Pitäisi saada CBR600:n katteista vanha maali pois ( maalattu joskus uudelleen, maalin laatu tuntematon ). Maalikerros on aika paksu, joten mekaanisen hiomisen rinnalle kaipaisin jotain kemiallista apuria. Normaali maalikaupan aineissa kielletään käyttö muoveille ja lasikuidulle, joten tarvitaan jotain erikoislaatua. Mistähän kannattaa kysyä?
www.motzcari.com
Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
Olen kuullut että Würthin spraypullossa oleva maalinpoistoaine olisi hyvää eikä vahingoita muovia. Olen muistaakseni Robinhoodissa nähnyt sellaista. Itse en kyllä ole kyseistä ainetta käyttänyt joten hieman varauksella tämä juttu.![]()
Control is nothing without power...
Nitro Mors on hyvä sillä lähtee aika nopeeta.
... nimittäin rahat lompakosta muovisen katteen sulaessa muodottomaksi! Asia on jopa mainittu Nitromorsin purkissa "Ei sovellu lasikuitu- tai muovipinnoille"(Nakki @ Tammi. 20 2004,16:19) kirjoitti
Kawasaki GT750 P1 -82
Kawasaki GPZ750 Turbo E2 -86
Good old jarruneste auttaa tässäkin ongelmassa. Valelet maalipinnat jarrunesteellä ja odotat. Siinä kun se aikansa muhii, niin maalin pitäisi lähteä ihan pyyhkimällä. Jos ei, niin lisää jarrunestettä. Eikä pitäisi vaikuttaa muoviin millään tavoin. Ainakin minä olen muovisia pienoismalleja liottanut jarrunesteessä ihan päivätolkulla.
Jälleen yksi tehottomaan pastakoneeseen hairahtunut
Jarrunestettä ehdotan minäkin...Soon aika reilu kukkarollekkin...
nimim. "Vahingon tuhoa sivusta seuranneena"![]()
Yamaha YZF Thunderace 1000R -97
Kawa GPZ500S -91
Dulce et decorum est pro patria mori...
Tuota jarrunestettä aloin itsekin miettiä, ainakin autossa lähtee aina maalit ohi kaataessa...![]()
www.motzcari.com
Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
Jaa, minä kun muistelin että oli muoville mut ei kai sit. Oli varmaan puu ja metalli ja joku.
Jarruneste on kova sana. Ei raiskaa muovia, muovisäiliössähän sitä aina pidetäänki.
Kandee kuienkin pestä hyvin käsitelty alue vaikka tinnerillä, kas kun jarruneste ei haihdu kovin äkkiä ja maali ei tykkää siitä..
Gray-haired riders don't get that way from pure luck !
Kannattaa käyttää varmaan tavallista jarrunestettä. Silikonijarruneste ei varmaan ole paras pohja uudestaan maalaukselle, meinaan se silikooni siinä on kai pahimpia maalauksen kannalta. Menee kuulemma kaikkiin huokosiin, eikä meinaa lähteä pois.
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91
Sen vähän perusteella mitä itsellä on kokemusta jarrunesteen käytöstä maalinpoistotarkoituksessa suosittelen varautumaan pitkähköön liotusaikaan. Itsellä oli onneksi ihan pienet osat ja ne eivät olleet menossa maalariin.
Siinä oli vanhat maalit alla, uudestaan tehty pohjamaalaus, pintaväri ja lakat. Noita liottelin ehkä sellaiset kuukauden päivät. Se ei päässyt joka kohdasta "läpi" jostakin kerroksesta ja välillä puukolla avustelu sieltä täältä auttoi. Mutta lopulta sai ihan siistiksi kuitenkin.
1290SAR, 950SE, 701LR Aurora, R75/5 Toaster
Varmuudella voin(lue kokemuksella)sanoa et ei ainakaan mitään nitro morsea.Maali ei ehdi irrota siinä ajassa kun muovi on jo sulanut.Tosi ikävää ärmättiä.
Jarruneste on aika hidas aine siihen tarkoitukseen mut noista maalarin liuottimista vois löytyä muovillekin soveltuva aine.
