http://www.iltasanomat.fi/viihde/uutinen.asp?id=1595260
Printable View
sääriluu törrötti irtipoikki ja aikoo palata töihin heti ja parin viikon päästä maltalle.. ilmeisesti voi tehdä töitä ilman toimivaa jalkaa ja särkylääkkeiden vaikutuksessa tai saattaa pieni pölläkkä olla eduksikin taiteilijalle.
Taitaa olla pikku pölläkässä molemmat sankarit maltalla http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/wink.gifLainaa:
(kawabata @ Syys. 29 2008,07:38) kirjoitti
Eix toi Samuli lopettanut noi pölläkkä hommat???Lainaa:
(y-p @ Syys. 29 2008,07:44) kirjoitti
Saarelalle toipumisia vaikken äijjästä paljoo perustakkaan.
Kun monien ns. "taiteilijoiden" tekemisiä näkee,Lainaa:
(kawabata @ Syys. 29 2008,07:38) kirjoitti
niin tekevät töitä ilman toimivaa päätäkin ..
Jalan puuttuminen ei niin kauheaa ole ..
joo varmasti ja muutti pois suomesta.Lainaa:
(andestone @ Syys. 29 2008,09:20) kirjoitti
20v mopon selässä eikä karju tiedä, että lehdet on liukkaita?
JUNNUMOKA http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/pftroest.gif
"Olli Saarela ajoi kesällä 2006 Tanja Saarelan Harley-Davidson-moottoripyörällä kesätapahtumaan saaden sillä julkisuutta itselleen. Myöhemmin osoittautui, että pyörä oli tilaisuutta varten vuokrattu. Kansanedustaja Osmo Soininvaara epäili, että moottoripyörä oli saatu käyttöön sponsoroituna."
Muistaakseni kyseessä oli sportti.
Mä olen ymmärtänyt et koki jonkin sortin uskonnollisen herätyksen.Lainaa:
(y-p @ Syys. 29 2008,09:53) kirjoitti
Saarelan tapauksesta sen verran, et veikkaan ton maltan reissun siirtyvän.
Pikaista paranemista joka tapauksessa http://www.moottoripyora.org/iB_html.../smile_org.gif
muistat väärin.Lainaa:
(nostalgia @ Syys. 29 2008,10:18) kirjoitti
No hyvä että joukossa on ainakin yks viisas joka tietää että lehdet ovat liukkaita. Meille muille kuolevaisille käy aina silloin tällöin haavereita...Lainaa:
(dYNY @ Syys. 29 2008,10:08) kirjoitti
Ollille onnea jalan kanssa. Parantuminen kestää pitkään, valitettavasti.
Se on hyvä, kun löytyy näitä tietoviisaita tulkitsemaan asioita lehtiuutisen perusteella. Miten me tavalliset taaplaajat muuten saisimmekaan tietää, mistä mikäkin oikeasti johtuu!
Hmm, olli ja hd... Toivottavasti löytyy kaimoilta ymmärtämystä.
Anteeksi.Lainaa:
(peppoone @ Syys. 29 2008,10:41) kirjoitti
Vedän sanomani takaisin.
Kyseessä on siis pitänyt olla suomen ainoa moto-gp tason katukuski jolle nyt vain sattui hassusti.
Ja jos lähdetään sille linjalle, että täällä ei enää kommentoida lehtijuttuja niin tulee aika hiljaista...
http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/baaa.gif
Junnumokaltahan tuo minustakin vaikutti kun uutisen luin, mutta koska en ollut paikalla, enkä tiedä kaikkia asiaan vaikuttaneita tekijöitä, en lähde sitä sellaiseksi julistamaan. Jos ko. henkilö on ajanut 20 vuotta, kuten uutisessa väitettiin, luulisi hänen olevan jo pois junnumokavaiheesta. Mutta onko niin, sitähän en myöskään tiedä.
