Heitetäänpä näin:
Jäkeviä perusteluja sille, miksi "sormi liipaisimella- tapa" vaikeuttaa tai hidastaa nopeaa ja tehokasta "tumppujarrutusta" kun sitten on sen paikka.... ?
En ole nyt vääntämässä mitään tapaa ja tekniikkaa ylivertaiseksi, koska niin moni asia todellisissa tilanteissa riippuu.... aivan... niin monesta asiasta.
Eilenköhän juuri tuli taikalaatikosta ohjelma, jossa ihan asialliselta tutkimuspohjalta on päädytty seuraavaan lopputulemaan:
Törmäysnopeuden pienentyessä vakavien vammojen määrä
vähenee merkittävästi.
(nyt ei ajauduta nopeusrajoituskeskusteluun... eihän)
Eräs merkittävä havainto oli myös monissa tapauksissa
se, ettei ennen törmäystä oltu jarrutettu lainkaan.
On siis olemassa selviä viitteitä siihen, että nopea reagointi ja jarrutuksen aloittaminen on äärimmäisen tärkeää mm. juuri törmäysnopeuden alenemisen kannalta. Toisaalta, nopeuden laskiessa "häppeningin" heti alussa, on myös paremmat eväät erilaisiin esim. törmäystä estäviin offensiiveihin.
Törmäyksen välttäminen eri keinoin lienee kuitenkin se "primääriasia".... vai ?
Toki liikenteessäkin voi... ja joskus onkin tilanteita, joissa ollaan samassa jamassa kuin "teoreettisessa tiiliseinään ajamisessa".
Tästä voidaankin puikauttaa taas takaisin liipaisinsormiasiaan.
Ei liene tulkinnanvaraista millään tapaa asiaa lähestyen, etteikö reagoinnin jälkeen jarrutus ala nopeammin kun
"pelivehkeet on paikalla"..... vai ??
Toisaalta.... kuulisin mielelläni näkemyksiä ja perusteluja sille,
miksi sormi tai kaksi liipaisimella hidastaisi tai vaikeuttaisi
täystehoista "tumppujarrutusta" kun siihen tulee tarve
http://www.moottoripyora.org/iB_html...fused_orig.gif??
Nyt ihan asiallisesti.... kiitos *
http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/bowdown.gif.