Hieno hiekkapaperi ja vieno ranneliike ainakin johtaa toivottuun tulokseen.
Ilman oikotietä onneen...Varma konsti.(Lunkku @ Tammi. 21 2004,21:57) kirjoitti
![]()
Täällä oli jotain... ehkä... Mutta muuten kannattaa varmasti kysyä jostain vene liikkestä (tai joku paikka missä korjataan veneitä). Ja uskoisin kyllä että jopa automaalaamo voisi auttaa...
EDIT:
---klips---
(www...)
Remove old paint: *The first step is to remove old paint. *I place this one before taking the model apart since often the previous builder glued over the paint, and this step will loosen the parts and make the next step easier. *DON'T use regular paint remover on the model, you don't want to use anything that will soften or melt the plastic. *If you want to experiment, take a small amount of the remover and soak a scrap piece of plastic in it overnight. *If it eats the plastic, don't use it! *Among the products I don't recommend is Pine Sol, I've gotten many reports of models eaten up by trying the stuff. *One particular product might not work on all types of paint, try several until you find what's right for your particular model. *The most common household products used and recommended are: *
Easy Off oven cleaner. *Won't hurt the plastic. *Use a container that can be sealed, or double wrap in plastic bags, and spray the stuff on. *Leave for a couple of hours, then scrub with an old toothbrush. *Wear rubber gloves and eye protection, make sure you don't get this stuff on you.
Castrol Super Cleaner: *I've gotten good reports on this stuff, especially with heavy gloss enamels. *Read and follow the instructions, of course. *
Brake Fluid: *I've used this stuff before, it seems to work about as well as oven cleaner. *It will discolor the plastic, but doesn't seem to harm it. *Soak the model in a container of the stuff.
---klaps---
Honda CBR 600 F ... -94... -> Honda VTR 1000 F ... -01...
Mites sitten toimia lasikuituisten katteiden kanssa? Mulla on lasikuitu, sen päällä pakkeli ja sitten maali. Jos tuohon leivon nitromorssia päälle niin lähteekö ne pakkelitkin?
Miksi pitää saada kaikki maali pois! Jätä vanha maali paikalleen jos se on hyvin kiinni pinnassa ja ei sula tinneriin.Kaikilla kemiallisilla keinoilla tuhoat katteet varmasti.
Epäkeskohiomakoneella voi muutama maalikerroksen poistaa,käsin hiomalla menee hermot ja lopputulos on usein surkea.
kuumailmapuhaltimella saa kaikesta parhaiten. myös tehdasmaalit lähtee hyvin kun vähän lämmittää maalin pinrtaa, ei kuitenkaan niin poaljon että alkaa kiehumaan ja sitten kaavit jollain metalli tai puulastalla maalit pois. on muuten kokemuksen perusteella järkevin vaihtoehto, ja aika monenmoista on tullut jo koitettua.
<span style='color:red'>STAINLESS STEEL</span>
HUOM UUDET SIVUT!!!
<span style='color:red'>www.stainlesssteel.fi</span>
Olen ehkä joskus ajanut kovaa...
Kiitos kaikista hyvistä neuvoista, täytyy ihan mielenkiinnosta kokeilla niitä hieman arveluttavampiakin...
