Vuosi 2022 alkaa tällä hotellin kuvalla:
Kartta löydetyistä kohteista:
https://www.google.com/maps/d/edit?m...7D&usp=sharing
https://i.ibb.co/RTwzGt5/CC11-C07-D-...F95-F80733.jpg
https://goo.gl/maps/pFQQRL5ytBniVr7o7
Printable View
Vuosi 2022 alkaa tällä hotellin kuvalla:
Kartta löydetyistä kohteista:
https://www.google.com/maps/d/edit?m...7D&usp=sharing
https://i.ibb.co/RTwzGt5/CC11-C07-D-...F95-F80733.jpg
https://goo.gl/maps/pFQQRL5ytBniVr7o7
https://i.imgur.com/FkjBxyC.jpg
Sulan Hotelli
0600 308058
https://maps.app.goo.gl/YSPF1WQtcCJ1Q42S6
https://img.aijaa.com/t/00883/15048573.t.jpg
Vanhankirkonsilta, Hyvinkää
Ja tästä uutta lyhyellä siirrolla. Hiukan kurasta voi olla viimeiset 100m...
https://img.aijaa.com/m/00527/15048590.jpg
https://i.imgur.com/3TWFnMu.jpg
Hyvinkään Vauhtipuisto
https://maps.app.goo.gl/HivLHmXdbeYB12aU7
Ja uuden kuvan otin Vauhtipuistokuvan nähtyäni paikassa, jossa olin paraillaan katselmassa joen vapautumista jäistä
https://i.imgur.com/T3qBwg8.jpg
Jotenkin ite ensin mielsin että vauhtikuva ois mennyt Kanta-Hämeen puolelle. Hyvin oltiin ihan rajoilla.
Asiahan ei tietysti minulle kuulu, mutta pitäskö noita kuvausalueiden rajoja täsmentää. Nuo yllä olevat kuvat on n.4,5km Helsingin keskustasta (Näkyy tuosta olohuoneen ikkunasta) eli "Hesan seutu"-määritelmän alla, tietenkin myös väljästi tulkiten Itä-Uusimaa.
Ehdotukseni on: Kehä I sisällä Hesan seutu ja ulkopuolella maakunnan mukaan.
Helsingin seutuhan on rajattu Kehä III sisäpuolelle, mutta tosiaan menee päällekäin itä- ja länsiuudenmaan alueen kanssa. Ei mun mielestä kyllä haittaa yhtään, mutta mulla onkin pk-seutu bias, eli mulle vaan positiivista jos on lähempänä enemmän rasteja.
Kyllähän tossa huomasi viime vuonna ajellessa, että melko lähelle noi kuvat painottuivat, esim. Länsi-uudellamaalla ei käyty kertaakaan Tammisaaren länsipuolella. Mutta toisaalta vaikka moni Itä-Uudenmaan ja Kymenlaakson rasti oli tiedossa, en jaksanut lähteä ajelemaan niin kauas. Eli onhan tässä enemmän kyseessä paikallisten ihmisten aktiivisuudesta.
Minulle ihan sama, jos halutaan poistaa päällekkäisyyksiä, vaikka ei tuo päällekkäisyys ikinä minua ole häirinnytkään. Siltikin, jos kuva on Uudeltamaalta ja rajan itäpuolelta, niin ei siinä mitään väljää tulkintaa tarvita. Koko Hesan seutu on myöhemmin keksitty juttu....olikohan 2017?
Onhan näitä karttoja ollut ja edelleen nähtävissä vanhojen vuosien aloitusviestissä
https://www.google.com/maps/d/edit?m...4Y&usp=sharing
Vähän hölmöä tätä on kabineteista sekoittaa ja säädellä kesken kauden.
Homma jatkuu nykyisellä systeemillä ainakin tämän kauden, ensi vuodesta voi jupista loppuvuonna lisää.
Tuossa karttapohja... jos tonttuj pistäs avausviestiin
https://www.google.com/maps/d/edit?m...7D&usp=sharing
Strömforsin ruukki