Ennakkoon jo kaikki 750 yksilöä myyty, syksymmällä tod.näk. esittelevät karvalakimman version aiheesta, nyt alkuun vain tuunattu TFC, hinta 39.500 €
https://www.bike.fi/triumph-rocket-3...a-julkistettu/
Printable View
Ennakkoon jo kaikki 750 yksilöä myyty, syksymmällä tod.näk. esittelevät karvalakimman version aiheesta, nyt alkuun vain tuunattu TFC, hinta 39.500 €
https://www.bike.fi/triumph-rocket-3...a-julkistettu/
Olihan se entinen jotenkin pienellä koneella, joten joutihan siihenkin tehdä ruohon leikkurin moottorin sijaan kunnon pata. Huh huh. :thumbup:
Melko vaikuttava laite kyllä.
On kyllä hieno, onneksi ei ole suhteita pankinjohtajiin.
Ja jos joltain on mennyt ohi niin Triumph julkaisi TFC:n lisäksi myös ne "karvalakkikansan" versiot, eli Rocket 3 R ja GT.
R-mallin hinnaksi on veikkailtu ~32000€ ja GT-mallille ehkä n. 1000€ enemmän.
https://youtu.be/abEH8A0MEKw
Ekat tosi elämän koeajot alkaneet.
Lisää tulee varmaan lähiaikoina. Tähän asti vaan mainospuheissa kehuttu laitetta nyt tulee kunnon perstuntumaa.
Ei kyllä varsinaisesti iskenyt mikään informaatioähky tosta ekasta videosta, kovin oli lyhyt ja ytimekäs. :grin:
No eiköhän sieltä ole Visordowniltakin hieman kattavampi juttu tuloillaan.
Sinällään myös ihan positiivinen ylläri, että hinnat olivat hieman noita ennakkokaavailuja pienemmät (29500/30800€).
Edit. Biketeamin hinnat onnäköjään ennakkotilaajille, onkohan normaalia hintaa vielä kerrottu missään.
https://www.visordown.com/reviews/fi...-3-2020-review
https://www.motorcyclenews.com/bike-...cket-iii/2020/
Ekat vähän perusteellisemmat koeajoraportit.
Liite 19794, siinäpä oikea Rocket III tai Triumphin versio samasta asiastaLiite 19798
https://youtu.be/eP9JglKe8zM
Pidempi raportti Rocketista. Ajettavuus uudella tasolla. Massaa toki on reippaasti mutta kunnon jarruvarustus. Gt mallissa kengät kuluu kaarteissa. Kulutuslukemat ei eco luokkaa lähemmäs 8l sadalla tietää tankkausta usein.
Itse pidän ulkonäöstä ja moottorista. Tosin kiihdyttäessä kuulostaa lähinnä auton moottorilta.
Luonteikkaan tuntuinen mp ja varmasti saisi tuntemuksia aikaan ajaessa mikä mp harrastuksessa on tärkeää.
Pyörä jota pitää kääntyä vielä poispäin kävellessä katsomaan.:)
Jokos näitä uusia on nähty liikenteessä? Kelitkin ainakin täällä etelässä alkaa olemaan piakkoin kohdillaan. Itse en ole vielä bongannut kertaakaan muutakuin liikkeessä.
Rocket pikaisesti testattu Vantaalla. Ei voi kun kehua fiiliksiä kokemuksesta.
Laadukas tuntuma hallintalaitteissa. Helposti käsiteltävä ja kokoisekseen ketterä. Mahtava moottori ja erinomaiset jarrut. Ehdottomasti paras ajamani custom tyyppinen powercruiser. R malli ajoasento itselleni hyvä. Ehdottomasti koeajoa suosittelen. Pyöriä myymättä vielä maahantuojalla. Ilm reilu 50 on maahan tulossa. Näitähän pyörii kohta kaikilla kulmilla.