Homma on nyt aluillaan; käytin "vienoa" ranneliikettä ja 80:n hiekkapaperia takavalon kehyksen puhdistukseen. Maalia löytyi 5 kerrosta eli päällimmäisenä ohut pintamaali ( keltainen, irtoaa helposti ), seuraavana valkoinen pinta ( aika lujassa ), sitten taas keltainen paksu ( tosi lujassa ), taas valkoinen ( tosi tosi lujassa ) ja alimmaisena punainen, ilmeisesti alkuperäinen maali ( ohut, helppo poistaa ). Aikaa kului vajaa kaksi tuntia, paperia 1 m ja käsi on aivan tohjona *
Seuraavaksi kokeilin alakatteen aukon reunoihin jarrunestettä; ei mitään muuta vaikutusta kuin levitysvälineenä käyttämäni pumpulipuikon muuttuminen keltaiseksi *
Tänään ostin Hempel -merkkistä, lasikuituveneen maalinpoistoon tarkoitettua ainetta. Purkin kyljessä varoitetaan levittämästä muovipinnoille, mutta myyjä tutki maalikaupassa mukanani ollutta katteen osaan ja veikkasi homman onnistuvan kerros kerrallaan. Ja tosi on, ensikokeilu pehmitti aina päällimmäisenä olevan kerroksen, joka oli kohtuuhelppoa kaapia pois. Hankalia kulmia ja koloja riittää, ehkä sitä kuumailmapuhallintakin voisi sellaisissa paikoissa koettaa. Ehkäpä täytyy hankkia jonkinlainen hiomalaitekin, ei taida iso rälläkkä olla se oikea? Saisikohan sähköhammasharjaan pienen hiomakiven...
Luulisin siis pääseväni haluttuun lopputulokseen kaikkien neuvojen yhdistelmällä ( tai sitten ei ). Pistän sitten kokemuksia muillekin tiedoksi, lähtikö maalit vai suliko muovit... *![]()
www.motzcari.com
Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
Oln samaa mieltä kuin edellinenkin kysyjä...miks sun pitää ottaa kaikki maali pois?Siinä nyt on selvästi hyvä pohjamaal,i joka ei reagoi alustan kanssa...sen kun karhennat pinnan ja maalaat uudelleen.On turhan ylimitoitettua ruveta kaikkea poistamaan.Katsot vain pienellä koemaalauksella ettei uusi maali reagoi entisen kanssa.
Näin teet asian paljon helpommaksi itselles...
Jokainen saa tehdä omaisuudelleen mitä haluaa....
Heitä ne hiekkapaperit roskiin,sinun pyörässä tuntuu olevan aivan normaalisti maalia.Monta kertaa olen korjannut katteita joita ei ole maalattu tehtaan jälkeen,niistä löytyy useita maalikerroksia.maali on useita kerroksia kahdesta syystä,joko maali on huonosti peittävää(tarvitaa monta kerrosta efektin aikaansaamiseksi) tai laaduntarkkailussa on löytynyt vikoja(ja eikun katteet takaisin maalilinjalle).
Tollasilla karkeuksilla hiomalla saadaan järkyttävää jälkeä aikaiseksi,joudutaan ruiskuttamaan hiomamaalit katteisiin.Sitten ollaan samassa lähtöpisteessä,maalia on tautisen paksusti.
No tämän maalinpoisto-operaation suurin syy lienee tämän nykyisen, mutta jälkikäteen tehdyn maalauksen laatu: pinta halkeilee ( ilmeisesti liian kova ) ja monessa paikkaa maali on kupruillut ja "elänyt" eli ei sovi pohjamaalin kanssa tms. Katteet ovat menossa ammattimaalarille, joka asetti homman ehdoksi vanhan maalin poiston;muuten tulee sikakallista...(Kawasaki ZL @ Tammi. 24 2004,11:27) kirjoitti
Lisäksi osaan katteista joudutaan tekemään korjauksia ( murtuneita kiinnityskorvakkeita *yms. ) ja jostain löytyy maalin alta paklauksia. Ajattelin vaan tehdä kerralla kunnon työtä, jotta lopputulos olisi haluamani. Ekan osan vien maanantaina näytille ja saan lopulliset ohjeet maalinpoistosta. Yritys on vakuutusyhtiöiden hyväksymä kolarikorjaamo, joten ammattitaitoa sieltä löytyy myös muovitöihin.
www.motzcari.com
Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
Hiomalla se onnistuu. Se on ainoa oikea tapa poistaa vanha maali. Mutta hio nyt vielä lopuksi pinta hieman sileämmäksi hienommalla paperilla kuin 80. Muuten maalari joutuu kittaamaan sun katteet yli asti ja hiomaan eikä sekään aivan halpaa ole. Joku 400 vois olla sopivaa. Paitsi tietysti jos maalari sanoi että "hio 80, kyllä minä ne naarmut tasoitan"
Kärsivällisyyttä hommaan toivottelen. Ja ainahan voit käyttää ainakin isommille suorille pinnoille konetta.
