HS-uutinen
onhan se ärsyttävää ku joku roikkuu puskurissa kiinni, mutta eipä kovin järjellinen kuljettaja ollu tämä ajoneuvoyhdistelmää kuskannut http://www.moottoripyora.org/iB_html...cons/crazy.gif
melko vaarallista sanoisin
Printable View
HS-uutinen
onhan se ärsyttävää ku joku roikkuu puskurissa kiinni, mutta eipä kovin järjellinen kuljettaja ollu tämä ajoneuvoyhdistelmää kuskannut http://www.moottoripyora.org/iB_html...cons/crazy.gif
melko vaarallista sanoisin
Ei kannata provosoitua...
Hieman kyllä hymyilyttää http://www.moottoripyora.org/iB_html...round_orig.gif Sopivasti sattunut siviilipoliisi perään.
Mutta ihan oikein, että tuollaisesta määräsivät ajokieltoa!
Turku,lainen. On joskus kohdalle sattunut vastaavia pellejä mutta toisinpäin,eli rekka omassa takapuskurissa kiinni. Mutta hyvä kun sattui kytät olemaan kerrankin oikeassa paikassa http://www.moottoripyora.org/iB_html...jumpie_prv.gif
Ehkä ei ollut ihan sattuma, kuka siellä takapuskurissa provosoi. Ja vastaavasti se toissakesäinen edelläajava alinopeusauto ei nyt vain sattumalta ollut siviilipoliisiauto. No, tulipa samalla sitten omakohtaisia kokemuksia, mitä tarkoittaa poliisitermi "takapysäytys" http://www.moottoripyora.org/iB_html...fused_orig.gifLainaa:
(adrenaliini @ Tammi. 02 2008,12:13) kirjoitti
Liekkö poliisilla liian vähän turvaväliä kun oikein paniikki jarrutukseen joutunut.
Kerrankin on mailapojat olleet oikeassa paikassa oikeaan aikaan, ja rangaistuskin on oikein mitoitettu.
Aivan sama mulle missä kohdassa jonoa ovat olleet, sillä mihis ne pikkuautot sieltä rekan perästä menisivät jolleivat ohikaan pääse. Kuormavaunulla on kyllä helppo provosoida henkilöautokuskia, jos iholle pääsee, mutta toistapäin ajeltaessa rekkamiehen provosoituminen vaatii jo ihan omaa halua. Tapahtuma on harvinaisen selvästi asennevammaisen maanteiden kuninkaan omaa syytä.
Hieman samaa asennetta on rekkojen/yhdistelmien keskinäisissä ohituksissa motareilla nykyään. Jos toisen rajoitin sallii 1 km/h kovemman nopeuden, niin ohihan se on päästävä, vaikka ohitus veisi tuolla nopeuserolla 5 km. No senhän vielä ymmärtää, mutta miksei se ohitettava juuri ikinä löysää hetkittäisesti ohituksen helpottamiseksi?
Itsekin olen aiheeseen aikoinaan tutustunut hake-, puu-, lavetti- ja kasettiyhdistelmien puikoissa ja itselle on tuottanut iloa kun on pystynyt helpottamaan nopeampien ohitusta... valikoituukohan orastavan kuljettajapulan takia remmiin entistä enemmän ns. epämääräistä aineista... *mutta lehtijutun kuski oli kuitenkin nelikymppinen...
Ei ymmärrä ei.
Olen itsekkin innostunut joskus noista perässä roikkujista. Kymmenen kilometriä ja kosketus etäisyys... Pysäytin takanatulijan ajamalla keskelle tietä poikittain, ulos autosta kättäpidempää mukana,,, Kaa kuski otti välittömästi reilun turvavälin ja kaikki pääsi turvallisesti kotiin. http://www.moottoripyora.org/iB_html.../veryangry.gif
Et voi olla tosissasi? Vedät liinat kiinni keskelle tietä ja menet jonkun harjanvarren kanssa mouhoamaan toiselle? Tiedäthän, että kuulostat harvinaisen typerälle oman lajisi edustajalla? Ei tullut mieleen päästää ohi, jos kerran sen piti siellä roikkua? Oletko juuri sellainen mulkku tuolla liikenteessä, että ajat koko ajan hiukan alle nopeusrajoituksen ja kun toinen on tulossa ohi, niin laitat lisää kaasua?Lainaa:
(Tajh @ Tammi. 02 2008,13:13) kirjoitti
Ei jumala**a, ei sit käynyt mielessä päästää sitä vaikka reilusti ohi? *http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gifLainaa:
(Tajh @ Tammi. 02 2008,13:13) kirjoitti
Lisää näitä liikenteeseen, niin on sujuvuus taattu... * http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
VAIKEETA
Rekkakuski sai mitä ansaitsi, mutta eikö teitä ihmetytä tuo poliisin toiminta?
