HONDA VFR 1200 FD löytyi ee:n sivuilta. Onko kukaan kuullut moisesta? http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...ticons/omg.gif
Printable View
HONDA VFR 1200 FD löytyi ee:n sivuilta. Onko kukaan kuullut moisesta? http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...ticons/omg.gif
Vuosimalli näkyy olevan 2010, vaan ei näy maahantuojan sivuilla vielä. Aika matkalehmä on jos tuollaisena toteutetaan.
"The estimated horsepower is going to be around 200hp, and this bike should be capable to go almost 300km/h." Aika paljon arvattu! En oikein jaksa uskoa. Jos noin on, niin alkaa kiinnostaa... http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/wink.gif
Kappas vaan hontaa, olisko sittenkin tulossa eikä vaan huhuja http://www.moottoripyora.org/iB_html...jumpie_prv.gif
Eipä ole tuommoistakaan näkyny...
http://i6.photobucket.com/albums/y21.../vfr-2008b.jpg
Eipä ole näkynyt juu, mutta ei kait tuo ee-speed huvikseen lisäile sitä tuonne listoilleen vasten parempaa tietoa? http://www.moottoripyora.org/iB_html...cons/blush.gifLainaa:
(JX_ @ Helmi. 23 2009,11:40) kirjoitti
Hondahan ei tunnetusti panikoi http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/bawling.gif
Vaivaiset puoli vuotta sitten tiedettiin motorcyclenewsissä ynnä muissa alan nykyposteissa ja 7-päiväälehdissä TAAS KERRAN ja tällä kertaa varmana tietona TAAS KERRAN, että syksyn messuilla esitellään V5-koneinen 1000cc VFR (miksi ihmeessä sen mallinimi muuten olisi juuri VFR??) ja kuinka ollakaan, se jäi TAAS KERRAN esittelemättä.
Ja nyt pitäisi uskoa, että nyt se viimein tulee ja tällä kertaa 1200cc. Hondan tuotekehitys tuntuu olevan täysin jäissä, ainakin jos 2009 "uutuuksia" tarkastellaan. Joku skootteri ja piikki sekä sportteihin ylikalliit uudet absit. Hoh-hoijaa.
Onko kellään muuten esittää ainokaistakaan järkiperustelua, miksi Honda tässä taloustilanteessa syytäisi miljoonia kehittääkseen juuri V5-moottorin? Voin keksiä montakin hyvää syytä, miksi ei, mm. siksi, että sen kehittäminen katukäyttöön olisi lähes pohjaton rahakaivo. Enää ei edes heidän motogp-pyöränsä ole V5, vaan se on V4.
Omituista kyllä, että jollain on tämä "uutuus" jo hinnoiteltunakin, mutta lähinnä siksi, ettei nyt ole aprillipäivä.
Totta turiset, mutta onko tuon sittenkään pakko olla edes V5 koneinen, voihan se olla että onkin V4?Lainaa:
(pecha @ Helmi. 23 2009,12:20) kirjoitti
Nimi/merkki VFR tullee V-4:stä/V-four?
Ja vtr on v-two http://www.moottoripyora.org/iB_html...cons/idea3.gif loogista, voi ollakkin.Lainaa:
(ttuttu @ Helmi. 23 2009,12:28) kirjoitti
Työntihän honda miljoonia kehitystyöhänsä siinä flopanneessa NR750 ovaalimäntä raceriinssa.Lainaa:
(pecha @ Helmi. 23 2009,12:20) kirjoitti
Tuollaisen V5 koneen suunnittelu katukäyttöön lienee juuri tässä kategoriassa.
Olihan se todella tiukassa saada VFR:stä edes se 800cc tehtyä, miksei jo silloin vaikkapa se 1000cc samantien?
Perin outoa että joku voi myydä "tulevaisuuden pyöriä" http://www.moottoripyora.org/iB_html...round_orig.gif
Olisiko ollut jopa niin että muinainen VF oli "V-Four" ja VFR "V-Four Racing". Sehän VFR:n jälleensyntymää odottavia myrkyttääkin kun mallinimi ei paljasta sylintereiden määrää http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gifLainaa:
(J.V. @ Helmi. 23 2009,12:35) kirjoitti
Eiköhän kohta ole taas MCN:n jokakeväisen photoshoppauksen aika: "Is THIS the new VFR?"
Kuten jo sanoin, sen lisäksi että karsivat esim. kilpapuolen kulujaan, Honda näyttää kääntäneen tuotekehityksen hanat täysin kiinni. Erityisen vaikeaa olisi silloin uskoa, että pistäisivät hirmu kasan hilloa kehittääkseen sellaisen mallin, joka on erityisen kallis kehittää (vaikkei olisikaan V5), ja jolla ei maailmanlaajuisesti edes ole kovin suuria markkinaosuuksia. Suomen isojen matkapyörien myyntiosuudet ei vastaa edes keskieurooppaa, muusta maailmasta puhumattakaan, meillä niitä kyllä myydään kuin vappuhuiskia, mutta meidän myyntimäärät on silti aika merkityksettömät jonkun Honda-tehtaan näkökulmasta.Lainaa:
(jarska @ Helmi. 23 2009,12:24) kirjoitti
Voinhan tietty olla väärässäkin, en minä tiedä, mitä puuhaavat siellä Jaappanissa. Mutta on tästä "uudesta VRF:stä" kyllä höpisty niin joka välissä, että kohta jo naurattaa!