Nyt olen 2 viikkoa ajanut uudella Rocketilla ja mittariin on kertynyt kilometrejä reilu 500km. Olen aikaisemmin omistanut myös vanhemman Rocketin ja Triplen joten uskallan eroja hieman käydä lävitse.
Ulkonäkö: Tykkään kummastakin mutta eihän tämä uusi mikään customi oikein enää ole, eikä kai se yritääkkään olla. Jossain foorumilla joku sanoi, että tämä on Speedtriplen ja Rocketin avioton stereodeilla höystetty äpärälapsi. Allekirjoitan tuon. :grin:
Ajoasento: on itselleni parempi tässä R mallissa kuin vanhassa roketissa tai GT:ssä. Vanhassa roketissa oli mielestäni kyllä hieman parempi satula ja varsinkin kyyditettävä istuin oli vanhassa huomattavasti parempi/mukavampi. Totta puhuen pitkiä yhtäjaksoisia siirtymiä en ole vielä tehnyt joten on vähän mustatuntuu tietoa tämän uuden kohdalla.
Tekniikka ja kilkkeet: Quickshifter on ihan ehdoton, koska voi ilman kytkintä vaihtaa vaihteita (=kiihdytykset). Muutenkin vaihteet toimivat huomattavasti paremmin kuin vanhassa roksussa. Mun mielestäni vaihtamisen pehmeydessä ei ole eroja esim. Hayabusaan. Äänet ovat yllättävän muhkeat vakioputkilla. Ei tarvitse "offroad" putkia laittaa....ainakaan äänien takia. Mittaristo ja sen kilkkeet on nykyaikaa...4 eri modea millä ajaa, freecom yhdistyy järjestelmään hienosti, puheluihin voi vastata suoraan pyörän oman käyttöliittymän kautta ja musiikkia kuunnella/hallita. Avaimeton käynnistys on milestäni hieman hazardi...Toimii siis hyvin ei siinä mitään mutta mitäs kun sen avaimen kadottaa....Näitä "etäavaimia" kun tulee yksi vain mukana...sitten on niitä "saattomuistilla" varustettuja parikappaletta joidenka toimivuus on vähän mitä sattuu... Peilit ovat todella hyvät. Kerrankin niistä näkee eikä ne hirveesti resonoi. Tarvitseeko koneesta sanoa mitään...se on pelkoa herättävä (itsessä) ja upea. Taidan olla vanha, koska kahvalämppärit oli hieman kylmemmillä keleillä ehdottomat (en ole koskaan ennen omistanut). Samoin epäilin vakionopeuden säätimen hyödyllisyyttä mutta kyllä siihenkin vain tottuu... Brembon jarrut on yksinkertaisesti hyvät. Tupakin sytytin/USB lataus on integrotu mittarin taakse eli kännykkään tai naviin saa virrat suhteellisen helposti.
Vakiolaukkuihin en ole kovinkaan tyytyväinen. Ne on aika pienet ja vähän jotenkin rimpulan oloiset. Nopeesti ne saa pois ja takaisin sekä laukkuraudat kääntyy nätisti piiloon (irroitus/kiinnitys 3-5 sekunttia per laukku). Laukut olisivat voineet olla hieman laadukkaammat...Ei ne nyt mitään katastofeja ole mutta kuitenkin...Aika varmaan näyttää paremmin laukkujen toimivuuden.
Kauniit kelit jatkuu ja pian pääsee taasen ajamaan! HD miehen sanoin: Rait to haart, haar to rait.:cruising:
Liite 21079
ORG-valistus alkaa pikkuhiljaa puremaan.
Täällä kerrotaan kysyjälle, että kuutiot on tärkeä, ehkä tärkein osa osa moottoripyöräilyä...:grin:
Downsizing on autoja varten. Kai minunkin on pakko jossain vaiheessa kasvattaa kuutiotilavuus ajan tasalle???
Himo, järjetön himo!