Missä on jetsonien TUR-VA-VÄ-LI, jos henkilöautolla joutuu tekemään "lukkojarrutuksen" hidastelevan rekan takia?
Rekka-auton hidastuvuus on sen verran paljon hitaampi, että jos yhtään on turvaväliä, niin henkilöautolla ei joudu tekemään hätäjarrutusta.
Niin. Sama jos sattuu tavan pulliaselle vedotaan turvaväliin, tilannenopeuteen. Ja kaikenlisäksi olet muutenkin tosi huono ihminen että alahan maksella niitä sakkoja!
tuosta jutusta sain sen kuvan että roikkumassa rekan perseessä.... kyllä mä niille parempiakin paikkoja noille poliiseille keksisin http://www.moottoripyora.org/iB_html...bebe_1_prv.gifLainaa:
(adrenaliini @ Tammi. 02 2008,12:13) kirjoitti
http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/bowdown.gif Tämä kilpailee vielä vuoden -08 lopussa "VUODEN TROLLI - 2008" palkinnosta. http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/bowdown.gifLainaa:
(Tajh @ Tammi. 02 2008,13:13) kirjoitti
-Ei kukaan voi olla enenpää lääkityksen tarpeessa. http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/pftroest.gif
Suomalaisella liikennetiheydellä(=autioilla teillä) ja suomalaisilla nopeuksilla kenenkään ei tarvitse roikkua toisen puskurissa. Täällä on naurettavan helppo ohittaa halutessaan. Rekkakuskien taas ei tarvitsekkaan päästä ohi, koska niiden rajoitus on 80...siis ei 86 tai 87 vaan tasan 80 . Olen itse ajanut yhdistelmää niin paljon, että tiedän, että siihen rajoitinta vasten ajamiseen ei ole syynä muu, kuin laiskuus. Esimerkiksi se vanha marinavirsi, että "Suomen vaikeissa olosuhteissa on pakko olla joustovaraa, jotta pääsee mäkiä ylös", on höpöjuttu. *Suomessa ei edes ole mäkiä. Aikoinaan, kun ajettiin rehukalaa Norjasta(silloin tosin olin vain vänkärinä ja ajoin itse vain yhden keikan), tuli joskus mieleen, että voimaa voisi olla hiukka enemmän mutta lisävauhdista ei silloinkaan olisi ollut apua. Siellä Norjassa oli jonkinmoisia nousuja.
Mielestäni paras tapa on ajaa tarkasti todellista nopeutta rajoituksen mukaan. Nopeammat ajavat ohi ja hitaammat huomaavat pian systeemin. Sillä, että riittävän moni ajaa täsmällisesti rajoituksen mukaan, saadaan liikennevirran keskinopeutta laskettua. Vaikutus on sama, kuin kameravalvonnalla. Kun riittävän moni pelkää satunnaisesti sijoitettua kameraa, laskee jonojen keskinopeus. Aika usein kun sitten keskinopeus laskee, jotkut kuumakallet luupäät hermostuvat ja kaahaavat kohta naamansa kuvan valtion kameraan http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/baaa.gif Ja tyhmyydestähän kuuluukin maksaa.