Honda VFR1000 / VFR1200 - ´The power of dreams´, totta tosiaan!
Kyllä kyllä ,mutta todellakin perin omituista olis laittaa listoilleen "huhua" myytäväksi http://www.moottoripyora.org/iB_html...round_orig.gif
Luulen, että tuo lopussa oleva R tarkoittaa Race:a? http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gifLainaa:
(J.V. @ Helmi. 23 2009,12:35) kirjoitti
Soitin tuossa tutulle Honda-diilerille, eikä hänkään ole kuullut mitään maahantuojalta moisesta mopedista http://www.moottoripyora.org/iB_html...cons/crazy.gif
Ei muuta kuin sieltä kyselemään, missä ko. tuote on jo hinnoiteltuna, luulisi löytyvän faktapohjaista tietoa, jos vakavissaan meinaa niitä myydä.
Hondan tehdashan ei ole julkaissut aiheesta mitään.
No mää laiton ee-speedille sähkäriä, mielenkiintoista nähdä mitä vastaavat http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gifLainaa:
(pecha @ Helmi. 23 2009,13:22) kirjoitti
Tokko toinnaa hengästyä kauppiaan julkaisemasta pyörämallista..?
On se jopa hinnoiteltukin! http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif *puuh lääh*Lainaa:
(Hannula @ Helmi. 23 2009,13:57) kirjoitti
Omituista tai ei, mutta parin rivin piilomainos puree ajatellulla tavalla hontamiehiin näköjään aika hyvin... http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gifLainaa:
(jarska @ Helmi. 23 2009,13:04) kirjoitti
Oli mitään perää tai ei - pääasia että puhutaan (merkistä ja liikkeestä).
Eläs nyt, honda on harmaata massaa ja täynnä turhia lupauksia niin ihmekös tuo että tässä vähän lämpenee http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gifLainaa:
(nipo @ Helmi. 23 2009,14:27) kirjoitti
Pudotaan sitten taas korkelta niinkuin ennenkin näiden huhujen edessä http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif
Ja EE-Speed vastaa:
" Terve.
Jep. 2010 mallistoa, toimitukset kesällä 2009 alkaen. Myydään ennakolla nyt.
F ja FD eroavat toisistaan niin, että toinen on matkamaisempi Super Blackbirdin korvaaja ja toinen on sportimpi Fireblöaden ja nyky VFR 800 välistä.
Matkavehkeessä on luistonhallintaa yms maustetta. Molemmissa abs jarrut.
Peleistä ei ole vielä virallisia kuvia, mutta MCN kuulemma oli aika likellä, sanoi Hondan mies.
-Julkaisu on kesemmällä ja ekat pelit tulee meiltä kun tilasin nipun ennalta vaikkas muita mummottaa."
Regards/Terveisin: e1
Esko Raisvuo
Nyt alkaa kuulostaa hyvältä http://www.moottoripyora.org/iB_html...jumpie_prv.gif
Honda-tehdas julkaisi viime syksyn merkittävimmissä näyttelyissä lähinnä jonkun epämääräisen savimallikyhäelmän jostain V4-moottorisesta vimpaimesta (ennemminkin annettiin ymmärtää sen olevan sportti kuin sporttourer). Siitä ei voinut päätellä kuin jotain muotoilullisia teemoja, jos edes niitä.
Joten sori, kun täytyy vielä hetkinen tuumia, ostanko nyt sitä, että ko. pyörän/pyörien toimituksetkin on jo alkamassa kesällä 2009, ja tämä on ainoa taho, joka tietää asiasta jotakin. Olisipa ainakin historian ensimmäinen kerta, kun Honda julkaisee jonkin näin tärkeän uutuuden näin maanpintaakin matalammalla profiililla, se on varma!
edit. edes joku kuvallinen representaatio näistä ihmelaitteista (siis semmoinen, joka ei ole photoshop-taiteilijan omaa mielikuvitusta, kuten yleensä) olisi oikein kiva. Jos pelit on kerran toimituksessakin 3-4 kuukauden sisällä, siinä tapauksessa ainakin mainoskuvia on ihan pakko ollut olla jo olemassa useamman kuukauden ajan. Missä ne ovat?
Nuo pitää nähdä. Ekoissa malleissa voipi olla lastentauteja, mutta jos vaikka kesällä 2010? http://www.moottoripyora.org/iB_html.../smile_org.gif
Niin-pä, ja kun on toi 'nokka-akseliongelmakin' vielä vahvasti päällä http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gifLainaa:
(pecha @ Helmi. 24 2009,13:13) kirjoitti
Hmm ... Jos VFR = V Four Racing, niin miksei sitten VFR = V Five Racing. VFR:ää voisi ruåtsin maalla myydä 5-sylinterisenä (V Fem Racing) http://www.moottoripyora.org/iB_html...02moto_prv.gif
Pian se kausi taas alkaa ...