Nyt on pakko todeta, että vaikka tuo kisalisenssi ehti olla taskussa yli 20v niin silti sitä syyllistyy junnumokiin silloin tällöin itsekin. http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/sad_orig.gifLainaa:
(pecha @ Syys. 29 2008,11:52) kirjoitti
Tuo on totta, virheitä voi sattua joka ikiselle meistä. Tämä harrastus vain on siitä kelju, että pienenpieni virhe sopivassa paikassa voi maksaa terveyden taikka hengen. Keskittyminen ajamiseen pitäisi olla 100% koko ajan, mutta koska emme ole mitään koneita, niin harvempi kai pääsee tuohon. Siihen kuitenkin tulisi tähdätä.Lainaa:
(dYNY @ Syys. 29 2008,12:01) kirjoitti
Itsehän tämä tuon tuossa 'uutisessa' kertoo, joten kait se sitten lehdistä latikkaan lähti!?!Lainaa:
(pecha @ Syys. 29 2008,11:34) kirjoitti
Tai, saattoihan tässä käydä myös jollain toisellakin tavalla, mutta sitten otsikon pitäisi olla vaikka:
'Liukas lehti suisti pöpelikköön, Tiehallinnon vastuuta tutkitaan!'
No niin, muutama ehti jo todeta sen mikä mullakin tuli mieleeni: sattuu sitä vahinkoja kokeneemmillekin.
Lisäisin vielä toisen pointin; toi "20 vuoden" kokemus ei välttämättä aina (tietämättä tai viittaamatta otsikon henkilöön) kerro sitä, kuinka hyvin henkilö ajaa, tai kuinka paljon ajokokemusta hänellä on.
Jos liikennevirheestä huomautettu vanhus sanoo että "Kyllä minä tiedän miten ajetaan - minä olen sentään 60 vuotta ollut auton ratissa!" * Tai jos henkilö kylläkin omistaa moottoripyörän 20 vuotta, mutta lähinnä pitää sitä autotallissaan... tai ajoi ensimmäistä kertaa 20 vuotta sitten... * http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gif
Edelleen siis korostan sitä, että otsikon henkilö voi olla hyvinkin kokenut mp-kuski ja silti noin voi käydä. Ei voi mitään.
Sairaalalähteiden perusteella sankari oli eniten huolissaan siitä miten pyörä saadaan HD-Centteriin ja saattajat siitä kuka on ajokuntoinen. Päättivät lopulta tilata mopolle oikean hinurin.
http://www.moottoripyora.org/iB_html.../thumbs-up.gif
Jos ajovarustus oli sama, kuin ilta-sanomissa olleessa poseerauksessa, niin lopputulos oli aika todennäköinen kaadon sattuessa.
Moottoripyöräilyyn on omat varusteet, kuten myös lasketteluun ja moottorikelkkailuun, näidenkin lajien varusteita näkee käytettävän.
Farkut, bootsit ja "siisti" nahkarotsi kuuluu ihan jonnekin muualle..
Paras ajovaruste setti tuli vastaan toukokuussa, kun keli oli vielä varsin kylmä. Tummamies uudehkolla R ykkösellä, varusteinaan shotsit, pilottitakki (tms.) ja avopotta.
syksyllä lehtien liiskaantuminen tielle on todennäköisempää. mutta mietitääs kun ajetaan 4-numeroisella tiellä puintiaikaan. se puimuri ja/tai viljakärryt. savea tielle. ... ajaa vaikka 30 vuotta vain keskikesällä, ei em. tule kokemusta. nämä huomiot eivät liity otsikon henkilöön vaan ovat karua yleistystä.
itse olen ajanut vasta 4 vuotta omalla kalustolla ja se 50tkm on opettanut vasta sen että ajamiseen on syytä keskittyä edelleenkin ja opittavaa on vielä paljon.
Vähänpä niitä tarpeellisia ja viisaita lippoja taitaa olla, mutta omani ainakin ovat olleet niitä hölmöjä ja turhia.
Omien pannutuksieni välttämiseen ei olisi tarvittu edes taitavaa kuljettajaa. Osaisin jopa itse välttää niistä jokaisen jos saisin uuden yrityksen ajaa sama paikka fiksummin.
Saarelan ajokokemuksesta ei ole mitään käsitystä, mutta lehtijutun pohjalta en minä ainakaan osaa päätellä lippasiko hän lehtikasaan koska ei ymmärtänyt edes varoa vai siksi, että tiesi ajaneensa lehtikasassa ennenkin, mutta tämän lehtikasan koostumus tai tilanne muuten olikin jollain tavoin yllättävä.