Mulla oli joskus lainassa kaverin Rocketti viikon. Ei ois pitänyt - se vääntö :rakastunut:
Nyt noin reilun 2000km kokemuksella kuulumiset. Pidempiä matkoja en valitettavasti viime kesänä ajellut. Lähinnä tuollaisia alle 200km mutkapätkiä tuli kierrettyä. Ongelmia ei ole Rocketin kanssa vielä ollut oikeastaan mitään. Avaimen patterin olen vaihtanut. Ne taitaa lähtökohtaisesti huonolla tuurilla olla vanhat tehtaalta lähtiessä. Olen oppinut vara-avaimien avulla (saattomuistillisia) pyörän käynnistämisen. On aika tarkka kohdasta mihin avaimella pitää sohia mutta nyt sekin toimii moitteetta. Yhden takaisinkutsun olen hoitanut BikeTeamilla eli takajarrujen ABS saattaa sisältää vähän ilmaa ja heikentää jarrutehoa. En itse ole huomannut mitään mutta hoidatin kuntoon kun ei siinä mennyt kuin tunti Biketeamissa. Laukkuihin en ole kovinkaan tyytyväinen edelleenkään ja odottelen että markkinoille tulisi jotkut kovat laukut tms... Corbinilla taitaa GT malliin jo ollakkin. En ole aktiivisesti seurannut. Kiva pyörä on ollut ja tänä kesänä on suunnittelilla vähän pidempiä reissuja niin voi katsoa kuinka pyörä toimii pidemmillä matkoilla. Vanhalla Rocketilla tuli kierrettyä eurooppaa yms...Vaimo toivoi kyllä, että pidemmälle matkalle lähdettäessä pitää ostaa kyyditettävälle Airhawk pehmuste...
PEIPÄK TAIM!
T:Head of Gotka
Itse ostin tuon uuden vähän ajettuna 9tkm, nyt kesän aikana tuli ajettua semmoinen 7 tkm tällä uudella ja vanhalla reilu 1tkm.
Pyörissähän ei ole mitään saamaa muuta kuin nimi, uusi on helkutin paljon parempi ajaa varsinkin mutkateillä.
Tuli heitettyä semmoinen 3tkm pohjoisen reissu kesällä ja ostin molemmille 1,5cm paksut geelipäälliset niin ei mitään ongelmaa koko matkalla, ei väsynyt paikat ja puutunut hanuri. Kruiseri aivan ehdoton maantie siirtymillä, ja sifteri kanssa minulle uusi tuttavuus mutta on hyvä sekin.
Jarrut kanssa ihan eri luokkaa kuin vanhassa, samanlaisiin olin tottunut aikanaan KTM supermotoa ajaessa
En kyllä löydä mitään huonoa sanottavaa pyörästä näin 7 tkm ajettuani, jos pienien laukkujen kokoa ei lasketa mukaan.
Ajomukavuutta kyllä parantaa selvästi edellisen asentama säädettävä etupleksi.
Olen ollut tyytyväinen ostokseeni, ja matka jatkuu niin kauan kuin kelejä piisaa:thumbup:
Onko kenelläkään slipareita kiinni pyörissään? Zardilla olisi tyylikäs, mutta onko tästä kokemuksia?
Tämä ? https://shop.officineitalianezard.it...20-21-exhaust/ auts mikä hinta :(
Ihan tyylikäs, mutta ei tosiaan ihan ilmainen.
Mustalla pinnoituksella, Euro5 tyyppihyväksynnällä ja hiilikuituisilla lämpösuojilla vaatimattomat 2319,20€, hinnassa vielä olevinaan joku 20% alennus. :blink:
No ei mulla onneksi ole rockettiakaan, tosin viime kesänä melkein tuli moinen hommattua enkä nyt vieläkään ole ihan täysin luopunut ajatuksesta. Parin viime kesän kilsoilla ei tosin ole paljon viitsinyt vaivautua pyöränvaihtohommiin.
