Pitäis kohta laittaa uutta kumia taakse ja Pirelli Diablo Strada tuntuu kuluvan melko nopeasti. Ehdotelkaa kestävää taka kiekkoa tourin pyörään. Bikessä taisi olla viime vuonna testikin.
Printable View
Pitäis kohta laittaa uutta kumia taakse ja Pirelli Diablo Strada tuntuu kuluvan melko nopeasti. Ehdotelkaa kestävää taka kiekkoa tourin pyörään. Bikessä taisi olla viime vuonna testikin.
Metzelerin Z6 on ainakin useassa testissä osoittautunut varsin kestäväksi...
Z6 on testien mukaan sekä pitävä että kestävä.
Käytännössä FJR:n alla takanen kestää (minun käytössäni) 5-7 tkm. Pito on riittänyt hyvin.
Samat kokemukset myös XJR:n alla.Lainaa:
(KariFi @ Maalis. 31 2008,08:40) kirjoitti
Aika yllättävää, ettei ton paremmin kestä. Mulla kun oli käsitys, että jonku 10-15 tkm pystyis tolla ajelemaan. Noh, ehkä se tällasessa kevyemmässä mopossa sen kestääkin. http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gifLainaa:
(Äksjiiärrä @ Maalis. 31 2008,08:42) kirjoitti
Norgessa kesti vajaa 11 tkm, joka on touring-renkaana pidettävälle aivan liian vähän. Lisäksi se että sen kulumisen tarkkailu on vaikeaa puuttuvan keskiuran vuoksi. ME 880 kestää miltei tuplasti ja on mielestäni sellainen oikea touring-rengas.Lainaa:
(Jasso @ Maalis. 31 2008,09:36) kirjoitti
Mulla oli edellisessä BMW R1100RS:ssä sekä Z4 että Z6 kummejaLainaa:
(Jasso @ Maalis. 31 2008,09:36) kirjoitti
Z6 ei kestä mitään. Toi 7000km on kyllä varmaan maksimi.
Z4 sen sijan kestää about 10000km.
Jos mulla vielä olis toi bemari, en siinä muuta kuin Z4:ia käyttäisi.
Z6:n kulumista vielä hankala seurata kun siinä ei ole keskellä minkäänlaista uraa, joten se loppuu sitten todellä yllättäen. Varsinkin jos on tottunut esim. Z4:n kestoon.
Ei kannata liian kovaa eli kestävää rengasta ostaa. Pikkasen liikaa kosteutta tiessä ja vähän kovempi kanttaus, niin voipi mennä metsään? http://www.moottoripyora.org/iB_html...fused_orig.gif
Omani ostin sillä idealla, että kestäisi asiallisessa kunnossa 12 tkm. Jos ei kestä, niin olen kyllä pirun pettynyt, saas nähdä.Lainaa:
(Jasso @ Maalis. 31 2008,09:36) kirjoitti
Continental Milestone kesti takana 13tkm. Pyörällä painoa yli 300kg ja 5tkm oli kaks päällä.
Ihme juttu miten se sama rengas kestää niin eri matkoja eri pyörissä. Itsellä oli ZR-7 S:ssä Z6 noin 13 tkm, ennen kun se meni vaihtoon. Kaksi päällä varovasti muistellen ainakin 5 tkm.
Rengaspaineet pidin korkeella, enkä radalla käynyt. No ei tullut muutenkaan mitenkään erityisesti "kanttailtua" ja keskeltähän se kului lätyksi.
Saattaa olla, että muut olisi jo 7 tkm jälkeen renkaani vaihtanut. Kait siinä pykälää jo silloin taisi olla. Mutta ei se nyt menoa vielä haitannut. Lopuksi oli jo paska ajella kun oli niin iso pykälä.
Pyörän kuivapaino oli 213 kg (bikez.com).
