No ensimmäitteks alkaa Haminan suunnilta savu nousemaan, ku Googlen serverit kyykkää. Teillä on niitä täppiä sielä kartalla niin julumetusti...
Printable View
Mutta on toi uus versio edelleen perseestä!!!!
Tässä esim. TouRinki Vihtapakotteet reitti. Tosta ei näe kuinka pitkä reitti on kyseessä, vanhasta näki. Tohon ei voi viedä street view -äijää reitin varrelle kattelemaan että millainen tie, vanhassa pystyi. Ainakin noi tulee mieleen!
Täysin samaa mieltä. Toinen valituksen aihe mulla on noi täysin käsittämättömät valkoiset laatikot mitkä lojuu kartan päällä. Ongelma niissä on, että suurimman osan ajasta ne laatikot on tyhjiä (tyhjää valkoista) ja peittävät sen kartan.
Mulla on nykyään aika monesti tullut viimevuosina sellainen olo, että softien, ja vaikka Macin käyttiksen, suunnitteluun on tullut "nuoria tyyppejä" jotka eivät kokemattomuuttaan tiedä miten loppukäyttäjät (ja "pro:t") hyödyntää niitä ominaisuuksia – ja boom, sitten rikkovat hienosti toimivan systeemin tekemällä systeemin uusiksi tavalla joka estää sen tehokkaan käytön.
Aikaiseminhan vuosi vai kaksi Google päätti muuttaa syrjäisempien teiden väriä/vahvuutta niin, että niitä ei enää helposti erota "tosi pienistä teistä". :hanuria:
Sen verran mitä google mapsia tullut käytetty, niin Tyren ohjelman kautta, sai ainakin reittitiedoston tallennettua ja mahdollisesti vielä reitinkin onnistuneesti siirrettyä tomtomiin tai garminin laitteisiin.
Uuteen gmappiin kun tein reitin, niin minä en ainakaan löytänyt mitään reittitiedoston tallennusmahdollisuutta! Miten uutta mappia hyödynnätte reittinavigoinnissa?
Eikä tuon mapenginenkään käyttö minulle ainakaan vielä ihan auennut. Pisteet saan luotua, mutta ei siitä mitään reittiä vielä muodostunut.
En tie miten muut on tuon uuden mapsin käytön kokenut mutta edellä listattujen hankaluuksien lisäksi tuo syö mielestäni enemmän kaistaakin tai muuten vaan takeltelee. Vittumainen kun esim. zoomatessa menee aina joko liian tarkaks tai kauas kun näpyttelet plussaa/miinusta.
Osaisiko joku neuvoa mapsin kanssa? Ongelmana on se että suunnittelen reitin koneella mapsilla. Lisään mutkapätkiä, hitaampaa tietä ja lähetän reitin sähköpostiin. Avatessani reitin puhelimella mapsiin kaikki tekemäni muutokset ovat kadonneet ja kartalla on lyhyin reitti ilman muutoksia. Sama toistuu jokaikinen kerta.
Tuo on valitettavasti ominaisuus, navigointireittejä ei pysty siirtämään koneelta mobiiliin ja mobiililla ei pysty muokkaamaan sopivaa mutkapätkää. En myöskään pidättäisi hengittystä, että tätä oltaisiin kovin nopeassa tahdissa muuttamassa, kun viimeaikainen kehitys on itseasiassa vielä heikentänyt mobiilin reittisuunnittelua jatkuvasti.
En tiedä onko varsinaisesti apua mutta oheisessa keskustelussa lätinää siitä miten noita kännykkänavigoinnin ongelmia kierretty.
http://www.moottoripyora.org/keskust...-reittipisteet
Reittipisteillä sain itse yhden reissun pelailtua mutta silloinkin kun asetin reittipisteiksi paikkakunnat niin mikäli en kyseiselle paikkakunnalle ajanut, alkoi maps neuvoa minulle uutta reittiä ko. paikkakunnalle :D
Neuvoja vaihtoehtoisesta, huomattavasti paremmasta reittinavigointiohjelmasta otetaan vastaan :jpstyle:
Tomtom go. Ei ole tosin ilmainen, 20 €/vuosi. Samat ominaisuudet pitkälti mitkä on niiden prätkille tarkoitetussa navissa, josta olen itse pitänyt. 75 km matkan voi testata ilmaiseksi.
Mulla on kännyssä ilmainen TomTom nopeuskamerat. Hyvä sovellus varsinkin autoillessa kun voi kuittailla 'onko kameratolppa tässä vielä?' Kertoo myös siirrettävät kamerat ja ruuhkat -mikäli niistä riittävän moni on raportoinut.
No, se päivittyi sitten TomTom AmiGO'ksi. En ole siitä maksanut mitään. MIten se halusi sen 20€/vuosi rahan? Tuleeko suoraan vouti vaiko liivimiehet meillä käymään? Mihinkään rahastukseen en (tietääkseni) ole suostunut.
Hyvä on tämä AmiGO'kin, kehittynyt hiukan. Vielä kun motukan toimisi kuittaukset, ainankaan mun hanskoilla ei toimi kosketusnäyttö.