Jos tilanne näyttää pahalta, lisää hanaa ja jos näyttää tosipahalta, kaks pykälää pienempi pesään ja urku auki...
Ittelle maalarimestari anto sellasia terveisiä että kolmesatasella vesihiomapaperilla viimeiseksi.
Palataanpa tähän vanhaan aiheeseen: Cebarin katteet on vihdoin saatu maalarille asti *
Maalinpoisto oli aika iso operaatio; tätä Hempel -merkkistä ainetta kului 2x0,75 litran purkkia, joista nestemäinen oli huomattavasti riittoisampaa ja tehokkaampaa kuin hyytelö? Hauskaa oli myös aineen hinta: kaupungin isossa maalikaupassa 20 e/purkki, maaseutupaikkakunnan vastaavassa 17,50 e/purkki tilattuna... *Ko. aine pehmitti pintamaalin erinomaisesti, sai pyyhkiä rätillä pois. Samoin alimmainen pohjamaali lähti hyvin. Tasoitekerros ( ? ) ei reagoinut mitenkään, se piti hioa pois. Alkuperäinen maali kesti ainetta hyvin eikä mitään korvaamatonta vahinkoa tullut; pesin lopuksi osat huolellisesti vedellä. Lopullinen maalinpoisto tapahtui isolla porakoneella ja sellaisella pyöreällä, levyistä kootulla laikalla, karkeus 80. Niitä kului operaatiossa 3 kpl, joista eka tukkeutui kuumentuneesta maalista eikä sitä saanut enää puhtaaksi. Laikka mahtui kohtuullisen hyvin kaikkiin poimuihin ja aukkoihin, ainoastaan muutama vaati käsityötä enemmän. Kaikki katteet hiottiin lopuksi 100 karkealla paperilla käsin ennen maalarille vientiä. Tunteja kului kymmeniä, en pitänyt kirjaa. Pölyä tuli paljon ja maalinpoistoainehyytelö tuoksui tosi voimakkaalta ( piti laittaa oikein kunnon naamari ). Hankalinta oli katteen osien pitäminen paikallaan työn aikana eli käytännössä porakonetta piti liikutella yhdellä kädellä ( melko raskasta touhua ) *
Pääsiäisen tienoilla pitäisi maalauksen olla ohi, kerron sitten hinnoista ja työn laadusta vielä tarkemmin. Väri tulee olemaan keltainen muutamalla mustalla osalla täydennettynä. Vielä täytyy hankkia tarrat jostain.
www.motzcari.com
Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
On vähän myöhässä luvattu selitys Cebarin maalauksesta. No, aikataulut piti kohtuullisen hyvin ja huhtikuun loppupuolella kasasin katteet takaisin paikalleen. Muovihitsausta oli tehty aika paljon, lähinnä poskipaloihin ja korvakkeisiin. Ihan prikulleen ei palaset sopineet, mutta sitä olin jo aavistellutkin. Muutama pieni murtuma tuli asennuksen aikana: piti käyttää hieman "kovempaa" kättä sovittamisessa *.
Lopputulos on nähtävissä täällä . Työn teki tämä firma ja hinnaksi sovittiin ennen urakkaa 500 euroa ja tämä piti ( työtä oli varmaan paljon enemmän ).
www.motzcari.com
Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
Mulla roiskahti jarrunestettä FZR 1000 katteille kahteen kohtaan jarruja ja kytkintä ilmatessa, unohdin/ en tajunnu pyyhkiä kunnolla ja kummastakin paikkaa katteet lohkes, murtui pari päivän päästä. Maalissa ei mitään. Tämä tiedoksi.
"For a 1,600MW (nuclear) unit, that means a construction cost of up to €5.6bn. We see very little prospect of these costs falling and every likelihood of them rising further."
-Citigroup Global Markets, 2010