Kääntyykö muilla keula kohti Ranuaa?
Torstaina 2.7 pitääs huokasta matkaan, jos vaikka johonkin Oulunjärven korkeudelle ehtisi ajelemaan... http://www.moottoripyora.org/iB_html...02moto_prv.gif
Printable View
Kääntyykö muilla keula kohti Ranuaa?
Torstaina 2.7 pitääs huokasta matkaan, jos vaikka johonkin Oulunjärven korkeudelle ehtisi ajelemaan... http://www.moottoripyora.org/iB_html...02moto_prv.gif
jep, jos heinät saadaan katon alle niin perjantaina klo 8 Kuopion kupeesta starttaan pohjoista kohti. Mahtaako kellään olla "hajua" paikasta??
Eikö sinne ole muita kuin Marza ja minä menossa http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/cool.gif
Ei, koska muu .ORG on Ruunaalla laskemassa koskia. http://www.moottoripyora.org/iB_html.../smile_org.gifLainaa:
(rilepi @ Kesä. 22 2009,22:56) kirjoitti
Töissä siellä.
Mutta tänä kesänä saattaa kyllä kaikki kokoontumiset jäädä pieniksi...
Olisi tarkoitus tulla jos pyörä kestää http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/sad_orig.gif
Miksi?Lainaa:
(Cute @ Kesä. 23 2009,17:15) kirjoitti
Nythän porukalla vasta aikaa tuntuukin olevan.
Onko kukaan lähdössä kontioon hesasta matkaan lähtisin jo keskiviikona?
Piti olla ihan toisaalla, mut sattumuksien summasta johtuen tuon ehkä saakin ohjelmaan http://www.moottoripyora.org/iB_html...jumpie_prv.gif
Kuhan ehtis vain töist ajoissa poies...
HEinät katon alla joten Yamahan keulä kääntyy perjantai-aamuna Ranuan suuntaan ..kesän odotetuin tapaus http://www.moottoripyora.org/iB_html...jumpie_prv.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...jumpie_prv.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...jumpie_prv.gif
Tuohon hommaan on kyllä ollut nyt suosiolliset kelit, vaikka taisi nyt viime metreillä vähän mennä Savossakin myräkäksi.Lainaa:
(rilepi @ Kesä. 29 2009,08:46) kirjoitti
Kyllähän tuo perjantaina keula kääntyy kohti pohjoista. Onko kellään muuten hevosmiehen tietoa missä varsinainen leiripaikka on?
väittävät että 50 km kemijärvelle päin http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/cool.gif
Jyväskylästä lähetään työntään pohjosta kohti perjantaina joskus seittemän aikoohin. Olis nyt telttapaikkoja paremmin kun viime vuonna http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
http://www.moottoripyora.org/iB_html...jumpie_prv.gif
Tuollapäin ruukaa olla hyviä hiekkakankaita, eikö vain Cute..kerrokerrokerro... http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/wink.gif!
Varustautukaa hieman pitempään ajoon...
Paikalla!! Potentiaalisia leiripaikkoja on pilvin pimein 100km:n säteellä kontrollista, eikä tuo sata kilsaakaan välttämättä riitä... Elämme mielenkiintoisia aikoja ;)
Pikkasen näyttäs ilmat jäähtyvän viikonlopuksi, mutta ei se haittaa. Kunhan ei sada!
älä höpötä..viime vuonna oli hyvät telttapaikat kun vaan viitti vähän jalkojaan liikuttaa..meillläki oli korkeeeeellla kalliollaLainaa:
(divari @ Kesä. 30 2009,19:45) kirjoitti
mistäs teidät muuten tuntee siellä?? Pitäiskö laittaa lappua kaulaan...org ja vielä vapaa http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
Paikka jokikeskus oy
jokikeskus..ei kait..kemissä?
hyvä vaan jos on..on vähä lämpimämpi http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
Jepajee. Eli pitäs ranualla käyä lenkki, ja tulla tohon "takapihale" telttaileen http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif
Sitähän vois romut jättää jo mennesä http://www.moottoripyora.org/iB_html...cons/idea3.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html.../thumbs-up.gif
Katos... Pikku aamulenkki, niin meikäläinenki pääsee tuohon 3km päähän päiväksi töllistelemään. Jos nyt jaksaa oikein aikaisten herätä...Lainaa:
(Topi @ Heinä. 02 2009,17:28) kirjoitti
Romut voi jättää vaikka tähän meikän tykö, jos tuntuu et zuzukissa on ahasta, vaiko TÄ? http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
No joo oot aivan oikias olishan siälä hyvää mettämaata ollu muttaku piti yrittää ennemmin leiriytyneitten tuttujen seuraan. http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif Hyvä kontio se oli.Lainaa:
(rilepi @ Heinä. 01 2009,16:49) kirjoitti
outo on järjestely...ajatellen etenkin pitkänmatkalaisia, suurin osa kuitenkin taitaa tulla oulun ohitte, ajetaan tollanen 170 kilsan ylimääräinen mutka..palaten periaattees takas http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gifLainaa:
(Topi @ Heinä. 02 2009,17:28) kirjoitti
olisihan tuolla pohjoses ranuan seutuvilla ollut mainiota tilaa..
no eni vei..oishan tonne voinu lähteä, mut myöhäseksi olis menny saapuminen..jääköön väliin..
onkohan muuten järjestäjänä tälläkertaa oikea mp-kerho vai jokin paikallinen yhteisö tms...
Onko päivä käynti mahdollisuutta ilman kontrollissa käyntiä->jos vaikka kävisi ilta-ajelulla....
Juh.. ajattelin pyörähtää Oulusta Ranualla (tai liepeillä) moikkaamassa päiväseltään, josko tuttuja olis paljonkin. Kylmää (+6c) ja välillä sadetta. Tarkastuspiste löytyi, paikka osoittautui olevan Kemissä 140km:n päässä.