Mutta asenne on kohdallaan, koska ambulanssiin kannettaessa eniten huolettaa mopon kunto http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/bowdown.gif
tätä mäkin mietin ku luin jutun..samaan aiheeseen liittyen jossain oli juttua jotta homma olisi ollut silloin uusi harrastus eli tarkoittaakohan tuo 20 v ajokortin ikää.ja kaikkihan tietää mimmoset valmiudet kotilon ajelu antaa pyörän hallintaan...enivei...sattuuhan sitä paranemisia http://www.moottoripyora.org/iB_html.../thumbs-up.gifLainaa:
(nostalgia @ Syys. 29 2008,10:18) kirjoitti
20v prätkän selässä ja monnivirheen pisti? http://www.moottoripyora.org/iB_html.../ghostface.gif
http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/buttrock.gif
Jep, iltapäivälehden etusivu, julkimo ja pikku kupsahdus mopolla - taas myydään lehteä ja tyhmät ostaa. Ilmeistä vaaratilannetta mitenkään väheksymättä toimittajien ylisanat kyllä vetää koko jutun överiksi. Normaali ihmisellä sääriluun katkeaminen saattaa aiheuttaa "törröttämistä" kun katkenneet päät tunkee sivusta ulos... Jotenkin tulee murtunut olo kun ei itse osaa vetää mopolla sladissa *http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/sad_orig.gif
Ellen nyt aivan väärin muista Iltauloste uutisoi 27.5.2005 siitä kun kaikkien naistenlehtien sankari Ollipoika hieman siirti prätkäänsä, pikku maistissa, eli siis rypäisi paikallaan valoissa vajaan parin promillen humalassa...
Kaipa nuo puhallutetaan polille tuotaessa eli saattoi olla vaikka selvinpäin tällä kertaa mutta edellisen valossa tunnen rajallista sääliä ko. "motoristia" kohtaan.
Olis ennemmin sekin pyörä jonkun asiallisemman käyttäjän ajossa.
No onhan se hyvä että ex. avioparilla oli jotain yhteistä keskusteltavaa, eli saattoivat vertailla kokemuksia kuinka viihdyttävää on ajella tuhannen kännissä.
Ex.Rva.Saarelahan oli kerennyt aikoinaan hankkimaan myöskin tuomion rattijuopumuksesta.
[edit. Satakunnan kansan 27.1.2007 pääkirjoituksen mukaan Olli johtaa Tanjaa 2-1 koska onkin kärähtänyt ainankin kahdesti ]
Jaa-a.
Jos Olli olisi tavan kuski, niin ensin porukalla toivoteltaisiin paranemisia, kärkevimmät vaatisi lehtipuiden kieltämistä tässä maassa ja tiehallintoa ja puun omistajaa vastuuseen ("s**tanan puusilmä! Etkö näe, että lehdet tippuu puusta tielle"), yksi ihmettelisi miksi poliisilla on aikaa jahdata vain vetomiehiä eikä puunomistajia ollenkaan ja sen lopulta väännettäisiin kukkahatuista, vetomiehistä ja tilannenopeuksista taajamassa. http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif
Meidän kaikkien onneksi Olli on julkkis, niin säästymme tuolta prosessilta. http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
Nimenomaan...Lainaa:
(NOx @ Syys. 29 2008,21:24) kirjoitti
Kylmällä ja töhnäsellä asvaltilla se pito lähtee yllättävän hereesti, mut ei se mitään. Mukava et jotku osaa ajaa ja fillari pysyy aina hyppysissä http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif
Valitettavasti vaan kun touhuu ja tekee kaikkee, niin voi välistä sattuakin.
Toipumiseen kyllä vaikuttaa hyvä jälkihoito. http://www.moottoripyora.org/iB_html.../smile_org.gif
Luultavasti vielä erittäin nopeastikin.Lainaa:
(Sara @ Syys. 30 2008,10:31) kirjoitti
Jep, tämänpäiväisestä lööpistä voipi päätellä, että kannattaa rakastua mallivartaloiseen, ennenkun vetää lipat pyörällä ? Olo korjaantuu heti seuraavana päivänä ja on vähintäänkin fantastinen. Vittu että oon kateellinen vetomiehelle joka pystyy syksyn lehtiin yllättäen liukastuessaan ottamaan laitteen haltuun ja ohjaamaan sen tyylikkäästi sladissa pienin vaurioin rataa reunustavaan haapaan (siis missä tollaset ajotaidot opetetaan - vai tuleeko ne geenien mukana ?) No ekaksi sitten vaan soitto Iltiksen toimittajalle ja kirjurin saavuttua mediheli kehiin...*
"Harva meistä on sittenkään rautaa ?"
