Lähtöpäiväsi Finnlinesilla /kesä 2013
timon sanoi:
Onkohan kukaan tehnyt koskaan vertailua mitä maksaa ajaa balttian tai ruottin kautta saksaan? On nim. mielestäni kohtuuttoman kallista tuo Finnlinesin hinnoittelu, tosin hyvähän se on hinnoitella kun ei ole kilpilua!
Juu, vertailua on tehty. Kyllä se Ruotsin kautta ajo reippaasti halvemmaksi tulee. Viime kesänä mentiin Finnlinesilla ja pelkät edestakaiset laivaliput ateriapaketilla kustansivat 1100€. Eikä muuten ollut edes kallein sesonki-aika.
Tänä kesänä mennään Ruotsin kautta, laivaliput edestakaisin 166€. Ruotsin kautta ajellessa täytyy laskuun ottaa yksi ylimääräinen hotelliyö, siihen voi laskea vaikkapa 60€. Jos paluumatkan hotelliyön ottaa huomioon, niin toinen mokoma. Bensaa kuluu edestakaisella Tukholma - Pohjois-Saksa (2x 860km) välillä n. 120 litraa = n. 200€. Silta-/lauttamaksuihin saa laskea muutaman kympin, samaten ruokailuihin. Eli tällä karkealla laskukaavalla edestakainen matka Ruotsin läpi kustantaa n. 550€.
Eli kustannukset 550€ vs 1100€. Itse matkustan vaimokkeen kanssa ja otetaan aina oma hytti, tietysti jollain äijäporukalla voi tuolla Finnlinesilla säästää kun ottaa sen vuodepaikan pelkästään.
Niin, rivien välistä voikin varmaan lukea, että mun mielestä toi Finnlines on ylihinnoiteltu, eikä omaan makuun toi pitkä merimatka oikein maistunut.
Yksi homma on myös se, että asun vartin matkan päästä Turun satamasta, on helppo mennä ruotsinlaivalle "nukkumaan yöksi" ja aamulla on jo Tukholmassa. Finnlines-vaihtoehto tavallaan syö yhden matkapäivän, kun pitää jo iltapäivällä lähteä tuonne pääkaupunkiseudulle ajelemaan. Molempia reittejä on nyt sitten kokeiltu ja molemmissa tavoissa tietysti puolensa. Via Baltica vielä kokematta