Nokka ongelma on kyllä todella paha Honsikki miehillä, sitä kun on niin herkkä ottamaan nokkiinsa http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gifLainaa:
(Vmatti @ Helmi. 24 2009,13:21) kirjoitti
Jossain mainoksessa muistan nähneeni Hondia lehmä kuosissa, en muista missä lehdessä.
vai vielä V5, dream on...
nyt edes yksi aito Hondan julkaisema kuva tänne näkyville ko. kamppeesta, niin lupaan tanssia puoli tuntia ripaskaa (jos kunto kestää!!) http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
veit näppäimet suustani. four ja five alakavat äffällä. olisi kiva , jos hondakin onnistuisi joskus.Lainaa:
(mtkoskin @ Helmi. 24 2009,13:39) kirjoitti
Tätä juuri tarkoitin kun totesin aiemmin: "Sehän VFR:n jälleensyntymää odottavia myrkyttääkin kun mallinimi ei paljasta sylintereiden määrää".Lainaa:
(kawabata @ Helmi. 24 2009,16:00) kirjoitti
Sitten kun ja jos kuva hontalta tulee, voitko laittaa videon tanssistasi juutuubiin että saadaan mekin katella http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gifLainaa:
(pecha @ Helmi. 24 2009,15:48) kirjoitti
Eikait tuossa matkamallissa ainakaan ole mitään järkeä... Saman näköinen kuin Pan european ja vain 100 kuutiota vähemmän. Molemmat vielä V4 -koneella. Tai jos tuo VFR on 5-mukinen, alkanee painokin olla pannarin tasolla.
Sporttisempi malli taas voisi ollakkin hyvä seuraaja XX:lle sporttisena matkapyöränä. Jos tulisi se n. 200hv, niin sillähän kilpailtaisiin jo ZZR:n ja Busan ostajista.
VFR 1200 FD ,selvästi tulossa on Full Diesel.
Taitaa ensi keväänä olla Honda-kauppiailla varastot täynnä käytettyjä zetoreita ja busia. http://www.moottoripyora.org/iB_html...bebe_1_prv.gif
Näyttelyissä ei Honda ei ole esitellyt uutuksia. Viimeisen vuoden aikana uutuudet on julkaistu muualla, 450CRF, uudet kyykyt, Fury, DN-01. Uutuuksia ei enää tuoda johonkin tiettyyn aikaan vuodesta. Näyttää Hondalla olevan suuntana, että uutuudet tuodaan erissä, ympäri vuoden ja vieläpä markkina kerrallaan. Jenkeissä lehdistötiedotteissa otsikot kulkevat First Wave of 2009 models, second, third...erikoisesti jenkeille DN-01 esiteltiin vasta 2009 mallina. Ylipäätään koko mallisto vahvistetaan erissä.Lainaa:
(pecha @ Helmi. 24 2009,13:13) kirjoitti
Furystakaan ei ollut mitään aavistustakaan. Se vain näytettiin videolla jälleenmyyjille ilman ihmeempiä ennakkomölyjä. That's it.
Mitkä uudet kyykyt? Ne samat vanhat, mihin tuli absit, ainakin esiteltiin messuilla.
Varsin eriskummallista, että uudesta VFR:stä tietää jotain täsmälleen yksi putiikki, jolla se on jopa hinnoiteltuna, ja kukaan muu, brandtti mukaanlukien, ei tiedä mitään. Netistä löytyy joku vfr1200.org huuhaa-saitti, missä ei tiedetä mitään, ja siinä se. Yhtään uskottavaa ei-fantasiapohjaista kuvaa ei tunnu löytyvän.
Koskahan muuten viimeksi on seuraavan vuoden malleja kaupattu ennakossa edellisvuoden helmikuussa?
Entä kuka ostaa pyörän tietämättä edes, miltä se näyttää?
Ei kukaan asiakas ostakaan, mutta kauppias voi hyvinkin ostaa näkemättä... sehän on jopa melko ymmärrettävääkin riskinottoa, yleensä jos moottoripyörän tapaisia turhakkeita myy niin parhaiten menee niillä kellä sitä "tavaraa" on "hyllyssä"... jos toisaalla myydään ei oota tai toimitusaika vie puolet ajokaudesta niin saattoipa olla ihan pelimiehen liike ee-speediltä tehdä tilaus tietämättä edes mitä loppujen lopuksi tuli tilattua..Lainaa:
(pecha @ Helmi. 24 2009,21:24) kirjoitti
Tosin jos se on tuo pan european kopio ( mihin en kyllä itse millään jaksa uskoa ) niin tuskin on mitään hittituote.. Honda tarvitsee mallin juurikin zzr1400 ja busa taisteluun ja siihen ei tuollaisella pannarilla ylety millään.