Vaan kyllä joskus ottaa oikeasti päähän, kun joku ajaa puskurissa kiinni, vaikka miten olisi monen kilometrin suoraa, näytät vilkuilla ohitusmerkkiä ja toinen ei kaikesta huolimatta mene ohi. Tällaisissa tilanteissa on joskus tullut ajeltua hetken reilusti alle norminopeuden hyvässä ohituspaikassa. Jos ei sittenkään ohi mennä, niin kyllähän siitä rauhallisempikin kaveri jo käy provosoitumaan. Tiedä sitten, mitä tuossa Tajh:n tapauksessa on käynyt (olisiko perässäroikkuja voinut ohittaakin sillä 10 km matkalla?) Pärrällä taas voi kiireisemmät päästää ohi vaikka bussipysäkille koukkaamalla, pääseepähän siitä taas antamaan lähtiessä kahvaa. http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/wink.gifLainaa:
(rolcen @ Tammi. 02 2008,15:12) kirjoitti
Näinkö meille aina täällä käy käy käy käy.. Jarrutti tai kiihdytti, niin sakko paukahtaa http://www.moottoripyora.org/iB_html...ticons/mad.gif
elämä on http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/pftroest.gifLainaa:
(Salmon @ Tammi. 02 2008,12:01) kirjoitti
oikeesti miks tää on niin suuri juttu ? joku menettää joka päivä hermot ja tekee jotain ja nyt se oli kaikkien vihaama rekkamies.
on ne rekkamiehetkin ihmisii ? niin mulle on kerrottu http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/tounge.gif
Suomessa on mäkiä,norjassa tosin suurempia.Kyllä suomalainen tiestö on aivan perseestä verrattuna esim baltiaan tai venäjään.Tien kunto on suomessa kyllä parempi,mutta pelkkää mutkaista kärrypolkua kuten tku-hki valtatie 1. Ja tuolle tielle mahtuu maajussit traktoreineen ja rekkaletkat,ja ohituspaikkoja on todella niukasti,ja sitten kun ohituskaista alkaa niin ensimmäisenä ohittajana on kuppanen hiace tai 1000c fiat uno,ravi siinä sitten hjuumoria.Lainaa:
(Puimurimies @ Tammi. 02 2008,15:54) kirjoitti
Keskisuomen teistä en tiedä,mutta kyllä etelän pääväylä on ollut liian ahdas jo viimeiset 20 vuotta.Tie rakennettiin -52 olympialaisia varten,joten vetokyky on sen ajan autokantaan tarkoitettu. Ryssän tiet ovat kuoppaisia mutta ohi pääsee missä vaan vaikka liikennemäärät ovat tuplat suomeen verrattuna.
Tänä aamuna Hyvinkäällä edestäni valoista lähti tumma Mondeo vähän laiskanlaisest, aika lähellä siinä ehdin hetken ajella, ja vähän "kannustaa" kiihdyttämään edes siihen neljäänkymppiin. Sitten Mondeon takaikkunalla alkoi siniset valot vilkkua, ja päätinkin tarkistaa turvavälin samantien kohdalleen. Ja kääntyä seuraavasta risteyksestä eri suuntaan kuin Mondeo. http://www.moottoripyora.org/iB_html.../smile_org.gif
Oiskohan sama joka roikkui mun persiissä vt 1.llä noin 40km matkalla.Ohitin suousjärven bordellin kohdalla,lievällä y-nopeudella rekkajonoa ohituskaistalla kun yhtäkkiä taakseni ilmestyi,en tiedä mistä,tuo tumma mondeo. Onneksi epäilys heräsi ja en koohottanut enkä sillä kertaa provosoitunut http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/bowdown.gif,ukot tekivät kummallisia uhittelukiihdytyksiä,välillä jättäytyivät 100m päähän,sitten kiihdytys kolmen metrin päähän takapuskurista. Turun motarin alkaessa sitten viimein menivät ohi.Lainaa:
(Skeleton @ Tammi. 02 2008,17:44) kirjoitti
Jyväskylässä laajavuoren suunnalla 1.1-08 siviilit ohittivat todella vaarallisesti kolmen auton letkan tumman sinisellä mondeollaan ilman varoitusvaloja/pillejä.Lainaa:
(adrenaliini @ Tammi. 02 2008,18:03) kirjoitti
-Mieli teki heittää kyseisiä kus*päitä tyhjällä pullolla kohdallani,mutta kun en kerenny juomaan oluttani tyhjäksi asti... http://www.moottoripyora.org/iB_html...ticons/mad.gif
Kokeilisivat seriffit enskesänä samaa toisinpäin,jos vaikka sattus näkemään jonkun "Maanteiden Ritarin" MOOTTORIPYÖRÄLLÄ poistuvan horisonttiin ja ajavan ylinopeutta, kun ajasivat rekalla takapyörässä sitkeästi kiinni. Veikkaan että saisivat enemmänkin kirjoitella sakkoja..