Vahemmastakin menee paikat jumiin ja kellahtaa kumoon. Itse pysahdyn ja jaloittelen aina valilla.Lainaa:
(Eki- @ Syys. 29 2008,19:25) kirjoitti
Tulee mieleen vanha juttu näistä vakuutusyhtiöille tulleista vahinkoilmoituksista.Niissähän tupataan selittelemään hieman..Lainaa:
(GoSpel @ Syys. 30 2008,20:33) kirjoitti
pieni lainaus ulkomuistista...
"olen ajanut yli kaksikymmnetä vuotta, mutta torkahdin hetkeksi ja autoni suistui ojaan"
Höhöö, jos jannu on ajanut 20 vuotta niin luulisi jannun tietävän että lehdet on liukkaita? http://www.moottoripyora.org/iB_html...ticons/eek.gifLainaa:
(pecha @ Syys. 29 2008,11:52) kirjoitti
...provo...
Njoo, mut ikävää silti et motoilija kaatui ja loukkaantui - vaikka olikin Saarela...
Viitaten tähän että tässä on jauhettu että menee sortumaan johkin junnumokaan 20 vuoden kokemuksella..
Niin kai niihin liukkaisiin lehtiin voi huonolla tuurillansa kaatua vaikka sen 20 vuotta ajais päivittäin 1000km :F
Vai olenko väärässä?
Oikeassa olet ja juuri se tekeekin tästä harrastuksesta niin haastavan *http://www.moottoripyora.org/iB_html...round_orig.gifLainaa:
(thenuke @ Loka. 01 2008,07:07) kirjoitti
Siinä se nähdään. Kyllä torkut ja kahvikupponen aina välillä tarvitaan. Alkaa uni painaa jos 20v yhteen menoon paahtaa http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/baaa.gifLainaa:
(Tuppervaari @ Loka. 01 2008,01:22) kirjoitti
Niistä keliylläreistä vaan. Oli Saarela tai kuka hyvänsä puikoissa. Aina joku ihme (lehti)juttu voi osua kohdalle, kun ei ole ihan tarkimmillaan, tosin yleensä sekunnin murto-osassa ihmetellään sammakkoperspektiivistä: mitä ****** tapahtui??? No tämä elokuvain ynnä moottoripyöräin mestariohjaaja onneksi ehti reagoida sladiin ja hoitaa homman hallitusti *http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/cool.gif minimivaurioilla (?) kotiin.
Kävi tämäkin vaan mielessä kun itse eilen melkein meinasin stiplata tosi naurettavasti: kuusenkäpyyn! Ehdin just huomata pötkelömäisen käpysen ihan etupyörän edessä, ja sitten jo ohjaus nuljahti ilkeästi, kun luonnontuote kierähteli etusen alla asvaltilla. Jos ei olisi ollut valmiiksi aika rentona tuossa ja antanut vain pyörän vähän "elää", niin ihan mahdollisuuksien rajoissa olisi pannut olleet pelkän kävynkin ansiosta - no ei nyt sentään onneksi ihan läheltä pitänyt. Mutta ei voi koskaan tietää, ja kakkia tapahtuu...
Että siinäpä olisi ollut hieno päätös tälle reilun 10 000 km:n kaudelle: käpy pyörän alle ja nurin... oispa hävettänyt...
Miten tarinoissa ei joku täsmää??
Ensimmäisestä lööpistä:
Oikean jalan murtunut sääriluu leikattiin heti sunnuntaina. - Sääriluu törrötti onnettomuuden takia oikein kunnolla. Kyllä ottaa päähän. Jalka on oikeasti aika paskana, Saarela harmittelee.
Toisesta:
Saarelan jalka operoitiin heti sunnuntaina Töölön tapaturma-asemalla. Hän pääsi sairaalasta tikkauksen jälkeen.
Ohjaaja Olli Saarela makaa selällään kotinsa olohuoneen sohvalla ja nostaa kipeän jalkansa kohti kattoa.
Jos sääriluu törröttää niin ei aivan tikkauksella selviä.. eikä kyseistä koipea parin päivän jälkeen nostella kohti kattoa!
Hieno tyylikeino - lopettaa kirjoitus viittauksella yhteen suomalaisen elokuvahistorian merkkipaaluista ( ja siten aasinsilloittaa topikin otsikon päähenkilöön, suomalaiseen elokuvaohjaajaan. http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gifLainaa:
(Volpe @ Loka. 01 2008,09:45) kirjoitti
linkki