näitä muitakaan suomalaisia kurakaljoja lasketa hyväksi olueksi.
Tosi miehet juo vaan Chimay Blue trappisterii
Nykyset
GSX-R600 K6
GSX-R1100 -90
RM 85 -06
ja exät
GSX750F -89
RG 125 gamma -85
RM 125 -81
PV 50 -80
Selkäsuoja ja laturi. Toivottavasti ei tarvi koskaan testata suojan toimivuutta käytännössä.
Tampereen Jankan liiterissä oli kanssa paljon noita latureita ja kypäräluureja, isompia tavaroita vähemmän. Nyt jo harmittaa etten ostanu luurisettiä, ihan vaikka uteliaisuudesta.
Ihan mielenkiinnosta, mitenkäs laitteet on kytketty toisiinsa? Juurikin sen audio liitännän kautta vai toisen kypärän lähdön kautta?(Skimi @ Maalis. 12 2007,09:58) kirjoitti
Heräsi mielenkiinto, jos niistä kerran sais ihan toimivat pelit.
Pitipä itsekin käydä rohmuamassa tavaraa Niittykummun liiteristä. Melkonen kuhina kävi mopokamppeiden kimpussa vaikka olin heti aukeamishetkellä paikalla. Mukaan tarttui pari alusasua itselle ja yksi muorille. Lisäksi otin pari kypärähuppuakin.
Olekaan koskaan aiemmin saanut Lidliin menemään yli sataa euroa, hehheh.
Mankkaan Lidlelissä minäkin kävin heti yhdeksältä. Tankkilaukku, lukko, laturi ja paita jäi saaliiksi. Paitoja oli aika vähän, vain muutama kpl per koko ja kaikki suljetuissa pakkauksissa (yhden kyllä aukaisin että pääsi kokeilemaan miltä materiaali tuntuu, venyvää oli)
No niin Jassu, sulle olis tossa laturi odottelemassa.(Jassu @ Maalis. 12 2007,09:57) kirjoitti
oli sit pakko ostaa myös 2kpl Grafenwalderii
Kylläpäs vapaapäivä on kiva![]()
Nykyset
GSX-R600 K6
GSX-R1100 -90
RM 85 -06
ja exät
GSX750F -89
RG 125 gamma -85
RM 125 -81
PV 50 -80
Se isompi tankkilaukku ja selkäpanssari (tekeeköhän sillä mitään?) saaliiksi..![]()
Kawasaki ZZR1400SP 2016
(Ex: Yamaha RD125 '75, Suzukit RG125 '86, GSX600F '95, RF900R '96, TL1000S K1, GSX-R1000 K5, R1 '05, Z900 '22)
Eipä ollut pahemmin ruuhkaa Pakilan natsisiwassa. Mukaan lähti akkulaturi, isompi tankkilaukku (vaikuttaa muuten hemmetin kätevältä ainakin sohvalla tarkasteltuna, ominaisuuksia vaikka muille riittää), kypärähuppu, "kaverikypärä" satunnaisille kyyditettäville ja halvan hinnan houkuttelemana vielä kehä ykkösen sisäpuolelle avokypärä.
Tuota puhelinsettiä ei taida saada kiinni 12 voltin sähköihin, joten autocom voittanee monikymmenkertaisesta hinnasta huolimatta. Jonkinlainen testi olisi kyllä kiva tosiaan nähdä.
Ostin: Laturin, 2 paria hanskoja, aluspaidan ja housut + autoon säilytyslokerikon.
Hanskat oli hiukan erilaiset kuin viimevuonna mutta istui tumppuun kuin hanskan pitääkin. Ainua joka mietityttää on sisävuori. Viimevuoden mallissa tuppas sisävuori irtoomaan kun nyki hikistä kättä hanskasta puis.
No joo, sorruin minäkin natsisiwan mp-krääsään.
mukaan tarttui laturi, pikkutankkilaukku ja hanskat(jotka vaikuttivat paremmilta kun edelliset). tuo tankki"laukku" on aika pieni mutta sinne mahtuu tarvittavat: röökit känny ja plombuukki, toimii nahkapuku päällä ajettaessa, 1-osaisessa kun ei ole taskuja![]()
Yamaha FZS 600 -02
"Ajokausi" 12kk/vuosi ;)
Pitihän se käydä SS-marketissa ostoksilla, kypäräpuhelin oli yllättävän pienikokoinen ja toimiva, samoten pisteet coolmax sukille ja kypärämyssylle![]()
Täytyy kyl sanoo, et jos toi laturin teksti pitää paikkansa ni sai kyl kohtuu halvalla kunnon ylläpitolaturin..
Ite ostin 2 laturia, 2 suojahuppua, selkäsuoja,tukivyön ja aluskerraston.. Taian kuitennii viiä ton selkäsuojan ja tukivyön takasi..
Ex - Honda VFR 800 2009
Ex - Bmw F650GS 2004
EX - Kawasaki ZX-9R 2001
EX - Suzuki Hayabusa 2004
EX - Honda VFR 750 F 1992 x 2
Toi on todella kätevä... Itsellä nahkapuku sen verran tyköistuva, että puhelimet sun muut lompuukit paino kylkiluihin. Aikaisemmin laittelin kyttyrän alle romut, mutta kun meni jonnekkin sumpille, kädet täynnä siinä sitten.(666F @ Maalis. 12 2007,12:05) kirjoitti
Pitemmillä moporeissulla tollanen on toiminutkin kivasti iltamalaukkuna![]()
![]()
Elämä alkaa 308km/h:sta ja jatkuu 313km/h:ssa (vuosihan oli -05)
Ja lähtee uuteen nousuun 302km/h:sta (Suzuki Hayabusa 1300R)
Mahtuuko tuo kypäräpuhelinhärveli oikeasti hyvin istuvan kypärän sisään ? Mä lähen kanssa kunhan tuo emäntä tuo auton kotiin. Sen verran paska lentää ettei viitsi mennä mopoo sotkee.(TommY-76 @ Maalis. 12 2007,12:41) kirjoitti
Kawasaki H2 SX SE ja Mv Agusta Brutale dragster rr -16
Selkäsuoja vaikutti muutten suht asialliselta hintaan nähden, mutta vatsavyö oli kyllä sen verran "rapiseva", elikkä kova, niin mitenköhän käyttömukavuus? Ilmeisesti siitä on sitten tingittävä?
Kyllähän tuo umpikypärän sisään istu ihan hyvin, mitä nyt joutu vähän "tarkemmin" asettelemaan kypärää päähän...(JJJ @ Maalis. 12 2007,13:42) kirjoitti