enkero kirjoitti
Muistan täällä eräänkin (kieltämättä minua kokeneemman motoristin) ottaneen voimakkaasti kantaa sekä kypärän valmistustapaan että erityisesti lasilinsseillä varustettujen silmälasien vaarallisuuteen onnettomuustilanteessa.
Realismin nimessä, jos korva on jo maassa (ja mitä todennäköisimmin kypärän visiiri kuitenkin kiinni), niin jos siitä silmikosta joku tökki tulee läpi, niin se on yks' elimen maku mitä sulla siellä kypärän sisässä on. Tässä puhuu toki vain reilut 20 vuotta rillejä käyttänyt, eri vehkeillä pari kertaa onnekkaasti lipannut kaveri, mutta lasilinssiset rillit on menneet tosielämässäni rikki ainoastaan kodinhoitohuoneen lattialle. Toki jollakin elämäntapamotoristilla visiiri aukeaa ojassa ja pää pysähtyy hiuksenhienosti johonkin kiinteään esteeseen, joka rikkoo samalla silmäLASIn mutta ei kuitenkaan yllä noin 2cm päässä olevaan mykiöön... Samalla maagisella tavalla fysiikan lait kumoutuvat ja sirpaleet kääntyvät ratkaisevat 180 astetta jatkaen matkaansa tämän mutkan kautta silmiisi samalla tärvellen riskittömäksi luullun näkökykysi lopuksi elämääsi :grin:
Muovilinssejä sai olla uusimassa liiankin tiuhaan kun pruukkasivat aikanaan samenemaan, joten lasi oli mulle "se juttu". Tosin kolmisen vuotta sitten tuli Lasik, ja sitten on ollut aurinkolaseja silmien edessä. Ne muovisia toki, ja sen huomaa määrästä.
Jos mahdollista, leikkauta silmät. Sillä selviää kypärän pukemisesta helpommalla eikä paina sangat :rakastunut:
Sit jos sivuaisi aihettakin, niin LÄMPIMÄSTI voin suositella Rukka:n Windstopper-kypärähuppua (siis sitä missä on ISO kauluri)... Kaksi "ekaa" kautta olisi säästynyt pariltakin vilustumiselta ja kaikki tämä vain 40€... Edellä jo mainitty tekniset alusasut, niitä tulet tarvitsemaan ja fleece-kerrasto.