Itsellä tommoisiin kilsoihin tainnu pässtä takasella viimeks mopo/piikki aikoina. Nykyisin tahtoo olla toi takasen vaihto väli 3 000-6 000 kilsaa. ( ja usein ollut sillon jo todella vaihto kunnossa eli kankat näkyvissä paikoin.)Lainaa:
(nostalgia @ Maalis. 31 2008,10:31) kirjoitti
Tiedä sitten onko eri renkaissa niin kovasti eroja, vai onko erot sitten kuitenkin kaasukädessä http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gifLainaa:
(RIMMON @ Maalis. 31 2008,11:03) kirjoitti
Misukan Pilot Roadilla ajelin n. 6tkm kunnes päätyi vaihtoon. Pilot Road2 kesti sitten huomattavasti paremmin, eli vajaan 4000km jälkeen ei vielä kulumisen merkkejä näkynyt...
Heh...moposta ja ajotyylistähän tuo taitaa olla kiinni? http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif Minulla oli FJR:ssä toiset nakit 14000 ajettuna kun mopo meni vaihtoon, eivätkä ne olleet finaalissa. Ajoin noilla 90% pelkkää tourinkia eli Ruåtsissa, Norjassa, Saksaa, Itävaltaa, Italiaa, Tsekkiä.... Minä väitän, että tuolla etelämmässä on vähemmän renkaita kuluttavat tiet. Mitäs sanotte?Lainaa:
(RIMMON @ Maalis. 31 2008,11:03) kirjoitti
Michelinin pilot road 2:set alla ja menty nyt n. 12tkm, vielä varmaan 5 tkm pintaa jäljellä. Pyöränä Bandit 1250sa. Alkup. renkaat kesti sen 4 tkm eli kehitystä ainakin jonkinverran.
Metzelerin Z4 oman kokemuksen mukaan sopiva touring rengas, kun sellaista tarvii. Ratarenkaat sitten erikseen.
Ja, tosiaan ajotyylistä se on kiinni, kuinka se rengas kestää, oli sitten mikä rengas tahansa. Tasaista matka-ajoa ja rauhallisia kiihdytyksiä, niin varmaan kestää yli 10tkm tuo Z4. Jos taas reippaita kiihdytyksiä ja muutama kevyt burnis jne. niin eipä taida montaakaan tonnia päästä. Voihan sitä kuka tahansa irvailla, että: "Ei mulla tosiaankaan kestä mikään rengas, kuin max. 3tkm!" Niin, no...oisko kaasukädessä, ajotyylissä ja tehoissa eroja?
Mulla Z6 takanen, Blackbird pyöränä ja ihan hienosti on kestänyt. Melkein 10tkm takana ja ihan siisti on vielä. Paineita pidän piirua yli 3 per rengas kun pyörä ja kuski painaa hyvät 350 kg yhteensä ilman ihmeellisiä matkavarusteita ;)
Tietty se nastanraiskaama asfalttipinta jyrsii kumia ihan eri tahtiin kuin keski-eurooppalainen pöydänpinta.Lainaa:
(ttuttu @ Maalis. 31 2008,11:11) kirjoitti
Huomaahan se eron täälläkin, keväällä kuluu kumi selvästi enemmän kun syksyllä, kun pahimmat rosot tasoittuvat kesäkuumalla jonkin verran ja pääteitä päällystetään uudelleenkin.
Onko analogiasi siisLainaa:
(RIMMON @ Maalis. 31 2008,11:03) kirjoitti
a) mies on nykyään kovempi
b) pyörä on nykyään kovempi
c) rahaa on nykyään enemmän
jos a), niin kuminkesto on miehen mitta.
jos b), niin kuminkesto on pyörän mitta.
jos c), niin kuminkesto on varallisuuden mitta.
Ajotyyli ja tietty rengaspaineet vaikuttaa PALJON siihen mitä gummi kestää kilsoja.. http://www.moottoripyora.org/iB_html...02moto_prv.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html.../smile_org.gif
Onkohan noilla Z6 ja Z4 kumeikseilla merkittävää hintaeroa? http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gif
Olevinaan en tuolta org:in shopista löytäny Z4 hintaa...