Se oli sit nokka takaisin kohti Oulua. Eipä kiinnosta jatkossakaan tollanen kuurupiilo miltei räntäsateessa..
Kontiosta kotiuduttu. Hyvä reissu taas oli, vaikkakaan helteitä ei nähty tänäkään vuonna. Meininkiä piisaa, vaikka aurinko ei aina paistaisikaan.
+Loistava ruokahuolto! Erityisesti aamupalat suorastaan täydelliset.
+Hyvää musiikkia läpi viikonlopun
+Hampurilaiset, makkarat ja oluet kohtuuhinnoissa
+Todella hyvät telttailualueet
+Hyvä sauna ja lämmintä vettä
+Mukavia ihmisiä!!
-Vessojen siisteys ja paperitilanteet ala-arvoisia.
-Varkaat iskenyt ilmeisesti kokoontumisiinkin, ainakin yhdeltä pieneltä mieheltä oli ajotakki pöllitty saunalta.
Ainakin nämä tuli nyt tuoreeltaan mieleeni...
jep..ei valittamista viikonlopusta! KIITOS järjestäjille! http://www.moottoripyora.org/iB_html...jumpie_prv.gif
Tää tuntuu olevan aina se valituksen aihe.Että ralli on vieressä ja kontrolli kaukana.
Mutta kun se vaan nyt on KONTIO. Ja sen erikoisuus.
Jollei tuota jaksa, niin kesässä on 200 muuta rallia, joihin voi ajaa ihan suoraan perille.
Elkää viittikö paikalliset valittaa 200 km ajoa, kun osa väestä tuli ihan Suomen toisesta kärjestä.
Yöllä kylmissään ne vaan sano, että oho.No, olisin kyllä toivonut, ettei olisi noin kaukana.
Kuppi kuumaa ja niin ne lähti eteenpäin.
Muutama poikaporukka halusi keskellä yötä vielä kuralenkillekin ja heille neuvottiin tie Tervolan kautta..
Ja eikö se ole ralliin lähdön tarkoitus, että moottoripyörillä ajellaan, mutkareittejä ja muutakin.
Eikö se ajaminen olekaan enää se nautinto?
Minä ainakin nautin siitä kairan poikki ajosta.
Matkat olis saanut olla pitempiäkin, vaikka lauantaina hiukan vettäkin satoi, kun kontrolli purettiin.Ja pois lähdettiin.
Täytyipä "vanhan" kirjautua tänne ja kertoa Kontio-rallista. Kontion perinne on todellakin kontrolista-tapahtumapaikalle ja paikka on aina kontrolliin asti "salaisuus". Mutta jos paikka olisi jossain sivutien päässä, http://www.moottoripyora.org/iB_html...withstupid.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...02moto_prv.gif kuin ehkä joskus esim. Peurajärvellä, niin ei portilla mitään ruuhkaa Kontio-tarralla sujuvasti vaan leiriä laittamaan. Vaan jospa ilmotautuminen olisikin ollut siinä? Ja mikäs mukavempaa kuin ajella järjestäjän miettimää mukavaa rauhaisaa reittiä perille. No, tästä tuli tällläinen vuodatus. Kiitos kaikille Kontion järjestämiseen osallistuneille. Oli kiva taas tavata tuttuja ja saada uusia. P:S millainenhan haloo nousisi jos Kontio olisi joskus tosi korpi Kontio??? http://www.moottoripyora.org/iB_html...02moto_prv.gif
Kontiossa on aina se sama juttu; aina joku joutuu ajamaan kontrollista "takaisin" tai muuten vain reittisuunnitelmaan "sopimattomasti". Me lähestyimme tällä kertaa Puolangalta-Pudasjärveltä päin, joten eessuntaas ajoa ei tullut. Paikka oli kokkarien järjestämiseen mainio; tuosta voi laittaa punaiseen kirjaan merkinnän, montako hehtaaria tarvii tasaista, että noin 2000:n motoristin asuttaminen onnistuu hyvin...!? Ruokakin oli hyvää. Vessoissa paperipäivystäjät olisivat tosiaan saaneet käydä vähän useammin, mutta kyllä se paperillinen vessakin sitten löytyi, kun vähän katseli. Säälle me ei voi mitään, mutta karseemmissakin keleissä on oltu...! Kiitos!
Muuten, kuka tunnustaa omistavansa samanmoisen hopeisen VFR:n, joka oli parkissa jättiteltan takana? Siinä sitä ihaillessani ( http://www.moottoripyora.org/iB_html...round_orig.gif), huomasin että teltan eteisessä oli juuri samanmoiset lenkkaritkin kuin minulla oli...spooky.... http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
Jos joku tuosta mun sanomisesta veti herneet käkättimeen, nii mikäs siinä. *http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/pftroest.gif
Montakohan hymiötä pitäs laittaa, et ei joku ota tosissaan.. *http://www.moottoripyora.org/iB_html...ticons/omg.gif
paitövei.. Hyvät oli kokkarit! Ei nyt keksi mitn sanomista tapahtumasta, omista varusteista sitäki enemmän http://www.moottoripyora.org/iB_html.../smile_org.gif. WC papruaki löyty nätisti. Minun takki ei kelvanu kellekkään, vaikka lojui viikonlopun saunassa, vissiin sitä on niin iso http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif
Ei kellekkään ois sattunu eteen kuva-albumeita tapahtumasta?
Kattos Topi kuvaboxsista julkisista kansioista haulla Kontioralli. Siellä oli sellainen upea punahiuksinen joka kuvasi ja on joitakin tallennanut sinne. Löytyy myös muita mukavia kuvia.