Onhan se aika pässiä alkaa jarruttelemaan ja tekemään tahallaan vaaratilanteita mutta en ole kyllä koskaan ymmärtänyt tuotakaan miksi sinne rekan puskuriin on mentävä ylipäätään roikkumaan? Ja jos siellä joku roikkuu niin sitten roikkuu!! Kyllä se ohi pääsee jos on päässy sinne peräänkin! Esim.tähän aikaan vuodesta h-autoilla ja rekoilla ovat nopeusrajoitukset samoja pääosin tiestöä (80kmh)
Juuri noin. Tähän aikaan vuodesta suomalaisilla maanteillä ei voi olla ohittelutarvetta, koska lähes kaikilla teillä on sama 80,000 rajoitus. Ja koska täällä ei ole juuri mäkiäkään, jaksavat rekatkin helposti pitää rajoitusnopeuden. Yleensä ajavat jopa lievää ylinopeutta.
Heh, taisit olla sinä joka sillä kaan paskalla perässä hiero, jos autosi huippu nopeus on samaa luokkaa kun on suurin sallittu ja ajovalos suunnattu päin persettä ni pitääkö ylipäätänsä lähteä kotoa.Lainaa:
(Rooroo @ Tammi. 02 2008,13:51) kirjoitti
Joskus tulee kato niitä hetkiä kun innostus toisen leikkiin loppuu ja pitää ilmoittaa oma mielipiteensä turvavälistä. Hidastin aluksi reilustu ja vedin vilkkua oikealle, mutta ei se ohitse mennyt, nostin nopueden takaisin normaaliksi, pian sama keijo takapuskurissa kiinni. Kahvitko sille olis tarttenu tarjota?
Polttoainetaloudellisuus? *http://www.moottoripyora.org/iB_html...bebe_1_prv.gifLainaa:
(McPain @ Tammi. 03 2008,07:56) kirjoitti
Juuri eilen katselin Discoverylta, kun Myytinmurtajien pojat testasi rekan imussa ajamista. Huomattava hyöty siitä saatiin (etenkin jenkkien isoilla moottoreilla).
Linkistä voi katsoa tuloksia. 39% taloudellisuuden parannus on mielestäni melkoinen säästö.
Ja kaikkihan tietää, että tämä on erittäin tyhmää ja vaarallista touhua. Mutta jos kerta bensakin on 1,5e/litra... *http://www.moottoripyora.org/iB_html...cons/idea3.gif
Bisnesrako! Kimppakyytien sijaan, voisi järjestää nettisivun, jossa voi pientä maksua (lounas? kahvit?) vastaan päästä rekan imuun koko matkaksi jos päämäärä on sama!
Joku kerta vielä tuollaisen edellämenevän turvaa kaipaavan sitkeän perässähiihtäjän karistamiseksi pitänee kokeilla antiohitusta.Lainaa:
(Tajh @ Tammi. 03 2008,08:29) kirjoitti
Antiohitus suoritetaan sitkeän perämiehen karistamiseksi näin: sopivassa ohituspaikassa vilkku vasemmalle, sitten siitä perämiehen edestä siirrytään vasemmalle kaistalle, minkä jälkeen reippaasti jarrua. Onnistuneen antiohituksen jälkeen voikin vilkun turvin palata omalle kaistalle pitämään hyvää turvaväliä edelläajavaan http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif
Tuo on kyllä ihan totta!! http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gifLainaa:
(Tape- @ Tammi. 03 2008,09:00) kirjoitti
Tossa motariajossa on yllättävän toimivaksi persekärpästen karkoituslääkkeeksi osoittautunut lievä kaasujalan nosto ja takasumarien päälle kytkentä...samaan syssyyn survaistaan tietty kaasupedaali lattiaan, jolloin saadaan vähän rakoa.
Että terveisiä vaan eräälle vihreälle Octavialle Nummelaan...tuliko ohjaukseen vikaa vai mitä siellä kiemurtelit? http://www.moottoripyora.org/iB_html...bebe_1_prv.gif
juu kannattaa kokeilla miten rekka kiipeää mäkeä kun painoo on se 60t ei se isoo mäkee tarvi.Lainaa:
(Puimurimies @ Tammi. 03 2008,08:12) kirjoitti
jos ei koskaan oo ajanut kyseidtä laitetta ni ei sitä tajuu kovin helposti et miten se menee mäkeen ja kuski kiroo ja vaihtaa vaihteita http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/bawling.gif
Itselleni kävi joskus 18-kesäisenä juuri kortin saatuani...