EDIT: Jpp no olihan sielä ku katto silmillä eikä otalla, Z4 hieman etullisempi
a) täytyis käydä kokeilemassa jotain vanhaa tyttö ystävää ja kysyä siltä.Lainaa:
(nostalgia @ Maalis. 31 2008,14:35) kirjoitti
b) varmaankin on tehokkaampi.
c) ainakin velkaa on enemmän.
http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
No voiko sitten ostaa liian 'sportin' renkaan? Tarkoitan katukäyttöön tarkoitettuja. Eli jos Z6 on touring ja M3 sportti, niin onko jokin muu syy kuin kuluminen/hinta välttää tuota sporttia? Eli jos haluan turvallisen renkaan, niin mitä tyyppiä se on?Lainaa:
(ttuttu @ Maalis. 31 2008,09:51) kirjoitti
Katukäyttöön tarkoitettujen sporttirenkaiden väitetään toimivan ok myös vähemmän lämpimänä. Itse en vedä juurikaan limitillä, joten saanko mitään hyötyä sporttirenkaista?
Sporttirenkaasta saat enemmän pitoa, joka tapauksessa. Jos et kuitenkaan rajoilla tai edes lähellä, niin eiköhän sitten ole perustellumpaa ostaa kulutusta kestävämpi ja samalla edullisempi gummi. Toisaalta, kun gummi otta enemmän pitoa tienpintaan on se myös turvallisempi...Lainaa:
(hidas57 @ Maalis. 31 2008,15:26) kirjoitti
Pyöränä FJR1300
1. Z4 8000 km 2.5/2.9 Bar (4000 Km 2 päällä Norja)
2. Z6 10000 Km 2.5/2.9 Bar (9000 Km 2 päällä Norja)
3. Z6 13000 Km 2.7/3.1 Bar (8000 Km 2 päällä Eurooppa)
4. Z6 5000 Km--->
2. ja 3. sarjan kestävyyserot voi johtua Euroopan teistäkin.
Samansuuntaiset kokemukset mullakin. Z4 toimi paremmin käytössäni ja kesti ajettavana pidempään varsinkin takarenkaan osalta.Lainaa:
(Kenobiitti @ Maalis. 31 2008,09:45) kirjoitti
Jos on aidosti katukäyttöön tarkoitettu sporttirengas (eikä ns. katulaillinen kilparengas), niin se on paras valinta, jos rahalla ei ole väliä.Lainaa:
(hidas57 @ Maalis. 31 2008,15:26) kirjoitti
Nämä "sport touring" renkaat ovat kompromissi pidon ja kulutuskestävyyden välillä.
Viimeksi rengasta hommatessani harkitsin pitkään Tylyttäjän suosittelemaa Diabloa (mallia en tähän hätään muista, voin kaivaa sen huomenna), sillä rinkulalla olisin päässyt luultavasti hyvin 8 tkm.
Päätin kuitenkin ostaa ensin nyt Z6:n ja sitten seuraavaksi jonkun sporttisen Diablon.
Tämä on asia joka väännetään esiin pari kertaa vuodessa.Pari perusasiaa jotka pitää selvittää itselleen ensin.
Jos ajat ns normaalinopeuksilla ja pysyt poissa ratojen vauhtileikeistä,osta esim. Metzelerin ME 880.Se on kuitenkin yksi parhaista kulutuksenkestoltaan,ellei paras.
Jos tykkäät vetää välillä korva maassa pienessä sladissa,osta joku todellinen sporttikumi. Mieti sitten kykenetkö käyttämään kaiken pidon minkä rengas tarjoaa.Eli onko hinta/ajetut kilometrit oikeassa suhteessa.
Diablo strada kestänyt edessä 15 000+km, ja vielä kilsoja edessä.. yksi ratareissu takana.
Takana sama rengas 7000km ajettuna eikä näytä juurikaan kuluneelle. Kiihdytetään aina kun mahdollista kaasu pohjassa http://www.moottoripyora.org/iB_html.../smile_org.gif
Paineet olen pitänyt lähempänä 3 bar, renkaita en ole saanut lipsumaan paitsi pari kertaa sateella varomattomasti kiihdyttäessä.