Kuulostaa kyllä omaan korvaan ihan hyvältä.
https://youtu.be/GzSiklaQJ4I?t=39
Tosiaan tulee sen verran ylös toi putki ettei vakio laukku taida mahtua, no en kyllä ole valmis maksamaan yli 2k€ pelkistä äänistä/keveydestä lisää, kun vakio putkikin on ihan siisti vaikka aika painava taitaa olla.
Thaimaassa kanssa tekevät ihan siistejä änkkäreitä, mikä mahtaa vaan olla kestävyys/hinta.
https://www.youtube.com/watch?v=QSy0qWJy9Rw Tämmöinen tuli vastaan.
Onko kukaan vielä vaihtanut vakioputkea pois?
Onko tämä ihan se vakio pleksi vai joku muu tarvikepleksi. Olen itse miettinyt vähän samaa jätin valitettavasti pyörää ostaessa tuon etuplexin hommaamatta ja nyt olen tullut vähän toisiin aatoksiin.
PUIG:ilta löytyy ainakin jonkinlaiset pleksit en tiedä onko näistä kenelläkään kokemusta:
https://puig.tv/en/tuning-motos/wind...rence=&colour=
Ei ole vakio vaan tämä:
https://www.powerbronze.co.uk/triump...-480-t107.html
Hei tämmöinen putken valmistaja löytyi:https://verex.com.au/wp-content/uplo...15-scaled.jpeg
Hi ,
Thanks very much for getting in contact with us.
The Muffler is supplied with a mounting bracket, dB killer and necessary parts for fitment.
You also retain a mounting boss for the factory O2 sensor.
These are priced at $900AUD + $85AUD Standard shipping to Finland (15-20 Business days).
Kind Regards,
Corey Stevens
P: 0457 044 407
E: verex@outlook.com.au
W: VEREX.com.au
12 Wallsend Road, Kaoota
Tasmania, 7150
Nyt on Zardia tilauksessa. Pitää katsoa onko laukkua kuinka paljon muokattava putken puolelta. Pienillä modauksilla on foorumeilla saatu toimimaan tuo slipari ja orkkislaukku.
Zard paikoillaan. Killerit vielä paikoillaan ja sopivasti tuli uskottavuutta lisää ääneen. Pitänee joskus testata ilman, että tuleeko häiritsevän kovat äänet.
Nyt tuli testattua laukkua. Vissiin ovat Italiassa muuttaneet mitoitusta, kun useampi sentti jää putken ja laukun väliin.
Ajoa laukut paikoillaan myös testattu. Ainakaan muutaman kymmenen kilsan jälkeen ei ole palanut eikä juurikaan edes lämmennyt.
Hei minkä verran on porukalla tullut mittariin ja onko ollut mitään ongelmia? Itsellä kohta 22tkm ja vikoina takuuseen vaihdettu takajarrun ilmeisesti ilmausnippa joka laskee paineet pois, tämäkin korjattu ennen pyörän ostoa.
Itse ajanut nyt 13tkm ja tyytyväinen olen ollut, paitsi sivulautut ovat aika rimpulat ja vetskarit suht heikoa tekoa.
Kulutus on ollut positiivinen yllätys, koko kesän reissut 2 päällä täydessä kuormassa kulutus 5.95L/100km.
Kilometrejä tullut jotain 6000km ja mitään teknisiä ongelmia ei ole ollut. Tuo takajarrujuttu mulla on hoidettu myös takaisinkutsuna...ei se ennenkään huonosti toiminut mutta hoisin nyt samalla. Ainut mistä en pidä on nuo laukut...niiden numerolukkomekanismi sekoilee ja jouduin hommaamaan sellaisen erillisen avaimen millä ne saa auki vaikka numerosarja olisi mikä.
Positiivisesti yllätti se että pyörä on erittäin hyvä ajaa pitkiä matkoja...