Olin kuskina palatessamme kavereitteni kanssa viikonlopun mökkireissulta. Kaverit takapenkillä olivat tietysti vielä sunnuntainakin pikku huppelissa, kesäloma kun oli, eikä kiirettä töihin tai kouluun... Ajoimme turuntietä Helsinkiin päin jossain Lahnajärven paikkeilla, kun edelläni ajeli kaksi rekkaa perätysten. Jonkun ajan päästä ohitin näistä toisen ja jäin näiden kahden väliin odottelemaan seuraavaa ohituspaikkaa...
Hetken päästä edelläni ollut rekka rupesi yllättäen hidastamaan vauhtiaan selvästi, ilman mitään sen kummempaa syytä siihen. Siis niin paljon, että jouduin jarruttamaan ihan tosissani. Takanani tullut rekka sen sijaan ei tuntunut vauhtia hidastavan, vaan läheni minua niin, että oli lopulta ihan puskurissani kiinni!
Ohittamaan en voinut lähteä, kun oli täysi työ pitää oma keula irti edellä ajavan takapuskurista sen edelleen jarrutellessa, saati, että olisin enää edes nähnyt sen takaa vastaantulijoidenkaan kaistalle, olisiko se ollut vapaa. En myöskään voinut itse jättäytyä yhtään kauemmaksi, kun takanani oli rekka heti metrin päässä... Tätä jatkui jonkun matkaa, ehkä noin kilometrin verran. Vauhtia oli kenties n. 40 km/h 80 alueella. Edettiin joka tapauksessa aivan madellen...
Tilanne alkoi oikeasti kuumottamaan, olo kun oli kuin sillipurkissa! Eikä minulla ollut hajuakaan, mistä koko juttu johtui. Kunnes sitten vihdoin tilanne purkautui, edelläni ajanut kiihdytti ja takanani ollut jättäytyi taaemmas. Minä sitten, heti tilaisuuden tullen, niin nopeasti kuin Corolla DX suinkin kiihtyi, suhautin ohi tuosta edellä ajaneesta rekasta ja painelin pakoon minkä kerkesin...
Juttu selvisi jonkun ajan kuluttua, sitä useaan otteeseen ihmeteltyäni. Takapenkillä istunut kaverini oli vitsikkäästi väännellyt naamaansa ja esitellyt keskisormeaan rekkakuskille sitä taaimmaista ohittaessani... Kun sitten jäin rekkojen väliin, olivat rekkakuskit varmaankin tehneet lällättimen välityksellä nopean sotasuunnitelman ja päättäneet antaa pienen opetuksen...
Oli oikeasti tosi lähellä, ettei tullut nyrkkitappelua tuon kuultuani... *http://www.moottoripyora.org/iB_html...ons/kaboom.gif
On se niin väärin, kyllä se on komeeta jos 80tonnii raapii tietä jarrut pohjassa niin että mondeo meinaa päälle tulla. Aikanaan kun ajoin 22tonnii niin toivoin aina liukkailla ettei edessä kukaan tunaroi siihen aikaan raskaassa kalustossa oli hiukka pidemmät pysähtymismatkat. On se ollu nopeeta kehitystä kymmenessä vuodessa. Täytyy suitsalla ens suvena varmaan varoa. http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/cool.gif
Paikallisessa lehdessä oli, että olisi ollut normaaleilla tunnuksilla varustettu poliisiauto. Lisäksi ilmeisesti rekan jarruvalot eivät toimineet ollenkaan, joten tästä johtuen ilmeisesti noita lukkojarrutustilanteita syntyi... Tiedä sitten kumpi lehti mahtaa olla oikeassa.Lainaa:
(Tape- @ Tammi. 02 2008,12:11) kirjoitti
Kyllähän noita perässähiihtäjiä maanteillä aina välillä näkee.