Oletteko ajatelleet sitä, että eri motoristeilla on huomattavan erilainen käsitys siitä, milloin rengas on vaihtokunnossa.
Raskaammassa matkapyörässä minulla hyvät kokemukset Pilot Road:sta. Pannarissa takanen 17 - 19 tkm, etunen 25+ tkm. Nyt tulee alle Pilot Road 2, jonka pitäisi olla vielä parempi, koska on 2-komponenttirengas eli keskellä kovempaa, reunoilla pehmeämpää. Raskaassa pyörässä Z6 ei tahdo takana kestää. Marathon 880 on oikein perus-touring rengas ja kestää julmetusti kilometrejä, pidon kustannuksella tietysti.
http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/sport05.gif
etunen fj1200 yamaha kesto 11000 km micelin road pilot 2 pito hyvä , kehujen mukaan odotin enmmän kestoa http://www.moottoripyora.org/iB_html...round_orig.gif
minulla oli gsx 1400 pyörässä bridgestone 020 ensiasennus renkaana.6000 km ja finito.nyt on alla pilot road 2 ja pian samat 6000 km;ja rengas ei paljon uudelle häpeä.kulutuskesto paaaljon parempi.suosittelen.Lainaa:
(Motohtori @ Maalis. 31 2008,08:23) kirjoitti
Itselle Pilot Road yllätti, se on hyvä rengas, varsinkin takana. Yllättävä pito ja kestää. Voi heittää rataakin jopa polvi maassa, kunhan ei hirveesti kaasua tarjoa samaan syssyyn.
Perus Diablo on etusena mielestä jarrutuspidossa aivan onneton. Yleensä olenkin sitä mieltä, että pehmeät renkaat on halvimmat vakuutukset. Kuluu nopeemmin, mutta onhan se kivempi että ei luista kun haluat jarruttaa. Rengas oli itsellä niin liukas, että se ulvoo, Voi ajaa nakupyörällä esim 100km/h:ssa, ja jarruttaa moottoria vasten ja rengas ulvoo. ei hirveesti vakuuta eturenkaana. luulin, että pyörän vika(pysty ajoasento),kun speed triplellä ei perä nouse kirveelläkään, vaan etunen luistaa alta. mutta vaihdettuani perus Diablon pois ongelma poistui täysin.
JT
Mulla Z6 takana kesti n.6tkm eipä ollu hyvä saavutus mut pitoa riitti ja rahalla saa uusia! Nyt kokeilussa Pilot Road 2 ja hyvin toimii. Kunhan kestää sen 6tkm....oon tyytyväinen!
Z6 oikeilla lisäkirjaimilla ko. pyörään/tarkoitukseen... http://www.moottoripyora.org/iB_html...02moto_prv.gif
Jep! Esimerkkinä Z6 c-malli 1200 RT:ssä on pyörinyt jo reilut 15000 km. Ajo pääosin 2 päällä ja usein reput täynnä tavaraa. Painetta olen pitänyt +0,5 bar yli suosituksen.
-hessu-
Saman kaltainen kokemus Ducati ST4S:llä...Lainaa:
(Äksjiiärrä @ Maalis. 31 2008,08:42) kirjoitti
Ei oo toi Milestone ihan paras valinta sports toureriin, Harrikaan sitä olen kyllä miettinyt.Lainaa:
(nostalgia @ Maalis. 31 2008,10:31) kirjoitti
Road Attack muistaakseni jokseenkin samaa seosta kuin Contin talvirenkaat; voisi olla hyvä vaihtoehto Futuraan.
Tämä on muuten kipeän totta. Mulla on nyt kolmas kierros Z6:sia menossa nykyisessä pyörässäni.Lainaa:
(955i @ Maalis. 31 2008,19:53) kirjoitti
15500 km pääsin sillä toisella takanakillla niistä, mutta silloin se oli Loppu isolla ällällä.
Sitä seuraavan vaihdoin suosiolla jo 13 donassa. Kaikki riippuu ajotavasta, teistä, meistä, heistä ja vuodenajasta.