Vähän offtopicina; itse en roiku kenenkään hanurissa maantiellä http://www.moottoripyora.org/iB_html...2ass_1_prv.gif enkä muuallakaan http://www.moottoripyora.org/iB_html...bebe_1_prv.gif
Tempasen aina hitaimmista ohi http://www.moottoripyora.org/iB_html...icons/cool.gif
Täytyy kyllä ihmetellä ns. "turvallisia kuskeja" jotka jumittuu hitaampien perään ja pitävät sitten olematonta väliä edessä olevaan sitä vähän alle sallitun ajaessaan. Tekevät ohitukset muilta "lähes" mahdottomaksi ja ajavat mielestään turvallisesti.
Entäs kun joku joutuu jarruttamaan, kun esim 20 auton letkan keskeltä joku kääntyykin vaikkapa vasemmalle pikkutielle http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gif ovat sitten kaikki toistensa hanureissa http://www.moottoripyora.org/iB_html...2ass_1_prv.gif kiinni ja vaaratilanteita syntyy.
Menen aina näistäkin jonottajista ohi ja valot välillä vilkkuu, kun ajavat niin lähellä toistensa http://www.moottoripyora.org/iB_html...2ass_1_prv.gif ettei juuri tilaa väliin ole mennä. Näytän itse valoja merkiksi, että antakee latua http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/sport05.gif ja näin se homma etenee http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/pftroest.gif
Paljon kun ajelee, niin näkee tuolla tienpäällä kaikenlaista.
Ei minua ihmetytä ollenkaan, että kuskilla on mennyt hermot.
Monesti on ollut typeriä ohitustilanteita, joissa on sitten vastaan tullut tai ollut ohitettavana rekka.
Silloin on aina tullut mieleen, että itse niinkin olis jotenkin tilanteesta selvinnyt, jos se olis pahin visio tapahtunut, mut rekalla ei olis ollut mitään mahdollisuuksia..
Se on hiukan eriasia puikkelehtia henkilöautolla liikennevirrassa.
Mutta rekalla on rajalliset mahdiollisuudet selvitä tilanteista.
Matkalla Helsinki -Rovaniemi...luulen että joka rekalla on ainakin 10 vaaratilannetta ja lisäks muutama muu, joka panee puistelemaan päätään...
Veenelosen tarina oli hyvä...minäkin olisin hiukan kouluttanut takapenkin hassua kaveria ;)
Tunnustetaan nyt: minä olen ollut joskus karavaanari! Vanhalla Lahdentiellä perääni takertui sininen paketti-mese. Väistin pientareelle, kuten oli tapanani. Ei mee ohi. Kinnaa keskiviivan viertä melkein Bürstnerin perseessä kiinni. Kokeilin ajaa uudelleen pientareelle, ja himmasin, mut ei. Lopulta sit joku amis-Mazda 323 pääsee ohi, ja apumies tunki paljaan perseensä (yllättävänkin) pitkälle avoimesta etusivuikkunasta! http://www.moottoripyora.org/iB_html...ns/biggrin.gif On nuoret notkeita, ei minun selällä niin pienessä autossa moista saisi tehtyä. Mut pakko sanoa, että vit, siis harmitti. Ei se mun vika ollu! Tavallaan. http://www.moottoripyora.org/iB_html...s/nixweiss.gifLainaa:
(varaeero @ Tammi. 04 2008,10:36) kirjoitti
Jeps ei ollut... Jonon tekee jonon toinen auto, se joka ei lähde ohi.Lainaa:
(Skeleton @ Tammi. 05 2008,11:54) kirjoitti
muttakun mäkien puutteentakia kokonaispainox on lätkäisty 60 tonnia ja sen saa laittaa vaikka minkämoisen nallipyssynselkään kuhan vain akseleissa löytyy..ni ei pysty ei jaksa.Lainaa:
(Puimurimies @ Tammi. 03 2008,08:12) kirjoitti
vauhti meinaa seilata.
noista jonoista...yleensä sen aiheuttaa toinen ja kolmasauto. tänne on pesiintynyt sellainen luruuttamisen kulttuuri. eli jos ei ole aikomusta ohittaa niin jätetään reilu väli edelläajavaan.
toisekseen...haitariliike on sitä pahempi mitä pitempi jono on. vielä jos etummainen huvikseen jarruttelee...
saatto olla poliiseilla jotain henkilökohtaista nytten pelissä...meinaan aika löysässä oli kortti...hieman kuin asenteet.
täytyy muistaa, että on epäilty ja syytön kunnes oikeus toteaa ratkaisussaan syyllisyyden tai syyttömyyden.